Когато Дискриминираният стане Дискриминатор

  • 1 960
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Когато Дискриминирания стане Дискриминатор.
Срещали ли сте това явление?
Ето един пример за такова поведение:
Жена от ромски произход казва: "В София движението е натоварено, защото надойдоха всякакви селяни"
или
Човек, дискриминиран заради увреждане казва: "Не искам да уча с цигани"
или
Човек, дискриминиран за нещо- каквото и да е, казва: "Този може да е много свестен, но е евангелист- той е сектант, не ми го хвалете"
Моля ви не коментирайте цитираните от мен случаи- те са само за илюстрация на това което имам предвид.
Вие имали ли сте подобни "попадения"?
Защо съществува такова явление?
Дали се развива на елементарано психологическо ниво- "щом другите могат, защо не и аз" или "Щом такъв е моделът на обществото- аз съм част от обществото", или "Аз съм дискриминиран, имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
Аз лично съм свидетел на дискриминационно отношение към човек, който се е доказал в обществото, помогнал е и продължава да помага на хора в нужда. Дискриминиран е на основа религиозната си принадлежност, която дори никога по никакъв начин не афишира, а напротив уважава вероизповеданието на хората с които общува. На всичко отгоре е дискриминилан от хора, на които лично е помагал и помага.
Вие сте. Бих се радвала на една по- широка дискусия. Само моля да обсъждаме посоченото от мен явление и да не задълбаваме на ниско ниво.
Благодаря ви.


# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 573
"Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле". Манталитет.

# 2
  • Мнения: 656
Според мен, защото всеки гледа колко високо е стигнал, но не гледа на какво е стъпил...

# 3
  • Мнения: 4 806
не съм била свидетел на подобно отношение, но вярвам, че се случва.
не мисля, че може да се прави обобщение
със сигурност има много хора дискриминирани, които не правят така
и проявяват огромна душевна щедрост

# 4
  • Мнения: 1 080
Според мен причините могат да бъдат много .Но бих обобщила лично за себе си ,например човек с увреждане - не иска да учи с цигани - .За мен или това се дължи на подвеждане по стадната мисъл т.е. бедна душевност или пък е бил нараняван и дискриминиран ,което го довежда до една агресия и желание да си излее гнева върху някой .Много трудно се преминава дадена бариера и много лесно човек се поддава на общата мисъл ,а също така и на забравата .Когато всички казват ,че някой е глупав например човек е много склонен без да познава човека да го отбягва и да го смята за глупав .Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе сe намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .

Последна редакция: нд, 08 юли 2007, 14:03 от catch

# 5
  • Мнения: 524

.Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе си намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .
Много точно си го написала и моето мнение е такова.

# 6
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Ами, при толкова лошо отношение, не може да очакваме да ни се усмихват.
Сещам се за една история от престоя ни с Филип в болница.
Филипът ми разхожда ГСМто из коридора на отделението и там една баба-ромка с внучето си. Тя казва на Филип-дай ми телефона си.
Аз изтръпвам, че ще го вземе, после си викам, майната му, нали затова си ги купувам евтини. И чак по-после като видях, че просто иска да го покаже на детето, за да го разсее с нещо, се усетих, че всъщност е с малко дете, на възраст, в болница и пр. Умрях от себе си, направо  Embarassed
На другият ден жената беше купила гсм-играчка за бебето. И беше много уморена-тя гледа бебето в болница, пере бла-бла, тежк история. Беше излязъл силен вятър и трябваше да си прибере прането от балкона, а не можеше с детето. И седи в безизходица. Предложих майка ми да подържи бебето докато жената си прибере прането. И тогава така дълго ни изгледа, моите мисли от предходния ден й минаха, но не ставаше въпрос за ГСМ, а за дете. Остави детето на майка ми и се отпусна, но ми беше гузно, щото и аз съм част от дискриминаторите, а после всички живеем в тежки времена  Confused

# 7
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Много често анализираме учениците, които малтретират съучениците си ( предимно словесното малтретиране ). Оказва се, че в повече от 80% са били също жертва на подобно отношение. Може би, примерът ми е не е толкова по отношение на дискриминацията, като раса, положение и т.н., но показва ясно човешката психика. Веднъж измъкнал се от ролята на дискриминиран, човек лесно се превръща в дискриминатор от инстинкт за самосъхранение. Подобен начин на поведение помага на учениците, например, да не стават отново жертва. Друг е въпросът, че е порочен кръг и процес, на който трябва да се отделя внимание от всички.

Според мен има различни форми и причини за споменатият от теб процес. Но в основата са слабостта и уязвимостта на човек.  

 

.Забелязвам ,че също може да съществува дори злоба към себеподобни ,може би защото отхвърлен и презрян ,човек сам себе си намразва и съответно - тези с които по някакъв начин си прилича .
Много точно си го написала и моето мнение е такова.

Не съм съгласна тук. За мен причината е, че подобен човек се стреми да не принадлежи към дадена група, а не че мрази себе си.
По отношение на дискриминацията към ромите: тъжен, дълъг и болезнен процес. Но ако в едно общество нищо не се прави, за да се намали тази дискриминация, то е много трудно отделните хора да направят / променят нещо.

# 8
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
По отношение на дискриминацията към ромите: тъжен, дълъг и болезнен процес. Но ако в едно общество нищо не се прави, за да се намали тази дискриминация, то е много трудно отделните хора да направят / променят нещо.
Абе прави се нещо, но това е друга тема. Иначе си права.
Мисълта ми е, когато човек лично открие в себе си едната или другата роля. Замисля ли се? Вероятно в гореспоменатите от мен случаи- не, но все си мисля, че би трябвало. Историята, която е разказала Франзела и точно от този тип, но ето тази борба се е случила само в главата и, не е стигнала до пряка изява. На практика може би това се случва в главите ни. Но в крайна сметка нещо кара хората да прекрачат главите си и да преминат към преки действия.

# 9
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Достатъчно ми е да прочета 2-3 теми по отножение на циганите във форума и....положението си е все същото.

В описаният случай от Франзела ( всеки от нас е имал подобен ): резултат от предисторията е: как си бул възпитаван, какво си чувал от малък, какво чуваш сега, а и човешката способност много често да слага етикети: "Ако един е крадец, всички са такива." Мен лично би ме накарало нещо да прекрача мислите си и да действам, ако видя пример пред себе си. Мисля си, че тогава хората са много по-склонни да се променят.

# 10
  • Мнения: X
Четох го в някаква книга за апартейда в щатите. Син описваше баща си:
"Той всъщност не мрази негрите. Удобно му е да ги мрази. Защото е неудачник, пияница и пропаднал тип. Ако ги нямаше негрите, щеше да е на най-ниското стъпало. Сега е едно стъпало над тях. Защото най-ниското стъпало е за негрите."
Статутът е важен.

# 11
  • Мнения: 1 080
Аха ,все неща които са безсмислени ,погледнати по- широко .

# 12
  • Мнения: 1 032
Според мен, това не е въпрос на манталитет или злоба, а е по- скоро вкорененото във всеки индивид чувство, че "всяка жаба трябва да си знае гьола". Имам позната, която замина за щатите и се ожени за негър. Нейните приятели там се отдръпнаха от нея, защото е омъжена за чернокож, но и неговото семейство реагира по същия начин, понеже тя е бяла. Всеки си има кръг или среда, които приема за лично пространство и не позволява чуждото навлизане. Примерът, който си дала с циганката. Тя може и да е циганка, ама е родена в София и всички приходящи за нея са селяни. Нормално е. Това го има навсякъде.

# 13
  • Мнения: 7 111
Живеем паралевно.
Забравяме откъде сме тръгнали и накъде вървим. Къса е човешката памет.
Хората се срамуват да казват къде са родени. И лъжата, повторена 100 пъти започва да им звучи на тях самите като чиста истина.
Важното е сами да си вярваме.  Laughing

# 14
  • Мнения: 4 915
...., имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
.....
Не. За съжаление, когато към човек се подходи с лоша умисъл, в повечето случаи той е готов да отвърне с подобно поведение. Лошото не ражда добро, толерантност или безразличие.

Освен това, човек винаги изпитва нужда - физическа, емоционална и психологическа - да е част от нещо. От общество, от общност, от група - на базата на някакъв признак. Така сме устроени. Та, ако и да го дискриминират по 9 от 10 признака на принадлежност към нещо,  той ще намери начин да дискриминира другиго по останалото 1 нещо...Така мисля.

# 15
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
...., имам право да се компенсирам, като дискриминирам"? Бих се радвала на тълкования на психолозите.
Толерантността не ни е присъща- това е ясно. Но защо след като сме станали жертва на липсата на толерантност, ние не променяме поведението си? Не ставаме по- широко скроени?
.....
Не. За съжаление, когато към човек се подходи с лоша умисъл, в повечето случаи той е готов да отвърне с подобно поведение. Лошото не ражда добро, толерантност или безразличие.

Освен това, човек винаги изпитва нужда - физическа, емоционална и психологическа - да е част от нещо. От общество, от общност, от група - на базата на някакъв признак. Така сме устроени. Та, ако и да го дискриминират по 9 от 10 признака на принадлежност към нещо,  той ще намери начин да дискриминира другиго по останалото 1 нещо...Така мисля.

Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?
Според мен, това не е въпрос на манталитет или злоба, а е по- скоро вкорененото във всеки индивид чувство, че "всяка жаба трябва да си знае гьола". Имам позната, която замина за щатите и се ожени за негър. Нейните приятели там се отдръпнаха от нея, защото е омъжена за чернокож, но и неговото семейство реагира по същия начин, понеже тя е бяла. Всеки си има кръг или среда, които приема за лично пространство и не позволява чуждото навлизане. Примерът, който си дала с циганката. Тя може и да е циганка, ама е родена в София и всички приходящи за нея са селяни. Нормално е. Това го има навсякъде.
това обяснение е много логично, но и то като други по- горе дава обаснение, не и оправдание за такова поведение- правилно съм разбрала - нали?

# 16
  • Мнения: 1 032
Това имах предвид, да. Според мен за такъв тип поведение може да търсим причини, за да си го обясним и разберем, но не и да го оправдаем.

# 17
  • Мнения: 1 080
Нищо не може да оправдае злобата ,защото тя извира от самия човек .

# 18
  • Мнения: 656
Нищо не може да оправдае злобата ,защото тя извира от самия човек .
Да де, ама злобата често е резултат от отрицателно поведение към самия индивид и се натрупва в продължение на години...
Така погледнато точно от дискриминирания се очаква да дискриминира повече, защото има натрупана злоба, освен това знае как да дискриминира... И знае какво е да си дискриминиран...

# 19
  • Мнения: 4 915
Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?

Защото често добротата е признак на "слабост" и уязвимост. Най-лесно и безопасно се дискриминира уязвимия.

# 20
  • Мнения: X
"Съгласна съм. Но в един от случаите става въпрос за дискриминатор/и, които не дискриминират група с общи приказки, а един конкретен човек, чиято доброта са усетили- защо точно него?"

Може би просто ги е страх от него. Ти говореше за човек с друго изповедание. Често се страхуваме от нещо, което не разбираме. Това ни прави предпазливи /което е добре - изчакай, размисли, прецени/, но често и зли. Предпазливостта я оправдавам. Тоталното отричане и злобата - не, но и тях ги разбирам.

# 21
  • Мнения: 1 032
Предполагам, че става въпрос за човек, който или е мюсюлманин, или изповядва религия, която се възприема като секта. И в двата случая принадлижи към група, която ние "добросъвестните" православни християни възприемаме като втора ръка. А за да помага този човек, значи се е издигнал до ниво над средното. Ето тук е проблемът, според мен. Човекът просто е надскочил нивото, което ние си мислим че му се полага.

# 22
  • Мнения: 2 563
"Не е важно на мен да ми е добре, важно е на Вуте да му е зле". Манталитет.

На много хора им е много много трудно да се поставят истински на мястото на другите. Много често дори не оценяваме това, което имаме, и приемаме, че примерно след като аз мога, значи и еди кой си може (което въобще не е вярно). Останалото са стереотипи и предразсъдъци: "Лудите са агресивни", "Турците са подли", "Жените не могат да шофират"...

# 23
  • Мнения: 27 524
Липса на благородство.

# 24
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Пак аз.
Видно е колко са ми контактите с роми, щото пак ще дам пример от болницата.
Жените от детското чакат за рентген, но понеже са с деца няма реална опашка и всеки се е пръснал след детето си. Пенсионери разни веднага сформират опашка и се нареждат най-отпред (ние сме с час, все пак). А гадни пенсионери не обичам. Те се чувстват силни и вилни, ами намесих се в данданията, карах се наред с ромките  Laughing, присъствието на бяло лице сред смуглата тълпа промени съотношението на силите  Confused Confused
Филип си играеше с ромските деца, аз си говорех с ромките (едната искаше да кърми, педиатърът я спирал и пр). Общувахме нормално в една ненормална ситуация и децата си гледахме, и си услужвахме...
Знам, че навън няма да се познаем, щото дори няма да се погледнем, живеем в паралелни светове и се игнорираме едни други.
Имаше един репортаж и там едно ромско момче каза "Вие сте други хора, ние сме други хора". За съжаление това е  Confused

# 25
  • Мнения: 6 167
Когато Дискриминирания стане Дискриминатор.
Срещали ли сте това явление?

ма как не  Laughing
пълно е с български емигранти, които смятат, че китайците, поляците, мароканците, албанците и тн. са гадни твари в новата им родина  Joy после може да се четат страници оплаквания как местното население ги дискриминира.
човешката природа е гнусна работа.

# 26
  • Мнения: 822
Когато Дискриминираният стане Дискриминатор... става страшно...
Каквото и да си говорим,дискриминираният човек е обременен човек,и той цял живот носи бремето си...Може би е въпрос на интелект,поне да се опита да скрие следите от това бреме.Колкото по-широкоскроен е човек,толкова по-успешно се справя с това "прикриване"...
Често и тук е ставало дума,че примерно отказалите се пушачи са по-нетолерантни към пушещите от тези,които никога не са припалвали цигара...От най-върлите атеисти могат да се родят най-страшни фанатици...Човешката ни природа е природа на крайностите.Може би точно,защото сме обречени да различаваме доброто от злото...

# 27
  • Мнения: 335
Зависи от средата и от това на коя страница е обърнат животът ти.

В клюкарника:
Когото посрещнат с "Ба си кухата лейка...", го виждаме след месец-два да посреща с "Бах ти кухата лейка".

В "Родители, преживели загуба":
[ color=black]  [ /color], т.е. Темата ти е невъзможна там.


# 28
  • Мнения: 1 494
Всичко изчетох и съм съгласна, но за мен манталитета си остава в главната роля.

Това също играе огромна роля- житейския опит и изводите от него:
Зависи от средата и от това на коя страница е обърнат животът ти.

# 29
  • Мнения: 804
Никой не се ражда дискриминатор. Децата имат най-верният усет към различните, те ги приемат нормално докато ние възрастните не им насадим най-отвратителното нещо, което съществува - да не уважаваш различния от теб или да го съжаляваш. Мисля, че и двете са еднакво лоши. Така е и с дискриминираните, които стават дискриминатори. И на тях някой им е втълпил, че различните от тях са по-лоши, или по-зли, или са по-добре от тях... Понякога криворазбраното милосърдие също поражда злоба.
Ето ви един пресен пример от събота. Отивам с внука си в детски кът "Пързалката" зад НДК. Там има няколко деца едното от които с деформирани стъпала на крачетата и ходи леко поклащайки се. В първият момент решавам да обясня на внука си, че момченцето е болно и трябва да бъде внимателен с него, но той хуква да си събува сандалките и не ми обръща внимание, че го викам. Междувременно го питат как се казва, правят му лепенка с името, той не я иска, а момичето посочва точно това момченце и казва "Виж и Гого има такава лепенка". Внукът ми позволява да му сложат лепенка, събува се, оглежда момченцето по-внимателно  и казва "Искам и аз като Гого." Изтръпнах, чудя се какво ще каже и дали няма по някакъв начин да обидим детенцето, а той продължава "Искам и аз по чорапки." И какво се оказа, той дори не определи Гого като различен. Единственото което забеляза беше че той е бос, а другото дете с чорапки. Аз бях тази, която забеляза и опредили детето като различно, аз бах дискриминатор в случая, дори само с желанието да обърна внимание на внука си, че другото дете е различно. Аз бях възрастния, който в желанието си да направя добро, щеше да подчертае колко е различно другото дете.

# 30
  • Мнения: 2 070
познавам, по-скоро чрез познат, циганин скинар   ooooh!
Нищо не мога да кажа по темата, мисленето ми излезе в летен отпуск

# 31
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Аз си мислех, че човек като е изстрадал е премислил и пораснал. Осъзнал е какво е да си толерантен, или поне се осъзнава крачка преди да престъпи бариерата в главата си. Има едно наум и не приема нещата буквално и веднага, а си дава време да ги види от всяка страна. Но ето, че напрактика се получава другото...

# 32
  • Мнения: 6 167
Аз си мислех, че човек като е изстрадал е премислил и пораснал. Осъзнал е какво е да си толерантен, или поне се осъзнава крачка преди да престъпи бариерата в главата си. Има едно наум и не приема нещата буквално и веднага, а си дава време да ги види от всяка страна. Но ето, че напрактика се получава другото...

не е вярно, всичко е въпрос на мироглед - възпитание, опит, образование, социална среда..
няма нужда да се страда, за да се съчувства и разбира.
днес ми каза една жена, че  приема негри, но не и китайци и араби.
и ме попита защо ли е така. аз й казах, че сигурно е, заради чичо Томовата колиба.
какво ти е звънтяло в ушите, като дете има голямо значение.


# 33
  • Мнения: 4 806
хората се различаваме по различните реакции на еднакви стимули:
в семейство на алкохолик детето: а) става алкохолик или б) става трезвеник и не близва или в) употребява алкохол с мярка

аналогично с дискриминацията

# 34
  • Мнения: 4 585
Абе има дума, отделна за дискриминация от доскоро дискриминирани.
Например ако си бял и отидеш да живееш в Бруклин, ще ти се случи.

# 35
  • София
  • Мнения: 2 356
хората се различаваме по различните реакции на еднакви стимули:
в семейство на алкохолик детето: а) става алкохолик или б) става трезвеник и не близва или в) употребява алкохол с мярка

аналогично с дискриминацията

четвърти вариант има ли  Simple Smile
п.п. разбрах те.

Аз смятам, че децата ставаме като родителите си, искаме или не. В семейство на насилник в по-голямата част от случаите /хайде не всички/ детето след като порасне започва да се държи по същия начин. Модела на поведение се изгражда в детска възраст и той остава за цял живот. Трудно се преодоляваме, дори да знаем, че не сме прави.

# 36
  • Мнения: 4 414
Абе има дума, отделна за дискриминация от доскоро дискриминирани.
Например ако си бял и отидеш да живееш в Бруклин, ще ти се случи.
казва се обратна дискриминация. имах преподавателка американка в университета. тя сподели, че ако в Америха си жена, черна и лесбийка, практически е много трудно да ти откажат работа, защото все ще излезе, че си дискриминирана по някоя точка. при нас се получава същото с ромите, на които опростяват сметките за ток. в този случай, всички останали, които си плащатр тока се оказват в позицията на дискриминирани. но това е друга тема май...

страданието може да те научи на нещо по-добро единствено и само, ако имаш нужната основа...семейството...любовта...иначе, идва ред на озлоблението, на това, че си прецакан и е редно някой да плати за това...без значение кой. тогава Дискриминираният става най-лошият Дискриминатор. така ми се струва на мен...

# 37
  • Мнения: 2 401
Няколко пъти ми е правило впечатление това и тук във форума. Няколко чужбински мами плачат от това, което срещат в чужбината, и върнали се вече тук правят същото със сънародниците си... Мота да резюмирам и случките, но не е коректно.

Общи условия

Активация на акаунт