Нормално или не на 15 месеца не ходи?

  • 19 680
  • 162
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 459
Още малко въпроси.
Кога седна детето стабилно?Кога се изправи на решетката на леглото и с опора?
Играе ли си с играчки?Посяга ли?Казва ли срички?Гука ли или гукало ли е ?
Около 9-ти месец вече седеше стабилно.  Мисля 10-ти месец вече се изправяше, като се хване за нещо.
Играе с играчки, с които ние "играем" -- клавиатура, мишка, лопатка, пръчка. Обича да достига неща с пръчка. Дали посяга към предмети? Взима всичко, което му хареса. Казва "мама", "ам-ам", "тата", "да". Не си спомням да е гукал, но изразява с интонация и пеещи звуци настроението си.

Изброеното дотук ми звучи съвсем добре.

# 16
  • Мнения: 1 161
докато отговоря и Людмил писа.
Срещите с деца са един от най добрите фактори за психомоторното развитие на бебето/детето. Ако можеш срещай сина си максимално често с деца на вашата възраст, само като ги гледа и ще копира.

От къде си?
От гори тилилейски  Wink Всъщност живеем недалеч от Търново, всред зелен оазис без живущи хора наоколо.

# 17
  • Мнения: 1 161
Има две неща, които ми правят впечатление. Първо той не иска да кляка. Не че не може да си сгъне колената, но когато иска да вземе нещо се навежда и по никой начин не мога да го накарам да клекне. После, никога не е търпял да лежи по корем, щом го сложим започва да плаче. Не е правил никога опит да пълзи. Когато е легнал не се изправя, не прави опити, не знам от мързел ли е, просто в даден момент ще се разплаче. Иначе, когато го държа за ръце е неудържим, хуква напред, спира, върти се. Може да се изправи, ако се държи за нещо.
Когато се държи за опора може ли да се изправи сам?
Да, изправя се.
Цитат
Когато се опира на стената, може ли по дължината и да се придвижва?
Не го прави, поне не съм виждал да опитва. Сякаш го е страх да не падне.
Цитат
Може ли да се придвижва около ръба на масата сам?
Не
Цитат
Хваща ли предмети с палец и показалец, а не само с цяла длан?
да, струва ми се, защото борави с лъжицата. Може да разгръща книга, да си сваля обувките...

А може би е защото не се среща често с други деца, поради отдалечеността ни от града...

Оставяте го подпрян на ръба на масата с ръце напред (към масата, поставени на нея). Какво прави?
ами ще седи прав и ще се занимава със съдържанието на масата. Но нашата маса е тип софра, ниска, до кръста му е.

# 18
  • Мнения: 8 459
Като ръкомаха пуска ли ръцете от масата?
Страхливо ли е детето?
Щом масата е  до кръста ,подпира ли се на кръста,за да пази равновесие или може сам да стои без опора?

# 19
  • Мнения: 1 161
"А от седеж може ли да свие колената, да се опре на ръцете и да мине по корем или на колена като в поза за лазене. "
->Това е без значение...
Не

# 20
  • Мнения: 8 585
Защото това оценява регресията на някои архаични рефлекси и не е свързано с прохождането, нито е показател за нещо.
Освен че такава проба в Педиатрията няма. Това са на Г-н Чавд... и компания "патенти"...
Има "криузинг" и "краулинг".

# 21
  • Мнения: 1 161
Пишеш че момиченцето носи неща в двете си ръце, а твоето дете не може ли? Как държи играчките?
А той също държи различни неща в двете ръце.

# 22
  • Мнения: 8 585
"ами ще седи прав и ще се занимава със съдържанието на масата. Но нашата маса е тип софра, ниска, до кръста му е."
->Придвижвате предмет, който го интересува в другия ъгъл на масата. Следва ли го?

Когато Ви дърпа косата, дърпа силно и със здрав захват?
Когато го изправяйте държейки го за ръце, изправя ли сам тялото от полуседнало положение, пренасяйки тежестта си от колената за да се изправи? Или се клатушкат нерешително  колената като макарончета?

# 23
  • София
  • Мнения: 2 356
я да ти разкажа моя случай пък ти си прецени
на 10 месеца моята дъщеря можеше да седи стабилно, но когато лежеше по гръб не правеше опити да се изправя, нито до седнало, нито до изправено. Стъпила на крака с опора не стоеше, абе единственото което можеше да прави беше да се обръща от гръб по корем. С играчки си играеше много, взимаше ги сама, но ако играчката беше по далеч от 1 ръка разстояние се отказваше. Не си сгъваше крачетата и не минаваше в кос седеж / да се опре на длани/, не минаваше и в поза за лазене или от седеж по корем. Абе, ако седеше, само седеше, ако лежеше, само лежеше и да се обърне по корем. Беше зимата и нямах база за сравнение, защото не излизахме много, а всички ме успокояваха как има време и няма нужда да пълзи, може директно да проходи. И когато на 11 месеца я събрах с деца видях, че няма ни едно като мойто дето само да седи, всички се въртяха, лазеха изправяха. Тогава разбрах, че трябва да се консултирам със Специалист /не джипи/.

Попитах във форума Деца с Увреждания и въпреки, че сега Бърди няма да е на същото мнение, ще кажа, че отидохме в болницата по ДЦП, където ни прегледа др Чавдаров. Бърди, Вие не го уважавате, но тогава той ми каза следното: "на децата трябва да им идва от вътре да сядат, изправят се, ходят, ако не, ние ги учим". Каза ми и че моето дете няма спастика и с месец два гимнастика ще се оправи. Е, ние ходихме 6 месеца почти и правихме гимнастика всеки ден, а сега имам здраво дете. АКо се обърна назад си казвам, може да е нямало нужда от рехабилитация, но можех ли да бъда сигурна. Важното е да се направи най доброто за детето, докато не е късно.

Людмил, не чакай - заведи детето на невролог или физиотерапевт, може да му няма нищо, но ти се застраховай.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 356
Освен това на 10м моята дъщеря беше фурия с проходилката, но от това не проходи. Държах я 1 месец само на земята по корем, но от това не пропълзя. Пропълзя с гимнастика.

# 25
  • Мнения: 1 161
Защото това оценява регресията на някои архаични рефлекси и не е свързано с прохождането, нито е показател за нещо.
Освен че такава проба в Педиатрията няма. Това са на Г-н Чавд... и компания "патенти"...
Има "криузинг" и "краулинг".

Като казахте за това се сетих, че познатите ни бяха удивени, когато изпишках Самуил по негово желание, и казаха, че децата им не могат да си казват (16 и 4 месеца). Още по удивени останаха, като им разказах, че той се научи да ни съобщава още от 3-тия месец и от 7-ти месец нататък бяхме без памперси, противно на теориите на друг именит наш педиатър, че децата едва след годинка и нещо започват да усещат нуждите си ...  Simple Smile

# 26
  • София
  • Мнения: 2 356
това съм чела по твои постове
аз не съм го пробвала, ние сме още с памперс и нищо не си казва, макар че говори.


Сега ще ти препоръчам една книжка: Пълноценно двигателно развитие на бебето. Ръководство с практически упражнения.
Доротея Пантелеева.
Упражненията са подобни на тези, които ни правеха на гимнастиката и са добри за стимулиране на детето да се изправя.

# 27
  • Мнения: 8 585
Освен това на 10м моята дъщеря беше фурия с проходилката, но от това не проходи. Държах я 1 месец само на земята по корем, но от това не пропълзя. Пропълзя с гимнастика.
На каква възраст проходи?
Защо очаквате всички тези неща от дете на 10 месеца? До 15-16 месеца е горната възраст за прохождане.
Прохождане=3-5 самостоятелни стъпки.

"на децата трябва да им идва от вътре да сядат, изправят се, ходят, ако не, ние ги учим""
->Това е "диамант" и просто не може да се коментира. Нищо не може да се "учи" в тази сфера, ако няма централно-мозъчен субстрат зрял за това. Няма развитие на мозъчни функции, които липсват, с "гимнастики".

"Бърди вие не го уважавате..."
->Не е въпрос на уважение, а на коректност на информацията и подходите. Нещата, които господина пише могат да "изправят на нокти" цялата Европейска педиатрия. Американците просто ще се изсмеят.

"АКо се обърна назад си казвам, може да е нямало нужда от рехабилитация, но можех ли да бъда сигурна. Важното е да се направи най доброто за детето, докато не е късно."
->Затова посещаваме свестен педиатър. Ако има проблем, ще Ви каже. Ако няма-също. Просто е.

Моите уважения. Искам да знаете истината-дълбоката и голата. Не подсладената...

Последна редакция: пн, 09 юли 2007, 23:34 от Birdie

# 28
  • Мнения: 1 161
"ами ще седи прав и ще се занимава със съдържанието на масата. Но нашата маса е тип софра, ниска, до кръста му е."
->Придвижвате предмет, който го интересува в другия ъгъл на масата. Следва ли го?
Протяга ръце, накланя се напред да тръгне и се връща, сякаш го е страх.

Когато Ви дърпа косата, дърпа силно и със здрав захват?
Коси не дърпа, защото сме му показали, само я хваща и я пуска. Но иначе като хване нещо стиска много здраво.
Когато го изправяйте държейки го за ръце, изправя ли сам тялото от полуседнало положение, пренасяйки тежестта си от колената за да се изправи? Или се клатушкат нерешително  колената като макарончета?
Мисля че се изправя нормално, но ако не го изтеглям аз колената му омекват.

# 29
  • Мнения: 8 585
Малко подробности за раждането, бременността?

Общи условия

Активация на акаунт