Отговори
# 15
  • Мнения: 1 547
..... създаването на стабилна обществена единица, задаваща моралните и етически норми на своето поколение....


Ето това е може би най-ретроградната и клиширана мисъл, на която съм попадала наскоро. Нека някой ми обясни, как точно се задават споменатите норми с едно бракосъчетание? Халката автоматично гарантира хармония, а подписът - любов извечна? Матримониалните съюзи - във вида си отпреди 30 години - не са нищо повече от начин да се манипулират хората в името на някакви фалшиви ценности. Морални норми, дрън-дрън... наистина е много морално една жена да търпи с години домашно насилие, само защото ако се разведе, "обществото" ще я приема като некачествена стока, а децата и - като потенциална измет. За болшинството 50-годишни бракът е просто задължение - хора, подписали своя съюз, защото така трябва, а не защото милеят за обществената единица... Толкова много бракосъчетани живеят като врагове под един покрив, толкова много деца търпят взаимната нетърпимост на официално скрепените си родители, че вместо да се пишат нелепи петиции, е по-добре да се проведе повсеместен общообразователен курс за бракувани "Що е то брак и имам ли идея защо съм го сключил?"

# 16
  • Мнения: 550
 Самотната майка може да бъде разведена, вдовица или неомъжена, главното в случая е,че сама осигурява средствата и грижите за детето.Не са самотни майки онези, които получават издръжка за детето или живеят на семейни начала с бащата или са в законен брак с друго лице.
Това е по закон,всичко друго казано просто са празни  махленски приказки!
Твърдо стоя зад семейството като социална единица,но не мога да се съглася,че само семейните притежават моралните устои на семейството!Познавам много семейства,които едва ли могат да се нарекат такива,но кои сме ние,че да обсъждаме чуждите"семейните работи "!
Между другото,ако някоя майка ,въпреки всичко е успяла да надхитри държавата и да вземе всички описани помощи, само мога да я поздравя!

# 17
  • Мнения: 11 607
Твърдо съм за семейството, но за съжаление в последните години се наблюдава израждане на семейните ценности и превръщане на семейството като нещо лошо и нежелано!

За себе си мога да кажа,че съм щастливо омъжена и отново бих потвърдила подписа си,че желая да бъда семейство с моя човек!

Не виждам обаче как с петиции би се променило сега съществуващото положение!

# 18
  • София
  • Мнения: 6 999
    Иса,тук не става въпрос за истинските самотни майки.Като такава наистина нямаш почти никакви реални облаги,защото всички отпеускани парични а и непарични средства са съобразени със стандарта ни наживот,или това е равно на нищожна сума.Но когато говорим за лъже самотните родители,въпросът стои малко по по друг начин.Там възможностите се натрупват,и изместват брака като институция.

Извинявай, но изобщо не разбирам това, което си написала...  newsm78

Как така реалните самотни майки нямат облаги, а 'фалшивите' имат?

Бракът се измества като 'институция' не поради големите финансови облаги - повярвай. В цял свят все повече хора предпочитат да живеят без брак. Сред познатите ми /та дори и баща ми/ повечето живеят без брак и ни един не е поради 'финансови облаги'.
Ти как разбра, че хората заради облагите не се женят? Някой ти го каза или... newsm78

Що се отнася до:
          1.Таткото не се води обвързан,и следователно няма проблеми да тегли заеми от банките.
     2.Майката получава доходи,за самотна майка/до скоро беше така поне/,50% от таксата за детска кухня,също и за такса ДЯ и ДГ,и пр.Не съм наясно със всичките преференции,защото съм ОМЪЖЕНА!!!
     3.Поне във нашият квартал самотните майки са първи вписани в регистъра за крайнонуждаещи се,макар че живеят в скромни дву и триетажнти къщи на татковците...
   

1. На бившия ми мъж му отчетоха детето при искане за кредит.
2. Това от ГОДИНИ не е така.
3. За да получат помощи - значи са с доходи под определен минимум. Едва ли човек, които има достатъчно пари ще мине през всички бюрократщини за 100 лева.
 
crazy chick, мерси че го написа вместо мен.   bouquet

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 4 221
Тази петиция е пълно безумие.
Дори не мога и не искам да експлоатирам мисълта си, за да обоснова това си твърдение.
И затова просто се присъединявам към мненията на Иса и Crazy chick.

# 20
  • Мнения: 230
Това, което иска тази петиция и авторът и е ама чиста глупост. Малко е тъпо да се говори кое е правилно или не, когато не си в позицията на отсрещната страна. Живеем на семейни начала с мъжа ми, имаме бебенце. Твърдя, че нашето семейство е също толкова качествено, колкото и законните и извънбрачното ни дете е също толкова пълноценно, колкото и брачните деца. От собствен опит твърдя, че като не сключила брак се водя самотна майка, но като живееща на семейни начала, според социалните съм омъжена. Нямам право на никакви облаги. Авторът на петицията да се поинтересува малко как стоят нещата. На актът за раждане на сина ми пише, че държавата ми дава двеста лева, че съм родила едно българче - тоест детето си има касова бележка. Господин Цветков не ме карайте да подкрепям петиция  „ЗА” УТВЪРЖДАВАНЕ НА СЕМЕЙНИЯ МОДЕЛ ПРИ ОТГЛЕЖДАНЕ НА ДЕЦАТА. Направете петиция, за това държавата да улесни бременността на жените и самото отглеждане на дечицата, да се помогне на родителите да опазят децата си живи и здрави. Семейството не прави от мъжа и жената по-добри родители. И ще ви кажа - нашето семейство ще го узаконим, тогава когато, осигурим здравословна среда за нашето дете, а именно със задграничните паспорти в ръка. А дотогава, моля разрешете ми да ви почерпя birthday за невероятно глупавата идея, защото аз като самотна майка, живееща на семейни начала получавам едни големи облаги в размер на 118 лева на месец, та мога да си го позволя. Предполагам не сте женен...

# 21
  • Мнения: 651
Тази петиция е пълно безумие.
Дори не мога и не искам да експлоатирам мисълта си, за да обоснова това си твърдение.
И затова просто се присъединявам към мненията на Иса и Crazy chick.

и аз с вас  newsm10

# 22
  • София
  • Мнения: 3 099
Не съм омъжена, нито самотна! Не съжителствам с богат партньор и дори получавам повече от бащата на детето! Държавата не ме е стимулирала по никакъв начин за избора ми да не сложа халка! Що за глупост е това или се имат предвид някои малцинствени групи?

И ако приемем, че партньорът ми е баровец, смятате ли, че бих се интересувала от държавните ДГ, детските кухни и таксите им??? rotfImbo

Последна редакция: сб, 14 юли 2007, 02:04 от ivonska

# 23
  • Мнения: 1 426
...тук не става въпрос за истинските самотни майки.Като такава наистина нямаш почти никакви реални облаги,защото всички отпеускани парични а и непарични средства са съобразени със стандарта ни наживот,или това е равно на нищожна сума.Но когато говорим за лъже самотните родители,въпросът стои малко по по друг начин.Там възможностите се натрупват,и изместват брака като институция.     

Ами тогава - нека просто и ясно да направим една петиция срещу лъжците и измамниците като цяло и да я подписваме нея!
Какви са тия струпвания от думи и защо някой за чужда сметка се опитва да трупа политически точки?

Последна редакция: сб, 14 юли 2007, 11:11 от Nevada

# 24
  • София
  • Мнения: 3 099

Скоро не съм се възхищавала така на добре структурирана, ясна и аргументирана изява, която ми остава само да подкрепя, защото трудно може нещо да бъде добавено!

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 704
А смятате ли, че днес хората се развеждат/разделят по-лесно и "прибързано"?
Доколко "да останем заедно заради децата" е клише?
Доколко "ще се разделим, защото е важно аз да съм щастлив/а, за да е щастливо и детето" е преексплоатирано?

# 26
  • Мнения: 2 032
Значи авторът иска да се подпишем под тезите, че:

-приемането на България в ЕС е свързано със срив в моралните ценности;
-самотните родителите да вземат да се гътнат, вместо да взимат жълти стотинки от бюджета;
-бракът е разковничето, което ще предотврати насилието и убийствата.

По-скоро бих се записала в делегация за посрещане, утре точно по обяд, на отбор малки зелени човечета от Марс.

# 27
  • Мнения: 655

но имам приятелки, които нямат - и те, и ние сме семейства /майка, баща, деца, общи грижи и радости, едно домакинство и т.н./. Подписът не прави семейството и не определя морала /това, защото четох същата тема, но формулирана малко по-различно в един от другите подфоруми/.

Ето с това съм съгласна на 100%.
Колкото до петицията - няма да я подпиша,защото от нея ми лъха на мнооого популизъм. С мъжа ми нямаме брак,но повярвайте ми, от държавата не съм взела и една стотинка повече от майките,които са омъжени.Не знам за какви толкова големи привилегии говорят някои  newsm78. А ако наистина мъжа ми е някой баровец,който не си знае парите,мислите ли, че ще чакам държавата да ми плаща отоплението ? Звучи ми смешно.
Освен всичко останало - страшно много мразя да ме наричат "самотна" майка,а детето ми - извънбрачно.Това,че нямаме брак не значи ,че детето ми си няма баща,който да го обича и да се грижи за него,а и за мен. Просто тези изтъркани клишета отпреди 100 години ме дразнят много.

# 28
  • Мнения: 651
....отбор малки зелени човечета от Марс.
много сме си хубави от Марс и не че сме зелени...просто все сме им трън в очите на земля..ците  Mr. Green и ние държим на семействата си и сме далеч по-морални от повечето "подписали".

# 29
  • София
  • Мнения: 3 099
Ами! - без подпис няма морал!  Crossing Arms Анатема! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт