В кухнята на педагогически захранващите

  • 28 789
  • 328
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 216
Много вкусна рецепта за блат/кекс

1к кисело мляко
1 1/2 чл сода
1чч захар без малко (всякаква може)
4 с.л. мед (побвала съм само с мед и не става  Peace )
1/4 чч мазнина (олио, зехтин, разтопен маргарин, масло)
2чч брашно (бяло  или бяло + ръжено/пълнозърнесто, за блат си трябва поне половината брашно да е бяло)

Бъркаш, слагаш в загрята фурна 200градуса, печеш до лъскава коричка (30 мин) . Може с клечка за зъби да боцнеш и да провериш всичко до дъното на тавичката ли се е изпекло.  Изстудяваш и режеш!  В тавичка 35/20 става с дебелина като за 3 блата

# 286
  • София
  • Мнения: 6 668
  bouquet Благодаря за рецептите!
Вчера вечеряхме червена зеленчукова крем супа (моркови, лук, червено цвекло, картофи, малко зехтин, всичко сварявам и пасирам, и после в пасатора добавям и малко сирене), много вкусна стана.

# 287
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Менюто днес:
Закуска: Мързеливки
Обяд: Тиквички с ориз
Следобедна закуска:Кисел с плод. пюре
Вечеря: Сирене по шопски.( в гювече слагам сирене, домати-от консерва, кашкавал, масло и едно яйце и хоп в микровелето)Много го харесва.
Мързеливки:
1ч.ч кис. мляко
1ч.л сода бикарбонат(не много пълна)
1/2ч.ч. мазнина (олио, масло, зехтин). Аз сложих малко масло и малко зехтин
1ч.ч сирене-изкиснато и настъргано и малко настърган кашкавал
2 и 1/2 ч.ч брашно
Всичко се разбърква в тази последователност. От полученото тесто се оформят топчета(с лъжица или на ръка) и се пекат.
Станаха много вкусни. Ако искате може да си добавите сол. Аз направих на малката три топчета без сол, а останали за нас със сол.

Последна редакция: вт, 26 фев 2008, 18:49 от stefka_todorova

# 288
  • Мнения: 1 947
   Аз благодаря за напомнянето за мързеливките - знам ги тук от форума
и са страхотни. По едно време правех всеки ден.  Simple Smile
   Днес закусихме овесени ядки, попарени, с банан и мед (престраших се).
Обяд - праз с ориз, вечеря - бял боб. След месния уикенд я караме на
постни манджи. Simple Smile
   Между другото хапваме сушени сини сливи - също действат разхлабващо
в по-големи количества.

# 289
  • София
  • Мнения: 12 228
  И аз често им давам на Изи или Рацио нещата, обичат ги.
  Да се похваля, че киселото мляко ми стана  Simple Smile Е малко е редичко, но те и без това основно на айрян го консумират  Simple Smile Така че сутринта закуската ни беше кърма и домашен айрян. Много съм доволна, следващия път ще рискувам с повече. Поне знам че няма нищо друго освен пр.мляко вътре. Е млякото е от магазина, че тук няма откъде да купя домашно, но стана. За закваска използвах от БиоКисело мляко  Simple Smile
  На обяд мисля да ядем спанак с мляко и сирене на фурна, ако стана да сготвя де, иначе ще преровя какво е останало в хладилника.
  За вечеря пилешко с ориз от вчера  Simple Smile
  Мерси за мързеливките и аз ще пробвам да ги опека довечера  Simple Smile

# 290
  • Мнения: 731

Мързеливки:
1ч.ч кис. мляко
1ч.л сода бикарбонат(не много пълна)
1/2ч.ч. мазнина (олио, масло, зехтин). Аз сложих малко масло и малко зехтин
1ч.ч сирене-изкиснато и настъргано и малко настърган кашкавал
Всичко се разбърква в тази последователност. От полученото тесто се оформят топчета(с лъжица или на ръка) и се пекат.
Станаха много вкусни. Ако искате може да си добавите сол. Аз направих на малката три топчета без сол, а останали за нас със сол.
Само едно въпросче - не трябва ли брашно  newsm78

# 291
  • Мнения: 1 947
   Даа, брашното го няма в рецептата Simple Smile Докато стане полулепкаво тесто ги правя аз.

# 292
  • Мнения: 2 616
Ами 4 зъба има Анна, 2 долу и 2 горе, с тях отхапва малки парченца и после ги дъвче с венците, но тя от малка си дъвче, пюрета не обича.Аз и давам цяло парче морков и ябълка, проблем няма.
Значи сме на едно и също дередже Simple Smile Ние даже и 2  половинки имаме освен тези 4-1 горе-полуизлязъл и един долу-кучешки, ама само показал се Simple Smile
Обаче Марти ми отказа краставицата, поусмука я и я изостави. Остана да провяря как ще приеме моркова Simple Smile

Иве, само не прекалявайте със Слабин, че е бъкан с фибри, и може да се одриска адаша:)
Редувай го с оризовките на Иззи, или на Рацио-имат най-различни разновидности, а в Пикадили има и един царевичен хляб, като сухарчета е, само малко сол и кимион има, като здравословно "Зрънчо"  Mr. Green , ама е удобен за хващане:)

Пък аз тия дни ще се пробвам да направя домашни солети, само да ми върнат машината за спагети, и ако стане нещо-ще споделя:)


Купих днес Слабин, ще гледам да не прекаляваме. Взех и някакви "Царевички"-нещо си там за хрупане от царевичен грис и оризовки на Рацио, Иззи ги не ще Sad
Ако ти станат солетите ме пиши първата,която ще си вземе машина за спагети Simple Smile

Купихме си и и ръжено брашно,. най-сетне и тиквени семки. Тях не би трябвало да има проблем да ги яде сурови, нали? Вие правите ли нещо друго по-специфично с тях?

И още нещо-видях днес брашно от нахут. То за какво би могло да се използва, някой готвил ли е нещо от него? И какво му е полезното на нахута?

# 293
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Дааааа! Забравила съм брашното. Извинете!!!
Добавих го. 2,5 ч.ч брашно.

# 294
  • Мнения: 1 691
Не бях виждала брашно от нахут, само бях чувала. Свекито разправя, че нейната майка правела много вкусна нахутена питка (но не помни дали от брашно или от сварен и пасиран нахут). От всички бобови май нахутът и грахът имат най-високо съдържание на протеини (повече и от соята), освен това нахутът е по-фин от фасула и люспата му не е толкова груба.

А тези Мързеливки май и аз ще ги опитам утре на закуска.

# 295
  • Мнения: 2 652
Аз днес купих едно ленено брашно и сега не знам какво да го правя, освен на хляб, с което не се наемам, обаче  newsm78
Някакви по-лесни идеи?

# 296
  • Мнения: 1 691
Аз днес купих едно ленено брашно и сега не знам какво да го правя, освен на хляб, с което не се наемам, обаче  newsm78
Някакви по-лесни идеи?
Ама ако ще го използваш, недей да готвиш нещо само от това брашно. Това е билка, а не храна - препоръчва се при камъни в бъбреците и жлъчката (мъжът ми наскоро пи по една чаена лъжичка от него дневно). Кой знае в по-големи количества да не си докарате проблеми на цялото семейство.

# 297
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Аз пък от едно известно време, си държа АМАРАНТ в една кутия и се чудя, що ли го купих  newsm78
На опаковката пишеше, че може да се пука като пуканки, но то е толкова ситно семенце, че ефекта е незначителен. Варен не ми допадна... Някой ако има предложения... става ли за ядене или да го изхвърлям?

# 298
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейте

Аз докато се натуткам, май нова тема ще почнем  Mr. Green

Меню за днес
закуска - овесено-царевично-тиквени бисквитки
предиобед - манго
обяд - гювече с картоф, морков, кромид и заешко
следобяд - круша
вечеря - ориз с морков и кромид

Меню за утре
закуска - елда с круша (ураааа, намерих елдаааа)
предиобед - ябълка
обяд - тиквената супа на Анна  Mr. Green
следобяд - царевично кексче
вечеря - спанак

Тез Мързеливки - мммм, ще ги пробваме

# 299
  • Мнения: 65
Честита Баба Марта!

Общи условия

Активация на акаунт