Отговори
  • Мнения: 1 924
Кой е основният ви източник на информация при отглеждането на детето?И до колко разчитате на него и му се доверявате?Защо?
Мислех да пусна анкета,но осъзнавам, че източниците на информация са много и често прибягваме към няколко, а не само към един.
Това може да са книги,списания, интернет, други майки, баби, педиатри, и не на последно място-интуицията.
Въпросът ми е насочен предимно към по-'пресните' ( Laughing) майки -първескини , които нямат практически опит , макар че и по-отраканите майки могат да споделят как са тръгнали в началото...

# 1
  • Мнения: 1 672
аз чета списание Бебе пише много хубави неща.А също така като изляза на разходка с малката с други майки и мои приятелки




# 2
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Хомеопат, форум, свеки и майка ми, интуиция - сравнявам всички мнения и така избирам за мен най-доброто, а оттам и за бебо. а имам и две приятелки с малко по-големи бебета - питам и тях понякога   bouquet

# 3
  • Мнения: 1 924
За мен самата най-удачният вариант е добра информираност-включваща разглеждане на конкретния аспект от всички възможни ъгли , след което, водена от интуицията си и личното си разбиране за нещата, намирам своето решение.
Във всеки случай не обичам неаргументирани препоръки:ако ми се казва например, че детето трябва да се захрани на ед-каква възраст с еди-какво си, искам да чуя какви са причините това да се прави.Т.Е. не се доверявам само на " трябва", винаги искам и " защото", и едва тогава преценявам.
Как постъпвате вие?
Още повече, че често информациите,които получаваме , са противоречиви.

# 4
  • Мнения: 27 524
Докато бях бременна четох три книги на Ан Мари Бакюс, допада ми като стил и разсъждения.

# 5
  • Мнения: 1 006
Интернет, форумът, две книги, ама ги дадох на сестра ми и сега не им помня заглавията Embarassedр и най-вече интуицията - смятам, че всичко съм пречупвала ипродължавам да пречупвам през собстовеното си виждане за детето си и най-добор за него!

Аз знам най-добре!

Малко офф - думата "първескиня" я МРАЗЯ неимоверно много - подхожда само за крави според мен hahaha

# 6
  • София
  • Мнения: 170
Интернет, форумът, списания, една книжка на Ан Бакюс "Моето бебе от 1 ден до 3 години". От време на време питам свеки и майка ми и две приятелки- едната е с 2 деца, стоматолог е, а кумата и е педиатър. След това сравнявам и избирам подходящото според мен.  bouquet

# 7
  • Сърцето ми, завинаги в Истанбул
  • Мнения: 806
За мен самата най-удачният вариант е добра информираност-включваща разглеждане на конкретния аспект от всички възможни ъгли , след което, водена от интуицията си и личното си разбиране за нещата, намирам своето решение.
Във всеки случай не обичам неаргументирани препоръки:ако ми се казва например, че детето трябва да се захрани на ед-каква възраст с еди-какво си, искам да чуя какви са причините това да се прави.Т.Е. не се доверявам само на " трябва", винаги искам и " защото", и едва тогава преценявам.
Как постъпвате вие?
Още повече, че често информациите,които получаваме , са противоречиви.
  Peace Peace Peace
Слушам си педиатърката, нали аз съм си я избрала за това!!!
Чета форума в БГ-МАММА, чета и книгата на Д-р Спок!!!
Съветите доста ги отсявам, докато ги приложа!!!
На първо място интуиция!!!

# 8
  • Мнения: 10 975
Основният ми източник на информация е този форум, но тъй като в него има много и различни мнения, накрая разчитам на собствената си преценка и интуиция.
Засега с педиатърката конкактуваме само веднъж месечно, когато ходим на консултация.

# 9
  • Мнения: 1 924
Малко офф - думата "първескиня" я МРАЗЯ неимоверно много - подхожда само за крави според мен hahaha

И аз не я харесвам,честно казано Joy

# 10
  • Мнения: 4 496
Интуиция+д-рСпок+мама-свеки!!!

# 11
  • Мнения: 1 426
Първескиня се казва на човешка жена, не на кравешка  Laughing ... Вярно малко е поизлязла от употреба, но все пак си е точна дума...
На мене Спок ми помогна най-много - с внушението, че аз като майка винаги интуитивно ще знам кое ще е най-добро за детето ми.
Така че и аз изслушвам съвети всякакви, но в крайна сметка мисля със собствената си глава. Пък и нали това, което за един е добро, за друг може и да не е...

# 12
  • Мнения: 417
Интернет,майка ми,свекърва ми,други майки и книги.

# 13
  • Мнения: 3 478
Главно форума, чета си редовно няколко списания и до ден днешен и книгата на Хайди Мъркоф в началото.

# 14
  • Мнения: 374
Откакто се е родила дъщеря ми до около година и половина следвах почти всички съвети на педиатърката, при която бяхме на частна детска консултация. До 6 месеца консултациите бяха на две седмици, като на всяка консултация освен измерванията обясняваше по колко грама мляко трябва да изпива бебето, кога да въведа захранването, каква козметика да използвам, изпращаше ни на профилактични прегледи, които влизаха в общата цена на консултациите. Още преди изписването ни си даде номера на мобилния и не съм се притеснявала да я безпокоя, а тя винаги ми е отговаляла. Няколко пъти ни се наложиха извънредни изследвания, които също бяха приспаднати. Обясняваше какви игрички са подходящи за дадения период и т.н. Мога да кажа, че бях много доволна от нея.  Тогава още не бях и чувала за "БГ МАМА" Embarassed. Личната ни лекарка само ни питаше яде ли, расте ли, гука ли, колко зъба имате, ами добре! И в никакъв случай не ми беше от помощ доскоро. Майка ми и свекито може би съм ги послушала 1-2 пъти, но не си спомням за какво! Не съм им искала съвети, но те ме засипваха с такива. Относно други майки около нас забелязах, че почти всяка си изказва мнението и се опитва да те убеди, че е най-права. С течение на времето се научих да познавам нуждите на моето дете, но в началото на мен, както и на всяка майка с първо дете беше много трудно.

# 15
Слушам си педиатърката, нали аз съм си я избрала за това!!!
Чета форума в БГ-МАММА, чета и книгата на Д-р Спок!!!
Съветите доста ги отсявам, докато ги приложа!!!
На първо място интуиция!!!
Взе ми го от устата. Laughing
Първо гледам в книгата на Д-р Спок-ако е нещо спешно,докато дойде смяната на педиатърката(да взема мерки)и отида да я питам.(Тя работи срещу блока ми).
Ако е нещо за което нямат инфо двамата-питам във форума. Laughing

# 16
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
и ние сме в групата на четящите д-р Спок. Освен това се абонирах за списание "Моето бебе и аз".
Форумът и интернет са ми голям източник на информация особено когато съм в офиса или трябва нещо бързичко да намеря.
Сестра ми помага със съвети, майка ми също.
Педито ми е първа писта в здравословните питания и въпросите за храненето...

# 17
  • Мнения: 537
Ами по принцип вече карам на интуиция. Първите месеци много се шашках и звънках на педиатърката ни и на една моя приятелка, която има 2 бебе сега. И понеже тя е минала по тоя път много ми помогна. Но вече карам както аз си знам: интуиция, форум, приятелки, доктор:) Последния ако сме болни само. Иначе за захранването сама си преценявам, защото сме и с АД и доста неща не трябва да яде, много внимателно я захранвам и сме доста назад от другите бебета. Ама като гледам нищо й няма, все така си е жизнена и спокойна  Heart Eyes

# 18
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Форумът, мама, книги. Прочитам, подбирам и прилагам за нас, но чета доста.

# 19
  • Мнения: 1 183
Най-вече форумът  Simple Smile е мойят източник,след това майка ми и някои книги  Peace

# 20
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 365
Предимно от интернет,списания и интуиция,не на последно място и от педиатъра

# 21
  • София
  • Мнения: 6 011
На мен основният източник на информация ми е една много съвременна нова книга,написана от български педиатри и разбира се-нашата педиатърка.Чета доста,но сериозно "пресявам" информацията,особено от форумите-има големи бисери. Laughing За доста неща съм се интересувала и от мнението на майките тук,но ако е противоположно на това на педиатърката ми-спазвам това,което ми казва лекаря. Peace Интуицията на всяка майка към детето и е много силна-доверявам се на себе си!Приятелките с по-големи дечица все ми казваха,че бебето ще ми показва и наистина се оказва точно така!

# 22
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
По принцип форума ми помага много, до сега винаги съм намирала адекватен отговор на моите въпроси и проблеми. Разбира се - срещам се и с много мами, чиито бебчета са колкото сина ми и обменяме инфо......., а така също понякога слушам и педи.......

# 23
  • Мнения: 46 403
Педиатърът и Интернет.

В началото само педиатърката. София беше на 4 месеца, когато намерихме доставчик на Интернет  Sunglasses започнах да чета всичко и да сравнявам, докато реша кое е най-доброто по даден въпрос, все пак не ми се звънеше за най-дребното нещо до клиниката  Laughing За щастие, насоките на педиатърката съвпадат с моите разбирания и не ми се налага да съм раздвоена  Peace

# 24
  • Мнения: 2 096
интернет,опит на други майки, книги .. опита на майка ми по рядко.. Решения взимам по убеждение..Педиатъра почти не го слушам

# 25
  • Мнения: 4 111
+ Интуиция - подсъзнателно преработване на информация

# 26
  • Мнения: 1 273
Интернет (като този форум най-главно), майка ми, свекърва ми и педиатъра. Събирам информацията и си отсявам, което  ми се стори разумно.  Peace

# 27
  • Мнения: 1 919
интернет,опит на други майки, книги .. опита на майка ми по рядко.. Решения взимам по убеждение..Педиатъра почти не го слушам
и аз май така ще правя

# 28
  • Мнения: 1 230
Спок - като малко бебе. Сега - форума, майка ми, педиатъра и приятели...

# 29
  • Мнения: 1 098
Чакам да родя, основно черпя информация от книги и интернет

# 30
  • Mediterraneo
  • Мнения: 37 913
Педиатърът и форумът са ми източниците на информация. Много книги и списания прочетох навремето. От всичката информация отсявам това, което смятам за най- доброто за моето си дете.

# 31
  • Мнения: 1 531
форумът, мама и педи: винаги правя смес от мнения и си изработвам свое собствено обосновано Peace

# 32
  • Канада
  • Мнения: 494
Основно намирам информация в интернет пространството.Хвърлям по някои и друг поглед в разни книги и се осланям на интуицията си!Живот и здраве,времето ще покаже каква съм я свършила! Mr. Green

# 33
  • София
  • Мнения: 431
Педиатърът и Интернет.



 Peace Педиатърът, защото в крайна сметка той е лекар, а аз четейки Интернет, никога няма да стана такъв... и Интернет, защото в някои случаи опитът на другите майки е много ценен. Интернет е полезен, за да се инфомираме за различни възможности и различни гледни точки, но отговорите на въпросите ми - от педиатъра.
Може би само за кърменето форумът ми помогна най-много (защото нашият педиатър е мъж сигурно, знам ли newsm78)

# 34
  • Мнения: 19 245
лекари,форум,Интернет,разни информационни курсове към болницата.с майки с деца не излизам.

# 35
  • Мнения: 2 677
Предимно информацията в интеренет.
Вече не помня кога ми е оставало време да седна да прочета някоя книга.
ooooh!

# 36
  • Мнения: 227
На мен основният източник на информация ми е.Майка ми,книгите и интернет и форума много ми помагат.

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 10 807
Основно интернет и педиатъра.Списания не съм купувала нито книги.

# 38
  • Мнения: 2 159
Интернет Peace

# 39
  • Мнения: 473
Основният ми източник е интернет, но събирам информация от списания като: Моето дете, Моето бебе и аз, Бебе и разни други. Не ги купувам редовно, но от време на време. Чета различни книги за бебето, на педиатъра най-малко взимам думите под внимание, защото тя действа по най-остарелите методи. Майките около мен и те действат по остарели методи, като им казах, че ще захранвам след шестия месец ме гледаха всички като че ли съм ненормална. Като са се хванали за тези сокчета, как да обясня, че не трябва да се дава сок. Когато трябва да реша определен проблем се консултирам дълго преди да взема решение. За захранването съм изчела един тон литература и горе-долу реших каква ще е схемата. Така действам, много време ми отнема това осведомяване обаче.

# 40
  • постоянно
  • Мнения: 7 123
На първо място- Интуиция.Ако  се притеснавам за здравословното състояние на Сам- търся квалифицирана медицинка помощ и изчитам де що има писано в интернета.За идеи и  хитринки използвам добрият стар ГУГЪЛ.
 За съжаление маика ми не  е наблизо да ми помага физически, но чрез нета винаги ми е давала ценни съвети.
От форума също научавам по нещичко.....
Вили

# 41
  • София
  • Мнения: 2 298
Няколко:
1. този форум;
2. купила съм всички възможни книги от нашия пазар и двер ми изпрати една от Щатите специално за захранването (бях я намерила в Интернет);
3. педиатъра;
4. Интернет
5. Списанията

И винаги сравнявам поне от 2-3 източника за едно и също нещо ...и, разчитам естествено на майчината интуиция ...

# 42
  • Мнения: 1 121
Чета книги като "Какво да очакваме през първата година" и материали и статии в интернет. Но главно следвам интуицията си. А и детето често ми подсказва кое е най-доброто за него.

# 43
  • Мнения: 520
Интернет и форумът!

# 44
  • Мнения: 3 499
Зълва ми, форума и педиатърката.

# 45
  • Мнения: 701
Предполагам,че щебъдат интернет,форумът,книги и понапатили вече приятелки!

# 46
  • Мнения: 6 607
Форумът Peace

# 47
  • Мнения: 534
Абсолютно,от тук черпя информация за всичко и имам чувството,че съм
идеално подготвена за гледане на дете.
Хубавото е,че се пише за реалните ситуации и проблеми,които изникват,
а не само захаросани съвети.

# 48
  • Мнения: 3 069
Първия и най-важен източник е нашата педиатърка.Много сериозна и стойностна личност.
На 2-ро място слагам форума, получавала съм съвети и подкрепа, винаги когато съм имала нужда от тях, за което благодаря на всички съфорумнички!
Не мога да изключа и интуицията си, за това винаги хуквам при доки когато се усъмня за проблем.

# 49
  • Мнения: 1 701
Предимно интернет.

# 50
  • Мнения: 568
tozi forum, internet i knigi, doktor Spok i edna neprevedena amerikanska - mnogo izcherpatelna.

# 51
  • Мнения: 617
форума  Peace
Нямам раждали приятелки до който да се допитвам и за сега се опитвам да чета из форума и да запомням това което ми се стори правилно според мойте разбирания, ама то мноого информация бе направо незнам кат се появи бебока дали ще мога да се сетя за нещо прочетено тук.
Дано да се появи и интуицията.

# 52
  • Мнения: 2 208
Основният ми източник са две книжки на д-р Добсън. Много се радвам, че попаднах на тях на време!
Доверявам се напълно и на педиатърката на сина ми. Ползвам съвети и опит от форума..., за което съм много благодарна на създателите му, хората които го поддържат и на участниците в него  Laughing  Peace

# 53
  • Мнения: 5 391
Интернет и интуиция.

# 54
  • Мнения: 1 924

Дано да се появи и интуицията.

Интуицията си ни е заложена поначало, не се "появява" Peace
Просто понякога, засипани с купища информация и несигурност, не я усещаме или не се вслушваме в нея.
А и природата се е погрижила добре за нещата:например звукът на плачещо бебе веднага предизвиква у майката порив да го прегърне и да задоволи потребностите му-ще се убедиш в това, като родиш Hug

# 55
  • Мнения: 14 133
Докторът на дребния!!!  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 5 079
В никакъв случай не вярвам на градските - квартални митове и "легенди"...  Sick Много се опарих от това. Вярвам на вътрешния си глас, интуицията да съм майка и най вече се ръководя по детето. Всяко едно е индивидуално и само си показва кое, кога и как. А инфо и най - ценни съвети съм получавала оттук, по - специално от под - форума Кърмене и захранване. Ако не бях прочела цялата библиотека оттам, а и съветите от майките, които до една са адски готини, да не съм кърмила и един ден.  Crazy А все пак въпреки съпротивата (накрая) на диването, устисках до 9 месеца.  bowuu Другият път (ако има такъв Laughing) смятам да си подобря личното постижение...  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт