Захранване на бебето със зеленчуково пюр

  • 1 069
  • 17
  •   1
Отговори
Мойта "Беба" е на 4месеца навършени, досега е захранена само с пюре ябълка и морков и е на АМ-Аптамил.
Искам да ви питам като захраня мойта "Беба" с един вид зеленчуково пюре трябва ли отново да я захранвам с всеки нов вид? Същият въпрос имам и за различните видове каши и месни - зеленчукови пюрета?
Педиатърката ни каза да не заменям цяло  хранене с пюре, а полвин пюре и полвин мляко.Не трябва ли да заменя цялото ядене  със зеленчуково пюре? Според вас време ли е да я захранвам със зеленчуково пюре, а с жълтък? newsm78

Последна редакция: пн, 16 юли 2007, 18:13 от gnl77

# 1
  • Мнения: 721
Миличка, в "Най-често обсъжданите теми" има страшно много инфо за захранването - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23443.0
Там ще прочетеш кое как се въвежда, по колко и ти и твоята беба ще бъдете доволни. Едно единствено нещо ще ти кажа - захранването е хубаво да стане след 6 месец на бебето

# 2
  • Мнения: 1 092
 Едно единствено нещо ще ти кажа - захранването е хубаво да стане след 6 месец на бебето
[/quote]Не съм съгласна с това че трябва да се захрани след 6 месец.Това е при положение че бебето е кърмено,а то яде АМ.Захранването трябва да стане между 13/което ми се вижда раничко/ и 28 седмица след раждането на детето Wink

# 3
  • Мнения: 4 111
Не съм съгласна с това че трябва да се захрани след 6 месец.Това е при положение че бебето е кърмено,а то яде АМ.Захранването трябва да стане между 13/което ми се вижда раничко/ и 28 седмица след раждането на детето Wink

Това не е вярно! Бебето, хранено на АМ се захранва малко по-рано от бебето хранено с кърма, но това по-рано е към 2 седмици - т.е. кърменото от 6 месец или след 6 месец, а храненото с АМ - към 5,5 месеца. Четете, не се излагайте.

Казвате 28 седмица, а се противите на "след 6 месеца"?

Последна редакция: пн, 16 юли 2007, 19:46 от Лилянчо

# 4
  • София
  • Мнения: 15 219
Искам да ви питам като захраня мойта "Беба" с един вид зеленчуково пюре трябва ли отново да я захранвам с всеки нов вид? Същият въпрос имам и за различните видове каши и месни - зеленчукови пюрета? - С всяка нова храна се захранва постепенно.

Педиатърката ни каза да не заменям цяло  хранене с пюре, а полвин пюре и полвин мляко.Не трябва ли да заменя цялото ядене  със зеленчуково пюре? -
Може би ти е казала така, защото пюрето ябълка+морков минава за плодово, а с плодово не се замества хранене. Затова трябва детето да приеме и мляко.
А може би ти е казала така, защото бебето ти е още малко. Според мен е можело да почакаш още малко със захранването, но.....както и да е. Целта е зеленчуковото пюре да замести изцяло храненето с АМ на едно ядене, така че количеството пюре да се увеличава постепенно докато детето започне да изяжда 1 цяло бурканче пюре.
Аз винаги съм давала зеленчуково пюре, в което има кърма или АМ, така че детето ми е получавало и мляко на всяко хранене.

Според вас време ли е да я захранвам със зеленчуково пюре, а с жълтък? - Ако държиш да продължиш със захранването, по-добре продължи със зеленчукови пюрета, а плодовите остави за по-нататък. Много бебета, които първо свикнат със сладкия вкус на плодовите пюрета, след това се мръщят на зеленчуците.
За жълтък ви е още много, много рано.

# 5
  • Мнения: 1 217
Ох майчета стига с това късно захранване.
Майката не пита кога да захрани, а съвсем ясно си е формулирала въпроса.

Всеки нов зеленчук първо трябва да го въведеш,за да видиш дали беба ще даде реакция някаква.
Това се отнася и за кашите и другите неща.
Най-добре ти си прецени дали бебето ти е готово за нови храни.
Нека тази тема да не стане "за" и "против" ранното захранване.
Поздравявам всички майки.  bouquet  bouquet  bouquet

# 6
  • Мнения: 508
Със зеленчуци захраних така;
1. Тиква -1, 2 лъжички /така два дена./
Почивка-1 ден
2. Тиква + картоф-2,3 лъжички /2 дена/
Почивка-1 ден
3. Картоф+морков-3-4 лъжички
4. Картоф+тиква- 5 лъжички
Почивка-1 ден
5 Картоф+морков-половин бурканче
6. Само тиква-половин бурканче
7. Само картоф-половин бурканче
8. Тиквичка с картоф-2,3 лъжички
9. Тиквичка с картоф-половин бурканче

И така захраних на този принцип. Независимо дали яде вече половин бурканче, всеки нов зеленчук го въвеждах по лъжичка, две. Голямо хвърляне на пюрета падна. С  месните пюрета захраних на 6 м и половина и стана бързо, тъй като бях въвела почти всички зеленчуци.
С кашите започнах на около 6 м , там действах по смело. Направо дадох 100 грама, но тя ядеше зеленчукови пюрета от около месец.
Тя доскоро ядеше зеленчуково пюре/малко/ + АМ. Вече яде цял буркан от големите, но вие сте далеч от това. Wink
За жълтъка ...както прецениш, аз още не давам.
Плодови пюрета слагам в кашите. Сега давам 100 грама каша и 80 грама плодово пюре. Захраних по същия начин.
1. Каша с една, две л. пл. пюре и така увеличавах.

# 7
  • Мнения: 1 111
да се запиша да следя темата Peace

# 8
  • Мнения: 1 081
Чакай малко, бе мацка, намали темпото. С тези темпове на 6 месеца ще даваш пържоли и цаца. Но щом детето е свикнало вече с ябълка и морков, в първия ден дай една лъжичка з.п. да видиш дали ще има някаква реакция, после може да дадеш колкото пюре си даваш от другото, защото детето вече е свикнало с вкус, различен от млякото. Детето само ще ти покаже кога е готово да се откаже от млякото за цяло хранене. Аз лично започнах със зеленчуковите пюрета и почти не съм давала плодови, за сокове да не говорим. Кашата въведох около месец след зеленчуковото пюре, жълтък след годинка, освен ако хемоглобина му не спадне драстично, но и тогава ще се замисля.

# 9
  • Мнения: 1 986
  Аз захраних в 5-ия месец със зеленчуково пюре-първо започнах с еднокомпонетни-напр.тиква-2-3 лъжички първия ден,постепенно увеличавах дозата/като дохранвах с АМ/.След това въвеждах втори зеленчук,добавях го към първия/напр.картоф/ и т.н. по същия начин.Моята дъщеря започна да изяжда цяло пюре/без АМ/ едва месец и половина след захранването й.
  Жълтък,лично аз,смятам да давам след годинката Peace

# 10
  • Мнения: 20
Извинявам се на ваторката че ползвам темата и но би моля за съвет.Бебо е на 6 м. Днес му правих картофено и видимо доста му хареса.Проблема е че се задавяше  доста а добре го бях пасирала с вилица и след това дори с миксер го разбих.Незнам защо така се получи....

# 11
  • Мнения: 4 111
Захранваш сега с картофено пюре или вече си захранила с друго? Слага се малко на върха на лъжичката и се "забърсва" на горната устна. Съвсем малко за начало. Рядко ли е, гъсто ли е?

# 12
  • Мнения: 20
Захранила съм със зеленчукови готови....от почти всички коиот предлагат Гербер и Хип.Проблемът е че реших да пробвам да му проготвя аз т.к не му харесват много готовите и изяйда едва по 60-70 гр.Опитваме се повече от месец да се захранваме.Досега не се е задавял.На консистенция гледах да не е гъсто....картофите бяха мн добре сварени,мачках ги,миксирах ги......но бебо се задавяше

# 13
  • Мнения: 4 111
Съветвам те да добавиш адаптирано мляко до гъстота на гъста боза, хомогенна смес, както казваш добре разбито. Щом е захранено, можеш да добавиш и сварен морков към картофа, за по-добър вкус. Сам по себе си картофа е безвкусен и е възможно да не иска да го приеме и затова да се дави.

# 14
  • Мнения: 20
Да,добавих АМ до съответната гъстота.....давах на върха на лъжичката,съвсем малко.Харесваше му вкуса....Когато се прибвах да му дам пак сам отваряше устичката а на някои готови които не му харесват отказва.Когато го опитах и аз някак си ми стоеше като на малки точици.извинявам се незнам как да го обясня...Та да не би грешката ми да е в разбиването Thinking

Общи условия

Активация на акаунт