Испанска кухня

  • 63 791
  • 167
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 818
                            ЛЮБИМИ ЯСТИЯ НА МАМИТЕ ОТ ИСПАНИЯ

                             от испанскатa,в тази тема и от българската и други кухни
 


Предястия

Pan con tomate
Солена торта със тортия
Almogrote  Нещо като пастет /рецепта от Тенерифе/
Paninis de jamon York
Яйца Мимоза Huevos  Mimosa
Пастет от риба тон
Пипаррада
Канапета
Сандвичер с патладжан
Сандвичон
Студена торта от хляб

Салати

Руска салата  Ensaladilla rusa
Mорсkа салата Ensalada de mariscos
Mурсианска салата с риба тон Ensalada murciana de atun
Ensalada de gambas Салата със скариди
Ensalada de salmon ahumado con patatas  Cалата със пушена сьомга и картофи
Ensalada tropical de pina y marisco Cалата от ананас и морски продукти
Ensalada Magdalena Cалата Mагдалена
Салата Колибри
Сaлата Mорски спомен
Арагонска салата  Ensalada aragonesa
Coctel de langostinos  Коктейл от скариди
Немска салата
Салата от боб и риба Тон
Екзотична салата
Салата с пиле
Салата от сьомга и скариди
Лятна салата
Салата от пълнени печени чушки
Пълнени домати
Салата от леща
Салата с паста тип Панделки

Сосове

Salsa verde
Salsa Brava
Домашна чеснова майонеза

Супи

Гаспачо
Aguaillo
Бял чесън-Крем супа
Крем супа от тиквички
Крем супа от моркови
Крем супа от леща
Пюре от моркови и фасул в билки

Ястия с макаронени изделия
Спагети с пиле и кесо фреско
Салата с паста тип Панделки

Ястия със зеленчуци
Tortilla de patatas-Тортия от картофи
Alcachofa rebozada Паниран артишок
Hervido/варено
Menestra de verduras
Кюфтенца от грах
Coca Mallorquina
Оризови кюфтета
Гъби печурки в сос Champinones en salsa
Яйца с аспержи
Aспержи
Пържена маруля
Tortilla de Verduras Зеленчукова тортия
Tumbet
Писто -Фритада
Картофи в торба за печене
Тортия от тиквички
Тортия от грах
Печени гъби със сирене
Чушки пълнени с тортия-стъпка по стъпка
Тиквички с яйца
Черните маслини на свекърва ми
Пудинг от кромид и зелени чушки
Пълнени картофи

ястия от морски продукти и риба

Paella-Паея
Pulpo a la gallega Oктопод по галисийски
Bacalao al pil pil Треска пил - пил
Boquerones al vinagre   Маринована цаца
Миди в сос
Gambas al ajillo
Пица с риба
Salpicon
Мерлуза във фолио
Langostinos al ajo Скариди с чесън
Пълнени яйца със скариди
Миди,парфюмирани с вино
Мерлуза на фурна върху картофи
Скариди мавийски
Скариди със сос от чесън

Ястия от птици и дивеч, месо

pollo,pavo пилешко,пуешко
Рулца от пуешки гърди с гъби
Пилешки бутчета в сос
Пиле с кока-кола
Пържено пилешко
Pollo al ajillo
Пилешки бутчета във вино
Пилешки бутчета в сол
Пиле,печено в торба
Пиле със скариди
Пиле а ла мурсиана
Крилца с червен пипер
Крилца с горчица
Весело пиле-стъпка по стъпка
Пилешки бутчета на фурна
Спагети с пиле и кесо фреско
Пилешки крилца

cerdo,ternera,cordero свинско,телешко,агнешко
Reseta clasica de lentejas -Леща
Испански кюфтенца със сос
Macarrones а la catalana
Albondigas caseras
San Jacobs
Свински пържоли с картофи на фурна
Cocido Madrileno
Наденички във вино   Salchichas al vino
Свински пържоли с ананас
Зеле с боб и ребърца в гювеч
Наденички със зеленчуци
Телешко по испански
Кюфтенца

caza дивеч
Заек с чесънче

otros други
Caracoles en salsa de tomate(Охлюви в доматен сос)

леки и диетични ястия
Калмар на тиган
Салата с царевица и ябълка
Пълнени домати
Картофена салата
Салата от спанак и синьо сирене

Десерти

flanes,natillas,soufles,budines,cremas кремове и др.
Флан а ла кока-кола
Флан от шоколад
Флан от кокос
Flan con pasitas
Флан Наполитано с кафе
Флан с желатин
Флан Наполитан
Pan de Calatrava Kрем карамел с добавка
Crema catalana –Брюле- Каталунски крем
Natillas - gastronomia VASCA
Flan  napolitano крем карамел
Flan de ricotta
Пудинг с мандарини
Крем-карамел Черно и бяло
Крем Панакота
Парфе от два шоколада
Мляко с ориз
Шоколадов мус Изненада
Кексокарамел
Крем от диня
Aspic de fresas
Пудинг от хляб
Mousse  de  TURRON

helados сладоледи
Ягодов сладолед  Helado de  Fresas
Сладолед от кисело мляко   Helado de yogur
Сладолед от сирене
Сладолед от бял шоколад
Сладолед от халва
Копа валенсиана

bizcochos,pasteles,pastelitos,tartas,magdalenas сладкиши,дребни сладки,мъфини,кексове
Tarta de Cabello de Angel
Tarta de queso
Ананасов сладкиш
Tarta de Santiago
Tarta de queso y chocolate blanco Торта от сирене и бял шоколад
Сладкиш с банани
Tradicionales magdalenas
Magdalenas caseras
Magdalenas de yogur
Плодов сладкиш
Кекс Мама Мариа
Кекс без брашно
Чуррос Churros
Шоколадови мъфини/магдалени с Нутела
Българи
Кокоски
Мъфини с нектарини и мандарини
Ябълкова тарта
Бриоче със сушени плодове и бял шоколад
Biscoco de mi madre
Кекс  1/4
Кокосов кекс

tortas торти
Торта Сан Мaрко
Ябълкова торта по мой начин
Ябълкова торта Палмира
Торта Три шоколада
Торта Хихонеса
Лимонова торта
Торта Татин
Флан торта от сметана и ягоди

hojaldres сладкиши от многолистно тесто
Empanadas
Емпанада с риба тон-стъпка по стъпка

otros други
Халва от шоколад
Халва от кокос
Papitas de leche
Torrijas-пържени филийки
Tocino del cielo
Torrijasde villarta
Пържено мляко
Coulant  de Chocolate    нещо сиии....с шоколад
Пържени филийки от крем
Тренза от праскови
Dulce de leche
Картофки от мляко Papitas de leche
Donuts
Меренге от Плодове  Merenge de frutas
Боррачитос

Напитки
Granizado de cafe
Granizado de Pina  y canela   Скрежина от ананас и канела
Гранисадо от праскови
Гранисадо от ягоди
Гранисадо от портокал и бял шоколад
Сангриа
Bailay'S
Sorbete de limon
Granizado de limon

Старите  ни теми

La cocina espanola
Recetas de Espana


 BUEN PROVECHO!
 ДОБЪР АПЕТИТ!



Последна редакция: чт, 30 авг 2007, 21:51 от gaby_s

# 1
  • Мнения: 1 818
Момичета,нека в новата тема да публикуваме само НАШИ,изпитани рецепти,а под НАШИТЕ снимки да отбелязваме от къде сме видели или прочели или превели дадена рецепта.

Имате думата!

  bouquet

# 2
  • Мнения: 2 922
Красива тема, мерси gaby_s!  bouquet

# 3
  • Мнения: 201
gaby mersaç, neska mai niama da e s keksa 4e byrzam mnogo noi tia dni ste e.
и тва за разли4ното ставане на паеите е наи нормалното, говорила съм с готва4 на добър ресторант вав валенсиа, родината на паеиата и ми е казвал 4е от едни и състи продукти по едно и състо време и на едно и състо миасто не стават еднакви 2те паеи, тъи 4е е нормално, на мен ми излиза добре на 3 пъти 1 път.

savina_h
"В Мадрид се прави паея със свинско, на мен ми харесва без морски дарове (иначе съм правила и с консерва риба тон, резултата е същия и няма разни мидени черупки и скаридени мустаци). Всъщност специфичния и вкус го дава шафрана, така че не виждам за какво ще ми е да слагам оцветител ако мога да си купя шафран, вярно че е скъпичък ама да не правя паея всеки ден."

хаха незнам от колко време си в мадрид и каде то4но ходи6 но е иасно 4е бес да питам много малко познава6 мадридските ресторанти, а пък за кухниата им да не говорим.
за пръв път 4ъвам паеиа с консерва атун, пък ина4е и слага сафран хахахаха.
ти ме разби от сиакаде. паеиа има наи разли4ни, със заек, със риба, със свинско, само със морски истории, смесена, посна, секи си иа прави по вкус, и както наи му изнасиа, оригиналната, е със морски истории пиле6ко заек и риба. от там нататък запо4ва света на паеите. но тва с латата атун ме разби, не каваи такова несто 4е ме е срам да го 4ета, от лиубовтами към ориза.
а пък тва 4е вкуса на паеиата му гу давало асафрана, ти или си.... или си ниама6 идеиа от испанската кухниа. тва не го казваи на никого 4е много сте ти се смеиат, пък готва4ите биха те убили за тва изиавление.
ПАЕИАТА ИА ПРАВИ БУЛИОНАТ НА РИБАТА, БУЛИОНАТ НА МИДИТЕ, БУЛИОНАТ НА ЗАЕКЪТ И ТАКА НАТАТЪК, САФРАНЪТ Е ЕДНА ДОБАВКА БЕЗ КОИАТО НЕ БИ СЕ НАРЕКЛА ПАЕИАА, НО НЕ Е КОИТО ДАВА ВКУСА.

ади до на вси4ки

# 4
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ГАби поздравления за красивата тема Simple Smile !
 сега да отговоря на италиaнската агитка Simple Smile - допитах се тук до една възрастна испанка - имало паея с ребра (свински  ), но тя се правела само със ребрата . останалото е заек + пиле и т.н. - вие знаете по- добре от мен . в нашия район оба4е тази със свинкото не се правела - това било към Астуриас. а за оцветителя - мисля 4е не е куркума защото си пише "хранителен  оцветител"  .. трябва да потърся тази куркума . да - социално слаби не сме .. можем да си позволим да си купим и  азафран .. просто отново споменах и е толкова скъп наистина ..можеби именно защото много се употребява . предполагам  в португалия е по - евтин защото те си имат традиции в търговията с Индия   

# 5
ГАби поздравления за красивата тема Simple Smile !
 сега да отговоря на италиaнската агитка Simple Smile - допитах се тук до една възрастна испанка - имало паея с ребра (свински  ), но тя се правела само със ребрата . останалото е заек + пиле и т.н. - вие знаете по- добре от мен . в нашия район оба4е тази със свинкото не се правела - това било към Астуриас. а за оцветителя - мисля 4е не е куркума защото си пише "хранителен  оцветител"  .. трябва да потърся тази куркума . да - социално слаби не сме .. можем да си позволим да си купим и  азафран .. просто отново споменах и е толкова скъп наистина ..можеби именно защото много се употребява . предполагам  в португалия е по - евтин защото те си имат традиции в търговията с Индия   

италианките нау4иха испанките на паея  hahaha
минаваме нататък... кажете какво друго готвите

# 6
  • Мнения: 1 818
Ами човек се учи цял живот,нали знаете.Добре...научихме как правят паея в Мадрид,научихме и как я правят италианките...


Да седнем спокойно,да се почерпим с по една студена бира  ,да похапнем паея  ...и понеже никой не се сеща да сподели с нас творението си,ще се задоволим с готовото




НАЗДРАВЕ !

Последна редакция: пн, 09 юни 2008, 16:53 от gaby_s

# 7
  • Мнения: 1 818
Казахме,че тази нема няма да е само за испански рецепти,затова ето обещаният

Любовен сладкиш

продукти
4 яйца
2 ч.чаши захар
1 ч.ч. брашно
4 пълни лъжици горчиво какао
125 гр.краве масло
1 ч.ч. начукани орехи
1 лъжица бакпулвер,ванилия

приготовление
Разбиваме яйцата със захарта+1 щипка сол.През това време разтопяваме маслото в микровълновата.Добавяме в него какаото.Като поизстине леко го смесваме с яйцата.Идва ред на брашното,в което предварително сме сложили бакпулвер,Брашното,орехите и ванилията.Печем в предварително загрята на 150 градуса фурна.Сладкиша получава една специфична коричка .Вкусен е и лесен за приготвяне  chef Рецептата я знам от сестра ми  Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 1 818
Да споделя с вас една рецепта,която публикувах преди известно време в друга тема...побългарих я малко,но се получи изключително вкусна...и оценена от мъжете у дома

Пълнени червени чушки със сос от зелени чушки

Измених рецептата,защото ми се стори,че с нашата класическа българска смес за чушки с оризче ще се получи по-добре.Избрах уж по-малки ушки,че тези испанските...за да напълня 4-5 големи ми е необходима 1 гк.кайма и 1/2 кг ориз Mr. Green

ТУКе оригиналната рецепта със снимки

А ето и моето изпълнение...

Забърках си аз сместта както ме е учила свекърва ми-кайма,ориз,,сол,червен пипер,чубрица,2-3 листенца  джоджен,1 йяце,1 чаша вода,лук и т.н. както си знаем по български.Не пържа нищо.

Напълник чушките,като им направих малко отворче отдолу.Сложих в тавата с чушките много вода,почти да го покрие,няма друг начин тези големи чушки да се опекат и отвътре.Така си поемат колкото вода им трябва.Сложих ги да се пекат и 15 мин.преди да ги извадя...
Направих соса от зелени чушки,както е описано по-долу,но му сложих само една скилидка чесън...

и залях чушките.Върнах ги във фурната

Тук са опечени вече...

Да ви е сладко!Докато се хранеха мъжете у дома се чуваше само... Превъзходни са...трепачни...!!!

Това е превод на оригиналната рецепта...

1 kg червени чушки

1/2 кг.зелени чушки

3/4 kг.кайма

2 или 3 лъжици галета

2 яйца

1 глава лук

5 скилитки чесън

олио,сол,черен пипер,индийско орехче,1/2 чаша бяло вино

Правим плънката като смесваме каймата,галетата,яйцата,сол,черен пипер и инд. орехче на вкус

Изчистваме червените чушки и ги издълбаваме.Пълним ги със сместта ...

За зеления сос задушаваме  зелените чушки,лука и чесъна...смиламе ги в домашен робот,прибавяме виното , малко вода и посоляваме.С получения сос поливаме напълнените чушки и печем във фурната



Из НЕТ-а има доста рецепти с този сос.Някои му слагат сметана за готвене вместо вино...мисля,че ще се получи още по-добре.Пекат и риба върху него.Слага се в тавичката зеленият сос ,а отгоре се подрежда риба...и във фурната 

# 9
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
асто, поздравления! всяка съставка в един ориз е ценен приносител за вкуса й! ако ядем ориз с пиле по бг е едно, ако добавим шафран, друго, ако правим ориз с пържено фиде и шафран е трето, но ако добавим стафиди и ядки- става ме4та!подправките доразвиват вкуса на яденето!  chef
 много вкусно ми мига тази паея, габи! аз в пустинята не мога да  си я докарам с миди, но след топлия сезон,дано има калмари и октопод4ета по пазара, другото е по- лесно за намиране!  bouquet
аз им харесах на испанците кремовете и желетата, просто си падам по такива сладкиши! а хайвери правят ли? някави разядки, салати нетрадиционни?

# 10
  • Мнения: 1 818
Hug marsy,моят мъж вчера е ял за разядка на обед Пържен карфиол с чесън.Той по принцип не опитва карфиол,но този път страшно му се е усладил.А за хайвери...От кога търся да си купя осолен хайвер ,за да си го разбия,ама не,не съм виждала.Подсети ме да поръчам на децата да донесат от България.   bouquet
Момичета,някоя от вас виждала ли е някъде да продават. newsm78

# 11
  • Мнения: 836
Казахме,че тази нема няма да е само за испански рецепти,затова ето обещаният

Благодаря!  Hug

# 12
  • Мнения: 4 370
Габи, много стилно си оформила новата тема! Поздрави!  Hug

# 13
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ГАби поздравления за красивата тема Simple Smile !
 сега да отговоря на италиaнската агитка Simple Smile - допитах се тук до една възрастна испанка - имало паея с ребра (свински  ), но тя се правела само със ребрата . останалото е заек + пиле и т.н. - вие знаете по- добре от мен . в нашия район оба4е тази със свинкото не се правела - това било към Астуриас. а за оцветителя - мисля 4е не е куркума защото си пише "хранителен  оцветител"  .. трябва да потърся тази куркума . да - социално слаби не сме .. можем да си позволим да си купим и  азафран .. просто отново споменах и е толкова скъп наистина ..можеби именно защото много се употребява . предполагам  в португалия е по - евтин защото те си имат традиции в търговията с Индия   

италианките нау4иха испанките на паея  hahaha
минаваме нататък... кажете какво друго готвите
Mr. Green аа тайна не казвам нищо пове4е  Wink

# 14
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ако ядем ориз с пиле по бг е едно, ако добавим шафран, друго, ако правим ориз с пържено фиде и шафран е трето, но ако добавим стафиди и ядки- става ме4та!
само загатваш зна4и Simple Smileдаи тези рецепти и как се казват ..това например с ориза и пърженото фиде не го бях 4увала никога ..

Общи условия

Активация на акаунт