Отговори
# 15
  • Мнения: 834
В конкретната ситуация смятам че е направена голяма грешка. Трябва да се помага на този който има нужда. После другото дете може да бъде компенсирано в един следващ момент.

# 16
  • ЯМБОЛ
  • Мнения: 1 022
             Аз съм родител на две пораснали деца,омъжени,с деца.Не мога да помагам много,таткото почина преди 23 години,но си мисля,че родителят трябва да помогне в нужния момент,с колкото може.Не би трябвало да се тегли с кантар помощта,в какъвто и вариант да е..А как се приема помощта е въпрос на характер на  наследниците и добро възпитание.

# 17
  • Мнения: 5 462
. Човек има нужда от подкрепа именно докато е млад и има трудни моменти, после за какво му е каквото и да е?
newsm10 smile3501

# 18
  • Мнения: 5 462
             Аз съм родител на две пораснали деца,омъжени,с деца.Не мога да помагам много,таткото почина преди 23 години,но си мисля,че родителят трябва да помогне в нужния момент,с колкото може.Не би трябвало да се тегли с кантар помощта,в какъвто и вариант да е..А как се приема помощта е въпрос на характер на  наследниците и добро възпитание.
Също  newsm10 smile3501

# 19
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Няма по-грозна гледка от това близки роднини да се карат и бият за имущество.

Като се замисля за моите родители, виждам, че на брат ми са му помагали многократно повече, и с пари, и с услуги, и с внимание.
Но не ми е било неприятно, или пък възмутително. Просто смятам, че той е имал многократно по-големи нужди и много по-тежки моменти от мен.
Аз съм получила това, от което съм се нуждаела и когато трябва, какво повече да искам.
Въпрос на възпитание е, според мен, дали децата ще се сърдят, че единия е получил повече от другия.

Но пък моя мъж смята, че родителите му са му длъжни и че все е ощетен. Това е вярно де, но трябва ли да си скубе косите за това.
Или пък аз, че съм ощетена снаха - те нищо не са ми дали, и аз нищо не им дължа.

Последна редакция: чт, 19 юли 2007, 19:58 от luda

# 20
  • Мнения: 1 172

Няма по-грозна гледка от това близки роднини да се карат и бият за имущество.
Въпрос на възпитание е, според мен, дали децата ще се сърдят, че единия е получил повече от другия.

В случая B няма претенции, че е получил по-малко имущество. По-скоро е обиден (даже по-точната дума може би е засегнат), защото не може да каже за себе си това:

Аз съм получила това, от което съм се нуждаела и когато трябва.

# 21
  • Мнения: 25
В случая с В и аз бих се чувствала по същия начин, защото това не е по равно. Ако в необходимия за него момент беше получил дори и съвсем малко, нямаше да се чувства така, сигурна съм.

За мен по равно не значи едновременно по равно. Винаги съм се ядосвала, когато сме получавали по равно едновременно със сестра ми, защото аз съм воювала дълго за привилегията, а тя я получава моментално на готово. Когато стане дума за средства, пак тя получава повече, но, както си говорихме скоро с майка ми, това е защото иска, а аз сама си налагам ограниченията да не искам нищо от никого.

Но пък съм си поставила за цел да се науча да приемам, когато някой ми дава нещо, защото самата аз обичам да давам и искам да уважават желанието ми   Peace

# 22
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ми не е равно, естествено. Давам личен пример. Като бяхме деца с брат ми, нашите всичко деляха по равно между нас - храна, пари, всичко. Но аз винаги пестях или кътах за да имам за по-дълго. А брат ми всичко опустошаваше почти веднага. След това отиваше при нашите и им се жалваше, че вече няма, а аз не си деля с него. Реакцията? Ами взимаше се това, което съм си скътала, и се делеше на две равни части - за мен и за него. Е, сега вече сме големи, помагаме си и много се подкрепяме с него, но тогава щях да се побъркам.

# 23
  • Мнения: 1 800
Аз немога да разбера защо се изисква/очаква от родители да се дава newsm78. Те са те отгледали до пълнолетие, оттам нататък не виждам с какво са задължени. Какво е дал баща ми на сестра ми си е между тях. Мен това не ме интересува. Аз когато съм имала нужда от помощ ми е била подадена ръка. Това е важно за мен и  че ме обича. Другото е дребнавщина. Не мога да си представя да съм обидена за нещо такова на сейството ми Shocked.
Чичо ми цял живот мъчеше родителите си, че давали повече на нас. Той живееше при тях, те му отгледаха децата. А ние дори подаръци за рожденни дни не сме получавали от родителите на баща ми, но той не вярваше. Но не се чувствам ощетена, жал ми е било винаги за баба и дядо. Rolling Eyes
Живота е толкова кратък и когато човек напусне този свят нищо не взима със себе си. Peace

# 24
  • Мнения: 1 942
Родителите дават според преценката си, възможностите си и нуждите на съответното дете. За мен  е неразбираемо очакването на някой да се тегли на кантар даденото на тях и брат им/сестра им. НИКОГА не бих посмяла да имам претенции какво е дадено на сестра ми, а на мен не!  Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 1 942
В случая B няма претенции, че е получил по-малко имущество. По-скоро е обиден (даже по-точната дума може би е засегнат), защото не може да каже за себе си това:

Ами проблема му е, че е неблагодарен. Вместо да се радва, че сега е получил подарък търси за какво да се сърди.
Така поставени нещата са много теоретични и е безмислено. Да речем В е имала нужда от пералня ама е искала за 1200 лв. Всъшност материално не е зле, има си средства ама 1200 неможе да извади на момента, та се налага малко да се лиши и да кара мерцедеса по-рядко, а да ходи повече пеша  Mr. Green Обаче А сега се нуждае от пералня. Тяхната се е счупила и сега пере 2-те деца на ръка, та обмислят да продадат ладичката и да вземат една БЕКО. Ако съм родител даже не бих дала на В пари в конкретния случай. Както казах НА ВСЕКИ СПОРЕД НУЖДИТЕ!  Peace

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Косвен, и не до там наблюдател съм на следното: обект А живее в непосредствена близост с родителите си, има семейство и т.н. В живее с домочадието си в друг град. Родителите се грижат за децата на А, взимат ги от детска градина, хранят ги, купуват им каквото им е нужно, а на всичкото отгоре А се хранят при тези възрастни хорица. Такаааа....до тук всичко е в кръга на нормалното. Нооо един ден звъни телефона на В, при което отсреща се чува обаждане от А със следното съдържание: " Идвай веднага да водиш тате на доктор, че нещо не е добре, а пък аз съм зает."... съответно човека бил закаран където трябва.


Трябва ли В да е недоволен от създалата се обстановка, или чинно да се примири?!

Не става въпрос за пари точно в този случай, но лично аз упреквам мекошавостта на родителите и понякога по-нагли деца. С подялбата на пари и имущество е по същия начин. Родителят си мисли, че помага, но някои неща не би могъл да осъзнае, бидейки манипулиран от едно от децата, хитро, разбира се.

# 27
  • Мнения: 1 172
Ами проблема му е, че е неблагодарен. Вместо да се радва, че сега е получил подарък търси за какво да се сърди.
Аз вече писах, и А и B са имали една и съща мужда, от жилище, но към различен момент. B не е презадоволен финансово, просто си е изтеглил кредит и чинно си го плаща. С цената на какво, само семейството му си знае. Намерил си е начин да се оправя сам. Когато идва ред на А да купува жилище, родителите решават, че трябва да помогнат, че не може да се теглят огромни кредити (въпреки, че А има не по-лоши доходи от В).  B е засегнат заради това, че когато той е имал нужда, му е разяснявано как всеки трябва да постига всичко сам, имали са възможност да му поногнат, но не са го направили. И сега е получил сумата X, само защото A се нуждае от пари, а родителите им не искат да делят децата си (т.е. те считат, че по равно значи единствено материално равни части).

Но идеята на темата не беше да нищим конкретната ситуация, нито да коментираме дали се очаква родителите да дават. А да изредим примери, в които някой е засегнат, въпреки, че всичко е по равно или по някакъв начин остава неразбрана позицията му.
AlexaS e дала също много истински пример.

# 28
  • Мнения: 1 817
Искам да отговоря по два начина на темата, че даже по три!
Родителите ми са разведени и имат нови партньори.
Майка ми никога не ни е делила с брат ми, а бащата на брат (и втори мъж на мама) ми също никога не ни е делил.
Баща ми не ме дели от сестра ми, но неговата жена никога не се е интересувала от мен. Тя винаги насъскава сестра ми срещу мен, а когато може и баща ми подработва...
Що се отнася за свекърите- те дават мило и драго за първородната си дъщеря! Всичко й осигуряват, дават й пари, издържат я. Но за моя мъж, т.е. по-малкото дете не се сещат!!! Ако той не си поиска, няма да му дата и 5 стотинки. Ако не искат услуга от него, не се обаждат. Той просто не ги интересува.
Хора всякакви! Какво да се прави... Grinning

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 666
Ми не е равно, естествено. Давам личен пример. Като бяхме деца с брат ми, нашите всичко деляха по равно между нас - храна, пари, всичко. Но аз винаги пестях или кътах за да имам за по-дълго. А брат ми всичко опустошаваше почти веднага. След това отиваше при нашите и им се жалваше, че вече няма, а аз не си деля с него. Реакцията? Ами взимаше се това, което съм си скътала, и се делеше на две равни части - за мен и за него. Е, сега вече сме големи, помагаме си и много се подкрепяме с него, но тогава щях да се побъркам.
Гадно, а? И ние бяхме така с брат ми.

Общи условия

Активация на акаунт