Трудов договор,самоосиряване и болничен поради бременност?

  • 1 014
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 869
Питам заради една моя приятелка която е назначена по трудов договор във фирма на 8 часов работен ден и същевременно се самоосигурява като съдружник във фирма.Въпроса и е дали може да се осигурява и във двете фирми и коя фирма ще се впише в болничния поради бременнос и раждане.Върху какъв доход ще се изчислява обезщетението.Благодаря ви предварително.

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 409
както съм казвала не съм на трудов договор от 31.12.2006,но имам 4 год.трудов стаж,естествено съм осигуравана на мин.праг някъде около 190лв. Работих февруари и част от март на граждански договор. После почнах да се самоосигуравам за вс.осиг.случай (ДОО 21.5%, ЗО 6%, ДЗПО5%)като сътрудник във фирма върху 500лв. от месец май и така до ноември за да станат 6 месеца,т.е. плащам към 163 лв. вноски на месец. След това следва да вземам 90% от 500 или 450лв. (доколкото знам при само осигуряващите се взимат 90% от нетния доход,защото реално нямаш брутен). Сега на 18.07.2007 започнах работа на трудов договор, с осн.заплата 680 и 20лв. за прослужено време,т.е. бруто 700лв.+някакви си бонуси от 20% (но тях сега ще ги забравим защото не знам облагат ли се и колко са точно)
Та въпросите ми са:
1. Ако изляза болничен от септември колко ще ми са болничните? става въпрос за болничен по тр.договор
2. Как влияе върху размер на майчинството? т.е. ако съм болнични после колко майчинство ще взимам според горните условия?
3. Ако не изляза болничен, колко ще ми е общо майчинството със само осигуровките и тр.договор?
ами май това е за сега...дано добре да съм го обяснила, че и без това ми е такава каша!
Благодаря предварително за отговора! моля да е на ЛС

# 2
  • Мнения: 9 050
Питам заради една моя приятелка която е назначена по трудов договор във фирма на 8 часов работен ден и същевременно се самоосигурява като съдружник във фирма.Въпроса и е дали може да се осигурява и във двете фирми и коя фирма ще се впише в болничния поради бременнос и раждане.Върху какъв доход ще се изчислява обезщетението.Благодаря ви предварително.

Да, може да се осигурява и в двете фирми. Обезщетение ще и се изплаща и от двете места за 315-те дни. За целта ще трябва да си иска по два болнични листа ( по един за всяка фирма ). След 315-те дни, ще получава обезщетение за отглеждане на дете до 2 години само от фирмата, в която е на трудов договор.

# 3
  • Мнения: 869
Дали ще е проблем,ако в фирмата в която ще се самоосигурява няма приходи,но се води като действаща?

Общи условия

Активация на акаунт