има ли мами химички

  • 4 842
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 953
питането ми е  как е  правилно  да се напише: Натриев  хипохлориД  или  Натриев  хипохлориТ.
Съответно защо трябва да се напише с въпросната буква накрая.
Дали се пише с Д или с Т  накрая.

# 1
# 2
  • София
  • Мнения: 410
Не съм съгласна. Съединението е натриев хипохлориТ, а формулата му е следната NaOCl. Доколкото си спомням белината е някъде 6% разтвор на натриев хипохлорит (но може да греша за процентите). Използва се също и за хлориране с цел дезинфекция на водата в басейните.
Пише се натриев хипохлорит, защото е натриева сол на хипохлористата киселина (HClO).
Няма съединение натриев хипохлорид. Има натриев хлорид (готварска сол, NaCl), разтворима сол.

Последна редакция: ср, 25 юли 2007, 11:04 от dutci

# 3
  • Мнения: 4 111
Хлорид - хлориди.
Това е натриев хипохлорид (NaOCl) - белина.
Среща се и като хлорит, но е неправилно.

# 4
  • Мнения: 4 111

Белина - използва се течен реагент със съдържание на активен хлор от 9% до 11%.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Друг път питай чичо Гугъл Grinning. Ако си въвела неправилното наименование, изпесва " Може би имахте предвид: хлорид " т.е. правилното е хлорид.

# 6
  • София
  • Мнения: 410
Друг път питай чичо Гугъл Grinning. Ако си въвела неправилното наименование, изпесва " Може би имахте предвид: хлорид " т.е. правилното е хлорид.
Лекси, ето ти линк за справка от Уикипедията:
натриев хипохлорит
Там преди да се публикува нещо се проверява много обстойно Wink
Мисля, че за 5 години и половина в университета поне това съм научила. Има съединения наречени хлориди, които са соли на солната киселина, но няма натриев ХИПОХЛОРИД. Просто няма хипохлоридиста киселина.
Ето още инфо от The Chlorine Institute:
Sodium Hypochlorite

Последна редакция: ср, 25 юли 2007, 11:01 от dutci

# 7
  • Мнения: 167
На мен чичко Гугъл не ми казва, че съм го въвел грешно, когато потърся "натриев хипохлорит". А и не се предоверявайте на чичкото, той не е завършил химия  Laughing

Солите на солната киселина се наричат хлориди (Cl). Солите на другите неорганични хлорсъдържащи киселини са съответно:
 - хлорна к-на: хлорати (ClO3)
 - хлориста к-на: хлорити (ClO2)
 - хипохлориста к-на: хипохлорити (ClO)
 - перхлорна к-на: перхлорати (ClO4)

В химията е прието окончанието -ид да се използва само в наименованията на онези съединения, където участващият анион е изграден от атомите на един и същи елемент, например натриев хлорид NaCl, фосфорен пентасулфид P2S5 и т.н.
Има едно изключение и то, разбира се, е свързано с водата. Неорганичните съединения съдържащи хидроксилна група (-OH) се наричат хидроксиди. Например натриев хидроксид  NaOH (натриева основа, сода каустик), алуминиев хидроксид Al(OH)3
Солите на неорганичните кислородсъдържащи киселини имат окончания -ати и -ити.
Например солите на сярната киселина са сулфати, а на серистата - сулфити.

Еххх, славни студентски години... добре ни беше, а се оплаквахме...  Peace

# 8
  • Мнения: 953
много ви благодаря за поясненията.сега вече съм на ясно,защо е с Т, а не с Д.
До този момент неможеха да ме убедят че правилното не е с Д,защото никой не ми го обясняваше по този начин.

# 9
  • София
  • Мнения: 410
много ви благодаря за поясненията.сега вече съм на ясно,защо е с Т, а не с Д.
До този момент неможеха да ме убедят че правилното не е с Д,защото никой не ми го обясняваше по този начин.
Радвам се, че сме ти помогнали.

# 10
  • Мнения: 2 336
На мен чичко Гугъл не ми казва, че съм го въвел грешно, когато потърся "натриев хипохлорит". А и не се предоверявайте на чичкото, той не е завършил химия  Laughing

Солите на солната киселина се наричат хлориди (Cl). Солите на другите неорганични хлорсъдържащи киселини са съответно:
 - хлорна к-на: хлорати (ClO3)
 - хлориста к-на: хлорити (ClO2)
 - хипохлориста к-на: хипохлорити (ClO)
 - перхлорна к-на: перхлорати (ClO4)

В химията е прието окончанието -ид да се използва само в наименованията на онези съединения, където участващият анион е изграден от атомите на един и същи елемент, например натриев хлорид NaCl, фосфорен пентасулфид P2S5 и т.н.
Има едно изключение и то, разбира се, е свързано с водата. Неорганичните съединения съдържащи хидроксилна група (-OH) се наричат хидроксиди. Например натриев хидроксид  NaOH (натриева основа, сода каустик), алуминиев хидроксид Al(OH)3
Солите на неорганичните кислородсъдържащи киселини имат окончания -ати и -ити.
Например солите на сярната киселина са сулфати, а на серистата - сулфити.

Еххх, славни студентски години... добре ни беше, а се оплаквахме...  Peace
smile3501

Общи условия

Активация на акаунт