Трябва ли на някого да се разреши да не се ваксинира - на гърба на всички остана

  • 47 998
  • 815
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 1 230
Да-а-а, темата вече се превърна в достойна за "Искрено и лично" Mr. Green

# 61
  • varna
  • Мнения: 1 012

Няма никаква гаранция, че след ваксина изграждаш имунитет, защото всеки организъм е индивидуален и второ - ако се изгради такъв, той в никакъв случай не е до животен.
[/quote]
 и аз съм на това мнение Peace

# 62
  • Мнения: 46 508
Когато ми правиха секциото, подписах един куп документи, че съм съгласна и съм уведомена за риска от операцията (така се процедира при всяка медицинска манипулация, иска се твоето съгласие). Същото е и с ваксините. И от ваксина се умира. Би трябвало да имаме право на избор.
Както казва Миглена Ангелова "На ваксините трябва да се гледа като на сложна хирургическа намеса", всъщност мисълта не е нейна, а на известен лекар.

Сигурно и на децата, които се разболяха преди няколко месеца от заушка, защото не бяха ваксинирани, са им дали да подпишат документ за съгласие да се разболеят.

# 63
  • Мнения: 1 467
Когато ми правиха секциото, подписах един куп документи, че съм съгласна и съм уведомена за риска от операцията (така се процедира при всяка медицинска манипулация, иска се твоето съгласие). Същото е и с ваксините. И от ваксина се умира. Би трябвало да имаме право на избор.
Както казва Миглена Ангелова "На ваксините трябва да се гледа като на сложна хирургическа намеса", всъщност мисълта не е нейна, а на известен лекар.

Сигурно и на децата, които се разболяха преди няколко месеца от заушка, защото не бяха ваксинирани, са им дали да подпишат документ за съгласие да се разболеят.


Та какъв е този случай?
Ето едно много изчерпателно интервю с лекар, който знае за какво говори:

http://www.med.primasoft.bg/v/zaushka.htm

Ето част от интервюто:

"Тя е вирусно заболяване, което спада към т. нар. въздушнокапкови инфекции и до появата на задължителната имунопрофилактика беше масово разпространена. След ваксинацията на 13-месечните деца с комбинираната тройна ваксина срещу морбили, рубеола и заушка - ММR, случаите извънредно много намаляха. Оказа се обаче, че създаденият имунитет е с продължителност от близо 6 до 10 години. Т. е. ваксината помага, но за определен интервал от време. Интересно е и друго. Докато в миналото заушката беше заболяване на предучилищната възраст, днес от нея боледуват над 8-годишните и често дори 15, 18- и 20-годишните. Така че налице е известно изместване на възрастовата граница. ПРи това 40 % от заболелите са имунизирани.

- Не означават ли тези факти, че трябва да се направи повторна имунизация?

- Тя е абсолютно необходима и в някои страни дори е започнала. Но по време на епидемия по правило реимунизации не се правят. Това е основен принцип в епидемиологията. защото никой не може да знае дали в момента на имунизацията детето или младият човек не са били в контакт с вирусоносител, дали не се намират в инкубационен период и няма ли много скоро да се разболеят. В подобен случай ваксината ще нанесе повече вреда, отколкото полза. В Министерството на здравеопазването имат готовност за реимунизация, но едва след като премине епидемичната вълна."

# 64
  • Мнения: 6 315
Мисля, че задължителните ваксини са грешка - при достатъчно информираност трябва да се дава избор на родителя. Това е.

Говоря за България, а не за Ангола.

# 65
# 66
  • Мнения: 343
Ами аз съм ваксинирана, както и моето поколение. Една част от тях не са преболедували от шарка и ако сега се заразят си е вече опасно. При децата болестта протича леко и след нея се изгражда доживотен имунитет. Ваксината е излишна.

Шарка е много общо понятие. За какво всъщност говориш? Аз съм ваксинирана срещу едра шарка /вариола/, а като дете съм карала дребна шарка /варицела/. Това са две различни заболявания. Възрастните по принцип изкарват по-тежко от децата варицелата, но това няма нищо общо с ваксинацията срещу вариола.
Между другото, смъртоносната едра шарка се смята за изчезнала именно благодарение на масовите имунизации.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 02:03 от Rina77

# 67
  • Мнения: 1 199
Много тенденциозно и некоректно поставен въпрос. Едно не мога да разбера - ако вашето дете е ваксинирано, по каква логика ще се страхувате че едно неваксинирано дете ще го зарази? Може би не вярвате в ефективността на ваксините?

# 68
  • Мнения: 270
Лично аз смятам, че ваксините трябва да се препоръчителни, а не задължителни. Полза за обществото като цяло от ваксинирането може и да има, но за отделния индивид може да има жестоки последици. Лично аз съм виждала дете, което е с парализа в следствие на ваксина срещу полиомиелит. А родителите му са лекари. От друга страна ваксинирането не дава гаранция, че 100 % няма да се разболеете. Казвам го от личен опит-имам поставени всички ваксини според имунизационния календар на България и се разболях от коклюш. Брат ми няма нито една ваксина. До момента е изкарал заушка, но няма никакви последствия. За мен рискът при ваксиниране, е толкова колкото и при неваксиниране, затова трябва да има право на избор. В цял свят ваксините са препоръчителни и въпреки това хората масово се ваксинират, но никой не се опитва да им набие в главите, че като имат ваксина няма да се разболеят, а напротив подчертава се, че ваксините осигуряват една ДОБРА  защита срещу болестта и в случай на разболяване тя би протекла по-леко.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Твърдо ЗА ваксините Peace

# 70
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мари анка, сега не ми казвай, че няма да има епидемични взривове, както преди само 50-тина години, ако не ваксинираме децата срещу полио, например. Е, не се умира, но те оставя трайно парализиран в различна степен. И то далеч надвишаващи по брой от тези деца с увреждания, за които говориш сега. Думи нямам просто. А какво ще кажеш за коклюша? Защо си говорим наизуст, иди в детското инфекциозно отделение, там понякога се появява по някое дете на такива родители, дето четат за вредите от ваксините, от коклюш се умира, между другото. На моето бебе първата коклюшна ваксина ще му се постави след 1-вия месец, ами ако дотогова е в контакт с тези неваксинираните навсякъде???
Със сигурност ако няма задължителна антирубеолна ваксина, ще има много по-голям брой родени увредени деца и т.н. И`сега можеш да ги видиш в училището в Павлово, глухи, слепи, така.... от майки, изкарали рубеола по време на бременност.
Много интересно - защото аз имам приятелка, работеща в детското отделение на най-предпочитаната в момента болница, а пред това - в най-голямата педиатрична болница в страната. Та нейното мнение по въпроса беше, че имат много често случаи на коклюш - все на ваксинирани деца. И понеже имат куп разправии с ХЕИ, когато се запише, че дете е болно от коклюш, просто се записва като нещо друго, за да си спестят разправиите и процедурите. Ваксината не предотвратява заболяване от коклюш. При това се поставя след втория месец Peace
Полиото в огромната част от случаите не оставя никакви поражения - трайни парализи се появяват само в малък процент от децата (не че това е маловажно - рисковете са реални, но просто информацията ти и за болестите, и за ваксините далеч не е това, което би трябвало да бъде).
Ваксината против туберкулоза пък е съвсем неефективна - с влошаване на социално-икономическите условия има такъв сериозен взрив на туберкулоза, че направо не е за вярване като за европейска страна като нашата.
И само за информация, понеже го мернах в темата около споровете за шарките - твърде отдавна не се прави ваксина срещу едра шарка (вариола). Ние сме ваксинирани, но нашите деца не са.

# 71
  • София
  • Мнения: 3 648
Много интересно - защото аз имам приятелка, работеща в детското отделение на най-предпочитаната в момента болница, а пред това - в най-голямата педиатрична болница в страната. Та нейното мнение по въпроса беше, че имат много често случаи на коклюш - все на ваксинирани деца. И понеже имат куп разправии с ХЕИ, когато се запише, че дете е болно от коклюш, просто се записва като нещо друго, за да си спестят разправиите и процедурите. Ваксината не предотвратява заболяване от коклюш. При това се поставя след втория месец Peace
Полиото в огромната част от случаите не оставя никакви поражения - трайни парализи се появяват само в малък процент от децата (не че това е маловажно - рисковете са реални, но просто информацията ти и за болестите, и за ваксините далеч не е това, което би трябвало да бъде).
Ваксината против туберкулоза пък е съвсем неефективна - с влошаване на социално-икономическите условия има такъв сериозен взрив на туберкулоза, че направо не е за вярване като за европейска страна като нашата.
И само за информация, понеже го мернах в темата около споровете за шарките - твърде отдавна не се прави ваксина срещу едра шарка (вариола). Ние сме ваксинирани, но нашите деца не са.

Много интересно - как се прикрива неефективността на ваксината за коклюш!

Доста хора тук се изказват напълно не информирани!

# 72
  • Мнения: 3 161
Цитат
Докато в миналото заушката беше заболяване на предучилищната възраст, днес от нея боледуват над 8-годишните и често дори 15, 18- и 20-годишните. Така че налице е известно изместване на възрастовата граница. ПРи това 40 % от заболелите са имунизирани.

Ами естествено, че се получава изместване на възрастовата граница. Ваксинират те като дете и си защитен (условно) няколко години, а после - точно когато си най-уязвим - в пубертета - си изложен на риск (същото се получава с рубеолата при момичетата). Не съм специалист, но ми се струва, че ако изкараш тези болести в лека форма като дете, имунитетът ти би бил много по-траен.

Преди 5 г, когато за първи път чух от медиите за спора с ваксините, моя приятелка имаше малко бебе. Питах я не я ли е страх да ваксинира. Махна с ръка и каза, че не. Сега детето й е с признаци на аутизъм, което може да няма, но може и да има връзка, но знам, че ако има - никой лекар няма да й го каже.  Аз също ваксинирах, с доста притеснения, имаше силна реакция веднага след първото ДТК, слава богу - отшумя, но никога няма да знам какви следи са оставили ваксините върху детето ми и дали определени проблеми (обриви, алергии) или просто податливост към разболяване и понижен общ имунитет, не а резултат именно от това вмешателство в естествените защитни процеси на организма.

На въпроса на авторката на темата бих отговорила, че ме е страх децата ми да общуват и с ваксинирани, и с неваксинирани (ваксинираните също могат да са преносители, особено скоро след поставянето на ваксината). Страх ме е също да ходят по Софийските улици, да се къпят в морето (може да има болен от Спин в непосредствена близост, а те да са с незаздравяла рана). Страх ме е, но това не е причина да ги вържа в къщи и да им огранича контактите с други деца. Мисля, че голяма част от хората, които не ваксинират децата си, го правят не от простотия, а защото са се информирали, взели са съзнателен избор и са поели риск за децата си (за сметка на друг риск, който са избегнали). Мисля също, че е не по-малко опасно децата ми да се срещат с децата на хора с промити мозъци, с предразсъдъци, хора, които мразят и насаждат вражда към други хора, защото са направили избор, разичен от техния. KatiABV за мен спада към последната група.

# 73
  • Мнения: 4 451
Емем, чудесно казано! По-добре не бих могла да го кажа. Hug

# 74
  • Мнения: 4 451
Drozi, може и да ти е смешно, но точно това предаване има вече 4 броя посветени на ваксините. Едно от малкото предавания, в което се говори свободно за вредата от тях. Защото информацията обикновено се прикрива и то съвсем умишлено. Няколко пъти попитах има ли тук майка, на която педиатъра е разказал подробно какво представлява ваксината, която ще постави и какво би могло да се случи на детето и (Т, зачервяване и подуване на мястото са най-най-малкият проблем)? Някой уведомен ли е, че може да се получи трайна инвалидизация, умствени увреждания, дори смърт (нищо, че се случвало при 1 процент от децата, все пак риск има)?

Общи условия

Активация на акаунт