Няколко въпроса от начинаеща мама :)

  • 1 407
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
    Здравейте отново!

Вчера следобед разбрах, че щъркелът е кацнал и в нашия двор  Laughing - бременна съм в 5-та седмица. Това е първата ми бременност и имам няколко въпроса, някои от кото може би доста глупави, но все пак искам всичко да е наред и затова по- добре глупави въпроси, отколкото нелепи грешки.

Първото нещо, за което искам да попитам е цитонамазката. Доктора ми каза, че по някаква програма за майчини здравеопазване трябва да ми се направи цитонамазка и някакви други изследвания(вагинални), като каза, че аз мога да откажа тези изследвания. Въпросът ми е, кое е по- добре за мен и бебчо? Да ги направя или не? Има ли някаква опасност? Чувала съм, че при бременност не е хубаво да се правят вагинални изследвания.
Втори въпрос - планирали сме да ходим на море в средата на Август. Това може ли да окаже някакво влияние на бебо? Има ли някаква опасност, имайки предвид, че е ранна бременност? Все още не съм питала моя лекар, и това ще направя, но искам да чуя вашето мнение.
Ето го и глупавия въпрос - до кой месец мога да спя по корем?

Благодаря предварително   bouquet

# 1
  • Мнения: 9 063
Това не е форум за бременни майчета, така че надали някой може да ти даде адекватен отговор, предполагам модератор ще премести темата ти където трябва.  Wink

# 2
  • Мнения: 48
Видях, че не съм писала, където трябва, но късно Embarassed

# 3
  • Мнения: 9 063
Споко Wink
Гледам че в Бъдещи и настоящи майки си пуснала тема "Бременна ли съм или не" - която пък е за тук, ама карай Laughing
Скица Hug

Като начало, мога да ти пусна линк, да почетеш малко, докато модератор премести темата ти в онзи подфорум (не пускай нова там, тази ще иде)
Ето: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=37207.0

# 4
  • Мнения: 48
Явно много ми личи, че съм  начинаеща по форуми  Embarassed
За напред ще чета по- внимателно  Wink

# 5
  • Мнения: 481
Нищо, на всеки се случва, пък и ти си в еуфория  Laughing- простено ти е Hug
Хубава бременност ти желая  bouquet

# 6
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Честитооооооооооооооооооооо   bouquet
Тука всички чакаме това чудо:)  Praynig Praynig Praynig
Лека бременност и да се похвалиш какъв е пола, че чакаме отбор момичета да залее форума скоро че мъжете много станаха  newsm78

# 7
  • Мнения: 256
Честито и от мен!Лека и безпроблемна бременност ти желая!  bouquet

# 8
  • Мнения: 647
Прегледай това , става въпрос точно за цитонамазка по време на бременност
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=198918.msg4227835
Леко бременеене !

# 9
  • Мнения: 202
Честито и от мен Биляна, пожелавам ти неусетно и леко да минат 9-те месеца и накрая да се радваш на здраво бебче! Смятам, че излишно се притесняваш за морето-ако се чувстваш добре, няма причина да не отидеш; до края на 3-ия месец можеш да си спиш спокойно по корем, на мен това също ми е любимата поза за спане и докато можех, спях така, като бях бременна; колкото до цитонамазката-не съм чувала , че е наложително да се прави, освен ако няма някакви индикации за нея

# 10
  • Мнения: 802
Първото нещо, за което искам да попитам е цитонамазката. Доктора ми каза, че по някаква програма за майчини здравеопазване трябва да ми се направи цитонамазка и някакви други изследвания(вагинални), като каза, че аз мога да откажа тези изследвания. Въпросът ми е, кое е по- добре за мен и бебчо? Да ги направя или не? Има ли някаква опасност? Чувала съм, че при бременност не е хубаво да се правят вагинални изследвания.
Втори въпрос - планирали сме да ходим на море в средата на Август. Това може ли да окаже някакво влияние на бебо? Има ли някаква опасност, имайки предвид, че е ранна бременност? Все още не съм питала моя лекар, и това ще направя, но искам да чуя вашето мнение.
Ето го и глупавия въпрос - до кой месец мога да спя по корем?

Благодаря предварително   bouquet

Първо чистито ! Пожелавам ти най - леката бременност !
Да, въпросът ти не е за тук, но все още темата е отворена и ще ти отговоря .
Препоръчително е да си направиш всички изследвания, който ти предложи доктора .
Няма страшно !
Никой никъде не е казал , че бременна не се преглежда !
На море също можеш да си отидеш, но все пак се консултирай с лекар .
Най - важното , което мога да ти кажа е че ти не си болна, а си бременна .
Така ,че успех от мен !
По корем можеш да си спиш докато ти е удобно .
т.е. като ти  порасне коремчете ти сама ще си прецениш как точно ще ти е удобно .

# 11
  • Мнения: 560
Ето няклко отговора от не много начинаеща бременна:
За цитонамазката не съм чувала да трябва да се прави-аз не съм правила такава след като забременях.Това не беше ли изследване за рак?
Първите изследвания,които направих бяха-СПИН,хепатит,кръвна група,урина,пълна кръвна картина и вагинален секрет за гъби и други гадости.Малко по-късно дадох кръв и за Синдрома на Даун.Не е задължителен,но се препоръчва на всички бременни вече.
Въпросният вагинален секрет няма как да се направи без да "бръкне" вътре.Също първите два месеца ме гледаха с вагинален ехограф,които също влиза вътре.
Просто тези процедури се правят много внимателно от лекаря и тогава няма опасност за бебето.
По корем можеш да спиш докато усещаш,че можеш.Ще си дойде момент,когато и да искаш,няма да можеш.Същото важи и за носенето на прашки.Много ми се измърмори,че не трябва да нося такива и в един момент вече и наистина нямаше как да ги нося.
За морето не мисля,че има проблем.Разбира се,не трябва да прекаляваш с горещините.Пази се.Бебетата не обичат топло.Но морето е единствения водоем,в който вече можеш да влизаш.Забрави басейните.
Още няколко практични съвета.
Не се вталясвай на глупости,че не трябва да си чистиш ноктите с лакочистител и да си боядисваш косата.Глупости.Бебето е в корема ти,а не в ноктите и главата ти.
Не пии хапчета против повръщане ако ти се гади-на пазара няма хапчета,които да са тествани върху бременни и не се знае как въздействат върху бебето.Стискай зъби и не трови бебето.Можеш да пиеш само парацетамол и нош-па съответно при главоболие или болки в корема.
Успех.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 18:31 от Мома Катерина

# 12
  • Мнения: 7 107
http://www.bg-mamma.com/site/content/category/4/24/37/
Ако имаш време, можеш да се поровиш в горния линк.
Иначе е добре да имаш доверие на лекарката си.

И накрая, с пишещите тук ще имате сродни въпроси. Споделяйте помежду си и успешна бременност. 
  bouquet

# 13
  • Мнения: 44
Честито,Биляна! Въпросите изобщо не съпи,но просто аз не знам как да ти помогна!Лека и безпроблемна бременност И да ми кажеш какво е бебчето.А то кога ти е терминът?

Последна редакция: пт, 27 юли 2007, 02:29 от Мама Фаби

# 14
  • Мнения: 9 894
вече две жени в темата споделят, че не знаят цитонамазката да е задължителна, затова си позволявам да напиша - много е важна. Да, донякъде е изследване за рак  и е много важно да се прави и по време на бременност, защото отслабването на имунната система може да отключи папилома вируса, който носят 70 процента от хората и който в добрия случай причинява брадавички, но в лошия води и до рак на маточната шийка.

самото взимане на цитонамазка е съвсем безопасно и далеч по-щадящо от вагинален преглед.

Общи условия

Активация на акаунт