Кажете си рецептите за любимите кексове?

  • 30 474
  • 61
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Дайте да си кажем рецептите за любимите си кексове? Мен ме интересува как се прави ПУХКАВ кекс? Правя го, но не винаги става така пухкав, пък и като го напълня с ядки допълнително се отежнява.  newsm78 Ако имате идеи..... кажете?

Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 16:07 от L е о

# 1
  • София
  • Мнения: 903
Майка ми правеше един кекс с лимонада, който ставаше много пухкав. Ето рецептата:
5 яйца
2 ч.ч. захар
1 ч.ч. олио
1 бакпулвер
3 ч.ч. брашно
1 лимонада ( 250 г)

----------
Яйцата се разбъркват със захарта, добавя се олиото и брашното,смесено с бакпулвера. В така полученото тесто се слага на няколко пъти лимонадата, докато се получи еднородна смес.

Става винаги сполучлив и вкусен.
П.П.: Имай предвид, че трябва да го сложиш в по-голяма кексова форма. Майка ми го правеше в една т.нар."електрическа тенджера".



а моята любима рецепта ( която правя сполучливо, защото не съм много майстор на кексовете) е:

3 яйца
1/2 ч.ч. захар
1/4 ч.ч. олио
1/2 ч.ч. кисело мляко

Всичко това се разбърква добре. Към него се добавя 1 1/2 ч.ч. брашно, смесено с ванилия и 1 бакпулвер. разбърква се хубаво. Формата се намазва с олио и се поръсва с малко брашно. Пече се в загрята фурна. След като се зачерви отгоре горния реотан се изключва и остава да се пече само на долния, докато стане готово.

П.П.Може да отделиш 2-3 лъжици от сместа, в които да сложиш какао и ядки и да ги изсипеш върху бялата смес.

# 2
# 3
  • Мнения: 22 867
Вкусен пухкав кейк

7 яйца
2 ч.ч.захар
2 ч.ч. брашно
7 с.л.олио
7 с.л.вода
какао
орехи, ванилия, лимон - по желание

Белтъците се разбиват на сняг със захарта. Аз го правя с миксер. В купа се разбъркват хубаво жълтъците с вилица, добавят се 7-те лъжици олио и 7-те лъжици вода. Внимателно жълтъчната смес се добавя към белтъчния сняг с леко бъркане, за да не спадне снега. Слага се и брашното, пак се бърка леко и внимателно. Добавят се орехите,  ванилията или лимон, кой каквото обича. В намазана с олио и наръсена с брашно форма се изсипва около 2/3 от бялата смес, а в останалата се слага какао и се добавя към бялата, за да стане шарка. Пече се на умерена фурна около 40 мин. /това е за моята печка!/.
Резултатът е пухкав и не брашнен кейк, много е вкусен и нито веднъж не се е случвало да не стане.

Последна редакция: чт, 26 юли 2007, 17:25 от labrex

# 4
  • NY
  • Мнения: 209
Любимият ми кекс  ,още от дете  когато бях, е този на баба ми Heart Eyes


това е рецептата

8 яйца
2 ч. ч. захар
10 с. л. вода
8 с. л. олио
2 ч. ч. брашно
ванилия
орехи

С миксер се бият яйцата и захарта 15 мин. / времето се засича/
добавя се водата и олиото, бърка се минута
добавят се брашното и ванилията, разбарква се внимателно
В намазнена и набрашнена форма за кекс се изсипва сместа
поръсва се с оваляните в малко брашно орехи
Пече се около 40 мин. , не се отваря фурната

ако иска някой на част от сместа слага какао, за да стане двуцветен кекса

да ви е сладко   bouquet

# 5
  • Варна
  • Мнения: 2 378
5 яйца на стайна температура се бият с 1 и половина ч.ч. захар. Прибавят се 7 с.л. вода, 7 с.л. олио. В 2 ч.ч. брашно слагам 1 ч.л. сода и 1/3 ч.ч. лимонена киселина. Прибавям към яйцата и бъркам с дървена лъжица. Настъргвам лимонена кора, орехи. Отделям 1/4 от сместта и оцветявам с какао. Намазнена форма. Наръсено брашно. Сместта и оцветената се редуват. Пека на около 200 градуса. Проверка с клечка за зъби. Изстива. Леко топъл наръсвам с пудра захар.

# 6
  • Мнения: 172
Eто моята рецепта за кекс. Винаги се получава много добре бухнал.
5 яйца
1 - 1,5 ч.ч. захар
1 ч.ч. прясно или кисело мляко (каквото има в хладилника в момемнта  Grinning)
1 ч.ч. олио или масло - непълна
2,5 - 3 ч.ч. брашно
бакпулвер - никога купен - 1ч.л. сода в брашното и 1ч.л. лимонена киселина разтворена в малко водичка прибавена накрая
ванилия
орехи или портокалови корички
След изпичане се намазва с течен шоколад и се поръсва с шоколадови пръцици

# 7
  • Мнения: 3 251
Това е моят, а и на всички у дома любим кекс:
3-цветен кекс
7 яйца
6 с.л. олио
1 с.л. какао
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 ч.ч. брашно
орехи-смлени
1 смокиня сушена-нарязана на много ситни кубчета или 2-3 кайсии/пак сушени/и по същия начин нарязани.
Правят се 2 смеси:
Жълта смес:
3 цели яйца + 4 жълтъка се разбиват с половината от обявеното по-горе количество захар /излиза малко повече от 1/2 ч.ч./. Добавят се 3 л. олио, при внимателно бъркане /не с миксер/ се прибавя и 1ч.ч. брашно и орехите.

Втората смес е:
Бяла смес:
Разбиват се 4 -те белтъка с останалата половина захар на сняг, прибавят се внимателно 3 л. олио, 1. ч.ч. брашно и плода нарязан на дребни парченца. Разбивам само белтъците със миксер, после действам с лопатка или дървен прибор.

В намаслена и поръсена с брашно форма сипвам половината от жълтата смес, поръсвам със сухото какао. Сипвам после цялата бяла смес  и пак поръсвам с какао. Накрая се сипва останалата част от жълтата смес.
Пече се при 160-180*. Става много пухкав и не изсъхва, защото няма набухватели, но е важно -всичко да бъде идеално разбито.
Това е!

Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 09:10 от Сапфира

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
А може ли някоЙ да даде рецепта без никаква мазнина в кекса?

# 9
  • Мнения: 22 867
А може ли някоЙ да даде рецепта без никаква мазнина в кекса?

Ето една рецепта за лек швейцарски морковен кекс без мазнина.

Продукти:
3 яйца
¾ чаша захар
1 ½ ч.л. настъргана лимонова кора
2 с.л. лимонов сок
1 чаша настъргани моркови
1 чаша смлени орехи /бадеми/
¼ чаша брашно
1 бакпулвер
щипка сол
 
За глазурата:
¾ чаша пудра захар
1ч.л. лимонов сок

Начин на приготвяне:
Фурната се загрява до 180 град. Форма с диаметър 20 см се намазва с олио и се поръсва с брашно.
Жълтъците се отделят от белтъците. Разбиват се със захарта. Добавя се лимоновия сок, лим.кора, морковите, орехите, брашното, бакпулвера и солта. Добре се разбърква.
Белтъците се разбиват на сняг и внимателно се добавят в тестото. Сместта се излива във формата. Пече се около 45 мин на 180 град. След като изстине, по желание може да се украси с глазура.

А ето почти същата рецепта, но изпълнена като торта.


Последна редакция: сб, 28 юли 2007, 23:45 от labrex

# 10
  • Мнения: 1 674
Един лесен кекс, който винаги става

1 кофичка кисело мляко
1 ч.чаша и половина брашно
половин чаша олио
чаена лъж. сода
какао - 4 суп.лъжици
ванилия

Содата се слага в киселото мляко, докато бухне. Прибавят се останалите продукти.  Аз го правя в кухн. робот.
Кексът става супер ако се изпълнят две неща - тестото да е по-скоро рядко/зависи от кис.мляко, затова на око го правя/и второ - какаото да е хубаво. Аз ползвам ION, гръцко, има го в Била. Кексът става супер лек, и може да се гарнира с разбита сметана отгоре и цветни пръчици.

# 11
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Един лесен кекс, който винаги става

1 кофичка кисело мляко
1 ч.чаша и половина брашно
половин чаша олио
чаена лъж. сода
какао - 4 суп.лъжици
ванилия

Содата се слага в киселото мляко, докато бухне. Прибавят се останалите продукти.  Аз го правя в кухн. робот.
Кексът става супер ако се изпълнят две неща - тестото да е по-скоро рядко/зависи от кис.мляко, затова на око го правя/и второ - какаото да е хубаво. Аз ползвам ION, гръцко, има го в Била. Кексът става супер лек, и може да се гарнира с разбита сметана отгоре и цветни пръчици.

Това без яйца ли е?  newsm78

# 12
  • Мнения: 526
И захар не пише newsm78А иначе има рецепти за кекс без яйца,аз съм попадала на такива.

# 13
  • Мнения: 711
Моят любим кекс е:

6 яйца
2ч.ч. захар
6с.л. олио
6с.л. вода
2ч.ч. брашно

Следва се последователността на продуктите и се пече на около 180 градиса.   bouquet

# 14
  • Мнения: 22 867
Направих швейцарския морковен кекс без мазнина. Много вкусен, много ароматен, много лек, въздушен и мек като пухче. Само дето от тия продукти става малък, а аз не прецених големината на тавичката. Явно ще се прави двойна доза. Извинявам се за качеството на снимките.

# 15
  • Мнения: 1 674
Един лесен кекс, който винаги става

1 кофичка кисело мляко
1 ч.чаша и половина брашно
половин чаша олио
чаена лъж. сода
какао - 4 суп.лъжици
ванилия

Содата се слага в киселото мляко, докато бухне. Прибавят се останалите продукти.  Аз го правя в кухн. робот.
Кексът става супер ако се изпълнят две неща - тестото да е по-скоро рядко/зависи от кис.мляко, затова на око го правя/и второ - какаото да е хубаво. Аз ползвам ION, гръцко, има го в Била. Кексът става супер лек, и може да се гарнира с разбита сметана отгоре и цветни пръчици.

Това без яйца ли е?  newsm78



Без яйца е кексът.
А захарта съм пропуснала - 1 чч захар Embarassed

# 16
  • Мнения: 22 867
И това ще ми стане любим кекс. Половин доза от тортата с моркови на Анда с леки импровизации. Нямах ананас и сложих парченца праскова, също така липсва и индийското орехче, оказа се, че съм го свършила. Все едно, чудесно кексче се получи. Ще го правя и на торта! Grinning

 

# 17
  • Мнения: 526

Без яйца е кексът.
А захарта съм пропуснала - 1 чч захар Embarassed
Ще взема да го пробвам Rolling Eyes
Дано да го опека някак.Най-много да стане поредния "глетавиш"-термина на мъжа ми за това,което се получава от мойте кексове Tired
 labrex ,екстра ти е станало кексчето!

# 18
  • Мнения: 1 674


Аз пека в началото на 160, на вентилатор и след 15мин намалявам на 140 и така още половин час. Винаги става, само не го прави много гъст и всичко ще е ок. Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 1 802
labrex, ще стане ли пак ако го направя с половината продукти?

# 20
  • Мнения: 22 867
labrex, ще стане ли пак ако го направя с половината продукти?

Ще стане, просто ще е по-малък. Иначе го правят и с 9 яйца. Grinning Можеш да го печеш във формата за кекс.

# 21
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
А може ли някоЙ да даде рецепта без никаква мазнина в кекса?

Ето една рецепта за лек швейцарски морковен кекс без мазнина.

Продукти:
3 яйца
¾ чаша захар
1 ½ ч.л. настъргана лимонова кора
2 с.л. лимонов сок
1 чаша настъргани моркови
1 чаша смлени орехи /бадеми/
¼ чаша брашно
1 бакпулвер
щипка сол
 
За глазурата:
¾ чаша пудра захар
1ч.л. лимонов сок

Начин на приготвяне:
Фурната се загрява до 180 град. Форма с диаметър 20 см се намазва с олио и се поръсва с брашно.
Жълтъците се отделят от белтъците. Разбиват се със захарта. Добавя се лимоновия сок, лим.кора, морковите, орехите, брашното, бакпулвера и солта. Добре се разбърква.
Белтъците се разбиват на сняг и внимателно се добавят в тестото. Сместта се излива във формата. Пече се около 45 мин на 180 град. След като изстине, по желание може да се украси с глазура.

А ето почти същата рецепта, но изпълнена като торта.




Благодаря за рецептата   bouquet Мисля да го спретна, но с ябълка, че нещо с моркови ми се струва странно  Simple Smile Мисля си, че през есента и с тиква би могло да стане  Simple Smile

# 22
  • Мнения: 1 701
Кекс с ябълки ми е любимият:  chef

1 яйце
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. олио
1 суп. лъж. кис. мляко
1 каф. лъж. канела
1 каф. лъж. сода
2 настъргани ябълки
1 и 1/2 ч. ч. брашно

# 23
  • Мнения: 6 011
Здравейте мили дами. Ето и моята рецепта за кекс....
Необходими продукти:
7 яйца
1/2 ч.ч. вода (може и прясно краве мляко, ако имате под ръка)
1/2 ч.ч. олио
3 ч.ч. брашно
бакпулвер
счукани орехи (може и стафиди, ваш избор)
какао
пудра захар

Приготвяне:
Първо яйцата и захарта се разбиват с миксер много добре. След това към тях прибавяме и брашното, олиото, бакпулвера и водата. Всичко се разбива до получаването на гъста смес. Половината от сместа се отделя и към нея се прибавя какаото, а към останалата половина се прибавят орехите. След това сместта без какао се изсипва в подходящ съд намазнен с олио и набръшнен(за да не залепне кекса), а отгоре и на различни ивици или кръгообразно(пожелание вида)се изсипва и сместта  с какаото. Пече се в предварително загрята до 150*С фурна. След като се опече се поръсва с пудра захарл Приятен апетит!
  chef Надявам се рецептата ми да ви се хареса. На мен лично, а и на моето семейство ми е любимата за кекс.  lalalala

# 24
  • Мнения: 22 867
Нали съм по морковените изпълнения, ето още едно - бързо, много нежно и вкусно. Става за всеки ден и като блат за торта. От руски източник е.

   Изумительный морковный торт

1,5 ч.ч. брашно,
1 ч.ч .захар,
1 бакпулвер,
1,5 ч. л. канела,
пакетче ванилова захар, /аз използвам ваниловата есенция на д.р Йоткер/
3/4 ч. ч. маргарин,
3 яйца,
2,5-3 средни моркова,
стафиди,
1 ябълка.
За всекидневна употреба!

За празник, тортата се разрязва на две и се слепва с крем:
300 гр. - заквасена сметана,
150 гр. – течна сметана, високомаслена,
Заквасената се разбива, добавя се течната и пак се бие.
орехи

Въздушен, лек, мек десерт, никой няма да познае, че това е зеленчукова тортичка.  Grinning Морковите придават на тортата аромат и изтънчената сладост на лек десерт.

Разбиваме маргарина със захарта, добавяме едно по едно яйцата, настърганите на едро ренде моркови, нарязаната на кубчета ябълка, канелата, стафидите. Аз добавям и орехи, но и без тях е хубаво. Накрая се слага брашното с бакпулвера и хубаво се разбърква – правя го с миксера.
Пече се във форма с диаметър 26 см, намазана с масло или олио. Пече се в умерена фурна, проверява се дали е опечена като кекс – с пръчица, клечица – кой с каквото го прави.
На здоровье!



А ето и вариант торта /снимката е от руския сайт/, вкъщи бързаме да го нарежем и няма кой да чака за украси.




# 25
  • Popovo, Bulgaria
  • Мнения: 559
Ефектен кекс

Жълта смес            Бяла смес                  Кафява смес
4 жълтъка              4 белтъка                 1 ч смлени орехи
2 яйца                    1/2 ч. захар              2 с. л. какао
1 ч. зхар                 1 с.л. вода
2 с.л. вода              1 с. л. олио       
2 с. л. олио             1/2 ч. брашно
1 ч брашно
Разбиват се поотделно смесите, както е традиционно за всеки кекс.
Кексова форма се намаслява и набрашнява. Сипва се половината жълта смес, половината кафява, цялата бяла, другата половина кафява и се завършва с жълтата. Наръсва се с пудра захар.

# 26
Здравейте, ето я и моята любима рецепта за кекс:
3 яйца
125 гр. захар
50-60 мл. вода
3 суп. л. олио
1-2 бр. ванилия
125 гр. брашно + 1 ч. л. бакпулвер
---------------------------------------------------
Продуктите се разбиват в тази последователност, който желае добавя какао. Пече се на 170-180 градуса /това е без вентилатор/, за колко време става готов не мога да кажа, защото не съм засичала /пробвайте с клечка/. Отгоре поръсвам с пудра захар или шоколад. 

# 27
  • Мнения: 22 867
Ето и нещо страшно лесно, бързо и икономично. Чудесно върви с кафе, айрян, чай. Пак е от руски форум, побългарено от мен с добавяне на орехи и без кефир.

1 яйце
3/4 ч.ч захар
1/2 ч.ч. сладко или  конфитюр
3/4 ч.ч. разбито с вода кисело мляко / в руския вариант - кефир/
1,5 ч.ч. брашно
бакпулвер
натрошени орехи

Продуктите се смесват с миксер или се бъркат на ръка с вилица, лъжица или тел, изсипват се в намазана с мазнина тавичка с диам. 24 см. и се пече в загрята умерена фурна. Проверява се с клечица дали е опечено. В моята фурна става готово за 20-25 мин.
Може да се нареже като кекс, а може да се разполонви на два блата, които се слепват със сметана, разбита с 1-2 л. сладко. Изчаква се около 20-ина мин. да поемат блатовете от пълнежа.

# 28
  • у дома
  • Мнения: 1 581
ето рецептата на моят любим кекс, съвсем обикновен, без никакви ядки, стафиди и прочие  Mr. Green става превъзходен  Peace

3-4 яйца
1ч захар
1ч кисело (прясно) мляко
1/2ч олио
2ч брашно
1ч.л.сода (равна)
1 ванилия

разбивам яйцата и захарта, добавям едно след друго млякото, олиото, брашното+содата и ванилията. изсипвам сместа в намазнена форма, в повечето случаи в част от нея добавям какао или оцветявам. пека в предварително загрята фурна на 200°С - 45минути. 
днес реших да го залея с глазура: 1 1/2 ч пудра захар, 2с.л. какао и 6с.л. вода се варят до сгъстяване, накрая прибавих и малко масло. ::

да ви е сладко:


Последна редакция: чт, 22 ное 2007, 13:11 от blueeye®

# 29
  • Мнения: 407
blueeye® , кекса ти изглежда превъзходен.
С какво оцвети сместа, за да се получи този розов цвят? newsm78

# 30
  • у дома
  • Мнения: 1 581
sladunka_medunka, благодаря   bouquet оцветих с малко червена сладкарска боя  Mr. Green (моята е на прах, предварително я разтварям в мъничко вода и разбърквам)

# 31
  • Мнения: 7 418
  Скоро опитах и останах възхитена от кекса на TheNMaster!Един пухкав,с орехови ядки,портокалови корички.Ммммммммммммммммм!Не кекс ,а мечта! newsm10 newsm10 newsm10
  Само че,нека рецептата я напише майстора,аз да не объркам нещо! #Silly

# 32
  • Мнения: 1 440
Кекс с ябълки ми е любимият:  chef

1 яйце
1 ч. ч. захар
1 ч. ч. олио
1 суп. лъж. кис. мляко
1 каф. лъж. канела
1 каф. лъж. сода
2 настъргани ябълки
1 и 1/2 ч. ч. брашно

Този е почти като моя с ябълки (само дето моят е с 1/2 ч.ч. олио и слагам даже стафиди, орехи, карамфил). Обожавам го, но напоследък не мога да го издокарам на височина, а само на вкус...но пък е страхотен.

# 33
  • Мнения: 5 001
  Скоро опитах и останах възхитена от кекса на TheNMaster!Един пухкав,с орехови ядки,портокалови корички.Ммммммммммммммммм!Не кекс ,а мечта! newsm10 newsm10 newsm10
  Само че,нека рецептата я напише майстора,аз да не объркам нещо! #Silly
Ааах,Селма,Селма.....издала си ме виждам аз.... Blush  Blush  Blush Обещавам утре да пусна рецептата за кекса,за да е точна(сега съм на работа и ако цитирам по памет,може да объркам пропорциите).

# 34
  • Мнения: 506
ето го и моя Simple Smile
Меден кекс с вишни и овесени ядки

Продукти:
200 мл овесени ядки
400 мл брашно
1 1/2 ч л бакпулвер
3 яйца
100 мл течна готварска сметана
150 г масло
150 г мед
100 мл кокосови стърготини
150 г вишни от компот

Приготвяне:
Яйцата се разбиват с помощта на миксер.
• Прибавят се медът, течната сметана и при непрекъснато разбиване се добавя и маслото.
• Отделно се смесва брашното, овесените ядки, кокосовите стърготини и бакпулвера.
• Сухата смес се смесва със мократа смес.
• Разбърква се добре.
• Вишната се отцежда и се нарязва на половинки.
• Формата за печене се намаслява и се поръсва със счукани бисквити или галета.
• Поставя се половината тесто.
• Изсипват се нарязаните вишни.
• Покриват се с останалото тесто.
• Пече се в предварително загрята фурна на 175 С около 50-60 минути.
• Кексът се оставя да изстине във формата, след което се изважда
 lalalala

# 35
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Ами сега.. ooooh! newsm78кой да кажа  Mr. Green

Имаше една рецепта тук преди време, беше озаглавена "Страхотен кекс" с орехи отгоре, става наистина невероятно пухкав , изяде се за 2 дни.

Аз мога да си кажа рецепта за любима торта. Супер лесна и бърза пак на базата на пандишпанени блатове с крем и плодове между тях.. Crazy
Иначе за кекс, горната.. Hug

# 36
  • Мнения: 7 418

Ааах,Селма,Селма.....издала си ме виждам аз.... Blush  Blush  Blush Обещавам утре да пусна рецептата за кекса,за да е точна(сега съм на работа и ако цитирам по памет,може да объркам пропорциите).
   Е!Рецептата на този кекс не е за изпускане! Hug

# 37
  • Мнения: 2 438
Правя кекс на принципа на пандишпановото тесто - пропорцията е едно яйце - 1 с.л. захар - 1 с.л. брашно. Разбивам яйцата и захарта за 5 минути, докато побелее сместа, слагам брашното+ванилия и по желание какао или ядки или есенция или бланширани плодове и го пека във висока къдрава форма за кекс в предварително загрята фурна на 200 градуса 20 минути. После правя шоколадова глазура и го заливам.

# 38
  • Мнения: 5 001
Ето и обещаният кекс:

                                                        Кексът на TheNMaster
   
Продукти: 2 яйца,1 1/2 ч.ч. захар,1/2 ч.ч. олио,1 пълна ч.ч.кисело мляко,2 1/2 ч.ч.брашно,1 бакпулвер,2 ванилии,1 ч.л. настъргана лимонова кора,едросчукани орехови ядки,стафиди,портокалови кори(сварени,за да омекнат и да се изреже бялото под кората и нарязани на дребно) - 2 ч.ч.(орехите,стафидите и коричките)
 
В съд с обло дъно разбиваме яйцата,прибавяме захарта,след нея олиото и млякото.Слагаме постепенно от брашното в което сме размесили бакпулвера,добавят се лимоновата кора и ванилията (сега може да си отделите 1 1/2 ч.ч. от тестото и в нея да си добавите 1-2 ч.л. какао )Прибавят се ядките и сухите плодове които трябва да са омесени с малко брашно,за да не падат на дъното.
 Половината от тестото се изсипва в намаслена и набрашнена форма(или тава),правим шарки с какаовата смес и отгоре добавяме останалата част от тестото.Слага се в СТУДЕНА фурна  и се пече на умерена,за да се надигне.За де се провери дали е изпечен кекса се пробожда с клечка.Ако излезе суха,значи кекса е готов.След като изстине се обръща в подходяща чиния и се поръсва с пудра захар.     bouquet

П.П.  За съжаление не мога да покажа снимки....нямам фотоапарат,за което моля да ме извините  Embarassed

Последна редакция: вт, 20 ное 2007, 10:14 от TheNMaster

# 39
  • Мнения: 50
 smile3511.Утре е празника на християнското семейство.Бременна съм в шестия месец preggo.Живея в Испания от 5 години и много ми липсват семейните събирания по празниците.За това искам да приготвя вечеря и да го отпразнуване тримата със съпруга ми и сина ни,който е на 2години и 6 месеца.Разгледах много рецепти за кексове,но проблема е,че нямам форма за кекс CryРазполагам с йенска купа и кръгла тенджера,която може да се сложи във фурната newsm78.В какво мога да опека кекса не знам.Ако някой има идея,ще съм му много благодарна,ако ми помогне.А и нямам време да отида да купувам форма утре. Banghead

# 40
  • Мнения: 7 418


П.П.  За съжаление не мога да покажа снимки....нямам фотоапарат,за което моля да ме извините  Embarassed
  Имам фотоапарат,но  Embarassed Embarassed Embarassed с най-голямо удоволствие изпапках кекса на TheNMaster преди да се сетя да го снимам!
  Друг път  photo,живот и здраве!

# 41
  • Мнения: 5 001
smile3511.Утре е празника на християнското семейство.Бременна съм в шестия месец preggo.Живея в Испания от 5 години и много ми липсват семейните събирания по празниците.За това искам да приготвя вечеря и да го отпразнуване тримата със съпруга ми и сина ни,който е на 2години и 6 месеца.Разгледах много рецепти за кексове,но проблема е,че нямам форма за кекс CryРазполагам с йенска купа и кръгла тенджера,която може да се сложи във фурната newsm78.В какво мога да опека кекса не знам.Ако някой има идея,ще съм му много благодарна,ако ми помогне.А и нямам време да отида да купувам форма утре. Banghead
Смело може да се изпече и в двете неща,само трябва да ги намазниш и поръсиш с брашно,за да не залепне кекса.Ако имаш тава също става,не е задължително да се пече във форма.След като се изпече кекса,може да се нареже на малки парченца и да се аранжира в подходящ съд...Варианти много.   bouquet

# 42
  • Мнения: 5 001


П.П.  За съжаление не мога да покажа снимки....нямам фотоапарат,за което моля да ме извините  Embarassed
  Имам фотоапарат,но  Embarassed Embarassed Embarassed с най-голямо удоволствие изпапках кекса на TheNMaster преди да се сетя да го снимам!
  Друг път  photo,живот и здраве!
hahaha  hahaha  hahaha Дано да има време за снимки  Wink Вече се надявам и ти да опиташ да го направиш.....   bouquet   bouquet   bouquet

# 43
  • Мнения: 812
Рецептата ми я даде една колежка. Кексчето е много лесно и съвсем обикновенно:

Кекс
3 яйца
1/2 ч.чаша олио
1 ч. чаша захар
1 ч. чаша кисело мляко + 1/2 ч. л. хл. сода (да шупне)
2 1/2 ч. чаши брашно
1 бакпулвер, ванилия за аромат
По желание какао за оцветяване
Разбиват се яйцата и захарта, прибавя олиото и кис. мляко със содата, разбърква се леко и се добавя постепенно брашното (да не стане на бучки) Пече се и се ръси с пудра захар.Това е...Да ви е сладко!
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=163805&photo=4

Последна редакция: ср, 21 ное 2007, 12:30 от Lebeduna

# 44
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Рецептата ми я даде една колежка. Кексчето е много лесно и съвсем обикновенно:

Кекс
3 яйца
1/2 ч.чаша олио
1 ч. чаша захар
1 ч. чаша кисело мляко + 1/2 ч. л. хл. сода (да шупне)
2 1/2 ч. чаши брашно
1 бакпулвер, ванилия за аромат
По желание какао за оцветяване
Разбиват се яйцата и захарта, прибавя олиото и кис. мляко със содата, разбърква се леко и се добавя постепенно брашното (да не стане на бучки) Пече се и се ръси с пудра захар.Това е...Да ви е сладко!
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=163805&photo=4

Видях ето това:
ще ми кажеш ли рецептата за него. Изглежда супер.
  eat

# 45
  • Мнения: 2 724
Страхотни рецепти smile3501!
Ето и моята любима:
     Маслен кекс
Продукти 125 гр меко масло/ не стопено/.
2 ч.ч .захар
4 яйца
1 непълна ч.ч. кис мляkо
1 бакпулвер
2 и половина ч.ч .брашно
3 ванилии, 1 с .л. какао на прах
1 ч.ч. орехи /може и без тях/
Мекото масло се разбива със захарта, прибавят се едно по едно яйцата, киселото мляко ,заедно с бакпулвера, ванилията и накрая брашното .Отделя се една трета и се оцветява с какаото.
Кексовата форма се намаслява и се пудри с брашно .Изсипва се едната светла част, после кафявата и накрая- втората светла смес.
Отгоре се слагат орехите. Пече се в умерена фурна, проверява се за готовност с клечка за зъби.
След като се извади от фурната ,се обръща в чиния и може да се поръси с пудра захар, ароматизирана с ванилия на прах.
Ето вариант с и без пудра захар:
 
 

# 46
  • Мнения: 812
Estir опитах да ти я изпратя на ЛС, но не става. Извинявам се, че не е по темата, но искам да помогна...
Гевречетата са  от козуначено тесто. Без значение по каква рецепта, те са горе - долу еднакви, с различни добавки. Съвсем обикновено козуначено тесто, без стафиди и кори от лимон или портокал. Меся го в машината и не го изчаквам да втаса, а само 10 -тина минути да се поотпусне.
Разточвам на кръг с дебелина 0,5 см. Режа с винена чача кръгчета, а вътрешния отвор с напръстник (шивачка съм - импровизирах) Пържа в маслена баня. Предварително нарязвам всички гевречета, защото много бързо се зачервяват и няма време да се правят в движение. Още топли ръся с пудра захар.

# 47
  • София
  • Мнения: 6 060
Бързам да си кажа моята рецепта, после ще прочета и останалите Embarassed
4 яйца
1и1/2 ч.ч захар
ок.2/3 ч.ч.олио
1 кофичка кисело мляко
1 ч.л. сода
брашно - около 2 ч.ч. може би, не съм сигурна, защото слагам на око Blush
2-3 с.л. какао
Първо отделям белтъците от жълтъците и ги прибирам в хладилника. Разбивам жълтъците със захарта, добавям олиото, киселото мляко със содата и накрая брашното, с което гледам да не прекалявам. След това вадя белтъците от хладилника и ги разбивам на сняг (според майка ми това играе роля за пухкавостта). Добавям ги към сместта, като не бъркам прекалено интензивно, за да не излезе въздухът. Може да се добавят и ванилия, и лимонова кора. Разделям на 2 части и в едната добавям какаото. След това в набрашнена форма сипвам първо от "бялото" тесто, после от кафявото, накрая пак от бялото и ги размесвам с един нож. Пека около 20-30 мин първо на 220 градуса, а после на 180.
Това е първият десерт, който усвоих и се харесва на близките ми, затова побързах да си го похваля. Wink Надявам се да не повтарям нечия друга рецепта! Hug

# 48
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Estir опитах да ти я изпратя на ЛС, но не става. Извинявам се, че не е по темата, но искам да помогна...
Гевречетата са  от козуначено тесто. Без значение по каква рецепта, те са горе - долу еднакви, с различни добавки. Съвсем обикновено козуначено тесто, без стафиди и кори от лимон или портокал. Меся го в машината и не го изчаквам да втаса, а само 10 -тина минути да се поотпусне.
Разточвам на кръг с дебелина 0,5 см. Режа с винена чача кръгчета, а вътрешния отвор с напръстник (шивачка съм - импровизирах) Пържа в маслена баня. Предварително нарязвам всички гевречета, защото много бързо се зачервяват и няма време да се правят в движение. Още топли ръся с пудра захар.

Нещо като понички с козуначено тесто, мерси!   bouquet

# 49
  • Мнения: 812
Estir Не знам защо, но не мога да ти я изпратя на ЛС. Дава ми, че си запълнила лимита си.
Ето, заповядай:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=215043.340

# 50
  • Мнения: 274
В общи линии и моя е близък до другите, само пропорциите му са малко по-различни:
5 яйца /задължително със стайна температура! Понякога заради студена смес кексът не бухва!/
1 1/2 ч.ч.захар
3/4 ч.ч. олио
1 ч.ч. кисело мляко + 1/2 ч.л. сода за хляб
2 1/2 ч.ч. брашно + 1 бакпулвер.
Технологията е ясна - яйцата със захарта, след това олиото на струйка, да поеме. И тук идва разликата - баба ми винаги слагаше първо брашното, а накрая млякото със содата. Отделям 1/3 и оцветявам с какао, а в останалото тесто слагам ванилия, настъргана лимонова кора и сока на половин лимон. Това е.Simple Smile

# 51
  • Мнения: 416
         Ето и моята рецепта, която знам от мъжа ми (а той от баба си и т.н.)

       4 яйца
       1.5 ч.ч. захар
        6 с.л. олио
       1 ч.ч. кисело мляко
       1п. бакпулвер
       1/2 ч.л. сода
       2.5 ч.ч. брашно
       1 ванилия
       кората на 1 лимон
       какао и орехи по желание

   Яйцата се разбиват със захарта. Прибавят се олиото и киселото мляко (в него си слагам содата да кипне), после брашното, заедно с бакпулвера и накрая ванилията и лимонената кора. Аз слагам само какао заради децата (много не го тачат с орехи). Бързо се прави и става много вкусен..  Simple Smile
 

# 52
  • Мнения: 1 117
Любими са ни два кекса:трицветния кекс и медно-ябълковия кекс , чиято рецепта е на Морена.
Правя още един, който е елементарен и за спешни случаи Simple Smile

# 53
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.

# 54
  • София
  • Мнения: 6 060
Ех, дай насам някоя рецепта де, така само си представям и се облизвам!! Grinning

# 55
  • Вече на село
  • Мнения: 569
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.


Е, не е честно, като си казала а, кажи и б. Давай всички рецепти - да не гадаем  Praynig

# 56
  • На небето
  • Мнения: 5 530
  chefНали всички сме се убедили, че българските кексове по принцип са много тестени. Чуждестранните не са такива. За да е пухкав кексът, трябва брашното два пъти да се пресее.
Аз имам един такъв, който на вкус е като шоколад. И друг, който е странен с това, че съдържа чер пипер и бахар.
Имам си и начин да правя кекс, който е заместител на баклава. Той е с четири чаши орехи.


Така ли става пухкав кекс, като се пресява брашното. Аз защото ги обичам пухкави, но все не мога да ги направя такива.   newsm78

# 57
  • София
  • Мнения: 6 060
Аз пък си държа на теорията за разбитите на сняг белтъци, които се добавят накрая, това за пухкавостта... Wink Може би и пресяването има значение!

# 58
  • Мнения: 47 972
без грешка:
6 яйца
3 ч ч брашно
2 ч ч захар
1 ч ч вода
1/2 ч ч олио
бакпулвер
ванилия и др подобни по желание
може да се сложи какао в половината смес
всичко се разбива с миксер и се изсипва в кръгла форма
пече се 45 минути на 190 градуса, след 15 минута се покрива с вестник отгоре за да не прегори

друг кекс:
в намаслена тавичка се нареждат 1 пакет бисквити, отгоре се нареждат 3-4 ябълки на филийки или настъргани, може и канела и орехи, или пък други плодове ако няма ябълки, например тиква
отгоре се изсипва смес от:
1 ч ч брашно
1 ч ч захар
1 бакпулвер
4 яйца
няколко лъжици олио
всичко разбъркано с миксер и се изсипва върху ябълките
важно е отдолу тавичката да е обилно намаслена
в началото сместа изглежда много малко и гъста, но после си бухва екстра
пече се около 30-40 минути

тези две рецепти никога не са ме разочаровали

# 59
  • Мнения: 2 724
Според мен зависи и от пресяването на брашното,и от разбитите белтъци.
Kато се замисля  Thinking,май зависи и от съставките.
Cещам се за една рецепта, която винаги дава отличен резултат- дебел и пухкав кекс.
За любопитните-ето я:
   Кекс с гореща вода
 2 и половина чч. захар
8сл. олио
17 суп .лъж. вряла вода
2 ванилии
1 бакпулвер
3 чч. брашно
5 яйца
Яйцата се разбиват със захарта ,прибавя се олиото, водата- лъжичка по лъжичка, ванилията, бакпулвера и брашното.
Една част може да се оцвети с какао .Може да се прибавят и орехи.
Пече се в умерена фурна и още топъл се поръсва с пудра захар.
Може да се направи бяла глазура от прясно мляко и пудра захар или от разтопен шоколад.

# 60
  • Мнения: 47 972
аз си слагам яйцата от хладилника, разбивам всичко накуп с миксера(без да разделям яйцата например). слагам обикновен бакпулвер, меря на око с чаша...и винаги ми става супер кекса
единствено провал може да има при печенето...ако е недопечен, но си засичам времето и готово

# 61
  • Вече на село
  • Мнения: 569
Хайде и от мен:
4 яйца
1,5 ч. ч. захар
0,5 ч. ч. гореща вода
0,5 ч. ч. олио
2 ч. ч. брашно
домашен бакпулвер, т. е. 1 к. л. лимонтозу и  1 ч. л. сода
ванилия, настъргана лимонова кора, какао
Яйцата за по-бързо разбиване разделям на белтъци и жълтъци. Белтъците разбивам със захарта и когато снегът е достатъчно твърд, набързо добавям жълтъците, след което започвам да разбивам на най-ниската скорост. Добавям първо горещата вода, в който е разтворено лимонтозуто, олиото, брашното, двойно пресято със содата, ванилията и лимоновата кора - в такава последователност.
Изсипвам около 3/4 или дори повече от сместа в намазана и поръсена с брашно тавичка. В останалата част прибавям какао, но не меря, направо от пакетчето, да се оцвети сместа.
Изсипвам върху първата смес и с лъжица разбърквам, като правя кръгови движения от горе надолу, така че да се размесят двата цвята, но не и съвсем, за да стане красива мозайка при разрязване. Пека на умерена фурна.
Това е моят пухкав кекс Laughing

Общи условия

Активация на акаунт