Стара София

  • 2 095
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 891
...Синегогата, Румънската православна църква, Католическата църква(старата и новата), Света Неделя и Джамията.

Старата еврейска улица - сегашната пазарска част на Пиротска. Харесвам улица Будапеща, особено сградата с Атланта, който подкрепя първия балкон. А, забравих, Католическата епархия, в уличките между Петте кьошета и Руски паметник.

# 31
  • Мнения: 2 697
   Ами не е съвсем така,  във връзка с голямото пост комунистическо строителство част от сградите ги няма, но голяма част са си на мястото, на мен лично ми е интересно да забелязвам, кое точно е изтрито от сегашния пейзаж. Стара София се опитаха да я възстановят, цяла програма имаше със съответните заетости. Но пък не приемам, че цялото обкръжение около нас не носи своето очарование, не от вчера - в радиус на 500 м2  са събрани- Синегогата, Румънската православна църква, Католическата църква(старата и новата), Света Неделя и Джамията.

Не отричам Peace Но тези забележителности (част от някоя хубава разходка в нетипично спокойна неделна София) за жалост, не са това, което се натрапва в съзнанието ми всеки ден. Безумното строителство, липсата на сериозна и постоянна поддръжка на старините на града плюс архитектурни извращения всякакви, си казват думата. Лично усещане Peace

# 32
  • Мнения: 2 792
...Синегогата, Румънската православна църква, Католическата църква(старата и новата), Света Неделя и Джамията.

Старата еврейска улица - сегашната пазарска част на Пиротска.
  Не съвсем,  голяма част е построена от бежанци от Македония, мога да изброя поименно някои, както и евреите притежатели на други, в последвие продадени. Това си е македонската улица, не случайно ВМРО цъфнаха тука, преди време, за всяка една сграда знам не политични хортувания, уви няма как да ги разкажа.

# 33
  • Мнения: 2 891
Защо? Стана ми интересно.

# 34
  • Мнения: 3 423
Най-важното е, че София расте, но не старее!

   

# 35
  • Мнения: 2 978
Най-важното е, че София расте, но не старее!


Това нямаше ли продължение?

От както се е родила, не се е мила.

# 36
  • Мнения: 3 491
Много хубави снимки, ще ги разгледам по на спокойствие, ако имам възможност. Обичам София, макар че не съм от там. Като дете ходех на гости на роднини, живееха в къщички около Централния пазар, обожавах този район на малки работилнички, ниски къщи, загадачни пролуки в малките дворове и интимно чувство за квартал. Много по-късно, като студентка, минах покрай същото място, но то нямаше вече нищо общо със спомените ми.
Но въпреки това централната част на София си има чарът. И ... макар че не е толкова от "стара София", на мене ми липсва мавзолеят. Още не ми го побира умът защо тази бяла стабилна постройка трябваше да бъде съборена, а не използвана за музей на комунистическото минало например, както германците използваха Чекпойнт Чарли.
Дядото на съпруга ми, който всъщност нито е бил комунист, нито е симпатизирал, е бил от строителите на мавзолея. Жалко за труда му, би му станало гадно, ако можеше да разбере.

# 37
  • Мнения: 2 792
Защо? Стана ми интересно.
Защото говорим за собственост, която е национализирана, има запустели райони (напълно сериозно), след евентуалната реституция. Трудно е да бъдеш собственик на нещо, което е обитавано 50 години от наематели, много пари трябват, но това е съвсем друга тема...

# 38
  • Мнения: 5 255
...София преди и сега....
Много благодаря за споделеното - удоволствие бе да ги разгледаме Hug Heart Eyes

# 39
  • Мнения: 6 167
Днес се рових из разни снимки и попаднах на много интересни - поне за мен, улици, булеварди и сгради из града.
София преди и сега. Много странни, прашни и още нещо Laughing


http://www.kroraina.com/bugarash/bugarash/starasofia/stara_sofia.html

Бомбардирана София http://photo-cult.com/presenting/canko_lavrenov/p1.php


Приятно гледане  bouquet

Вини, страхотна тема!
Обожавам родния си град, дядо ми има доста такива снимки и разкази.... Обичам и писаното от Драган Тенев за града...Ще си ги изпринтя тези снимки, могат да влязат в употреба за някоя декорация.  Laughing 



Последна редакция: нд, 29 юли 2007, 12:36 от Lennie

# 40
  • Мнения: 1 313
Аз също харесвам София сега, въпреки че живея тук. Обичам градове с много жители - не ми се живее в по-малък. Вярно, че когато не е сезона на отпуските задръстванията са ужасни, но има и много плюсове.
Чудя се как ли ще изглежда София след 50-60 години. Дали ще е много променена...

# 41
  • Мнения: 2 978
..........Обожавам родния си град, дядо ми има доста такива снимки и разкази..................

Моя позната също ми разказваше, как нейният дядо само се е оплаквал, че трябва да се изкачва по баира с каручката. След това са му дали място таааам далече, пак на баира. Само се е оплаквал, че е много далеч и магаренцето се уморява от този баир. Crazy
Малкото уточнение е, че сега баира е хотел Кемпински Зографски. Laughing


Обичам такива разкази  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт