Списък с необходимото за новородено - обновяване

  • 16 502
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 953
За летните бебета е хубаво да вземете устройство против комари на базата на ултразвук на Чико за да пазите дечицата.

Има и слънцезащитни кремове на Мустела за новородени, но най-добре не излагайте децата на слънце.

В жегите може спокойно бебчо да спи само по боди завит с лека пеленка.

За всеки случай нека има 1 кутия АМ и 2 шишета по 125 мл.

# 16
  • Мнения: 502
И мен ме вълнува темата.Все още не съм започнала да пазарувам, но... голямото чудене предстои. Ще ви следя с интерес.

# 17
  • Мнения: X
Момичета, страхотни сте. Не знам какво щях да правя без вашата помощ, и без това от три дни съм в чуденка. Аз си купих една решетка с кърпа за ваничката, да видим каква работа върши.

Да не ви казвам, че изобщо още не си представям, като го доведа вкъщи /живи и здрави/ какво да го правя мъничето първите дни, ама сигурно ще се разберем. За дрешките всеки ми казва да не купувам много и се надявам тези количества да ми стигнат засега. Май още 1-2 чифта чорапки трябва да взема.

Между другото, не знам дали мястото е тук, но открих едно магазинче в Хаджи Димитър за бебешки дрешки, в което има много евтини неща, защото хората са производителли - цехът им е залепен за магазинчето. Не са кой знае какво дрешките, но са на доста прилични цени. Примерно, бодитата за новородение са по 2,50 - 3,50лв. Комплекти за изписване има по 23лв. Не че още съм в час с цените, но тези ми се видяха приемливи.

# 18
  • Мнения: 4 300
Изобщо не се доверявай на тея списъци. Най важните неща откъм дрешки са 2-3 бодита с къс ръкав, 2-3 боди потник и 1-2 тънички памучни дрешки с дълъг ръкав и ританки ( или гащиризонче на тяхно място). Това за металните копчета е измислица някаква- имай предвид че те се падат над памперса и изобщо не се опират в бебето. Купи ги различни модели, за да установиш кои са ти най удобни- има с копчета, с прихлупване. Няколко бархетни  и тензухени пелени, една две памучни, хавлийка. Чорапките също са много полезни в тая жега- моето бебе от 1вата седмица седи по боди и чорапки, а в най топлото и само по боди.
Термометърът за вана е 99% излишен. Корито най вероятно ще ти трябва от втората седмица нататък. С клечка за уши не можеш да почистиш пъп- бебето така се мята че има оргомен риск да забучиш кречката в пъпа му- използва се обикновен памук. Гъба изобщо не ти трябва. Бебефон аз например също не ползвам. Помпа за кърма въпреки че кърмя дотук ми се е наложило да ползвам един единствен път защото ми се запушиха каналите на едната гърда. Вода например нашия не иска да пие така че шишето май само му го изварявам и не го ползваме, но за всеки случай не е лошо да имаш едно шише и една залъгалка. За стерилизатор използвам обикновена пластмасова кутия за МВ.
Изобщо не е много добре да се затрупваш с вещи- и то не само заради парите, а и наистина ще ти писне в един момент и ще се намериш в центъра на огромен хаос.
Най добре през първата седмица си осигури помощник, който да можеш да прашащ до магазин когато ти потрябва нещо. Това е идеалният вариант според мен.

П.С. Забравих да кажа че задължително ти трябват и: столче за кола, количка, легло и чаршафи. Без тях наистина не може Mr. Green.

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 11:58 от r0ksi

# 19
Момичета, страхотни сте. Не знам какво щях да правя без вашата помощ, и без това от три дни съм в чуденка. Аз си купих една решетка с кърпа за ваничката, да видим каква работа върши.

Да не ви казвам, че изобщо още не си представям, като го доведа вкъщи /живи и здрави/ какво да го правя мъничето първите дни, ама сигурно ще се разберем. За дрешките всеки ми казва да не купувам много и се надявам тези количества да ми стигнат засега. Май още 1-2 чифта чорапки трябва да взема.

Между другото, не знам дали мястото е тук, но открих едно магазинче в Хаджи Димитър за бебешки дрешки, в което има много евтини неща, защото хората са производителли - цехът им е залепен за магазинчето. Не са кой знае какво дрешките, но са на доста прилични цени. Примерно, бодитата за новородение са по 2,50 - 3,50лв. Комплекти за изписване има по 23лв. Не че още съм в час с цените, но тези ми се видяха приемливи.

ако са толкова евтини бодитата, вземи си пове4ко, за да не переШ през 2 мин.
когато са малки 4есто повръЩат, или се наакват и им излиза от памперса и т.н. ,

за първите дни _  при нас в болницата бяхаме с рууминг ин , т.е. бебето ти го връ4ват моментално и се грижиШ през цялото време за него, взимат ти го само за прегледите, така 4е като се прибереШ в къЩи, нямаШ проблеми да се оправяШ сам.

4орапи не помня да съм му слагала (роди се лятото)
в колата се возеШе в коШа на коли4ката, има система за зака4ане за коланите
спеШе съЩо в коли4ката първите 2,3 месеца

много полезен е 4аШафът против напикаване, слага се между 4арШафа и матрака, за да не се мокри матрака, има и малки за коли4ка

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 12:16 от gioia

# 20
  • Мнения: X

1.1. Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр. - Като цяло те съветвам да вземеш бодита, блузките се измъкват и при комбинацията ританки плюс блузка винаги коремчето се оголва.
1.6.Шапка за навън – 1-2 бр. Ако се има предвид шапка за предпазване от слънцето, според мен е напълно излишна, а и като ти гледам лентата - ще пропуснете летните жеги. Виж, за зимните шапки все още нямам мнение  Blush
1.7.Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава) Определено съм от майките, които не използват и честно казано не мога да си представя как би могла да ми влезе в употреба...
1.9. Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр. Според мен доста повече от три месеца бебето ще спи без възглавница, но нека майките с повече опит се изкажат. От друга страна е удобно да имаш една по-солидна възглавничка, с която да подпираш бебо, за да не се обръща докато спи
1.14.Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) –     1-2 бр. За студените дни според мен спалните чувалчета ще са доста по-удобни, удивителна е способноста на малкия човек да изритва всякакви завивки от себе си.


2. Аксесоари и принадлежности за хранене

2.1. Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия  Присъединявам се към някои други мнения дотук, че е по-добре да не взимаш АМ "за всеки случай", освен ако нямаш основателна причина да се тревожиш. АМ има във всяка аптека, така че ако се наложи винаги можеш да изпратиш някого да вземе, по всяко време на денонощието.
2.7. Термобокс за шишета единичен или двоен - Със сигурност не влиза в списъка с неща от първа необходимост

 3.  Хигиена

3.2. Гъбка за баня - не ти трябва според мен. Освен това повечето хавлийки вървят в комплект с кесийки за баня. И на тях обаче не съм намерила приложение - на мен лично най-удобно ми е да сапунисвам с ръка.
3.3. Бебешко гребенче и четка - Досега не съм ползвала и не мога да си представя какво да правя с гребена по тънката бебешка косица. При това дъщеря ми се роди с много коса.
3.9. Памперси за новородено - Прецени с какъв размер е най-добре да започнеш. Аз например ползвам Huggies и понеже знаех, че бебето ще е около 3,500 директно купихме втория размер, който е за 3-6 кг.
3.12.Термометър за вана - Вярно е, че е до голяма степен излишен, но пък не съжалявам, че имаме такъв. Полезен е най-вече за майките без минал опит, за да са сигурни че температурата е ОК. След второто пълнене на коритцето вече няма да ти трябва термометър.
3.13. Цинков крем против подсичане - Ще ти трябва ако бебо се подсича, не избързвай с покупката
3.14. Шампоан за тяло и косичка - Аз ползвам комбиниран шампоан за тяло и коса, ако се спреш на този вариант няма да ти трябва бебешки сапун.

 4. Аптечка

4.3. Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата - В нашия случай пъпчето не падна в болницата, но пак не ми потрябваха. Докато падна я къпехме на мивката и веднага след баня областта около пъпчето се почистваше старателно.
4.4. Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето - Аз използвах 95% спирт по препоръка на педиатърката и целта е след като го капнеш бързо да се изпари влагата. Не използвай клечки, а обикновени памучета (най-удобни са тампоните за почистване на грим - аз съм се запасила с такива и ми вършат много добра работа и сега).
4.5. Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето Използвахме бивацин спрей, много удобно се пръска от флакон.

 5. По-крупни покупки

5.7. Бебефони - Още не съм използвала бебефоните, които ни подариха, по простата причина, че няма начин да не я чуя ако се разплаче в която и да е точка в апартамента.


Приятно пазаруване и леко раждане!   bouquet

# 21
  • Мнения: 22 408
Аз само бих допълнила, че може да се вземе термометър за бебето- дигитален, или обикновен, по преценка на родителите.
Хубаво е да не се налага да се използва, но е добре човек да го има.

# 22
  • на малък остров в океана
  • Мнения: 1 475
Темата ме интересува, така че и аз се записвам Grinning

# 23
  • София
  • Мнения: 44 017
а тази тема защо я има и тук и в "на пазар", писах подробно в  другата....

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=210505.0

може би модовете да вземат да ги обединят двете теми?????????????

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 22:13 от bubu_to

# 24
  • Мнения: X
Позволявам се да се включа заради пресните си впечатления по темата.
Според мен 2-3 бодита/комплекта дрехи/ са крайно недостатъчни. Като бременна четох много мнения как новороденото е"чистичко" и не му трябва повече от 1 дрешка на ден, защото лежи и няма от какво да се цапа  Thinking 2-3 бодта, да- на ден. Бебенцето се поти, повръща, на....ква и т.н.
Хавлийки за къпане- поне 3 /една изпрана, една току-що напикана и една да има на разположение/.
АМ и шишета, както и стерилизатор за МВ е добре да се приготвят, иначе е прекрасно, че имате желание да кърмите.
В тези жеги купуването на кенгуру е безумие според мен и въобще това е една излишна вещ, която купихме по настояване на педиатърката. Други излишни и не дотам евтини покупки: подплънки за кърмачки Чико, бебефон /освен ако обитавате мезонет или къща/, сутиени за кърмачки /грозни, неудобни/.
Козметика ползвам от родилния дом за бебето си- Мустела. Ако не друго, поне течност за къпане и крем п-в подсичане трябва да имате още в родилното.
Лепенките за пъп като цяло не са наложителни, а не са и евтини. Препоръчвам да се закупи и носи в родилното спрей Бивацин и крем Гармастан, с който да се мажат целите гърди още от първата капка.
Друго за родилното- капки за колики. На всяко бебе действат различни, най-хвалени са Инфакол и Лефакс /и двете се носят от чужбина за жалост/.
Термометър за бебето, за вода и за въздух имам, ползвам ги ежедневно. Друга полезна вещ ми е нощната лампа.
Към повивалниците се отнасям скептично, имам предвид онези които вървят с кошарите. Купихме скрин-повивалник, и след 4 месеца дори той стана къс, да не говорим за онова малко нещо...
И накрая- двете най-важни вещи в първия месец на моя син бяха люлеещото се столче за кола, където единствено заспиваше, превит на 2 от ужасни колики, и хубава музикална играчка с нежна мелодия. В този ред на мисли- изберете си възможно най-качествената,лека и маневрена количка, която можете да си позволите. Дори това да означава да се лишите от други вещи на първо време.

Леко раждане ви желая и прекрасни здрави бебета.

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 22:40 от Анонимен

# 25
  • София
  • Мнения: 1 074
Тъй като всичко ми е още твърде прясно, предлагам коментар по излишните според мен покупки, дано бъда от полза на някого:



1. Дрехи, спално бельо + други текстилни изделия


1.1. Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр.  Блузките се изхлузват лесно, не топлят гръбчето и се увиват около гушката на бебето, излишно според мен. Виж бодита обаче поне 12, непрекъснато се цапа.

1.5. Чорапки – 5-8 бр. Аз как ли не опитвах да му сложа чорапки - нищо не помага, на секундата ги изритва, други майчета казват същото; по-добре боди с ританки.

1.8. Хавлийки за баня – 2-3 бр. Не е удобно, много по-практично кърпа за баня, върху нея пеленка - с пеленката се попива влагата по бебето, а кърпата е да му е по-топло на практика, тъй като му е твърде нежна кожата и не можеш да го избършеш с нея

1.11. Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр. Определено от четвърти месец нататък са нужни, горе-долу по това време започва да се лигави и да му никнат зъбки (естествено не да избиват Wink )

1.12.Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр. Ненужно в началото, а когато ти потрябва - бебето вече е способно да го смъкне надолу и отново да се провре през рейките, аз лично съжалих, че съм купила

Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове).          Много повече, мисля. Аз ползвам 15-20. Вършат работата на всичко - лигавник, възглавничка, завивка, кърпа за баня.

2. Аксесоари и принадлежности за хранене

2.1. Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия.        Кърмачките биха казали, че такава кутия само ще ви подмами да додадете. Аз съм на същото мнение, макар и да не им подкрепям напълно теориите. Купих такава кутия, не се сдържах и на третата седмица дадох. Уж по малко, в крайна сметка до края на втори месец пищеше само при вида на гърдата и така и не захапа повече. Внимавайте и се вслушвайте в съветите на кърмаческия ако желаете да кърмите. Ако ли не, направо си кажете, че не ви се занимава и купете повече кутии. Препоръка от наистина много хора - не купувайте NAN на Нестле. Направо се побъркахме с малкия от запек и болки в корема. Не съм чула човек да го е ползвал и да не се е оплакал. Аз лично ползвам Нутрилон и нямам никакви оплаквания.

2.3. Помпа за изцеждане на кърма. Абсолютно излишно нещо! Шансът да имате запушени канали в началото е близък до 100%, защото не ви дават в повечето болници бебето да суче на поискване. Освен това си е цяла наука да го сложиш правилно на гърда. Каналите се запушват от коластрата, тъй като тя е много мазна. Всъщност представете си, че през медицинска игла трябва да мине масна буца като грахово зърно. Част от нея вече е в канала. Ако се опитате с вакуума от помпата да дръпнете напред се получава още по-голямо запушване и може да се стигне до мастит. Ако ме бяха изписали три часа по-късно, щях да имам. Никаква помпа не помогна, а влоши зверски нещата, та се наложи мъжът ми да ме дои буквално три денонощия. Караха ме да си слагам окситоцинови инжекции - абсолютно излишно. Просто налагате горещи кърпи, масажирате бучките, за да се втечни маста и с плавни движения галите към зърното. Ефектът е страхотен, затова препоръчвам само и единствено на ръка - така освен всичко и ще изцеждате повече и по-качествено.
Ако пък ви трябва помпа толкова, аз имам три, ще ви дам.

2.4. Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр. Същото. Ако искате да кърмите не ви трябва. Бебето не пие вода почти до годинка, не слушайте бабите, те не са в час.

2.5. Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр. Същото както по-горе. На формула сме отдавна вече, но повече от две шишета не потрябваха. Ползвам на Авент, доволна съм - подходящи по форма, бебето си ги харесва, дупките са внимателно пробити, така че да не се задави детето. Подариха ми доста различни, от Авент съм най-доволна. Имаше обаче данни, че при драскотина или каквато и да било повреда в шишето, трябва веднага да се изхвърли, защото има отрови и токсични вещества в състава на самата пластмаса. Не се шашкайте, шишето си е супер здраво, никой досега не се е оплакал от натравяне, но е имало скандал в САЩ. Ако прочетете на опаковката на Авент пише същото.

2.6. Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони. Абсолютно противопоказна, поради гореизброените причини. Четките надраскват повърхността, а всички шишета, които се продават са от пластмаси и през пукнатините ще проникнат отровни вещества в храната.

2.7. Термобокс за шишета единичен или двоен. Това пък за какво? Ако сте на формула си приготвяте две шишета примерно с нужното количество вода, като наближи времето, отивате в най-близката кръчма, ресторант, закусвалня и т.н. и молите да ви загреят в микровълновата. Добавяте си формулата и готово. Повярвайте ми, ще сте благодарни да не се товарите с прекалено много неща - количките тежат, бебетата тежат от ден на ден все повече. Не ви трябва и безкрайно количество ненужни неща.


 3.  Хигиена

3.1. Бебешки сапун. Гелът е много по-добър, измива обхватно. Сапунът нямаш време да държиш бебето и да си го натриваш на ръката или да имаш свободна ръка да търкаш бебето със сапун, да си я измиеш, че и да отмиеш бебето после. Капка гел, измиване, изплакване - готово. Аз съм много доволна от Бюбхен. За Мустела съм чувала добри неща.

3.2. Гъбка за баня - излишна абсолютно. Бебешката кожичка е много нежна, може да я повредите с гъба.

3.3. Бебешко гребенче и четка. Не ползвам, нищо му няма, но пък не е и с ужасно много коса. Изчакайте по-добре да видите с колко коса ще ви е бебето.

3.4. Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио. Напълно подкрепям. Но има чудесна хипоалергенна козметика, в жегите по-добре с лосион. Ползвам на Бюбхен, чудесен е.

3.7. Ножичка / нокторезачка. Няма нужда. Ако раждате в България ще ви подарят заедно с рекламни брошури. Ако не подарят си купете.

3.8. Носов аспиратор. Абсолютно ненужен. Леко обирате с клечка за уши и готово.

3.11. Сапунерка. Няма нужда, ако ползвате гел.

3.12.Термометър за вана. Излишна покупка. Достатъчно е да е с температурата на ръката ви, т.е. да не пари и готово. Ако видите в темата за бабините деветини, преди децата направо са ги сварявали във вряла вода и какво, живи са, нищо им няма. Стига да не е много студена водата, на бебето му е все тая. След втория път и на вас ще ви е все тая. Термометър не сме ползвали нито веднъж, а си бяхме купили тамън три Wink

3.13. Цинков крем против подсичане. Бочко е по-добър, казаха ми майчета с по повече деца хитринка: към Бочко добавяте малко Дефламол, за да стане малко по-течен. Просто грешка няма.


 4. Аптечка

4.1. Капки против колики - Babynos , Sab Simplex. Бих добавила Еспумизан, на нас ни свършиха работа, но подозирам, че той просто нямаше особено дълго време колики.

4.3. Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата.
На нас не ни потрябва, макар че пъпът стоя до края на втората седмица.

4.4. Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето. Това не е вярно. Спиртът задължително трябва да е 95% не по-малко! Попитайте педиатрите си.


 5. По-крупни покупки

5.1. Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична. Напротив, не е препоръчително. Бързо израства първо. Второ - в началото повечето от вас ще къпят бебетата поне месец директно на мивката - хем бързо, хем хигиенично. По-късно бебето ще си е сменило сто пъти размера и няма да се побере в анатомичната ваничка.

5.5. Стерилизатор – не е задължително, но е удобство. Още една излишна и скъпа покупка.

5.7. Бебефони. Ненужно. Твърде малко са хората, които ще се впуснат в купони така, че да не чуят бебето да плаче. Или пък да имат фантастична звукоизолираща дограма. Ще искате да сте нонстоп в една стая с бебето, защото ще сте непрекъснато нащрек. Скъпа ненужна покупка.

6. Други

6.1. Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си. Но няма да заспи, бъдете сигурни - развива му въображението. При една такава тема, точно за дрънкулките над леглото от около 40 изказали се само 2 казаха, че бебетата им заспиват с такива неща над главите. При другите, включително и моето, ефектът е разсънващ.

6.2. Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето. Ми... Може и легенче Wink




Изцяло подкрепям съвета на Уичи. Количка, лека, лесно сгъваема, удобна е едно от нещата от първа необходимост. Аз съм като затворник заради тромавата ми тежка количка - не мога да мръдна извън квартала. Не се събира в багажник, не пролазя през перилата на тролей и автобус. Изобщо ужас.

Последна редакция: вт, 31 юли 2007, 23:13 от Zanda Ksurik

# 26
  • София
  • Мнения: 44 017
обикновенно 2-3 бодита казват, защото при изсписването поне при нас така, като дойдоха да ни посрещат вс подаряваха дрешки+ още нещо....Wink
Повивалника - нашия е отделно от кошарата - все още го ползваме - кенгуруто - мисля че е до човек, за мен беше най-важна вещ....даже в къщи го преспивах вътре - и ние имахме ужасни колики....та за едни така, за др иначе явно Wink
Беше ми и мн удобно така да отида до магазина или на консултация и т.н.....

и чесно аз и при съвсем тиха къща (апартамент) не чувах бебето без бебефон...понякога дори и да се дереше с пълен глас....Wink

# 27
  • Мнения: 19 284
според мен купи най-необходимото.легло,чаршафи,количка,няколко бодита,памучни пелени,одеялца,блузки с дълъг ръкав,шапка,чорапки,ританки.сапуни и друга козметика ,освен крем против подсичане и крем за овлажняване на кожата ,са напълно излишни.лигавници не виждам смисъл да се купуват.някои бебета не повръщат.ако повръща може бързо да се набавят.моята сега е на 5 месеца и ми се струва глупаво да и слагам лигавник в тези жеги,само защото се лигави.тя си върти главата постоянно,така че няма да има голяма полза от него.за мен дигиталнияттермометър беше полезен.също и термометърът за баня.аз имам кенгуру и слинг и не съм ползвала нито едното,но всички бебета са различни.тези неща също могат да се набавят бързо.на мен ми трябваха и предпазители за зърна и крем против рагади.имах и 1 шише и стерилизатор.

# 28
  • Мнения: 1 451
И аз пазарувах по този списък и съм купила всичко май от него, бец кенгуруто и термометъра за вода. И аз смятам че не е необходим, но все пак ако се чувствате по спокойни си го вземете- не е скъп. Ваничката ми е анатомична. Имам близко бебе което си се къпеше в нея до една годинка. После ще се смени с обикновенна.
Бодита имам малко, но като се роди беб ще си купя още. Съмнявам се 5 бодита напр. да са достатъчни, а роднините ще купуват все костюмчета или блузки. Едва ли ще взимат бодита.
Сапун не съм купувала, както и гребенче и четка. Чакам да видя дали ще има коса и тогава  Peace
 

# 29
  • София
  • Мнения: 593
Една идея ако имате кофа от латекс с капак става идеално за мрьсни памперси   bouquetАко пьпчето не е паднало за по- бьрзо падане се взима спирт 95% изпитано и препо. от педи.

Общи условия

Активация на акаунт