Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 31 юли 2007, 15:33 ч.

Питане за фебрилния гърч

• 1 695
  • 18
  •   1
Отговори
  • Варна
Искам да попитам какво точно представлява фебрилния гърч? В смисъл, как изглежда дете, което прави такъв гърч? Потърсих с търсачката, но всички пишат, че гледката е била ужасяваща.
Питам, защото Влади вдигна много висока температура в неделя през нощта. Тъкмо щях да си лягам (към 12) и го пипнах-направо гореше. Така както си спеше му сложих свещичка ефералган. После взех термометъра да му меря температурата и видях, че целия трепери и диша учестено. Не знам колко продължи, но по някое време просто спря. Първо помислих, че може да му е студено, но сега като се замисля, може да е било фебрилен гърч. Когато му измерих Т, беше 39.7. То е ясно, че няма как вие да ми кажете дали е било или не е било такова нещо, но все пак, моля, кажете как точно изглежда дете по време на темпертурен гърч? Някакви конвулсии ли, треперене ли?

# 1
  • Варна
Никой ли не знае?

# 2
Да, конвулси са, тракане със зъби, пребелване на очите. После детето рязко се отпуска. 

# 3
По-скоро рязко е вдигнал t и е получил нещо като втрисане.

# 4
  • Варна
Ами трепереше и наблюдавах вратлето му как пулсираше. И дишаше много учестено, все едно бяга. Но спеше в този момент. Аз дори дръпнах единия клепач да погледна (не знам откъде ми дойде на ума)-окото беше със свита зеница. Не изглеждаше подбелено или нещо такова.  Thinking Ама че работа.

# 5
Не е гърч, спокойно. Имал е треска - така протича нормално - с треперене и учестено дишане.

Гърчовете са съпроводени с изгубване на съзнание и т.нар. аура преди самия пристъп.
Много често се получава извиване на гръбначния стълб /опистотонус/, конвулсии и излизане на пяна от устата.
Поне конвулсиите, които представляват свиване на големи групи от мускули, няма как да си пропуснала.

# 6
  • Варна
Детето ми е с гърч но това, което описваш въобще не прилича да е гърч. По скоро е втрисане. При гърча детето забелва очите, изпада в безсъзнание, започват едини конвулсии на тялото, самото тяло му се стяга като камък, при някой деца излиза пяна от устата. А и съм чела доста литература за гърча и там пише, че е почти невъзможно детето да направи гърч в спящо състояние. Затова споко само го е втресло детенцето

# 7
  • Варна
Ох. Благодаря ви. Точно затова попитах, защото не знаех какво точно представлява. Притеснявах се да не би да се е случило и да не съм разбрала, че е това. Но наистина звучи ужасно.

# 8
  • близо до Витоша
извинете ме,че се меся в темата ви,
но бихте ли ми казали какво се прави по време и след гърча,
за да се помогне на детето  Rolling Eyes

# 9
  • Мелбърн, Австралия
Не е гърч, спокойно. Имал е треска - така протича нормално - с треперене и учестено дишане.

Точно така, малката ми го направи този номер, но в комбинация с посиняване.

Оказа се че от високата температура е паднала кръвната захар и оттам е посиняла, а треската наричат още спазъм на периферната нервна система или нещо такова.

При децата се случва при бързи колебания в телесната температура  Thinking

# 10
  • Му Кинд Оф Плаце
Филип ми направи гърч докато спеше.
Но не можеш да го сбъркаш, някак си. Тресенето е много силно и видно, излезе му пяна, пребели очите, посиня, отметна си назад главата и май хъркаше. Продължи около 4 вечности, но реално около минута и половина, бррррр

Детето се увива в мокри чаршафи и не се пръска с вода, за да не попадне в белия дроб или там някъде. После се отпусна и се опитваше да заспи.

# 11
Точно така, малката ми го направи този номер, но в комбинация с посиняване.

Оказа се че от високата температура е паднала кръвната захар и оттам е посиняла, а треската наричат още спазъм на периферната нервна система или нещо такова.

При децата се случва при бързи колебания в телесната температура  Thinking
Моята дъщеря направи същото като беше на една година-аз си помислих,че е гърч,но се оказа-треска,защото тя нито изгуби съзнание,нито забели очите,както и пяна от устата нямаше,но цялата трепереше и посиня,беше много отпусната и лекарката ни каза,че това е станало от рязкото покачване на Т.

# 12
Детето се увива в мокри чаршафи и не се пръска с вода, за да не попадне в белия дроб или там някъде. После се отпусна и се опитваше да заспи.

Дали се увива наистина? Фебрилния гърч не е ли реакцията на организма на високата Т или начина да я свали? Ако увиеш дете с 40 градуса Т с мокри чаршафи ми се струва, че можеш да го убиеш. Рязкото сваляне на Т е също толкова опасно, както и бързото качване.

# 13
И запомнете, ако се стигне до "тежката артилерия" - мокрите чаршафи, сгънете кърпа/тениска и я сложете над сърчицето преди да увиете детето, така поне мъничко ще го предпазите от сърдечен спазъм.

# 14
  • София
И запомнете, ако се стигне до "тежката артилерия" - мокрите чаршафи, сгънете кърпа/тениска и я сложете над сърчицето преди да увиете детето, така поне мъничко ще го предпазите от сърдечен спазъм.
  нямаш предвид мокра,нали?Нито студена или топла?

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт