Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Семейни отношения
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 41 отговора

София

Днес нашата детегледачка ме попита имаме ли възможност да й увеличим заплатата и аз се чудя как да постъпя. Плащаме й 2 лв. на час, гледа детето твърдо  4-7 часа на ден и се събират около 250-270 лв. на месец. Тя знае, че са толкова часовете, т.е. може да разчита на такава минимална сума. От друга страна е действаща детска учителка и не може повече часове да я гледа. Доволна съм, защото дъщеря ми свикна с нея, не се стресира когато излизам. Не съм доволна, защото почти на нищо не я учи, според нея детето е още малко и я оставя да тича и разхвърля на воля. Общо тя много добре ми пази детето в къщи или навън.
Отказах се да я пращам на детска градина и мисля през пролетта чак да опитам.
Не знам как да постъпя - за  увеличението, ако я учеше по старателно на нещо щях с готовност да се съгласа, но сега като ме е попитала е редно нещо да предложа, а и много ми е неудобно да се пазаря за детето.
Цитирай

DE

Ти би трябвало да знаеш най-добре как да посъпиш. Ако мислиш, че заслужава, дай й.
Пробвала ли си да намериш друга детегледачка? А какъв и е мотива за увеличение?
Цитирай

Orange County

ако няма нещо, което да те кара да бъдеш доволна, не й давай повече пари. според мен трябва да ги първо да ги заслужи, а не да ги получи като мотивация да научи детето на нещо.

аз имам подобен проблем - в общи линии се оказа, че е в къщи да:
- нахрани детето, омазвайки цялата кухня
- сложи да спи
- гледа всички сериали от 1.30 до 16.30

заради гореспоменатото поведение ще пускам детето на ясла от септември, не мога да си представя, че ще изкара зимата в къщи по този начин Sad
Цитирай

New Zealand

Обмисли го добре.
От колко време работи за теб?
Какви са мотивите й за увели4ението?
Не е много 4естно от нейна страна да го прави само защото усеща, 4е детето е привързано към нея и ти ще "клекнеш", така да се каже.
От друга страна си спестяваш търсенето на друга детегледа4ка.
Ако от доста време ти гледа детето, може и да има право да поиска увели4ение ...
Цитирай

София

Иска увеличението, защото всичко е поскъпнало. Няма да научи детето на нищо ново и не е ставало на въпрос, да се увеличи заплащането, за да я учи на нещо. Аз съм се примирила, че така я отглежда. Преди имахме една амбициозна баба, от която детето се стресираше и много не ми се търси друго жена. Аз се грижа за научаването на новите неща и начините им, тя само ги доразвива. Например казвам и с гърнето сме до така и така, прави това и тя прави, но инициатива от нейна страна много рядко. Гледа детето от година и половина.
Имам си едно наум, че една гледачка колкото и да се показва на загрижена, гледа как да й мине времето и нямам и други очаквания. Определено не искам да й увеличавам заплатата, по скоро се чудя да не е станала много ниска и как да й кажа.
Цитирай

София

Аз мисля, че е изключително некоректно детегледачката да иска увеличаване на предварително договореното възнаграждение без да предлага допълнителни услуги. Това е злоупотреба с привързаността на детето. Два лева на час е най-често срещаното възнаграждение. Имай предвид, че както ти ще намериш трудно друга жена да ти гледа детето, така и тя, при условие, че работи и на друго място трудно ще намери хора да й плащат за по-малко от пълен работен ден. В крайна сметка, обаче, щом е за още няколко месеца, по-добре й увеличи възнаграждението, но й възложи и някаква друга, макар и лека допълнителна работа, защото много, ама много трудно се намира свястна жена да ти гледа детето. Аз след като освободих моята детегледачка и разговори с много други детегледачки с хиляди претенции, някои от които откровено безумни съм решила да давам моята госпожица - на 1г. и 8м. на детска ясла.
Цитирай

Точно поради тази причина и аз дадох детето на ясли. Лошо ми ставаше при мисълта за някоя претеция изненада насред зимния сезон  Crazy. Сега, ако се наложи - ще търся жена, но да ми извиват ръцете - не, благодаря  Crossing Arms
Ако стандартът ми беше по-висок, нямам против да плащам и повече, ако хората си вършат работата, но при заплата (и то далеч не цивилизована) детегледачките трябва да са наясно, че не можем да плащаме кой знае колко  Peace
Цитирай

София, на брулени хълмове

Ти трябва сама да прецениш, но в никакъв случай неувеличавай заплатата само, защото ти е неудобно да откажеш. След кат жената гледа детето от 1 1/2 год - то от една страна е редно да има някакваактуализация на заплатата, не за друго, а защото наистина всичко е поскъпнало - нито хляба, нито млякото нито градския транспорт са на същите цени както преди година и половина и в този ред на мисли жената сега изкарва по-малко отколкото е изкарвала при започването си (поне в моята фирма всяка година правят актуализация на заплатите зада компенсират инфлацията). Ако обаче нямаш финансовата възможност да й увеличиш заплатата й го кажи спокойно. Кажи й, че си доволна от нея, но не можеш да си позволиш да й плащаш повече. Ако е човек ще те разбере. Трябва обаче да си знаеш, че след като веднъж е казала, че не е доволна от парите може и да започне да си търси друга работа и си имай едно на ум, че може изведнъж да те зареже. Надявам се да се разберете и проблемът да се реши  Peace
Цитирай

София

Благодаря на всички
Аз се чудя как да считаме гледането на 5 часа дневно, ако изходим от позицията, че е на 1/2 работен ден, 200 лв. е прилично заплащане. Защото 400 лв. е в частна детска градина, например Веда /все пак реномирана, в включена храна и занимания/. Също и считам, че 400 лв. за 9 часова гледачка са нормални в сегашните условия. Знам, че има и по-високи, но говорим за най-честия вариант.
Ако погледнем гледането на дете за 5 часа на ден, като 1/2 от работен ден е едно, ако го погледнем като почасово е друго.
Цитирай

София

Иска увеличението, защото всичко е поскъпнало. Няма да научи детето на нищо ново и не е ставало на въпрос, да се увеличи заплащането, за да я учи на нещо. Аз съм се примирила, че така я отглежда. Преди имахме една амбициозна баба, от която детето се стресираше и много не ми се търси друго жена. Аз се грижа за научаването на новите неща и начините им, тя само ги доразвива. Например казвам и с гърнето сме до така и така, прави това и тя прави, но инициатива от нейна страна много рядко. Гледа детето от година и половина.
Имам си едно наум, че една гледачка колкото и да се показва на загрижена, гледа как да й мине времето и нямам и други очаквания. Определено не искам да й увеличавам заплатата, по скоро се чудя да не е станала много ниска и как да й кажа.

Твоята заплата покачи ли се ?
Уверена ли си че искаш да плащаш по-скъпо за същото качество?
Само да ти кажа, че този филм съм го гледала - поддадеш ли сега ще има пак ново попитване към Нова година, а дори и по-рано.
Ти си преценяваш, но на твое място аз бих увеличила заплатата само при условие че ще научи детето на нещата които смяташ че е нужно!
Цитирай

София

Аз съм в същото положение и взех решение да й увелича заплатата. Само като се сетя как ще търся нова жена, и ми настръхна косата. И моята на нищо не я учи, но се справя с хранене и разходки, детето е свикнало с нея. А това, че наглеят, е така. Например когато моята ми поиска второто си увеличение (с първото се съгласих, защото й се увеличи работното време), със същия мотив като твоята, че всичко поскъпвало, й казах, че моята заплата никой не я увеличава, и като увеличат моята, и аз ще помисля за увеличение на нейната, а тя ми спретна изречението "Ама това дете има и баща"  Shocked. На 1 юли точно ми припомни какво съм й била обещала (тоест, приела е горните ми думи за обещание). Хем ми стана смешно, хем гадно, но реших в името на мира и собственото си спокойствие, да й увелича заплатата с още 50 лв. (получава 400, плюс две седмици платена отпуска, плюс заплащане на всички официални празници, плюс пътни, плюс малки премиални (1 седмична заплата) на Коледа и Великден. И аз съм решила като навърши 3 малката да тръгне на градина.
Не знам какво да те посъветвам, аз се съгласих, но се опасявах, че ще напусне. Бавачки се намират трудно, само в нашата кооперация 2 майки търсят бавачки. Не защото съм доволна (за да бъда честна, не съм и недоволна - детето е нахранено, преобуто и разходено. Но все пак е дете, а не животинче, и щеше да е добре и да я понаучи на нещо.
Цитирай

под звездите

Ами, можеш да й предложиш някакво минимално увеличение- напр.2.20 на час, което за въпросните 5 часа ще ти струва 1 лв. повече на ден, макар че на мен заплатата й ми се струва нормална...
Цитирай

София

Ами след като от 1 година се грижи за детето ми, бих могла от 2 лв. на час, да й давам вече по 2.50 на час.
Като работиш цяла година вдадена фирма, винаги биваш поощряван по някакъв начин.
Цитирай

под звездите

Аз съм в същото положение и взех решение да й увелича заплатата. Само като се сетя как ще търся нова жена, и ми настръхна косата. И моята на нищо не я учи, но се справя с хранене и разходки, детето е свикнало с нея. А това, че наглеят, е така. Например когато моята ми поиска второто си увеличение (с първото се съгласих, защото й се увеличи работното време), със същия мотив като твоята, че всичко поскъпвало, й казах, че моята заплата никой не я увеличава, и като увеличат моята, и аз ще помисля за увеличение на нейната, а тя ми спретна изречението "Ама това дете има и баща"  Shocked. На 1 юли точно ми припомни какво съм й била обещала (тоест, приела е горните ми думи за обещание). Хем ми стана смешно, хем гадно, но реших в името на мира и собственото си спокойствие, да й увелича заплатата с още 50 лв. (получава 400, плюс две седмици платена отпуска, плюс заплащане на всички официални празници, плюс пътни, плюс малки премиални (1 седмична заплата) на Коледа и Великден. И аз съм решила като навърши 3 малката да тръгне на градина.
Не знам какво да те посъветвам, аз се съгласих, но се опасявах, че ще напусне. Бавачки се намират трудно, само в нашата кооперация 2 майки търсят бавачки. Не защото съм доволна (за да бъда честна, не съм и недоволна - детето е нахранено, преобуто и разходено. Но все пак е дете, а не животинче, и щеше да е добре и да я понаучи на нещо.
Всичко това й го даваш за колко часа на ден? newsm78
Струва ми се, че вашата гледачка няма повод да се оплаква.
Цитирай

София

Тези разговори са толкова сложни. Но да, не искам да плащам по-скъпо за същото качество. В началото си мислех, че като е детска учителка ще я научи на повече неща, но леко съм разочарована, че не полага усилия. По скоро това е един процес, в който работника /детегледачката/ показва какво може и другата страна преценява дали е доволна.
mkp, много ми харесва постинга ти.
Ню, увеличават ти заплатата ако са доволни от теб.
Също като започне учебната година ми е много неудобно да си съобразявам времето с нейните смени. Тя не иска да гледа деца по-далече от нашия квартал, така че не знам как ще си намери друго дете на плаващ дългосрочен ангажимент. Да, всъщност най-обидното ми е, че както mkp e написала гледа на детето подобно на животинче, тя си мисли че го гледа добре, де.

« Последна редакция: ср, 01 авг 2007, 16:48 от tigonew »
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 41 отговора