Много се обърках вече :( нормално раждане или секцио???

  • 3 076
  • 86
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 953
Родих нормално без упойка, сега ако имах възможност пак да избирам бих предпочела нормално раждане с епидурална упойка.
Всичко минава и се забравя, важното е ти да си спокойна и не се задълбочавай толкова в рисковете, бъди по позитивно настроена.

След като си само на 22 и няма противопоказания за нормално раждане е желателно да родиш така.  Никога няма да забравиш мига в който ти дават да гушнеш бебето което си родила преди миг, а при секцио с пълна упойка е малко кофти.
Най-добре е до  час след като си родила да сложиш бебето на гърдите си да пробваш да го накърмиш, а ако си с операция не е много сигурно че ще ти разрешат.
Аз не избрах секцио защото ми предлагаха пълна упойка, а аз искам да знам какво става с детето ми и да участвам активно в процеса, не мога да си представя че ще ме проснат на масата и упоят и няма да знам какво става с бебето докато не ме събудят. Мисълта за това  безсилие просто да лежа и да незнам какво става ме побъркваше, тази неизвестност ме плашеше повече от болките.  Исках да  видя първа детето си и да го чуя как ще изплаче, да го посрещна с целувка. За мен този момент беше безценен.

Каквото и да избереш трябва да се опиташ да сведеш страховете си до минимум.


# 46
  • София
  • Мнения: 4 588
И аз мога да ти кажа с две думи за моето раждане -  до последно исках и мислех  , че ще раждам нормално, бях противник на секциото. Преносвах вече 6 дни и ме приеха, за да решат какво ще следва оттук нататък. Прегледаха ме и казаха "Секцио за утре". В първия момент доста се стреснах, но ги послушах разбира се. Каква съм аз, че да им оспорвам решенията. И тайа на другия ден ме оперираха, всичко мина нормално слава богу 9сложиха ми спинална упойка и през цялото време бях в съзнание; видях си бебето веднага). Наистина доста си болеше след това, но з около седмица се възстанових напълно. И сега като се замисля, се чудя как въобще съм искала преди да раждам вагинално... Това си е лично мое мнение разбира се. Peace
Със секса също нямах абсолютно никакви проблеми - след по-малко от 20 дена си възстанових сексуалния животи всичко беше ок.  Ако бях раждала вагинално, едва ли щях толкова рано да се престарша...
 С две думи - изобщо не смятам, че съм пропуснала нещо и не съжалявам, че родих така. Не се заяжвам с никого, просто изказвам мнение.  Дано съм ти била полезна.  Hug
Леко раждане, каквото и да е то.  bouquet

# 47
  • Мнения: 46 510
1. Казва се че не може повече от 3 пъти - А ти колко деца планираш?
2. Болките са големи и възтановяването по-дълго след това, а и все пак е операция има си рискове - болките ми след секциото бяха доста по-слаби от контракциите преди това. Възстановяването е индивидуално, при мен беше 8 дена, с пъти по-бързо от жената, която лежеше до мени роди нормално. Риск има при раждането по принцип, не само при секциото.
3. Струва 500лв(понеже е немислимо планирано секцио без да си платиш) и с престоя във ВИП стая още 150-200лв отгоре - планирано секцио не се плаща, ако е по медицински показания, ако е по желание тогава вече договаряш и мисля, че е поне 600-700 лв., не минаваш през касата на болницата, а даваш на ръка. Не е задължително да си във ВИП след секциото, а и ВИП-а на Тина Киркова е направо подигравка за обявените цени.


1. Може да се получат усложнения, макар и засега да няма наличие на такива - както и при секциото.
2. Не се знае кой ще е до теб и доколко можеш да имаш доверие на екипа - избери си екип.
3. Да си кажа честно ме е страх повече от това да ме цепнат долу и че после влагалището ми няма да си възтанови предишните размери, отколкото от операция - това е най-малкия ти проблем, като те цепнат те зашиват, няма да те оставят така, по-скоро има риск от изсипване на органите.
4. Но пък за този начин на раждане не трябва да си плащаш(което си е нещо,500лв не са малко,макар и да сам готова да ги дам) - ако избираш екип, пак ще платиш.
5. Но пък казват че за бебето е по-добре да се роди естествено-да достигне размери, тегло и тн. - може датата на секциото да съвпада с датата на термина, ако детето тръгне по-рано, тогава да се направи по-рано.

Помисли в/у тези неща и избери  Simple Smile

# 48
  • Мнения: 593
Аз мога да ти споделя моя случай. Много държах да родя нормално, така и стана. Но моя организъм го понесе трудно. Сега за 2-то раждане се замислям за секцио, но работата е там че не мога да знам дали секциото няма да ми се отрази още по-зле. Наистина зависи от организма, наи-добре да се съветваме с гинеколога си, макар че тяхното мнение винаги клони за нормално раждане. Успех Peace

# 49
  • Мнения: 27 524
Разбира се, че нормалноPeace
Секцио само и единствено ако има сериозни и медицински показания за това!!!

# 50
  • Мнения: 994
И още нещо - споделяш че искаш да имаш повече деца. Как ще вдигаш и гушкаш по-голямото след второто или третото секцио? На мен ми беше голяма мъка - и дечицата ми страдаха - разбираха, защото са достатъчно големи, но страдаха.

# 51
  • София
  • Мнения: 7 242
Като родила два пъти със секцио, бих те посъветвала, ако си млада и здрава, а всичко с бебчо е ок да си родиш нормално.

# 52
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Разбира се, че нормалноPeace
Секцио само и единствено ако има сериозни и медицински показания за това!!!
   Peace

Бих допълнила само, че толкова "страшните" родилни болки не са 10-20 часа. В началото контракциите са нарядко и чак в последния час стават наистина болезнени.
В периода, в който бебето слиза през родовия канал, активно съдействаш на родовата дейност, като се напъваш. Усеща се по-скоро облекчение, отколкото болка.
За епизиотомията не мога да се изкажа, защото не се наложи да ми правят.
На другия ден - след първото раждане трудно сядах, ама за това допринесе и инжекцията заради отрицателния ми резус. След второто имах само 2 шева "за красота" и на следващия ден все едно не бях раждала.

При нормалното бебето се ражда, следвайки природния ход на нещата, ти трябва само да не му пречиш. При секциото нищо не зависи от природата, а само от екипа, който оперира.
Вземи се запознай с протичането на нормалното раждане, какво те очаква, кога се диша, кога не се диша, защо се вика, защо не се вика... В кърмаческия подфорум имаше една "маймунска тема" - за нормалното раждане и как то може да е спокойно и приятно.
Много жени се вторачват в раждането, а всъщност то минава и заминава и после идва трудното - защо плаче, гладно ли е още, защо спи, защо не спи, ох, кашля, да не се разболее...

# 53
  • Мнения: 1 230
Като гледам основните ти  терзания са за:
Пари - все ще плащаш, ако искаш спокойно раждане
Усложнения - никой не дава гаранции за това
Болка - все ще я има

Не вярвам да намериш отговор за себе си в отговорите на другите  Stop Каквото и да избереш, за мен най-важното си остана екипа. Имаш ли добър екип, няма голямо значение как ще родиш  Peace

# 54
  • Мнения: 4 451
Преживяла съм секцио два пъти, като вторият път получих много тежки усложнения и лекарите цял месец се бориха за живота ми. За нормалното раждане съм, ако разбира се, нямаш медицински показания за секцио.

# 55
  • Мнения: 27 524
firebird, прекрасен постинг!
И само да добавя - с епизиотомия съм и тя нито се усеща, нито боли. Създава първите два дни дискомфорт, но това е нищо  Hug

# 56
  • Мнения: 463
Раждах естествено, без упойки  и за миг не съм се замисляла за секцио. Не се смятам за голям герой, а просто за майка. Тя природата сама го е измислила. Сестра ми ражда със секци / извършено по необходимост в последния момент/ и безмалко да я изпуснат. Моя приятелка роди със секцио и въпреки, че бебето и е беча на 5 месеца, още ходи на нагревки заради срастванията. Страх ли те е от естественото раждане? Ако е така, да ти кажа, че не е болка за умиране, истинските болки са за около 1-2 часа. За мен секциото е неоправдано, без лекарски предписания.
Но, момичетата хубаво са ти казали, че ти сама решаваш.

# 57
  • София
  • Мнения: 2 671
И аз те насърчавам силно да родиш по единствения естествен начин - нормално!
Родих секцио по медицински причини и не ти го препоръчвам особено щом няма и основания за това!
Леко и бързо ти пожелавам!

# 58
  • Мнения: 781
Мога да ти пожелая само леко и безпроблемно раждане и едно страхотно бебче и за мен ще е първо раждане за това не мога да споделя преживявания, но доста дълго чаках това слънчице и лично на мен ми се иска да си изживея всичко така както Бог си го е отредил-нормално Hug

# 59
  • Мнения: 630
Няма да ти давам съвети, но ще споделя моят опит. Аз имах много лека бременност, но още преди да забременея знаех, че раждам секцио. Имах почти всички медицински показатели за секцио, така че въпрос за избор не е стоял. Родих планирано и мина без усложнения, но на следващия ден слижили бебето в кувиоз. Така и не пожелаха да ми обяснят какво точно се е случило докато съм била в реанимация, но първото, което казаха е, че има по-бавна адаптация. Тази по-бавна адаптация е често срещана при бебета родени със секцио. Аз се въстанових много бързо -10 дни след операцията, бях забравила за нея и за болката, но бебка я водихме по всякакви лекари в продължение на 10 месеца. Обясниха ми, че всички бебета ,които са били в кувиоз подлежат на по-продължително наблюдение.
Раждането до голяма степен си е късмет -аз бях взела всички мерки да избегна усложнения -прекрасен лекар и т.н., но все пак след раждането, бебето попада при неонатолози и само те знаят какво точно се е случило на бебка, какво са пропуснали да направят и т.н. Тя, Слава Богу е добре, но ни скъсиха живота. Така че ще ти пожелая късмет и живо и здраво бебе на финала.

Общи условия

Активация на акаунт