Помощ - СВЕКЪРВИЩЕ!

  • 3 773
  • 24
  •   1
Отговори
Здравейте, искам да помоля за съвет, тъй като аз съм в задънена улица. Няма да обяснявам на дълго за моята свекърва, тя с две думи не ни помага с нищо, живее си добре, но аз съм и трън в очите, защото вероятно съм отделила до някъде сина и, а естествено и внучка и от нея. Но пък си мисля, че няма от какво да се оплаче: аз съм сериозен и отговорен човек, обичам мъжа си (демек сина и) и гледам винаги да е добре, обожавам дъщеря си, а тя е едно прекрасно мило и добро дете (за неин ужас, защото няма за какво да ме хули) и като цяло съм много оправен овек. Но мама винаги ме е учила да съм добра и аз не мога да се справям с интригантства.
Та вчера свекървата дойде на гости от много време насам уж да ми помага. До тук добре, понесохме се някак цял следобед вдете сами. Но когато си тръгна аз по неведуми пътища видях няколко нейни писма и установих как тя ме хули пред другите хора и как сплетничат със дъщеря и не само зад моя гръм, но и зад гърба на мъжа ми. Последните два месеца имахме първата си годишнина от сватбата (за тях не било празник), мъжа ми направи 30 години (провалиха му рождения ден, дори прочетох глупавите доводи), аз навърших 30- години (дори не си спомням сетиха ли се за мен). Та приказки от рода, колко ми било добро детето за разлика от майка си и т.н. колкото искаш.
Описвам всичко това, за да ви кажа, че много ме заболя от случилото се и все си мислех, че ако мен не ме понасят, то поне от мъжа ми и детето ще се интересуват. Но в тях няма добрина и топлота. Аз се отказвам да търся такава, но някак трябва да живея с тези хора с години и да намеря някакъв език. Защото мъжа ми е много добър човек и те са си му семейство и си ги обича, както обича и нас и нашите неразбории само го слагат между чука и наковалнята и го огорчават. А след години те ще са и повод за скандали. Та кажете ми как да реагирам, след като изчетох цялата тази жлъч по мой адрес и как да сведа щетите в бъдеще до минимум?
На мъжа си му казах, че без да искам съм стигнала до писмото, което не оправдава неговото четене, но пък съм научила неща които много са ме объркали и огорчили и той ме разбра, но това не пречи да продължи да се държи с тях като преди и да очаква предполагам това и от мен.

# 1
  • Мнения: 768
 Така като гледам явно това е модела на отношеня свекърва-снаха. Моята също някак си намира начин да ме изкара виновна за всичко, дори за абсурдни неща, а там където няма за какво си измисля някакви напълно изкукали историйки за мен и всичко това го разказва, всъщност го крещи с часове, където и на когото намери - на познати и непознати и на мен включително. Търпях я сто години и накрая обясних на мъжа ми, че не мога повече да си тровя живота с нея, просто ужасно ме натоварва и с дни си мисля само за обидите й, така че той си й остава син, но аз доколкото мога съм настрана - не й вдигам телефона, не ходя у тях....е, пак чувам какво лае, но поне не директно.

# 2
  • Мнения: 781
Еми това е положението- и най-добрата жена на света да е свеки си остава свеки и това си е. Моята например е на 200км. от нас, не се виждаме много често. Държим се добре една с друга и пак се намира нещо, за което да избеснея, най-вероятно и тя. В повечето случаи обаче, оставям мъжо да си комуникира с тях/тя него го слуша каквото й каже, това става, така си го е възпитала и си го слуша Mr. Green/.Всеки да си шета на акъла. Ти никога няма да си добра в нейните очи, нито пък тя в твоите Twisted Evil
Аз с родната си майка трудно излизам на глава, пък със свеки даже и не се опитвам. Предимно общуването ни е покрай децата, те им се радват, аз съм доволна и така.

# 3
Шокирана, това което си преживяла е изключително неприятно. Хубаво е, че си споделила със съпруга си, колко те е заболяло от тази история. Аз изживях същото преди година, само че моята свекърва не пише писма до нейни близки, а разправя на първия срещнат, какво чудовище съм и как нещо съм му направила на сина й, та да е той с мен. Като не пропуска да отбележи, че детето ни е нежелано от тях. Само дето всички, които познават мен и мъжа ми, разбират че тя не е права и споделят с нас, че тя тръби навсякъде небивалици. Мъжът ми й е отправил забележка, при което реакцията била - ред сълзи, ред сополи и отричане до дупка. При което той и казал, че ние сме неговото семейство и тя да свиква с това. Аз за себе си взех решение, че ще се правя, че нищо не е станало. Държа се както винаги с нея (това не значи, че съм забравила). Няма смисъл да си създаваме конфликти в семейството. Тя е майка на съпруга ми, той винаги ще я обича и уважава, баба е на детето ми и не съм аз човекът, който ще злобее по нейн адрес и по този начин ще настрои любимите същества срещу себе си.  Някой ден тя ще съжалява за думите си. По-добре тя да съжалява за думите си, отколкото аз - за действията си.
Знам че много те боли, но го преглътни и гледай напред. Обичай семейството ти и се прави, че нищо не знаеш! Просто бъди по-силната страна!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Шокирана, не разбирам от какво си се шокирала? Айде да беше майка ти, да те наранят думите и. А то-свекърва ти и зълва ти. Ако знаеш последно аз за какво бях обвинена, ще паднеш. Виновна съм, за това, че на свеки и се сцепили чехлите (тези, с които ходи из къщи).  ooooh! Като имаш предвид, че тия чехли по цял ден седят на краката и, и тя буквално не излиза никъде. В предишни месеци пък и бях откраднала буркан с чубрица (сигурно да си я ям с лъжичка, при положение, че имам половин кило неотворен пакет и мъжът ми мрази да слагам по много в манджите  ooooh! ) А да, опитала съм се да я отровя с кафе-три дена я болял стомаха от него. От същото кафе на мен не ми стана нищо  newsm78 (това пък доказвало, че съм сложила нещо само в нейната чаша). Пуснала съм и дрехите да се перат (по нейна молба), но ето, видиш ли-нарочно не съм била сложила прах за пране (абсолютна лъжа). И това е само една много мъничка част от всичко, което чух за себе си. И за капак-като и станело мъчно, не съм отивала да я утешавам. Ми сори, ама любов и нежни ласки от мен да не чака.
Та и ти така-какво си се затормозила, не разбирам. Човек като рече да плюе, няма спирка. И да се мъчиш и да не се мъчиш, това е положението. Дръж ги далеч от себе си и толкоз.

# 5
  • Мнения: 245
Шокирана, не разбирам от какво си се шокирала? Айде да беше майка ти, да те наранят думите и. А то-свекърва ти и зълва ти. Ако знаеш последно аз за какво бях обвинена, ще паднеш. Виновна съм, за това, че на свеки и се сцепили чехлите (тези, с които ходи из къщи).  ooooh! Като имаш предвид, че тия чехли по цял ден седят на краката и, и тя буквално не излиза никъде. В предишни месеци пък и бях откраднала буркан с чубрица (сигурно да си я ям с лъжичка, при положение, че имам половин кило неотворен пакет и мъжът ми мрази да слагам по много в манджите  ooooh! ) А да, опитала съм се да я отровя с кафе-три дена я болял стомаха от него. От същото кафе на мен не ми стана нищо  newsm78 (това пък доказвало, че съм сложила нещо само в нейната чаша). Пуснала съм и дрехите да се перат (по нейна молба), но ето, видиш ли-нарочно не съм била сложила прах за пране (абсолютна лъжа). И това е само една много мъничка част от всичко, което чух за себе си. И за капак-като и станело мъчно, не съм отивала да я утешавам. Ми сори, ама любов и нежни ласки от мен да не чака.
Та и ти така-какво си се затормозила, не разбирам. Човек като рече да плюе, няма спирка. И да се мъчиш и да не се мъчиш, това е положението. Дръж ги далеч от себе си и толкоз.

Саня, докато четях се чудих да се смея ли ,да  плача ли  #Crazy

# 6
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Първо плаках, после се смях. После осъзнах, че тая работа май е за психиатър, т.е. хич не е смешно.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
... и той ме разбра, но това не пречи да продължи да се държи с тях като преди и да очаква предполагам това и от мен.
Трудно ти е положението, наистина. Май по-ще ти е изгодно да се правиш на тапа и по-настрани от тези хора, бъди доволна, че сте си отделно.

А относно това, което съм цитирала, и на него не му е лесно. Не знам какво очакваш от него- да спре да им говори ли, да има каже за писмото ли (което тебе дисквалифицира), да не се вижда с тях ли, но не очаквай много, защото все пак тя му е майка.

Може и няма лошо да се държи с тях както преди, но няма да очаква от теб същото Peace

# 8
  • Мнения: 3 929
Знаеш ли, няма лек за тази работа. Просто си живей така, че да се абстрахираш от цялата тази гнусотия. Не е лесно, но това е единствения начин. Хора като нея не се променят. тя вече е на такава възраст, че едва ли ще се промени. Само ти недей да падаш на нивото й, нито на нивото на зълва ти. Просто си има хора, които се "хранят" с интригантстване - начин на живот! Повярвай ми, имам богат опит - живеем вече 8 години под един покрив. Свекърва ми е добър човек, но постоянно търси под вола теле, чуди се какви забележки да направи, а като е в лошо настроение, наистина си търси поводи да се кара с някой. Иначе наистина не е лош човек. С годините разбрах, че колкото повече й се "връзвам" на думите, толкова по-зле за мен - тровя си само нервите - тя просто е човек, който смята, че винаги е прав и е излишно да се спори с нея за каквото и да било. Започнах да си трая, когато ми направи забележка, казвам "добре" и си правя, каквото аз намирам за добре. И някакси имам повече енергия за други проблеми.

# 9
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Най-доброто лекарство е безразличието.
Нека не те интересува какво говорят за теб...важно е само вашето семейство да е сплотено и да няма караници по тези поводи.
Иначе като чета.....90% и при нас е така, с едната разлика че се налага да живея със свеки  Sick и за мен това е ежедневие....ама ме е хванал непукизма и хич не ме интересуват нейните фантазмагории.....не се товари излишно.

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
Най-доброто лекарство е безразличието.

100% вярно!
Игнорирай ги и не си трови душата с глупости, те ще останат такива, каквито са.
Моята пък незнайно защо беше решила, че кусура ми е, че не съм достатъчно образована Mr. Green Това при завършени 2 магистърски степени и почти готов докторат, на фона на нейното средно специално...  Ами професорите на моята възраст по цял свят се броят на пръсти, все пак ...
Реших си проблема с тотален игнор  Peace

# 11
  • Мнения: 725
ох,момичета както казах  в друга тема с кьсмет сьм родена нямам такова ськровище ,направо се учудвам как издьржате психически
 #Crazy
е ,тези ваши свекьрви не са ли били  снахи или са забрави ли"
о собено е трудно ако вашите сьпрузи не ви защитават.

Последна редакция: ср, 08 авг 2007, 07:24 от ra4eto

# 12
  • Мнения: 2 657
Шокирана, не разбирам от какво си се шокирала? Айде да беше майка ти, да те наранят думите и. А то-свекърва ти и зълва ти. Ако знаеш последно аз за какво бях обвинена, ще паднеш. Виновна съм, за това, че на свеки и се сцепили чехлите (тези, с които ходи из къщи).  ooooh! Като имаш предвид, че тия чехли по цял ден седят на краката и, и тя буквално не излиза никъде. В предишни месеци пък и бях откраднала буркан с чубрица (сигурно да си я ям с лъжичка, при положение, че имам половин кило неотворен пакет и мъжът ми мрази да слагам по много в манджите  ooooh! ) А да, опитала съм се да я отровя с кафе-три дена я болял стомаха от него. От същото кафе на мен не ми стана нищо  newsm78 (това пък доказвало, че съм сложила нещо само в нейната чаша). Пуснала съм и дрехите да се перат (по нейна молба), но ето, видиш ли-нарочно не съм била сложила прах за пране (абсолютна лъжа). И това е само една много мъничка част от всичко, което чух за себе си. И за капак-като и станело мъчно, не съм отивала да я утешавам. Ми сори, ама любов и нежни ласки от мен да не чака.
Та и ти така-какво си се затормозила, не разбирам. Човек като рече да плюе, няма спирка. И да се мъчиш и да не се мъчиш, това е положението. Дръж ги далеч от себе си и толкоз.

 #Crazyлуда работа


От опит ще кажа и аз,че майката му е безразличието и игнора Peace
Колко неща съм видяла и колко неща по мой адрес съм чула,край нямат Rolling Eyes
Моята е свикнала да командва и да става нейната...е ставаше и командваше докато аз не се захванах със сина й.С първата си снаха се е държала още по зле,но си мисля,че и тя има вина,защото и е позволявала да се държи с нея,като слуга и да я тъпче и мачка....Е със мен не се получи,макър че се опита,но видя,че на глава с мен няма да излезе....хубавото за мен е,че и сина й се убеди що за интригантка и лъжкиня е и сега не иска нито да я чува,нито да я вижда...макър,че живеем през два етажа,се виждаме един път в седмицата...
След като видя,че сина й не се интересуа от нея,взе да поомеква и да ме търси мен за щло и нещяло....опитах се да и вляза в положение и да ходя при нея за по кафе,но тя пък почна да сплетничи по адрес на мъжа ми....дава ми някакви абсурдни съвети и си мисли,че аз съм като нея и ще лъжа мъжа си #CrazyЗа нея всички са пачаври и малоумници,а само тя е свестната ooooh!

# 13
  • Мнения: 1 794
Не чети чужда кореспонденция. Не подслушвай. Можеш да чуеш неприятни неща по твой адрес. Това е златно правило.
Доколкото разбирам свекърва ти спазва добрия тон, което на малко свекърви се удава и което трябва да те радва. Това че говори зад гърба ти, е знак за нейното възпитание и начин на живот. Но, като се замисля, кой ли не го прави понякога.
Не очаквай от нея да те обича. Не очаквай нищо от нея.
Според мен трябва да продължаваш да спазваш добрия тон, така както твоите родители са те възпитали. Непоносимостта наистина се решава с игнориране, но се замисли дали наистина точно това искаш. Все пак това е майката на твоя мъж.

# 14
  • Мнения: 474
Аз пък не бих си мълчала и бих й казала какво съм прочела и че не й прави чест да говори/пише такива глупости. Никой не може да очаква от теб, че като някой те плюе, ти трябва да си весела и учтива и да посрещаш същите хора на гости с настроение. Аз не вдигам скандали, но в прав текст казвам какво ме е наранило и какво съм чула. И съответно- да не очакват от мен добри роднински отношения, ако продължават да говорят простотии зад гърба ми. Случи се само веднъж да чуя изказване от свекъра към девер ми по повод каква ли съм била "на младини" и като седнахме на обяд директно попитах какво ги интересува от миналото ми. Получи се една неловка ситуация за тях, аз казах няколко изречения, че ако искат нещо могат винаги да ме питат, а не да си фантазират глупости и да ги приказват на мъжа ми. Повече не съм чула недомлъвки. Та, мисълта ми е, отстоявай си позицията и не давай да те унижават пред други хора.

Общи условия

Активация на акаунт