Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • У дома
  • Мнения: 95
Мили момичета, искам да ви запитам нещо във вразка с новите правила относно раждането и отглеждането на децата. На 15.08.2007 детето ми навършва 9 месеца. С това приключва и получаванета на 90-те % от брутната ми заплата  За да продължа да си получава полагащите ми се 180 лв. към кого трябва да се обърна- към НОИ или към работодателя ми и какъв е точно редът при тази процедура ?

# 1
  • Мнения: 5 258
Обезщетението през тези 315 дни от къде го получавахте? От работодателя или от НОИ?
При всички положения, вие ще представите документи при работодателя си. Ако трябва нещо да се представя в НОИ, това е работа на работодателя ви, а не ваша.
А въпросът ви го задавам, за да ви насоча каква молба трябва да подадете.

# 2
  • У дома
  • Мнения: 95
Обезщетението до сега си го получавах от рабогодателя.

Последна редакция: пт, 10 авг 2007, 16:48 от pipipina

# 3
  • Мнения: 5 258
Значи трябва да подадете молба свободен текст. Попитайте дали работодателят ви няма някакви изисквания към съдържанието на молбата. Ака няма, можете да ползвате като образец Приложение № 3 от Наредбата за изплащане на обезщетенията от НОИ. Трябва да напишете, че желаете да ползвате отпуск за отглеждане на дете до 2 години, като декларирате, че детето не е дадено за осиновяване, не посещава детска ясла, не сте прехвърлила отпуска на трето лице и не ползвате детегледачка по програмата " В подкрепа на майчинството ".

# 4
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 455
Аз ходих до фирмата,в която работя и пуснах молба..... ShockedМоля се на тях и на държавата за по 180 лв на месец Twisted Evil

# 5
  • монако ди бавариа
  • Мнения: 4 138
така е редът. не само в българия.  bouquet

# 6
  • У дома
  • Мнения: 95
Благодаря ви милички. Утре отивам и аз да се моля  Hug .

# 7
  • Нови пазар
  • Мнения: 10
Здравейте, ако може да ми помогнете и на мен. На 02.08.07 ми изтече 135 дни болничен и понеже получавам 165лв. Счетоводителката ми каза че мога да почна да ползвам майчинството си и да вземам 180лв. Само че ми каза да си намеря молба от интернет, болничният ми го плаща НОИ. Ако можете да ми кажете от къде да намеря бланка-молба за отпуск по майчинство.
Благодаря ви предварително

# 8
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 455
Здравейте, ако може да ми помогнете и на мен. На 02.08.07 ми изтече 135 дни болничен и понеже получавам 165лв. Счетоводителката ми каза че мога да почна да ползвам майчинството си и да вземам 180лв. Само че ми каза да си намеря молба от интернет, болничният ми го плаща НОИ. Ако можете да ми кажете от къде да намеря бланка-молба за отпуск по майчинство.
Благодаря ви предварително
Здравейте, въпреки , че въпросът е задаван много пъти- може ли да ми изброте необоходимите документи за ползване на дните селд 135 ден след раждането до 315 дни. Знам само , че се подава молба до работодятел, но с какъв текст и какъв е пълния набор документи?


Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново - ДВ, бр. 96 от 2006 г.)
  ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
 
... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
 
Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава. 
 

# 9
  • Мнения: 5 258
Здравейте, ако може да ми помогнете и на мен. На 02.08.07 ми изтече 135 дни болничен и понеже получавам 165лв. Счетоводителката ми каза че мога да почна да ползвам майчинството си и да вземам 180лв. Само че ми каза да си намеря молба от интернет, болничният ми го плаща НОИ. Ако можете да ми кажете от къде да намеря бланка-молба за отпуск по майчинство.
Благодаря ви предварително

Няма такова нещо. Майчинство ( отпуск за отглеждане на  дете ) можете да започнете за ползвате след като изтекът 315-те дни. Преди това нямате право на такъв отпуск.
Но има и друго важно нещо. Защо получавате 165 лева, при положение, че в КСО ясно си пише, че обезщетението за бременност и раждане, което получавате през тези 315 дни, не може да бъде по-малко от минималната работна заплата? Вие и по време на 315-те дни трябва да получавате 180 лева.

# 10
  • Мнения: 5 258
Здравейте, ако може да ми помогнете и на мен. На 02.08.07 ми изтече 135 дни болничен и понеже получавам 165лв. Счетоводителката ми каза че мога да почна да ползвам майчинството си и да вземам 180лв. Само че ми каза да си намеря молба от интернет, болничният ми го плаща НОИ. Ако можете да ми кажете от къде да намеря бланка-молба за отпуск по майчинство.
Благодаря ви предварително
Здравейте, въпреки , че въпросът е задаван много пъти- може ли да ми изброте необоходимите документи за ползване на дните селд 135 ден след раждането до 315 дни. Знам само , че се подава молба до работодятел, но с какъв текст и какъв е пълния набор документи?


Приложение № 7 към чл. 45, ал. 1, т. 2
(Ново - ДВ, бр. 96 от 2006 г.)
  ДЕКЛАРАЦИЯ
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката) Подписаната: ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
(трите имена по документ за самоличност)
декларирам, че за ползването на отпуск по чл. 163, ал. 1 или 6 от Кодекса на труда във връзка с чл. 45, ал. 1, т. 2 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските за детето ... ... ... ... ... ...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .,
(трите имена на детето)
родено на ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... .. 20 ... ... ... ... ... г.,
ЕГН ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... :
1. детето не е дадено за осиновяване;
2. детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка;
3. детето не е настанено по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето;
4. детето не е починало;
5. осиновяването не е прекратено от съда.
Задължавам се при даване на детето за осиновяване, при настаняването му в заведение на пълна държавна издръжка, при настаняването му по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето или при смърт, както и при прекратяване на осиновяването от съда да уведомя предприятието, за да прекрати разрешения отпуск.
Известно ми е, че за неверни данни нося отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.
 
... ... ... ... ... . 20... . г. Декларатор:
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...
 
Забележки:
1. Декларацията се съхранява в личното досие на работника или на служителя.
2. Излишното се зачертава. 
 



Това, което сте копирала ( Приложение 7 ) е за тези, които са в заварено положение и получават обезщетението си от работодателя си, а не от НОИ. Вие от къде получавате обезщетение, за да мога да ви кажа какви документи да попълните.

# 11
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 455
О да,аз бях заварено положение.Извинете ме за объркването исках само да помогна. Embarassed

# 12
  • Нови пазар
  • Мнения: 10
Здравейте, и благодаря на всички! Болничният ми го плащат от НОИ. Колкото до сумата 165 е , защото е 90% от заплатата, а аз съм осигурявана на минимума.

# 13
  • Мнения: 5 258
Здравейте, и благодаря на всички! Болничният ми го плащат от НОИ. Колкото до сумата 165 е , защото е 90% от заплатата, а аз съм осигурявана на минимума.

Съгласно чл.49 от Кодекса за социално осигуряване, обезщетението за бременност и раждане е 90% от осигурителния доход, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Така че, по-малко от 180 лева не могат да ви плащат. Отидете в НОИ и си поискайте парите.

Ето ви и точният текст от КСО:

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.

# 14
  • Нови пазар
  • Мнения: 10
Здравейте, и благодаря на всички! Болничният ми го плащат от НОИ. Колкото до сумата 165 е , защото е 90% от заплатата, а аз съм осигурявана на минимума.

Съгласно чл.49 от Кодекса за социално осигуряване, обезщетението за бременност и раждане е 90% от осигурителния доход, но не по-малко от минималната работна заплата за страната. Така че, по-малко от 180 лева не могат да ви плащат. Отидете в НОИ и си поискайте парите.

Ето ви и точният текст от КСО:

Чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното възнаграждение или осигурителния доход, определени по чл. 41 и не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната.





Благодаря ти много за отговора. Още утре ще се обадя  в НОИ.

Редакция на ключовите думи на тема





Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт