задачите на домашната помощница

  • 2 154
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 422
Като се преместихме, се налага да си намеря нова жена, която да помага вкъщи, само за нас, понеже преди я ползвахме комбинирано, а и всъщност предишната стана баба.

Та въпросът ми е какви задачи оставяте, да бъдат свършени от помощничката ви, за колко време и колко често?

Аз очаквам 2 пъти седмично за по 3 часа да отговаря за баните (включително плочките и пода), подовете, всички открити полици (малко на брой), балкончето на спалнята, терасата (дълга), прозорците (на спалните на всеки 2 седмици, малки и голяма врата, но се оправят за половин час - проверено от мен Simple Smile, на кухнята и дневната на всеки 4 седмици), гладенето на прибраното пране, сменяне на спалното бельо всяка седмица, гладене на чаршафи преди слагането им на леглото, 4 пъти годишно миене на шкафовете в кухнята.

В допълнение, аз не й се моткам в краката, да я проверявам, или контролирам, или "насочвам", защото изобщо не съм вкъщи в този момент.

# 1
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 723
Зависи за колко пари? newsm78
Темата трябва да бъде изместена при дом.помощници и детегледачките....

# 2
  • Мнения: 1 422
Не всеки път се извършват всички задачи естествено - това май не се разбира от първоначалното  Embarassed

# 3
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Не зная какво му е толкова сложното на въпроса - всеки поставя такива задачи, които смята че трябва да бъдат свършени от домашната помощница.

При всеки е различно.

Какъв точно ти е въпроса всъщност newsm78

# 4
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Задачите са според заплащането, та зависи за колко пари става въпрос.

# 5
  • Мнения: 474
Задачите са според заплащането, та зависи за колко пари става въпрос.

Точно така, а и за времето, за което сте се разбрали да чисти на ден. Аз примерно съм проверила лично, че за 3 часа не мога да се справя да измия подовете, да измия банята / вкл. плочки и вана/, да мина прахосмукачка по килимите, прах и примерно да измия фурната, котлоните и да оправя пералнята. Какво остава и да трябва да гладя. В този смисъл- не давам ненужно недостижими задачи на жената, която ми помага. Просто тя си знае какво трябва да прави в рамките на 4 часа. След като измие и изчисти - основната хигиена и полее цветята, в оставащото й време прибира или простира пране, мие някой друг шкаф, някой прозорец, лъска мебелите, ако са станали много на пръсти и т.н. Не глади и не ми сменя бельото по леглата, защото аз не искам.

# 6
  • Мнения: 167
Аз имам домашна помощница,която идва един път седмично и върши всички изброени от теб неща.Но стои от 8 до към 4,ако свърши по-рано си тръгва - за 3 часа е абсурдно да оправи всичко както трябва.Не съм и казвала ще правиш това и това - казах й,че очаквам от нея да поддържа дома ми,така както и нейния.Е,слава Богу е домакиня и пипа навсякъде.

В крайна сметка жената ще върши това,което и кажеш.

# 7
  • Мнения: 6 167
За прозорците нямам такива високи очаквания. 2-3 пъти годишно е достатъчно.
При свекър ми почиства банята основно, прах и подове в стаите които обитава само, кухнята ( котлони, мивка) , смяна на чаршафи (не глади). Плюс да събере прането и да ми го подготви ( аз си пускам пералня)
Веднъж седмично. Отнема към 3 часа. Може би ще идва още веднъж за час, за под на банята и неговата стая.

Ако реша, че има някаква по-голяма нужда,  напр. пролетно/есенно почистване ще й даваме допълнителни часове или викаме фирма.

# 8
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Сетих се, че заплащането заависи и от големината на жилището, което ще се поддържа. Не е едно и също да се чисти 50 и 250кв.м. или повече.

# 9
  • София
  • Мнения: 771
При мен системата е такава. Определила съм сума на час и тя не се променя, но различните пъти жената идва или за 3 или за 4 часа, според зависи. От тук натам съм разделила дейностите на две. Едните са такива, които се вършат задължително на всяко идване (прахосмукачка, подове, прах, бани), а другите са такива, които са допълнителни (неща, които не се чистят редовно, а съм сметнала, че им е дошъл реда). За допълнителните дейности правя списък и ги подреждам по важност, така че жената да ги върши в този ред. Случва се да не стигне времето за всичко, не винаги мога да преценя колко ще отнемат нещата, но в крайна сметка най-належащото е свършено.

# 10
Наистина зависи колко пари и даваш - за колко часа ще свърши работата тя по-добре ще си прецени.

У нас идва за час всеки понеделник - прахосмуче, мие плочките, бърше прах, мие чиниите, дето съм ги натрупал за една седмица в мивката... За 15 лв на месец толкова Simple Smile

# 11
  • Мнения: 1 422
За парите - аз изхождам обратно - според задачите определям парите  Laughing. Мен ме вълнува да е свършена работата и се разбираме за заплащането. 25 лева на идване, което прави 50 лева на седмица.

За работата - Примерно у нас никъде няма килими, мокети и такива подобни подови покрития - в 3 стаи, 1 антре и стълбата има ламиниран паркет, а в дневната, кухнята и 2 антрета има теракота. В допълнение почти няма полици, освен една работна площ в дневната и изобщо няма подредени дребни предмети "аз украса", които да изискват вдигане за прах и подреждане отново. Чинии не се включват и изобщо по кухнята само пода и повърхностите, както в другите стаи, никаква "кухненска" работа. А прозорците са ми важни особено в спалните, защото държа през блестящи стъкла да гледаме дърветата като се събудим сутрин, доставя ми удоволствие, но там работат по тях е 40 минути общо (по собствена проверка).

За времето - Нямам специални претенции за часовете, но аз самата тази работа я върша за 2 пъти по 1.5 часа (вторник или четвъртък вечер) и 3.5 часа (събота сутрин) на седмица в периода, в който сега още нямам жена като това включва и миене на всички обувки, които са обувани през седмицата, защото ние в шкаф не прибираме носени навън обувки, а през лятото с тези 10 чифта чехли и токчета си е 1 час в събота сутрин задължително. За мен е важно да не покрива уикенд идването й, защото сме вкъщи през част от времето и да не е вечер по същата причина.

# 12
  • Мнения: 1 422
....Какъв точно ти е въпроса всъщност newsm78....

Сверявах си часовника, защото съм в процес на наемане на нова жена.

# 13
  • Мнения: 461
....Какъв точно ти е въпроса всъщност newsm78....

Сверявах си часовника, защото съм в процес на наемане на нова жена.

От опит - колкото и да й плащаш, в началото се стараят повече Mr. Green

На третия месец вече, паяжините висят от тавана, съседки започват да ми правят ехидни забележки за прозорците, торбичката с боклука стои до вратата на оградата и чака аз да я метна в контейнера.
За миене на чинии, шкафчета, обувки - само си мечтая някой да се сети сам, при положение, че спалните си ги чистя аз - там е "забранено за външни лица" по мое настояване. Аз готвя, пера, простирам и евентуално гладя. Предварително прибирам всички възможни вещи, които може да й пречат при почистването.
Нямам претенции за колко часа ще изчисти през седмицата. Обикновено идва за 1-1.30 часа, 2 пъти седмично - явно бърза, за да чисти някъде другаде.
Доживях да ми направят и забележка - фасовете от пепелника в хола не били изхвърлени. И това правя вече, в последната минута преди да изляза за работа.
На практика тя почиства има-няма 120 кв м. ламинат и около 40 квадрата фаянс.  Самата вана, аксесоарите в банята и WC-то, и тоалетната чиния постепенно станаха мое задължение, а миенето на терасите и площите около къщата са поети на кавалерски начала от градинаря. Hug
Честно казано, в градината е по-чисто отколкото вътре.  Embarassed
Вече се замислям дали да не ангажирам градинаря с всичко.  Sick
За 400 лв. повече, може пък да се оттърва поне от паяжините  и изхвърлянето на торбичката с боклука.  Whistling

След всяка  домашна помощница съм викала почистваща фирма за основно почистване и така издавам "обекта" на новопостъпилата.
Статистиката - всеки път се повтаря едно и също.  Whistling



# 14
  • Мнения: 167


 ShockedЕдна такава ми влезе в къщата и си отиде на момента!Как изобщо я търпиш???

Общи условия

Активация на акаунт