Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора
Здравейте, синът ми получи дерматоидна киста /мисля, че така се казваше/. Киста която се образува на опашката. Той е в пуберетета. Направихме му операция. Но лекарят каза, че ако не се обезкосмява, може да я получи пак. Има ли и други мами със същият проблем. В чудо се видях, с това обезкосмяване. Друг е проблема, че вече няколко месеца още не е зараснала напълно операцията. Но както и да е с това ще се справим. Не зная как да решим проблема с обезкосмяването. Мястото е такова, че не зная дали с кола маска ще се получи. И като си представя, че това, което правим сега, ще трябва той цял живот да го прави.... Sad
Цитирай

Здрасти!Аз не мога да ти помогна, защото самата аз съм с големи притеснения по този въпрос.По-скоро се включвам, за да те поразпитам.Става въпрос за синът ми.Роди се преди 3 месеца, здраво , прекрасно момченце.Но малко над анусчето има една дупчица.Фактически се получава като кожна гънка, която завършва с малка дупчица.Обясниха ни, че през пубертета може да стане дерматоидна киста, а може и да не стане.
Какво преставлява тя?Болезнена ли е?какви проблеми може да създаде?Би ли ми разказала?!
Аз сега се чудя това нашето какво е?!педиатърката казва, че не е нищо сериозно да не го мисля!?
Моля те разкажи по-подробно.
Ако имаш препратки дай нещо да прочета.
Дано се включи и някой друг , който е по-наясно!
Цитирай

София

Не зная как да решим проблема с обезкосмяването.

Съветът с обезкосмяването е напълно безмислен. Евентуалната идея е да се унищожат корените на космите, но не това е решаващо. Една добре направена операция на дермоидна киста в опашната област е достатъчна. Но понякога даже и тя може да бъде последвана от рецидив.
Не се кахърете са обезкосмяване - епилирането може даже да влоши нещата.

По принцип тази област е много коварна.
И нещо друго, ако раната не е още зарастнала, значи има проблем. Обърнете се към оператора, а и не е погрешно да потърсите и друго мнение.

www.pedsurg.net

Цитирай

София

педиатърката казва, че не е нищо сериозно да не го мисля!?

Педиатърката е права. Тази дупчица наричаме космена (пилонидална) фистула. Би могло в далечно бъдеще да се възпали, затова личната хигиена е важна.
Изключително рядко това може да е свързано с проблем в опашната кост, което би се доказало с рентгенова снимка, но ако нямате проблеми (сълзене от дупчицата, нагнояване) не се притеснявайте.
Цитирай

Благодаря много, доктор Оги!
Нямаме сълзене или гной!
Да изискам ли за всеки случай снимка!
Може ли гноенето да се появи по-късно?Все пак е на три месеца мъника?!?Има ли шанс тази дупчица никога да не създаде никакъв проблем?
Последен въпрос.Към какъв специалист трябва да се обърнем при необходимост?
Цитирай

София

Има шанс дупчицата да не създаде проблем.
Рентгеновата снимка не е спешна.
Все пак имайте едно на ум - впрочем ако нещо се появи, то ще стане ясно, защото ще се зачерви
и подуе.
Цитирай
Доктор Оги,  и при моя син се получи такава киста. Има ли други съвременни методи за хирургична намеса, освен стандартна операция - нещо с лазаер или подобно? Защото както и самият той казва "за такова малко нещо - толкова много лечение".?
Мама38 - май и ние сме по вашия път. Лошо... Къде се оперирахте вие?
Цитирай

София

За сега няма друг метод на лечение освен операцията,за съжаление.
Цитирай
Всичко това за което говорите го изпитвам на мой гръб.Аз съм момче на 16.Всичко започна една есен.Мястото малко над опашната ми кост се поду и започна да боли.Около месец след това поради спешност(защото вече обилно ми цапаше и бельото) ме оперираха.Много неприятно и болезнено беше.Тъкмо когато си мислих че най накрая се свърши явно се е получило рецидив и отидох за втори път.Отново същото безкрайно неприятно изживяване.Това беше преди 7 месеца.Дълго след това правех бани със смрадлика и сега продължавам да подържам отлична хигиена но просто не се затваря.А като знам че след още една операция няма да си седна на задните части като хората още 1 месец...Пък и то си е унижение.Не знам вече какво да правя.Не го пожелавам на никого.Едва ли някой може да бъде толкова лош че да го заслужи и то няколко пъти.
Цитирай

София

Вярно, че е голям проблем. Много е хубаво да попаднеш на добър хирург, макар че рецидивите на кистата може да се случат на всеки. Едно от условията е да се оперират по-рано (ако се открият), преди гнойната инфекция.
Децата оперираме ние в детската хирургия, обаче има само двама - трима колеги, които разработват методиката. Поне досега знам за добри резултати от тях.
Цитирай
Аз също се вклячвам, защото по прочетените симптоми, считам, че дъщеря ми - на 8 г. е също с пилонидална киста. Роди се с дупчица от ляво на седалището. Направихме МРТ по друг повод - за сколиоза и на снимката се вижда киста. Според анализа е арахноидална, но не сигурно. От прочетеното до тук направо си отговаря на симптомите на пилонидална. Как можем със сигурност да разберем? Ще съм благодарна ако ме насочите и към специалисти в тази област.
Цитирай

София

Любопитен съм да видя ЯМР. След 18 август ще бъда на разположение, ако желаете да доведете детето при мен потърсете ме сутрин на 952 21 37.
Цитирай
Мъж на 27 год. съм.
Същата дупчица имах и аз и се получи киста. 2006 ме оперираха, рецидивира и миналата година втора операция. Ако е с фистулен ход кистата много често рецидивира. Но по принцип ако е направена както трябва операцията вероятността от рецидив е малка. Обезкосмяването няма да помогне - от опит го казвам. Май метода със зашиване е по-удачен, отколкото полуотворената рана - бани със смрадлика, чудесии. Ако раната е отворена и операцията е лятото зараства много бавно. При повече рецидиви май е по-добре да се събере някой лев и да се иде в чужбина, колкото и нелепо да звучи за подобна операция. Забелязвам, че спортистите което имат възможност дори и за много леки операции, ако не са спешни ходят в чужбина.
Цитирай
На 27 години съм  това чудо ме мъчи от 2001г. от тогава четири операции минаха последната преди няма и 2 месеца и сега пак имам проблем ходих при професор в Александровска на преглед и тои ми каза, нещо различно от другите доктори в Пирогов. Операцията е наложителна но след самото изрязване на мястото щяло да ме обгарят с лазер това нещо ново ли е защото до този момент съм ходил при какви ли не хирурзи светила в страната и всички казват едно и също операция и после ще видим ?! никой не ти дава отговор, че ще мине просто ще видим. Мога да кажа от собствен опит, че баните с морска сол са много по ефикасни от тези с смрадлика раната заздравява с пъти по-бързо и раната се чуства много по-добре, и да операциите се правят когато е студено избягвайте в топлото време.
Цитирай

Зравейте,при нас има същия проблем:Имам дъщеричка на 3,5 месеца,тя има дупчица с косми в горната част на цепката на дупето има и окосмение на кръста.Педиатъра каза да почистваме добре мястото и по-късно там щяло да се появи киста.Каза го така все едно е нещо нормално.Аз неспирам да мисля за това.Бащата и барат му имат силно окосмение на кръста,но за сега живот и здраве нямат проблеми а те са на 28 и 33 години. Незнам какво да предприема,моля дайте съвет!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 23 отговора