Как да кажа на кумата си...

  • 4 050
  • 74
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 191
Момичета, знам, че вие ще ми помогнете да се справя с един проблем, който ме тормози от доста време... Ще гледам да съм кратка :
Дойде моментът да бъде кръстен малкият ми син (даже закъсняваме, на 1,5г. е). На първото ни дете кръстница стана кумата ни. Сега работата е там, че по ред причини не искаме тя да кръщава и малкия. С мъжа ми нямаме колебания по този въпрос, нещо повече - избрахме наша близка приятелка за кръстница и тя прие с удоволствие.
Такааа, обаче как сега да кажа на кумата, без да я засегна? Пък и тя е доста бременна сега, другия месец ще ражда.
Не сме определили точна дата, но приблизителният момент наближава, а аз още се чудя и се мая.
Дали да провеждам с нея някакъв проникновен разговор или просто да я поканя на кръщенето без много обяснения. И двата варианта ми изглеждат крайни, и ...нищо не правя.
Случвало ли ви се е, дайте акъл! Благодаря.

# 1
  • Мнения: 4 447
Много лесно!

исползвай, това, че  бременна, кажи й, че не искате да я притеснявате, да не й тежи детето,защото в църквата трябва да го гушка - бла,бла... и сте избрали вече друг...

с една дума, изкарайте всичко, че едва ли не, за нейно добро го правите, заради това, че е бременна...

измислете го така да е завъртяно, че от цялата работа тя да се почувства поласкана, че мислите за нея, а в крайна сметка, ще стане на ващо...

пък и в крайна сметка, ако тя е провокирала решението ви , да не бъде тя кръстница, то, може и да й го кажете, не знам, вие си преценявате, а пък и става сложно, щом вече сте поканили друга кръстница....

# 2
  • Мнения: 374
И нашата дъщеря я кръщаваха наши приятели, а не кръстниците на сватбата ни. Ние дори не ги осведомихме, защото по ред причини не поддържаме връзка след сватбата. Ако сте в достатъчно добри отношения с твоята кума едва ли има проблем да обясниш ситуацията, още повече, че на нея също й предстои да има бебе и би трябвало да те разбере. В крайна сметка обаче не трябва да правиш компромис със себе си или с детето си, когато става дума точно за кръщене.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 2 978
Както ти е казала Didorka не прави компромис.
Аз направих  и до ден днешен съжалявам Confused

# 4
  • Мнения: 4 447
Както ти е казала Didorka не прави компромис.
Аз направих  и до ден днешен съжалявам Confused

Да, определено не бива да се прави компромис. Важното е ти да се чувстваш добре.

# 5
  • Русе
  • Мнения: 2 354
Много лесно!

исползвай, това, че  бременна, кажи й, че не искате да я притеснявате, да не й тежи детето,защото в църквата трябва да го гушка - бла,бла... и сте избрали вече друг...

с една дума, изкарайте всичко, че едва ли не, за нейно добро го правите, заради това, че е бременна...

измислете го така да е завъртяно, че от цялата работа тя да се почувства поласкана, че мислите за нея, а в крайна сметка, ще стане на ващо...

пък и в крайна сметка, ако тя е провокирала решението ви , да не бъде тя кръстница, то, може и да й го кажете, не знам, вие си преценявате, а пък и става сложно, щом вече сте поканили друга кръстница....
съгласна съм с това мнение  Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 7 242
Не обяснявай нищо. Просто ги покани на кръщането. При положение, че един от тях е кръщавал първото ти дете, надали очакват да кръстят и второто.
Аз дори не знаех, че кумовете трябва да са и кръстници. На кумата ми май не й стана приятно. Второто също ще го кръсти моя приятелка, а не тя. при положение, че веднъж сме се сродили чрез кумуването, не виждам сми да го правим пак чрез кръщаването

# 7
  • Мнения: 1 314
С нашите кумове почти не се виждаме след сватбата, те са роднини на мъжа ми, при кръщенето на дъщеря ми направих компромис те да са кръстниците и сега ме е яд. Иска ми се детето да има по-силна връзка с кръстника си, но при нас не стана така. Сега/до 1 месец/ ни предстои кръщене и на сина ми, и аз съм в същото двоумение като теб- хем си мисля да не се обиди кумата ни, хем предпочитам една приятелка за кръстник, кумовете ни , освен на изписването на бебето, досега нито веднъж не дойдоха да го видят. Затова съм решила категорично, че ще бъдат поканени, но няма да кръщават!
Съгласна съм със съвета на анче мамче!

# 8
  • Мнения: 4 447
Не обяснявай нищо. Просто ги покани на кръщането. При положение, че един от тях е кръщавал първото ти дете, надали очакват да кръстят и второто.
Аз дори не знаех, че кумовете трябва да са и кръстници. На кумата ми май не й стана приятно. Второто също ще го кръсти моя приятелка, а не тя.

Аааами! Очакват, очакват според мен Thinking. Тук естествено няма как да е сигурно, де, защото не знаем какво е провокирало решението на родителите, все пак, да не бъде тя кръстница на второто....всеки случай, трябва да се подходи деликатно, културно, така, че да няма ощетени на пръв поглед Peace.

# 9
  • София
  • Мнения: 5 079
"Право кУме в Очи!!!" Joy Joy Joy

# 10
  • София
  • Мнения: 14 672
Като имаш причини да не я каниш за кръстница, просто не я кани и на кръщенето. Брат ми беше кръстник на дъщеря ни и освен него и нас нямаше никой друг. Светото кръщение е тайнство, което засяга само кръстника, кръщелника и Бог, а не повод за тържества, малко по-малки от сватба. Отидохме в един малък манастир, кръстихме я и това е-няма думба-лумба, няма сърдита и нацупена рода. То угодия на никога и никога няма.

# 11
  • Мнения: 924
Аз също мисля, че най-добре е само да ги поканите. Всяко обяснение ще звучи като извинение и като че ли си виновна.

А за това кого ще поканиш, мисля че правило няма. Има си и големи кръщенета и освен това е редно светото кръщение да се отпразнува.

# 12
  • Мнения: 4 447
Като имаш причини да не я каниш за кръстница, просто не я кани и на кръщенето. Брат ми беше кръстник на дъщеря ни и освен него и нас нямаше никой друг. Светото кръщение е тайнство, което засяга само кръстника, кръщелника и Бог, а не повод за тържества, малко по-малки от сватба. Отидохме в един малък манастир, кръстихме я и това е-няма думба-лумба, няма сърдита и нацупена рода. То угодия на никога и никога няма.

А! Именно, така сте решили - импулсивно - инцидентно, няма сръд-мръд после - чудесно! Peace

# 13
  • Мнения: 187
И защо трябва специален разговор?
Избрала си кръстница и това е! Ти решаваш кое как ще направиш, с мъжа ти сте на едно мнение.
Аз проблеми не виждам. Просто ги поканете и кажете кого сте избрали.

Да са ти живи и здрави дечицата  bouquet

# 14
# 15
  • София
  • Мнения: 191
Чета мненията ви, и всяко ми звучи правилно и умно...
Не, компромиси няма да се правят. С мъжа ми сме мислили доста, и решихме, че кръстницата на това ни детенце трябва да се интересува от него, да го научи на поне едно хубаво нещо.
Не сме в лоши отношения с кумата, по-скоро в "безлични". Но не искам да я засягам, много е честолюбива, пък и да не се разстройва.
Хем ми се ще да й обясня, по съвета на анче_мамче, хем не ми се оправдава...
Хубаво си мислех да го кръстим инцидентно като бяхме в Доспат...но нямаше църква наблизо.
Мани-мани, пишете ми още!

# 16
  • Мнения: 1 715
Нашият син го кръстиха кумовете ни които са роднини на мъжа ми.За дъщеря ми обаче избрахме кръстници да и станат наши приятели,които много обичаме и уважаваме.Не съм се обаждала на нашите кумове и не съм ги питала решението си беше изцяло наше.

# 17
  • Мнения: 4 447
Тогава,

хващайте се 3-мата и кръстницата - отивате и кръщавате - инцидентно - уж!

после казвате - на разходка, мястото ни заплени с енергия, ала-бала, решихме-сторихме - каним на почерпка.

Туй то.

Аз съм пред дилема пък как да кажа на най-добрата си приятелка, че май тя няма да е кръстница, защото се оказа, че само един е кръстника, а брат ми искаше... и мисля да й кажа директно, каквото си е, без да я лъжа, защото тя е разбрана. Въперки, че когато й казах, се разплака и ми е криво, но пък брат ми говори, че иска да му е кръстник от преди да се роди... абе дилемата е яка, да не говорим, че има и още един приятел, който и той за кръстник се цани отдавна.... аз мислех, че може с повече кръстници, то неможело....  ooooh! мислех, че ще имаме 3-ма....  Crossing Arms айде, ся кажете, ко да прааа  newsm78

# 18
  • София
  • Мнения: 7 242
анче_мамче, абсолютно съм сигурна, че кръстниците могат да са повече. Моя приятелка, чиито мъж е близък с поповете от семинарията кръщава там с 4-ма кръстници. Отделно четох някъде, че кръстниците може да са няколко.

# 19
  • Мнения: 179
Преди кръщенето на моя син четох из разни книги какво, как и т.н. се прави и ми се въртеше нещо в главата, че бременни не могат да бъдат кръстници /според традицията/, може да я замести някой, пък тя после да си "откупи" правото. Сега като ти прочетох въпроса се разрових и го намерих, дословно: "Бременната не може да кръщава, защото ще причини смъртта или на новороденото, или на кръщелника" /извинявам се за изречението, но цитирам дословно/. Така, че просто можете да й кажете, че сте прочели, че по традиция не е на хубаво и т.н. Или просто нищо да не й казвате, а само да я поканите да присъства като гост.  Peace А иначе, книгата, която цитирах е: "Български обичаи и ритуали" на Лилия Старева, стр.67.  

# 20
  • София
  • Мнения: 14 672
Я се разходете до Св. Мина, обзема ви някакъв дух и се кръщавате. Манастира е идеален за целта.

Успех, каквото и да решиш, ние си се шегуваме, но ти си знаеш Grinning Grinning Grinning

# 21
  • София
  • Мнения: 14 672
Ха, Буба намери идеалното решение. Браво  bouquet  bouquet  bouquet

# 22
  • Мнения: 4 447
анче_мамче, абсолютно съм сигурна, че кръстниците могат да са повече. Моя приятелка, чиито мъж е близък с поповете от семинарията кръщава там с 4-ма кръстници. Отделно четох някъде, че кръстниците може да са няколко.

Ау, трябва да питам! Ти хвърли светлина!

# 23
  • София
  • Мнения: 191
Еее, момичета, страхотни сте! - знаех, че мога да разчитам на вас.
Buba 73, специални благодарности, че се разрови, това вече прави нещата много по-леки.

# 24
  • Мнения: 179
Еее, момичета, страхотни сте! - знаех, че мога да разчитам на вас.
Buba 73, специални благодарности, че се разрови, това вече прави нещата много по-леки.

Моля, моля, успех на кръщенето   bouquet

# 25
  • Мнения: 4 965
Браво на Буба!

Иначе, нашите кумове не станаха кръстници на децата ни.
Аз много държах кръстниците им да са семейство, да са по-възрастни и да са жената на едната и мъжът на другата.
Кумовете ни са семейство, но не са по-възрастни /наши много близки приятели - мъжът е един от най-добрите приятели на моя мъж повече от 10 г./ и кумът ни не е кръстен /на сватбата нямаше проблем, защото кумата е кръстена, но за кръщене е задължително кръстниците да са кръстени/. Затова поканихме за кръстници моя леля и съпруга й. На кумовете ясно и точно им казах моите изисквания. Достатъчно близки сме, приятели сме /ето, след няколко дни отиваме заедно на море/, не виждам смисъл накъде повече да се сродяваме /нали веднъж сме се сродили със сватбата/. Ако имаме /или когато имаме/ 3-то дете - кумата ще го кръсти /това не сме й го казвали като идея, дано не го прочете тук, за да е изненада след някоя и друга година/.

# 26
  • Мнения: 11 607
По ред стечения и аз не исках кръстницата ми от сватбата да бъде кръстница на децата ми....Кръстихме ги първите 2 деца без да я осведомяваме нея....Помогна ми това,че го направихме в родния ми град и това ми бе извинението...След това години наред не ми говори, третото не е кръстено и нямам намерение да го правя, но....достатъчно ми е,че ми развали моята сватба,че да ми разваля и празниците на децата ми! Дори и сватбата и е много,че ми бе кръстница, ама пусти традиции.......

# 27
  • Мнения: 139
при нас също кумовете не бяха кръстници на детето. Когато казах на кумата, че сме избрали друга кръстница тя го прие без сръдни и без да ми иска обяснение /факта, че сме го решили се оказа достатъчен/. Струва ми се, че по-добре да си кажеш на кумата, че си избрала друга кръстница на детето направо, от колкото да се чудиш какво да я излъжеш.
Аз лично бих се почувствала много зле ако някой се чуди какво да измисли като оправдание, че не ме е поканил.
В крайна сметка така сте решили и това е.
Успех!!!

# 28
  • Мнения: 3 069
Спокойно можеш да използваш бременноста и като извинение.Не си искала да се чувства зле, затова си предложила на еди коя си да бъде ктъстница.
Ако тя каже, ама нямаше да има проблем....ти казваш, толкова съжалявам, ако знаеш нямаше да правя уговорка с другата и така...
Понякога е по-добре да излъжеш а не да нараниш.Един вид благородна лъжа!

# 29
  • Мнения: 520
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking

# 30
  • Мнения: 1 715
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking
newsm78 Това пък защо?

# 31
  • Мнения: 4 447
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking
newsm78 Това пък защо?

И аз това се чудя.... Thinking


# 32
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking

Едва ли е вярно такова твърдение. Никъде никой не пита кръстницата дали е бременна  Rolling Eyes

Точно днес кръстих едно мъниче  Heart Eyes Чувствам се отговорна по някакъв начин за това дете и ще правя всичко възможно да "го науча на поне едно хубаво нещо", както казва авторката  Peace

На твое място щях направо да кажа, че сме избрали еди- кой да кръсти детето. Точка. Може би като причина бих изтъкнала единствено, че искам двете деца да нямат един кръстник  newsm78 Ъхъ, това ми се струва като най- благоразумен вариант за честолюбивата ти кума  Crossing Arms

# 33
  • Мнения: 4 447
Аз попитах, ама останах незадо-удовлетворена  Twisted Evil някой по-подробно да ми каже дали наистина може повече от един кръстник, ако има да прочета някъде .,.. извинявам се за офф-а, но да отворя нова тема...  ooooh!

 Hug Hug Hug Hug

# 34
  • София
  • Мнения: 5 752
Аз знам, че бременна жена не може да е кръстница..  Thinking
newsm78 Това пък защо?

И аз това се чудя.... Thinking




Може би заради това Wink

Преди кръщенето на моя син четох из разни книги какво, как и т.н. се прави и ми се въртеше нещо в главата, че бременни не могат да бъдат кръстници /според традицията/, може да я замести някой, пък тя после да си "откупи" правото. Сега като ти прочетох въпроса се разрових и го намерих, дословно: "Бременната не може да кръщава, защото ще причини смъртта или на новороденото, или на кръщелника" /извинявам се за изречението, но цитирам дословно/. Така, че просто можете да й кажете, че сте прочели, че по традиция не е на хубаво и т.н. Или просто нищо да не й казвате, а само да я поканите да присъства като гост.  Peace А иначе, книгата, която цитирах е: "Български обичаи и ритуали" на Лилия Старева, стр.67.  

А по темата - и аз не исках кумовете ни да са кръстници на сина ми, но не защото не се разбираме, дори напротив - отношенията ни са чудесни. Просто си представях сестра ми да го кръсти. Но не се получи така - когато им казахме че ще правим кръщене, си пролича, че държат да спазим традициите. Не настоявах и в крайна сметка кръстник на сина ми е кумът.   

# 35
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
Спокойно можеш да използваш бременноста и като извинение.Не си искала да се чувства зле, затова си предложила на еди коя си да бъде ктъстница.
Ако тя каже, ама нямаше да има проблем....ти казваш, толкова съжалявам, ако знаеш нямаше да правя уговорка с другата и така...
Понякога е по-добре да излъжеш а не да нараниш.Един вид благородна лъжа!
Подкрепям  Peace

# 36
  • София
  • Мнения: 9 857
Кумувете на сватбата ни бяха приятелско семейство.Когато се роди дъщеря ми решихме,че не искаме да я кръщават те-детето ни се роди с доста проблеми,направи и се операция на двумесечна възраст...просто исках да я кръсти мой близък човек,наистина близък.Казахме това на кумувете,нито сме им се извинявали,нито нищо.Приеха го нормално,поне привидно.И малката ми дъщеря след това беше кръстена от братовчедка ми,която кръсти голямата.Това е-не дължа на никой нищо,нито обяснения,нито извинения,просто се почувствах дмъжна поне да им кажа,а не да разберат от другаде,че детето е кръстено. Peace

# 37
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Не мога да разбера от къде ти идват притесненията. Ако кумата ти е достатъчно интелигетен човек, дори и през ум няма да й мине да се сърди, че не е кръстила и второто ти дете.

И от какъв пък зор трябва да ти кръщава и двете деца един и същи човек?!

Моята кума е кръстница и на дъщеря ми, но при нас въобще не е стоял въпросът кой ще я кръщава, то беше ясно - кумата! Аз май не съм я й питала дали иска  Laughing, направо я питах дали е в София на 17-ти септември, щото трябва да кръщава. Но ние сме много близки.

# 38
  • Мнения: 1 155
ох страхатна тема ще я следя с удоволствие. Ние сме още мънички но когато дойде време за кръщаване живи и здрави, не съм много сигурна че ще искам кума ми или кумата искам да са ми кръсници на детето

# 39
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Ако имам второ дете, не бих искала кумата ни отново да е кръстница на детето ми.Бих я поканила, без обяснения.Достатъчно интелигентна жена е за да разбере, че съм имала основания да поискам друга кръстница.

# 40
  • София
  • Мнения: 191
Приемам на драго сърце и последвалите мнения.
Само да ви разкажа още нещо, което ми повлия на решението. Като се роди първият ми син, тя много държеше да го кръсти, и всичко беше супер. След година и нещо, след малко проблеми, тя забременя-с първото си детенце. И скоро след това ми заяви нещо такова : аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах. После не се интересуваше от него, а като ги канехме на рожден ден, питаше на колко става.
Та така, като се замислям, наистина може да са ми напразни сегашните притеснения...

# 41
  • Мнения: 490
И защо трябва специален разговор?
Избрала си кръстница и това е! Ти решаваш кое как ще направиш, с мъжа ти сте на едно мнение.
Аз проблеми не виждам. Просто ги поканете и кажете кого сте избрали.

Да са ти живи и здрави дечицата  bouquet
Peace

# 42
  • Мнения: 4 447
Приемам на драго сърце и последвалите мнения.
Само да ви разкажа още нещо, което ми повлия на решението. Като се роди първият ми син, тя много държеше да го кръсти, и всичко беше супер. След година и нещо, след малко проблеми, тя забременя-с първото си детенце. И скоро след това ми заяви нещо такова : аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах. После не се интересуваше от него, а като ги канехме на рожден ден, питаше на колко става.
Та така, като се замислям, наистина може да са ми напразни сегашните притеснения...

 Shocked Shocked

# 43
  • Мнения: 319
И скоро след това ми заяви нещо такова : аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах.
Идеално!  Кажи й: "Видях, че на теб ти донесохме щастие, сега ми се иска и друга жена да зарадвам!" или нещо подобно. Мисля, че при такъв аргумент и да иска да се разсърди ще изглежда много егоистично от нейна страна.  Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 3 249
Добре де, като е кръстница на едното защо и на второто?. При мен дилемата е-дали кума да е кръстник или сина им, който е на 10 год. За сина доводите са, че първо носят едно и също име Simple Smile, второ-като са по-млади-уж да си помагат в случай на нужда. Вие какво ще ме посъветвате?

# 45
  • Bapнa
  • Мнения: 762
"Ти се накефи, пък и сега ще раждаш, бла бла, сега една моя друга приятелка ще се зарадва и ще станем още по-голяма и весела дружинка, когато се събираме по поводи на децата ... "  Peace

# 46
  • Мнения: 4 965
Добре де, като е кръстница на едното защо и на второто?. При мен дилемата е-дали кума да е кръстник или сина им, който е на 10 год. За сина доводите са, че първо носят едно и също име Simple Smile, второ-като са по-млади-уж да си помагат в случай на нужда. Вие какво ще ме посъветвате?

Нека е детето. Аз съм кръстница на братовчед ми - имало е идея майка ми да му е кръстница, но се радвам, че решиха да съм аз - по-близки сме на въраст, имаме днакви интереси, много се обичам и си помагаме взаимно.

# 47
  • Мнения: 1 243
Съгласна съм Peace

Много лесно!

исползвай, това, че  бременна, кажи й, че не искате да я притеснявате, да не й тежи детето,защото в църквата трябва да го гушка - бла,бла... и сте избрали вече друг...

с една дума, изкарайте всичко, че едва ли не, за нейно добро го правите, заради това, че е бременна...

измислете го така да е завъртяно, че от цялата работа тя да се почувства поласкана, че мислите за нея, а в крайна сметка, ще стане на ващо...

пък и в крайна сметка, ако тя е провокирала решението ви , да не бъде тя кръстница, то, може и да й го кажете, не знам, вие си преценявате, а пък и става сложно, щом вече сте поканили друга кръстница....

# 48
  • Мнения: 1 243
Я да ви попитам кръсника и кръсницата трябва ли да са женени или не е задължително Rolling Eyes

# 49
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Че защо пък трябва да е кръстница и на двете деца?! На едното стига! Използвай и този аргумент!

# 50
  • Мнения: 4 447
Я да ви попитам кръсника и кръсницата трябва ли да са женени или не е задължително Rolling Eyes

не е задължително Peace

# 51
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
След такова изявление аз не бих я поканила изобщо, а да не говорим да я каня за кръстница.

# 52
  • Мнения: 139
направете така, както смятате, че е най-добре.Никой няма право да ви се сърди!

# 53
# 54
  • Мнения: 4 589
Като гледам какво си е казала, не мисля, че ще и направи впечатление ако не тя е кръстницата на детето. Пък и никой не е каза, че като е била веднъж, трябва да бъде и 2 път. Вие си решавате.
Мои приятели бяха кумове, а после кръстници - веднъж кумата, после кума.
Аз още не съм кръстила моята кръщелница, но всеки ден питам за нея и обичам това дете повече от всичко.

Направи празника така както вие искате. Късмет Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 159
Съгласна съм със съвета на анче мамче! При нас кумата си я избирах с оглед после да ми е кръстница на детенце Grinning Даже с кума нямат нищо общо, но така си реших тогава Simple Smile

# 56
  • Мнения: 4 589
Много са сложни тия неща. Ние си избрахме кумове, които ни бяха много близки приятели. За съжаление те се разделиха и сега с кума се виждаме често, ама с кумата се чуваме само на празници. Е как, те да ми е кръстница, живот и здраве на детето, като сме поизгубили връзка.

Аз преди няколко седмици кръстих племеничката ми, която е на 20 год, и трябваше да бъде кума.

Смело напред. Това е ваш празник!!!

# 57
  • Мнения: 326
Към кумата: "Мила ......., със съпруга ми те каним теб и твоето семейство на кръщенето на ......, което ще бъде на.... Надявам се, че въпреки предстоящото раждане ще бъдеш с нас в този прекрасен миг, както винаги досега". Мисля, че така няма да я обидиш и в същото време няма да й оставиш време да реагира по някакъв начин с намусена физиономия, защото просто .... със съпругът ти вече сте решили този въпрос.

# 58
  • Мнения: 4 965
Сетих се и още нещо - чувала съм, че двама братя или сестри и т.н. не е хубаво да имат един и същи кръстник.
Не знам дали е вярно, но така знам. Леля ми и мъжа й са кръщавали доста дечица /имат, примерно, 10-тина кръщелника/, но тя твърди, че свщеник й го е казал.

# 59
  • Мнения: 4 784
Много лесно!

исползвай, това, че  бременна, кажи й, че не искате да я притеснявате, да не й тежи детето,защото в църквата трябва да го гушка - бла,бла... и сте избрали вече друг...

с една дума, изкарайте всичко, че едва ли не, за нейно добро го правите, заради това, че е бременна...

измислете го така да е завъртяно, че от цялата работа тя да се почувства поласкана, че мислите за нея, а в крайна сметка, ще стане на ващо...

пък и в крайна сметка, ако тя е провокирала решението ви , да не бъде тя кръстница, то, може и да й го кажете, не знам, вие си преценявате, а пък и става сложно, щом вече сте поканили друга кръстница....
Peace
Точно така!

# 60
  • Мнения: 1 277
аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах. После не се интересуваше от него

Това звучи много грозно  Confused. На твое място изобщо не бих я поканила на кръщенето.

# 61
  • Мнения: 1 216
Покани я на кръщенето, пък остави и зводите и анализите на нея самата.
Не подкрепям използването на бременността за прикритие.
 Сиг

# 62
  • Мнения: 2 891
Избрала си друг и това е. Няма какво да даваш обяснения.

# 63
  • София
  • Мнения: 44 088
никой не е казал, че кумата задължително трябва да е кръсница, нито пък , че децата трябва да имат една и съща кръсница.

Аз не бих се обяснявала изобщо. Така сте решили и точка.
Ако сте в добри отношения я поканете просто на кръщенето. Ако не сте - недейте!

На никого не сте длъжни в крайна сметка.

# 64
  • Мнения: 174
Ако беше в Гърция щеше да си доволна там е недопустимо една и съща кръстница да кръщава и двете деца и то защо защото според тях с кръстниците се сродяваш за цял живот и ако случайно си развалите отношенията с едните поне да имаш и други кръстници. Според мен можеш да го използваш и ти като довод или да го представиш като семейна традиция

# 65
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Не обяснявай нищо. Просто я покани на кръщането.

# 66
  • София
  • Мнения: 438
Отидохме в един малък манастир, кръстихме я и това е-няма думба-лумба, няма сърдита и нацупена рода. То угодия на никога и никога няма.
Няма няма, ама след това родата става още по-сърдита и Crossing Arms

Между другото и ние сме с две кръстници и не е имало проблем.

# 67
  • Мнения: 3 069
Приемам на драго сърце и последвалите мнения.
Само да ви разкажа още нещо, което ми повлия на решението. Като се роди първият ми син, тя много държеше да го кръсти, и всичко беше супер. След година и нещо, след малко проблеми, тя забременя-с първото си детенце. И скоро след това ми заяви нещо такова : аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах. После не се интересуваше от него, а като ги канехме на рожден ден, питаше на колко става.
Та така, като се замислям, наистина може да са ми напразни сегашните притеснения...

Ха, и ти се притесняваш какво ще каже такъв човек като нея???
Я не се впрягай.
Прави каквото си си наумила и това е.На никой не дължиш обяснение, само на тези на които ти държиш!

# 68
  • Мнения: 1 081
аз му станах кръстница с една-единствена цел и сега си я постигнах. После не се интересуваше от него

Напълно съм съгласна! Това, което ти е казала, освен, че звучи много грозно е и ужасно невъзпитано. Изобщо не бих я канила даже, за да не се налага после да и обяснявам на колко става и второто ми дете.

# 69
  • Мнения: 274
не е казано че тя задължително трябва да ти е кръстноца на двете деца. така че не се притеснявай а й кажи направо, ех гледаи да не я засегнеш де , че има различни хора.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 506
И при нас е така. С кумовете сме в чудесни отношения, но те живеят в Сф. А се случи така, че когато с най-добрата ми приятелка се чудехме дали съм бременна (след 1 опит), тя каза - ако си бременна, искам да съм кръстница на бебето. И аз се съгласих. Пък и тя е толкова често с детето и толкова го обича.....
И на мен сега ми е леко неудобно от кумовете, ама им казахме истината и те го приеха О.К.
Та, можеш нещо подобно да измислиш, нищо, че не е съвсем вярно (в случай, че искаш да запазиш отношения с кумата, де) Peace

# 71
  • София
  • Мнения: 191
Eй, момичета, казах й най-после! По-точно - поканих я на кръщенето!
С няколко приказки й казах, че не сме и мислили да я правим кръстница, повторих й вашите мнения общо-взето, без да съм рязка. Тя уж го прие нормално, не даде вид да се сърди, ама кой знае...Вика, че може и да не дойде, ако стане време да влиза в болница (ще е с планово секцио).
Ох, олекна ми, да знаете!

# 72
  • Мнения: 1 672
и според мен не трябва да правиш компромис, щом ти няма да се чувставаш добре тя да е кръстница и на второ ти дете, значи не я кани да става.Покани я само да присъства на самото кръщене



# 73
  • София
  • Мнения: 3 404
Е, поздравления за изхода от ситуацията.

# 74
  • Мнения: 5 362
Браво,справила си се почти без нас Wink
Весело изкарване на кръщенето Peace

Общи условия

Активация на акаунт