Осигурявате ли се на реалната си заплата

  • 4 060
  • 87
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 337
Въпросът ми е продиктуван от съседната тема за ЗАПЛАТИТЕ.
Според мен от значение за размера на заплатите са и осигуровките и данъците, които плащаме.

Все пак освен за здравни осигуровки и пенсии, от данъците се финансират всякакви бюджетни сфери като образованието например.

Аз самата не съм никак щастлива от размера на удръжките ми, но смятам че, ако искам да станем нормална държава, това е един от начините.
Мен лично ме осигуряват на реалната заплата. В София съм в голяма фирма с доста добри заплати.

# 1
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На половината от реалната.

# 2
# 3
  • Мнения: 2 401
Мен ме осигуряват на реалната и не съм никак щастлива като погледна сумата на удръжките.  Единствения плюс от това за мен е, приличното майчинство в момента.  Иначе нито ползвам "безплатното" им здравеопазване или нещо друго, нито разчитам на пенсия за старините.

# 4
  • Мнения: 3 372
На минималната Sick въпреки, че взимам доста повече

Последна редакция: чт, 16 авг 2007, 17:06 от *milenna*

# 5
  • София
  • Мнения: 1 817
На реалната! newsm10

Моето лично мнение е, че така трябва, въпреки, че ми се плаче колко пари ми удържат.

# 6
  • Мнения: 946
На минималната винаги са ме осигурявали въпреки че съм вземала много повече.Пък и тогава не съм искала щото като погледнеш данъци и т.подобни  #Crazy и то за нищо

# 7
  • Мнения: 1 233
Да, ща не ща те ми ги удържат без да ме питат.

# 8
  • Елин Пелин
  • Мнения: 209
Мен ме осигуряват на половината от реалната ми заплата. Честно казано, незнам в момента дали искам осигуровки на реалната. Вярно, че по-правилно ще е да е така.

# 9
  • Мнения: 10 597
На половината. Имах избор, но не пожелах да е на реалната.

# 10
# 11
  • Мнения: 77
реалната. по 400 лв горе-долу ми удържат всеки месец и ми се реве, но пък има много положителни страни за мен. все пак оцеляването ми не зависи от тези удръжки, така че не се оплаквам и не мрънкам.

# 12
  • Мнения: 47 970
на реалната

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Не само на минималната, ами и на половин ден се водя.

# 14
  • Мнения: 4 300
На реалната.
Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green

# 15
  • Мнения: 2 270
На реалната.
Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green

 Peace

# 16
  • София
  • Мнения: 3 421
Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green

Има го, но над 1400 лв се увеличава само ДДФЛ(данък върху доходите на физическите лица), а осигуровките - не. А нали въпросът е за осигуряването все пак.

Аз никога досега не съм осигурявана на реалната си заплата - винаги на минимума за бранша.

# 17
  • Мнения: 525
Мен на малко повече от реалната с цел да си взимам това което трябва.

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679

Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green
Това не може да го има, защото 1400 лева е максималният осигурителен праг. И 5000 да взимаш, пак ще те осигуряват на 1400.

# 19
  • София
  • Мнения: 337
На реалната.
Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green

аз това имам предвид под реалната ( в моя случай поне за това става въпрос), ама данъците са ми 800-900лв ooooh!

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз тогава не разбирам за осигуряване ли говорим или за данъчната тежест. Защото са различни неща все пак Rolling Eyes

# 21
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Реалната - работя в държавният сектор  Peace

# 22
  • Мнения: 1 172
Не мога да се осигурявам на реалната, защото има максимален праг.
Иначе бих искала.

# 23
  • Мнения: 4 651
Да.
Аз самата не съм никак щастлива от размера на удръжките ми, но смятам че, ако искам да станем нормална държава, това е един от начините.

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 702
да, на реалната.
Дали мога да използвам темата да попитам: При осигуровките прави ли се годишно изразвняване, както при ДОД или удръжките се изчисляват само за месеца, без да се преизчислява за годината?

# 25
  • Мнения: 2 180
На новата ми работа от март месец- на реалната. В БГ май само чужденците-работодатели осигуряват на реалната.Повечето се скатават с осигуровките, но ако въведат плоския данък, нещата ще се оправят донякъде.

# 26
  • Мнения: 474
На реалната.
Трябва да има и опция- на реалната, която е над 1400. Защото и това го има Mr. Green

аз това имам предвид под реалната ( в моя случай поне за това става въпрос), ама данъците са ми 800-900лв ooooh!

Това е и моят случай  Peace
Работя в западна фирма и дори всяка премиялна стотинка е официално дадена и включена към заплатите. Данъците са ми огромни... но и заплатата ми е голяма за Бг.  Laughing

# 27
  • София
  • Мнения: 5 726
Не съм на реалната и мисля,да поискам увеличение на тази, на която се осигурявам.Дано не ми се наложи,но при едно болнични ще получа такава смешна сума,че ще ми се реве.

# 28
  • Мнения: 1 172
Дано не ми се наложи,но при едно болнични ще получа такава смешна сума,че ще ми се реве.

Точно заради това не ми харесва, че има максимална сума, на която могат да ме осигуряват. Защото при болничен губя пари, въпреки, че  всичко ми е легално и изрядно. Но с този праг до 1400 лв е такова положението.

# 29
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Повечето се скатават с осигуровките, но ако въведат плоския данък, нещата ще се оправят донякъде.
Някъде ще се оправят, другаде ще отворят пак черните каси.
Песимист съм по въпроса.

# 30
  • Мнения: 2 353
  На половината от реалната. Отидох в счетоводството твърдо решена да оправя тази работа, казаха ми, че ще трябва да си плащам 100 лв. на месец и се отказах. Мисля от септември да свием някои разходи и да си направя нормални осигуровки, но това все още са добри намерения.

# 31
  • Мнения: 376
на реалната  Peace

# 32
  • Русе
  • Мнения: 2 354
минимума за бранша

# 33
  • Варна
  • Мнения: 2 942
На реалната, държавен служител съм

# 34
  • София
  • Мнения: 1 103
 Осигуряват ме на реалната, но досега не съм видяла някаква полза от това. Дразни ме фактът, че всеки месец едно 200-300 от изработеното от мен отива някъде и никой не ми казва какво става с тия пари. Единствено което ми се е налагало да ползвам е здревеопазването, за което съм си плащала и плащам прескъпо. Тогава защо ми взимат здравни осигуровки, така излиза че за едно и също нещо плащам два пъти.

# 35
  • Мнения: 51
Сега се осигуравям на минималната, и досега не ме интерсуваше толкова този въпрос, но сега като ми предстои майчинство и виждам колко много са ме ощетили работодателите, заплатата не ми е чак толкова голяма, тъй че това с прага не ме засяга, но все пак предпочитам да е на реалната.
Сега си доплащам сама за по-големи осигуровки, защото на работодателя ми му се струва много скъпо да ме осигуравя на реалното, ще ми се да излеза в болнични, но няма да мога с тези осигуровки.
Решила съм повече да не попадам в това положение, но ще видим после какъв акъл ще ми дойде.

# 36
  • Мнения: 852
На минималната за бранша Rolling Eyes

# 37
  • Мнения: 798
На реалната се осигурявам и към 300 лв са ми удръжките, но...като за всяко нещо си има и плюсове и минуси. За сега най-близкия плюс , кйто виждам е , че евентуално май4инство ще бъде прилична цифра.

# 38
  • Мнения: 2 700
На средностатистическата за длъжността ми. Под реалната ми е  все пак.

# 39
  • София
  • Мнения: 442
минимума за бранша

# 40
  • Мнения: 1 181
на реалната

# 41
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Сега се осигуравям на минималната, и досега не ме интерсуваше толкова този въпрос, но сега като ми предстои майчинство и виждам колко много са ме ощетили работодателите...
Това 90-те % от заплатата при майчинството е много хубаво, но повечето дейности, за които се вземат наистина прилични пари са такива, че дори 3 месеца отсъствие те вади от строя (в моя случай и 1 месец да липсвам ще е фатално).
Единственият плюс на високите осигуровки е евентуалната бъдеща пенсия.
Но там, изненада, има таван!
За лични партиди (както е в Швейцария, например) само плахо се споменава като много апокрифна идея.
Ами няма да се оправят никога нещата по тоя начин, това е.

ПП. Здравните изобщо не ги зачеквам, че там е мътна и кървава.

# 42
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Права е CTramell  Peace
Не се натискам за големи осигуровки- не ми трябват, предпочитам заплатата ми да е по-висока, а не парите ми да потъват в данъци. А на лекар като ходя почти винаги си плащам, с тая здравна каса е направо мъка.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 817
И аз искам да вземам голяма заплата, но също така искам нпрмални пътища, работеща държавна администрация, нормално здравеопазване, а за това трябват пари и ако никой не си плаща данъците на реалните заплати, това, което искам никога няма да стане факт.

# 44
  • Мнения: 106
Сменила съм доста професии и работни места и винаги са ме осигурявали на реалната заплата  Grinning

# 45
  • Мнения: 10 597
И аз искам да вземам голяма заплата, но също така искам нпрмални пътища, работеща държавна администрация, нормално здравеопазване, а за това трябват пари и ако никой не си плаща данъците на реалните заплати, това, което искам никога няма да стане факт.
Принципно си права, но.... на практика първо ще се направят по-хубави офиси за чиновниците, ще се купят по-скъпи коли за депутати и министри........ и накрая изброеното от теб. Ако останат пари.
То и сега има пари за всичко, но просто не се харчат по предназначение. Сори за спама, но не се сдържах.

# 46
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз искам да вземам голяма заплата, но също така искам нпрмални пътища, работеща държавна администрация, нормално здравеопазване, а за това трябват пари и ако никой не си плаща данъците на реалните заплати, това, което искам никога няма да стане факт.
И аз искам всичко да е нормално и работещо, но който и да дойде на власт ни показва среден пръст. Всеки е тръгнал да се спасява поединично Tired

# 47
  • Мнения: 1 897
На минимума за бранша. Sad
Надявам се нещата обаче да се променят и в близко бъдеще да ме осигуряват на реалната ми заплата.

# 48
На реалната.Запърви път попаднах на работодатели които ме осигуряват така инче винаги е било на миималната,на 1/2раб.ден или изобщо без осигуровки

# 49
  • Мнения: 1 172
А на интервюто за работа поставяте ли изискване за осигуровки на реалната заплата?

И ако трябва да изберете:
500 лв чиста заплата с пълни осигуровки
или
600 лв чиста заплата с непълни осигуровки (на минимума или на половината сума, няма значение),
кое бихте избрали?

Сумите са съвсем конкретни, за по-лесна ориентация, няма тях да коментираме. Но да кажем, разлика от 20% в чистата сума.

# 50
  • Мнения: 4 300
Моля, моля- след критиките на поста ми искам да кажа че  идеята на предложението ми "На реалната заплата, която е над 1400"беше да се покажат и хората, които са ограничени само от нормативно определения таван. Щото  "Осигурявам се на 1400лв" в никакъв случай не значи че това ти е реалната заплата. За справка- счетоводната тема за майчинство, където масово бременните се осигуряват някой друг месец на 1400 лв, макар че това не е нито реалната, нито "нереалната" им заплата, която получават.

А за 20% разлика при равни други условия бих предпочела реалните осигуровки и респ. по ниската заплата.

# 51
  • Linz
  • Мнения: 11 619
А за 20% разлика при равни други условия бих предпочела реалните осигуровки и респ. по ниската заплата.
Няма да е лошо да има обосновка на отговорите.

# 52
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
На минималната! Wink

# 53
  • Мнения: 10 597
Не, не съм поставяла подобни изисквания на интервю. Пък и съм била май само на 3, две от които като току-що дипломирана и честно казано просто исках работата без да ме интересува размера на осигуровките.
На последното интервю ми предложиха избор, но казах, че нямам нищо против да е на минималния осигурителен праг за професията.
Честно казано предпочитам чиста заплата с по-малки осигуровки.
Но ако се наложи да тегля кредит, или съм бременна ще си поискам реални осигуровки.

# 54
  • Мнения: 1 938
На реалната!  Peace

# 55
  • Мнения: 533
На минималната Sick въпреки, че взимам доста повече

И аз така.

# 56
  • Мнения: 504
работя в бюджетната сфера и ме осигуряват на толкова колкото вземам

# 57
  • София
  • Мнения: 1 817
При 20% разлика - на реалната. Аз за съжаление съм тъпа идеалистка и вярвам, че промяната към по-добро трябва да започне от мен самата. Ако слушате мъжът ми, аз ще си остана бедна до края на живота си с тези ми виждания.

# 58
  • Мнения: 4 300
А за 20% разлика при равни други условия бих предпочела реалните осигуровки и респ. по ниската заплата.
Няма да е лошо да има обосновка на отговорите.
Ами най общо казано си имам принципи и си ги спазвам, макар и в краткосрочен план да са неизгодни.
Иначе заплатата не е константна величина, тя се променя. И ако в началото съм почнала на 500 е нормално ако работодателят е коректен и е доволен от мен да има увеличение, обикновено в размер на двайсетина процента. Като цяло предпочитам големите компании- в тях има повече възможности за развитие, а и са по коректни работадатели- по отношение на отпуски, отношението към служители, материална база и т.н. В тях въпросът с осигуряването не стои.

# 59
  • Мнения: 1 172
Бих предпочела пълните осигуровки, защото:
- в общия случай работодател, коректен към държавата, е коректен и към служителите си
- не искам в края на месеца да получа заплатата си по договор или някаква по-малка от уговорената, защото на шефа така му скимнало (независимо по какъв начин ще ми го каже - било то удръжки, било то глоба за несвършена работа или за закъснение)
- не искам болничните ми да са на мизерни суми
- оттук нататък вече идват мислите кое колко е честно и т.н. как трябва да е законно....

Въобще на договори с различни от уговорените условия, бих се вързала само при много проверен работодател.
А зададох въпроса, защото често правя интервюта, рядко ми задават този въпрос за осигуровките. А когато аз започна темата, най-често получавам отговор от кандидата за работа "ми добре, че е на пълни осигуровки ама на мен не ми пука много за това". Даже често има и пазарене - "а не може ли толкова заплата, пък осигуровка на по-малко" и се гледа лошо на това, че фирмата няма такава политика.

# 60
# 61
  • Sofia
  • Мнения: 926
В момента си търся работа и това ми е едно от условията - да ме осигуряват на реална заплата. Досега ме осигуряваха на минималната. В конкретния случай бих избрала 500 на пълни осигуровки, защото съм на мнение ,че всичко трябва да е изрядно, заплата, отпуск, болнични и т.н. Защото когато ми се наложи да взема болнични, майчинство и т.н няма да получавам 100лв ooooh!
Скоро отказах работа, на която ми предложиха доста добра заплата, при осигуровки на минимална. Може и да съм сбъркала, но в момента не мисля така.

# 62
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Какво трябва е едно, а какво в дествителност е- е съвсем друго...
Скоро при нас дойде народен представител, които искаше да пазарува без ДДС! #Cussing out
Колкото до болнични и майчинство- коректните фирми дори и да не осигуряват върху пълната заплата, като се наложи изплащат реалната сума, която би трябвало да получи служителят Peace
Мале, "изяла" съм половината букви...

Последна редакция: пт, 17 авг 2007, 16:51 от Рени

# 63
  • Мнения: 10 597
Колкото до болнични и майчиство- коректните фирми дори и да не осигуряват върху пъната заплата, като се наложи излащат реалната сума, която би трябвало да получи служителят Peace
Така е - предишният ми работодател ми изплащаше сумата от "черната каса" през цялото ми майчинство, дори премията за Коледа и Осми март си получих.
Сегашният си ми дава сумата, за която сме се уговорили независимо дали съм в отпуск или болнични.

# 64
  • София
  • Мнения: 589
На реалната въпреки че лошо ми става само като видя фиша  #Cussing out.И всички бонуси които получавам и тях ми облагат а там е катастрофа  #2gunfireЗнам че така трябва да бъде ама не знам къде (в кой джоб отиват)  newsm78.Защото аз здравна помощ не ползвам но ми се наложи скоро да повикам линейка и ме накараха да им се моля за да дойдат.А да не говоря за другите неща , знак поставен за винетка на път който моста над реката беше паднал и за да минеш трябва да преплуваш.И това от години е така.Винетка + данък плащаш  newsm78

# 65
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
На реалната ме осигуряват

# 66
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 331
Работодателя ме осигурява на реалната.

# 67
  • Мнения: 1 919
Колкото до болнични и майчинство- коректните фирми дори и да не осигуряват върху пълната заплата, като се наложи изплащат реалната сума, която би трябвало да получи служителят Peace
И това го разбираш след първия болничен.

# 68
  • Мнения: 4 300
Хмз. За майчинството наскоро си играх да смятам че трябва да си работил най малко 3 години, за да може сумата на внесените осигуровки да покрият майчинските. Не претендирам за кой знае каква точност, но след като работодателят така и така възнамерява да ти даде тези пари на ръка защо тогава не ги внася коректно? Определено ще му излезе по евтино, даже и 3 години да си работил при него. Хем освен майчинството ще се считат и за пенсия внесените осигуровкиnewsm78
Честно казано не съм чувала за някой, който дава болнични на ръка, но не се и интересувам много много.
Осигуряването на реалната заплата дава и по лесен достъп до кредит, или поне до такъв с нормална лихва.

Между другото таванът на пенсиите не е кой знае колко зле в момента- върти ми се около 450 лв в ума.

# 69
  • Мнения: 6 992
На реалната ще ме осигуряват, като почна след няколко дни.
И здравна помощ си ползвам...и майчинството смятам да си ползвам след година -две. Crazy
А това за кредита не го знаех, Рокси, но звучи обнадеждаващо Wink

# 70
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
...но след като работодателят така и така възнамерява да ти даде тези пари на ръка защо тогава не ги внася коректно?
Причини много и различни.
Първата и най-близка до ума е, че доста голяма част от дейността му не се води на хартия.
Друга, че те иска up & running и по тоя начин си връзва нещата.

# 71
  • Мнения: 4 300
Въпросът беше риторичен, момичета Mr. Green

# 72
  • Свиленград
  • Мнения: 269
ДА, работя във фирма,която няма как да си укрива данъците. ТА ме осигуряват на реалната ми заплата! Sad

# 73
  • Мнения: 2 577
На реалната ме осигуряват
и мен  Peace

# 74
  • Бургас
  • Мнения: 702
И аз бих избрала да ме осигуряват на реалната заплата. Не от идеализъм или от филантропия. Изобщо не биха ми били излишни парите, които потъват в бюджета, по-скоро факта дали внася пълните осигуровки или не ми дава представа за самата фирма, за нейното качество. Както работодателят, гледайки моето CV, си съставя мнение за мен, така и аз, като кандидат, си съставям мнение за работодателя И от това. А също и от размера на публикуваната обява за работа, това дали е на чужд език, външния вид и съдържанието на фирмената уеб-страница.

Навсякъде по белия свят работодателите внасят осигуровките на служителите си и не се скатават. Предпочитам да работя за някой, който няма много да наваксва.

# 75
  • Мнения: 5 370
Аз работя в мноооого голяма компания, която си е пипнала всичките неща до най-малкия детайл законово. За да вземам това, което реално вземам, се осигурявам на доста прилична, реална сумица. Ами не, не ми тежи , защото , човек и добре да живее, стига до пенсия все пак един ден. Говоря за нормалния случай.

# 76
  • Мнения: 6 992
Ами не, не ми тежи , защото , човек и добре да живее, стига до пенсия все пак един ден. Говоря за нормалния случай.
А, именно. Е, тва се опитвам да обясня на Ицото, който ми разправя, че обратният вариант е по-добър. Дрън-дрън. На него май му се струва, че никога няма да остарее newsm78

# 77
  • Мнения: 5 370
Ами не, не ми тежи , защото , човек и добре да живее, стига до пенсия все пак един ден. Говоря за нормалния случай.
А, именно. Е, тва се опитвам да обясня на Ицото, който ми разправя, че обратният вариант е по-добър. Дрън-дрън. На него май му се струва, че никога няма да остарее newsm78
Прати ми го да поговоря с него. Нали знаеш, че ме бива по риториката. Wink
Освен това има значение на каква сума се осигуряваш и за болничните ти.
Представи си, че вземаш чисто 1000, а се осигуряваш на 250, да речем. Разболяваш се за продължителен период-недей Боже.Е, питам аз, можеш ли изчисли колко на ден ще ти се падат при тази осигурителна сума? newsm78

# 78
  • Мнения: 6 992
Мдам, като мен миналата година, като се бях тряснала с пневмонията -една седмица в болница,3 седмици вкъщи и след още един месец - две седмици.  #Crazy Не помня колко, но взимах някакви болнични, 300 лв ми беше тогава брутото...

# 79
  • Мнения: 2 407
На минималната!

# 80
  • Мнения: 1 152
Осигуряват ме на минимума за бранша. За сега съм доволна. Ако искам по-високи официални доходи за кредит или майчинство примерно, трябва да си бръкна в джоба. Не е съвсем справедливо, но какво да се прави. Предпочитам така няколко месеца, от колкото всеки месец да плащам луди пари - я за пенсии, я за осигуровки, който не ползвам реално. Така или иначе всичко си плащам. А и като гледам, колко от вас се осигуряват на реална заплата....спокойна съм. Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 1 654
На реалната Peace

# 82
  • Мнения: 2 677
На реалната.

# 83
  • Мнения: 3 042
Осигурявам се на Минималният осигурителен доход за длъжността, а заплатата ми е по-ниска от него /МРЗ/.

# 84
# 85
  • У дома... някъде
  • Мнения: 2 367
За съжаление ме осигуряват на минималната заплата

# 86
  • София
  • Мнения: 9 463
Да, осигуряват ме на реалната ми заплата.
Което е в мой ущърб, разбира се, но така трябва да бъде... Wink

# 87
  • Мнения: 19
За съжаление ме осигуряват на минималната заплата
и аз бях така, докато работех Crossing Arms

Общи условия

Активация на акаунт