Какво е инстинктивно хранене?

  • 734
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 678

Вие сте гладен? Отваряте хладилника. Какво си взимате? Това което ви е най-вкусно, това което е най-добро за бодибилдинг диетата ви или излизате и си купувате онова, което ви се яде от две седмици насам, защото отдавна не сте го яли? В първия вариант вие сте обикновен чревоугодник, във втория сте сериозен, педантичен билдер в диета (евала, за което и дано ви помага), а в третия (?), в третия вие просто следвате вътрешните си инстинкти.
Какъв е смисълът в инстинктивния глад и как да го разпознаваме?
Всички знаем за основния еволюционен принцип “само най-силния оцелява”. Милиони години телата на бозаиниците са се осъвършенствали, резултатът – Homo sapiens, съвършенната система за живот, снабдена с всички екстри. Къде обаче се получава разминавката, какво липсва осезатеално? Цивилизацията ни е отнела нещо толкова лично и древно, а именно инстинктите. Най-древния от всички познати механизми е инстинктивната саморегулация. Способността на организмите да се развиват и растат без излишна загуба на енергия и без трупане на задръстващи веществени излишъци. Но как го прави, от къде такъв съваршен интелект у една амеба? Това е така заради телесния биохимичен алгоритъм наречен “жажда за живот”, закодиран в древната спирала на знанието ДНК. Много вода има да изтече докато се схване скрития смисъл на алгоритъма, но до тогава да не губим време нека го използваме, защото той действа. Аз вярвам, че тялото запомня химичният състав на всяка храна която е смляло и я търси всеки път, когато има дефицит на определени химични елементи. Как? По най-простия и ефикасен познат му начин, мозъкат ви намира образ, мирис или вкус на желаното и ви го изпраща често и настойчиво, което в превод значи “Търси”! Грешка е, обаче да залъгвате инстинктивният си апетит с първата попаднала под ръка ви вкусутия. Тя няма да ви даде така жадуваната, дефицитна съставка, само ненужно ще запълни и без друго изтормозения ви стомах. След време усещате душевен и физически дискомфорт – напълнели сте, косата ви постоянно е мазна и на клечки или напротив суха е и се чупи, на всичкото от горе цъфти (за хора с дълги коси), появява се пърхутът. А как сте с кожата? Мазна, суха и нацепена, пъпки? Дано поне нямате бели петна под ноктите си. Уважаеми дами слушайте телата си или никога няма да успеете да пуснете собствен маникюр. Вие господа слушайте с още по-голямо упорство, защото 45 см ръка не прикрива лъсналото теме. Сигналите са пре много. Горе изброих само някои от тях. Пренебрегвайки тях, пренебрегвате себеси!
Примерни диети няма!
Да, така е! Както няма два абсолютно еднакви индивида с еднакви всекидневия и хранене. Затова тук ще говорим за индивидуален хранителен режим. Той зависи само от собствените ви телесни потребности. Установява се опитно. Пример: цяла сутрин ядете плодове и спирате към 12.00 ч. В 1 – 2.00 часа си насрочвате обяд с педварително определената от вас храна. Нахранвате се (без да преяждате) и следите как ви понася. Идеалната за вас храна ще бъде смляна за максимум 4 часа без съпътствието на каквито и да било храносмилателни проблеми (киселини, тежест, стомашен дискомфорт, непрекъснати оригвания, сънливост и / или отделяне на газове до 8 часа след това). Ако тази храна ви понася вече ще знаете, че консумирана в същия вид тя не би ви донесла проблеми. А ако не, има три варианта. Първия – храната е била подложена на влошаваща (понякога дори унищожаваща) хранителния и състав, но подобряваща вкусовите и качества топлинна обработка. Във втория вариант храната е консумирана заедно със съвсем неподходяща друга храна (при такава комбинация и най-качествените храни се обезценяват значително). Вариант три – никога отново не яжте същото отново! Ето какво казва стомахът ви относно онова с което сте го запълнили: “Това не е храна, а вкусни лайна и за мен няма абсолютно никакво значение как му викат другите (ако се поинтересувате със сигурно ще разберете защо тялото ви реагира така остро)!”
Последен съвет: “Образовайте се!”
Организмът ви не прощава невежеството. И вие не му прощавайте, четете повече книги на тематики здраве, хранене,боди билдинг, фитнес и красота. Обещавам ви, че няма да спра да ви давам помощта си в това отношение.  bouquet  bouquet  bouquet

# 1
  • Мнения: 2 811
сори, но това не действа. апетитът идва с яденето и колкотоповече ядеш, толкова овече инстинктивно ще ти све яде. колкото по малко ядеш толкова по малко апетит имаш...жив пример са преяждащите и анорексичките. и ри двата вида инстинктът е увреден Embarassed Crazy

# 2
  • Мнения: 4 678
Да бе да .Аз щото се храня по 10 пъте на ден за това свалих 25 кила Peace
Колкото по-често се храниш,по-добре  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 811
еми и аз ям по цял ден, но не съм забелязала от това да отслабвам. постоянно нещо гриза. е и не напълнявам , за щастие, но все пак...

# 4
  • Мнения: 4 678
То зависи и метаболизма ти какъв е Peace
Аз говоря да се яде на често, но по малко.
Най-вече зеленчуци  bouquet

# 5
  • Мнения: 2 811
че зеленчуците храна ли са Crossing Arms

# 6
  • Мнения: 2 199
че зеленчуците храна ли са Crossing Arms

smile3506 не са нали и аз така си мисля  Grinning

# 7
  • Мнения: 3 647
че зеленчуците храна ли са Crossing Arms
bowuu bowuu о да, да -> храна са и  то  каква -  при мен основна  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 1 339
че зеленчуците храна ли са Crossing Arms

Хахахахахаххаха  Joy Joy Joy  Разби ме мила  Laughing Laughing Laughing


Поци благодаря за страхотната тема. Както винаги си полезен. Само да има кой да спазва и да го проумява  Wink
Продължавай да ни ръчкаш  Grinning

# 9
  • Мнения: 139
Поци  smile3501 за темата.
Аз цял живот очевидно съм правила грешката да не ям за да отслабвам и поддържам тегло, което в последствие в комбинацията офисен стресиран плъх изби към ужасен глад за шоколад и всичко шоколадово. Сега след раждането резултатът си е налице макар че качих някакви си 12 кг. Теглото в момента ми е стартовото за бременноста обаче с 7-8 повече отколкото бих желала. В момента цялото ми същество се занимава четене и прилагане на
Последен съвет: “Образовайте се!”
Организмът ви не прощава невежеството. И вие не му прощавайте, четете повече книги на тематики здраве, хранене,боди билдинг, фитнес и красота. Обещавам ви, че няма да спра да ви давам помощта си в това отношение.  bouquet  bouquet  bouquet
За последната реплика от мен Благодаря! И за последно да вмъкна за фитнеса - от тези заблудени овци бях за които фитнес за жена означаваше ужасяващи мускули... е това "внушение" е вече история обаче истината е, че за фитнеса всичко опира до постоянство, което пък е трудно осъществимо с малко бебе (веднъж таткото те замести, веднъж не). Между другото на мен супер много ми хареса водния спинбайк пробвах го в началото на юни във JK Fitness & Wellness Complex за жалост в момента няма. Дай си мнението моля за него. А и за какъв период от време свали тези 25кг?

# 10
  • Мнения: 4 678
Ако питаш мен,25 кила за 4 месеца Peace

Общи условия

Активация на акаунт