Закаляването - кога, как, какво

  • 1 483
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 263
Сега писах отговор в един друг подфорум и покрай другите съвети дадох и един два за закаляването на бебетата. Сещам се, че темата е доста важна и не съм я виждала скоро дискутирана тук.
Нека обменим малко опит кой какво прави за закаляването на децата и кога.

Ще започна със скромния си опит.

Още от бебета са всеки ден навън поне за час /дори и през зимата/, малкия е роден на 30.11 и за пръв път излезе навън на 20 дни при температура - 10 градуса - разбира се само на ръце и само за десет минути и така всеки ден увеличавах с минута две. Като бебета на няколко пъти през деня ги обтривах с хавлиени кърпи натопени в студена вода и изтискани, а като поотраснаха най-редовно правехме бани на балкона със слънчева вода / вода затоплена в няколко шишета на балкона и сипана в едно корито, пак на балкона/.
Сега гледам да ги убеждавам всекидневдия душ да завършва с малко по-студена вода, но понякога в суматохата пропускаме този елемент.

Ще продължа да мисля още какво и кога и как съм правила в тази насока и ще очаквам с огромен интерес и вашите мнения по темата. Според мен това е един лесен, приятен и не скъп начин за да поддържаме децата си здрави и силни.

# 1
  • Мнения: 2 567
Аз не съм правила кой знае какво да калявам моята докато беше малка. Единствено това, че никога не съм я обличала с много дрехи. И в най студеното време е била най-много по потник и блуза под якето. Още от първата и зима вкъщи поддържахме не много висока температура. Гости са ни казвали, че даже студеничко им било и се чудиха как така държим бебето на толкова хладно  Simple Smile

От както почна да плува мисля, че повече правим за закаляването и. И при -15 си ходи на плуване, като дори след това се връщаме пеша, докато ни не омръзне и не си хванем такси  Simple Smile

# 2
  • Мнения: 8 999
Никога не съм правила нищо целенасочено по този въпрос. Разходките по-скоро съм приемала като разнообразие както за мен, така и за децата, никога не съм се замисляла, че това ги закалява.
Единствено на морето /ние сме къмпингари/ е неизбежно къпането със слънчева вода, но то е по необходимост, а не с цел закаляване.
Не ми допада умишления тормоз над децата.

# 3
  • под тепетата
  • Мнения: 9 170
От най-малки бебета (трябва да са над 4кг)-въздушни и слънчеви бани, разходки 2 пъти дневно, масаж и гимнастика (боже ,беше преди доста години) - та с потупване,почукване,поглаждане,около пъпчето...за отпускане на стегнатата мускулатура на бебетата. Имах си много хубава книжка _"Отглеждане и възпитание на малкото дете " май се казваше и вътре бяха илюстрирани и показани много добре всичките методи.
 Не смятам, че тези необходими процедури са тормоз за детето-напротив- беше им голямо удоволствие!

# 4
  • Мнения: 46 429
Ходи разсъблечена - гола и боса от раждането си, нищо, че сме на плочки вкъщи, но си зависи от детето, ако беше като мен зиморничава - не бих я тормозила. Детето само показва, ако плаче и му е неприятно, не трябва да се тормози.

Храни се здравословно.

Нищо друго.

Преди да проходи хич не съм си давала зор с разходките.
Къпане- през 1-2 дена, докато стана голяма.
Гимнастика и масаж - НЕ съм правила.
При нея тези 3 фактора не оказаха грам влияние.

Не боледува.

# 5
  • Мнения: 10 982
Засега само я държа по-разголена и с боси крачета. Прекарва поне по 3-4 часа дневно навън.
Гимнастики и масажи не правя, незнам какви.

# 6
  • Мнения: 3 886
НИкога не съм ги навличала.Малката от както проходи ходи боса само по плочки и ламиниран паркет.Ходят облечени винаги каквато и да е зимата само с потник и  блузка.Чорапи и есента почти не слагат когато са в къщи.Не са ми боледували PeaceИ 2 те са ми зимни бебета още на 20 тия ден са изведени Rolling Eyes

# 7
  • Мнения: 7 263
baibibi защо смяташ че има тормоз. Децата се забавляват, особено описаното упражнение с къпането на терасата им беше любимата част от дневния режим. Това е лятото в най-големите жеги, прибират се целите в пясъци и прегрели и изпотени и се бухват в импровизираната вана - играли са и по половин час и насила ги вадех от там. Никога не съм правила каквато и да е от описаните процедури ако има и най-малка съпротива или неудоволствие у децата.
Гигилче от детската консултация не са ли ти дали специална бебешка гимнастика. Хубаво е да и правиш масажчета и лека гимнастика след банята. Ако не са ти дали нищо - прочети в някоя от книжките.
Колкото до навличането и аз съм против. Потниците не се използват почти никак - освен в преходния сезон за спане /по тях само/ или вместо тениска сега в жегите. Чорапи лятото почти не слагаме. И у нас настилките са теракот и ламинат - винаги ходят боси, виж зимата едвам се преборвам  ooooh! ooooh! да обуват пантофи  Twisted Evil

# 8
  • Мнения: 1 992
Специални процедури за закаляване не съм правила. Никога не съм я навличала, зимата поддържаме Т до 20 градуса, за спане по-ниска. Шляпа боса откакто е проходола, вечер спи отвита на отворен прозорец. Засега(чукам на дърво) не е боледувала.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 074
Масаж, гимнастика, разходки, минимум дрехи, бос, а и водата при къпане гледам да не е повече от 27 градуса Wink

# 10
  • Мнения: 10 982
Lennyh, след банята е много кисела, иска само да яде и да спи. Понякога през деня й правя масаж от една брошура на Бюбхен, но бързо губи търпение и се вкисва. Mr. Green

# 11
  • Мнения: 4 915
От втория месец на децата, ги обличам както себе си. Едното ми дете е октомврийско, другото - януарско.

Всеки ден навън. От новородени - по два часа задължително, и повече - според времето. И при минус 9 градуса - при каката. При малката зимата бе топла.

Въздушни бани като бебетата всеки ден - ритат голи на проветрена стая.
Къпане в по-хладка вода.

Зимата каката не я обличам с чорапогащи и ватирани панталони. Не ходи с бодита и два чифта блузи с дълъг ръкав, не е увита с шалове...

Бебето и то ще е така.  Wink

Здравословно хранене.

Почивки на планина. Къпане в река.  Laughing Ходене боси по тревата.
Бебето се търкаля по пода от два месеца насам.  Laughing Вече пропълзя.

Каката сега ходи по-леко облечена и от мен, у дома е боса, без чорапи - дори и зимата, а сме на паркет и теракот, без килими. Зимата е по тениска и панталонче на 20 градуса, без потници и бодита.

Бебето спи по памперс, незавито (изритва всичко) и босо цяло лято на отворен прозорец.
Чорапи и дълги ръкави навън - под 20 градуса.

# 12
  • Мнения: 1 044
Правя следното:
- ежедневни разходки, минимум два часа, независимо то сезона.сега е на село и е по цял ден навън.
- през лятото ходене бос навън по трева /пак на село/
- като беше бебе правехме ежедневно обливания, сега правим бани-един път седмично слагам трици във водата, един път орехова шума/кипната предварително/, един път просто морска сол. Слагам ги направо в басейнчето му  и той си играе там, а в същото време взема и медикаментозна баня. Температурата на водата е близка до тази на тялото
- оставям го да поиграе гол по гащички на слънце ежедневно, независимо че подухва, следя температурата на въздуха да е над 25 градуса.
Като беше бебе правехме гимнастика всеки ден, като стана на 7 месеца отказа да изпълнява упражненията Laughing Оттогава сам си се раздвижва и го прави успешно Laughing

# 13
  • Мнения: 7 263
krasssi1 това с ореховата шума звучи интересно / за какво служи - по-точно/. Виж бях забравила, че във стария апартамент им слагах във ваната морска сол. Зимата им правех такива вани обикновено. Сега като сложим и в новия пак ще им правя.

# 14
  • Мнения: 1 044
Триците заздравяват ранички, действат добре на изпръхнала кожа, с екземи и обриви. Аз ги слагам за дезинфекция. Ореховата шума  дразни нервните окончания по кожата, действа на мускулите, костите и нервната система. Против рахит, мускулни и ставни проблеми. Има укрепващо действие за целия организъм, поради съединенията, богати на йод, които се съдържат в листата.

Общи условия

Активация на акаунт