Боб на фурна

  • 49 873
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 139
Приятеля ми е луд по някакъв "боб на фурна", който само баба му е приготвяла.

Искам да питам дали някоя от вас има представа как се приготвя, защото искам да го изненадам.

# 1
  • Мнения: 9 105
Аз готвя ето този Боб на фурна  Накрая прибавям ориз, но ако не искаш - просто не слагай

# 2
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Боб на фурна

500гр боб
2 глави кромид лук
2-3 моркова
3-4 домата (настъргани, без семките) или дом от тетра пак
целина, джоджен, червен пипер, сол
1 ч.ч. зехтин

Варя боба със половината зехтин, кромида и морковите във вакумна тенджера ( да не е напълно готов). След това го изсипвам в глинен гювеч (става и в тава) слагам доматите, подправките и останалото олио. Разбърквам хубаво и изсипвам водата, с която се е варил. Пека на бавен огън, до готовност.
Понякога добавям на края нарязана на парчета наденица и оставям да се запече с нея.

# 3
  • Мнения: 6 001
Изглежда доста вкусно, обезателно ще се опита...Благодаря за рецептата Hug

# 4
  • Мнения: 139
Предполагам боба се отцежда и се слага направо с морковите, доматите и лука в тава (нямам гювеч)?
Искам да стане мекичък и сочен боба, но не знам тайната, като се готви на фурна?
 newsm78

# 5
  • Мнения: 444
Аз пък винаги варя по голямо количество , каквото се изяде тоя ден изяде , другото го изсипвам в тавичка и пека докато се сгъсти и му се изпари водичката , даже по този начен го предпочитаме !

# 6
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Предполагам боба се отцежда и се слага направо с морковите, доматите и лука в тава (нямам гювеч)?

Ами, така съм писала Wink. Доливаш от водата (да е почти покрит), с която се е варил боба и слагаш във фурната. Печеш докато почти не остане вода.

# 7
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Мисля да го направя със сварен боб от консерва  chef

# 8
  • Мнения: 27 524
Ооо, как ми припомни за него, сега ще трбява да го правя  Rolling Eyes  Laughing
И аз съм фен на консервата, баба ми го правеше с пресен, като го сваряваше както си му е редът преди това, след това си спомням, че го сипваше в тава с водичка и отгоре редеше плътно дебели резени кръгчета лук и запичаше. Нямаше моркови и други екстри, може би защото хич не я бива с готвенето  Laughing Простичко, но много вкусно, скоро ще се пробва  Hug

# 9
  • Мнения: 2 099
Аз варя боба, след което в йенаглас реда на слоеве -резени домат на колелца, боб, лук, моркови, зелени и печени чушки, отново боб, бекон на ситно нарязан и чубрица, отново боб и покривам с резени домат. Добавям малко зехтин и мъничко вода. Това го правя предимно със смес от смилянски боб със шарен, става много вкусно и ароматно и с мъничко сос.

# 10
  • Мнения: 1 818
И ние обичаме много боб на фурна.Особено кафевия с печени чушки и лучец.Правила съм чушки,пълнени с боб...превъзходни са.Мъжете у дома предпочитат боба с кисело зеле.Тук,в Испания хапваме зелце ,когато ни се прияде.Вземаме буркани от българския магазин...и така...И боб не варя отдавна...купуваме го в буркани сварен...толкова е евтин,че не си струва да вари човек...За по-хладните дни препоръчвам боб на фурна със пушени ребърца...

# 11
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Аууу какви сте лоши с тоя боб, прияде ми се Crossing Arms в тия жеги  Tired
Уф, сега кое по-напред боб на фурна ли, рулото на Алисия ли  hahaha
Ще стана 100 кила с вас,ей  hahaha

# 12
  • Мнения: 27 524
Ау, Габи, разбира се - бекон, как не съм се сетила, ще стане супер, още днес ще се направи  Party

# 13
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 670
Приятеля ми е луд по някакъв "боб на фурна", който само баба му е приготвяла.

Искам да питам дали някоя от вас има представа как се приготвя, защото искам да го изненадам.
Дали не може да се попита направо бабата и да се запише рецептата newsm78

# 14
  • Мнения: 498
Аз ще Ви напиша как моята баба го правеше. За уточнение в нейната кухня това е традиционно постно ястие или го слага за гарнитура на пържени кюфтета. Когато аз започнах да приготвям боб на фурна инпровизирам с прибавяне на бекон или наденица, че мойто мъж не обича постно, пък да пържа хубави кюфтета не ми се отдава.

Боб с ориз на фурна

Използва се едър боб (родопски, смилянски) става и с тъмен (шарен), но по-естетично ми изглежда с бял.

Бобът се сварява до готовност, 1 сушена чушчица също му идва добре при варенето.

Отделно се запържва (аз само леко задушавам) в 1 к.ч. олио:
1 глава лук
1 ч.ч. ориз
1 морков
Добавя се: червен пипер, джоджен, чубрица.
Смесва се в тава боба, ориза и 3-4 ч.ч. от водата, в която е варен боба. Разбърква се и се посолява на вкус. Слага се и нарязаната чушка. Пече се във фурната до готовност на ориза.


Общи условия

Активация на акаунт