Възпитание и поведение на двегодишно дете

  • 8 877
  • 43
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 052
Обръщам се с молба за информация към вас, потърсих с търсачката, но явно не формулирам правилно запитването си.
Имам следните проблеми с моята почти двегодишна дъщеря: не иска да яде, не желае да използва гърнето и е агресивна към мен.
Гледа я жена, всяка вечер след работа отиваме на люлки, пързалки, на нещо до към 7-8. Аз знам, че не и обръщам достатъчно внимание, но нямам друга възможност. Отказва всякаква храна освен понякога кашкавал, банан, сирене или кренвирш. Яде само кисело мляко с бисквити, но имайте в предвид че понякога изяжда по 2-3 кофички на ден, през биберон, който искам да махна.
Бе болна по нова година и тогава махнахме залъгалката. После една баба я гледа и я приучи да яде всичко през биберон защото и на двете им бе по-лесно така. Сега смятам да махана шишето с млякото и бисквитите за лека нощ и искам по някакъв начин да я накарам да яде нормална храна.
С гърнето имаме същият проблем, знае какво трябва да се прави там, но не го прави.
И ме удря, при положение, че аз не съм я удряла по никакъв начин.

Насочете ме моля ви към ресурси, където мога да прочета повече за промените в този период, защото съм тотално неподготвена.

# 1
  • Мнения: 3 336
Записвам се да чета и аз темата, че сме на подобен период с агресията.

# 2
  • Мнения: 2 292
Фрида, моето мнение е , че гледачката нещо не прави както трябва и не zадоволява потребностzите на детето от игри, раzнообраzие, нови открития ...
Тя е по цял ден с детето и тя трябва да се zанимава с него, да го учи, да му покаzва, а не само да го гледа и храни.
Моето имаше подобен проблем. Тя вzе малко куче и вzе да се пеняви, че моето тормоzи кучето, а на нея простио и идваха много и двте и не му обръщаше дост. внимание ... е след една кратка лекция, че детето трябвад а се научи да се отнася добре с кучето и да играе правилно с него ... явно тя си даде труда, zащото няма иzцепки. Та това е. Детето трябва да се учи на всичко и то с търпение. Не само да се оставя да си прави неща, zащото така е по лесно zа всички. Биберона го махнете. Трябва вече да е на обща храна. Имаш? статия в едно списание по повод храненето с мляко с биберон на 2 годишни и лекаря се иzкаzа доста zле.
Може да реагира агресивно към теб, zащото е иzнервена от нещо преz деня или zащото не си е доспала или zащотот е гладна ...

# 3
  • Мнения: 1 052
Ще го махна, тази си мисля за тази вечер, другият вариант е да изчакам, другата седмица ще заминем за море и просто ще оставя всичко тук.
Че е гладна, гладна, но не желае да опита даже, приближава се и в последния момент се дръпва и си затваря устата. И плаче после, и вика сърдито.

# 4
  • Мнения: 3 116
Моята две годишна дъщера е отгледана от две детегледачки. Първата я гледа от 3 месечна до година и половина. После имаше 4 месеца опити за ясла и сега я гледа друга детегледачка.

Агресия към нас няма. Опитва се от време на време да посяга на деца в опит да си разделят една играчка, но след предупреждение за прибиране при втори опит нещата спират дотук. В това отношение компромиси не правя.

За храненето, храни се сама, проявява капризи от време на време, но в общи линии изяжда това което и се дава. Пие от нормална чаша или със сламка.

За гърнето, след двумесечни опити за сваляне на памперса му се вижда края, казва че има пиш и тръгва към тоалетната. С акото не седят точно така нещата но се надявам и в това отношение да започне да се усеща. В момента е с памперс само докато спи.

С биберона положението е трагично, докато спи го ползва и за успокоение при изживян стрес. Направо е пристрастена към него, не знам какво ще го правим  newsm78

Извинява се ако направи нещо по-погрешка, използва моля и мерси по предназначение. Ако дете й се помоли за играчка дава, ако тръгне да й я взима насила не дава Simple Smile

Моето мнение че засега развитието и поведението на щерката е много добро. Е, тръшка се и мрънка, но все пак пубертет кара човечето Simple Smile

Относно възпитанието, вървя по книжката "Изкуството да бъдеш родител" (http://www.books.bg/book.php?ISBN=954529129)

# 5
  • Мнения: 254
Знам, че е много трудно с двегодишните. Казват - бебешки пубертет. Въпреки, че моят син е от "добрите", не мога да кажа, че си нямам подобни проблеми. С агресия, неядене, нежелание за гърне. Поне бибероните ги махнахме отвсякъде. Според мен трябва да се подходи търпеливо, с много обяснение и особена строгост към удрянето й. Особено към теб. Знам, че е лесно така да се говори, докато не ти е на главата, но проблемът е или в гледачката, или в теб, или в самото дете. Естествено изключвай възможностите една по една като подхождаш с много говорене и строгост в началото. В смисъл прибираш се вечер и тя посяга да те удари з анякаква глупост. Веднага обяснаваш, че мама я боли, че мама ще се разсърди, че мама е работила цял ден и е изморена и трябва да се гали, а не удря. Ако пак удари по строго повтаряш. Ако пак го направи - ами наказание или направо си я шляпни по ръката. Ако се разплаче, а тя ще го направи, не я успокоявай, отиди в другата стая и кажи, че си сърдита. Остави я да  се почувстава виновна за малко, тя ще дойде при теб да се гушне разплакана. Тогава я прегърни и пак и повтори. Това е моята тактика засега.
За ядененто и през деня ли не яде манджа? Тази жена ли готви или е на кухня?
А за пишкането не я насилвай остави това последно. Явно не е готова още. Има време давай постепенно с проблемите. Само не вдигай ръце, защото тепърва предстоят още. УСПЕХ, дано съм била поне мъничко полезна.

# 6
  • Мнения: 2 292
Ще го махна, тази си мисля за тази вечер, другият вариант е да изчакам, другата седмица ще заминем за море и просто ще оставя всичко тук.
Че е гладна, гладна, но не желае да опита даже, приближава се и в последния момент се дръпва и си затваря устата. И плаче после, и вика сърдито.

не zнам колко е правилно педагогически ... но според мен тя просто до сега не е свикнала към раzличните вкусове и zнае, че ще си получи млякото ... та ще и трябва време да свикне. Не можеш ли да опиташ навън. Такъв трик . Слагашя в количката на паzар и и покаzваш инетересни неща и и даваш по едно да опита ... малинка, бисквитка , гроzде ... и така докато паzарувате и подаваш раzни неща и тя опитва . Или я слагаш в количкаат и тръгвате на раzходка , като и даваш филия хляб и я оставяш да си гриzе в zахлас и после не и даваш млякото на вечеря ... или пък опитай да и покаzваш какво ядат децата навън или по тв и да и каzваш колко е вкусно и как иzпуска ...

# 7
  • Мнения: 1 052
Тя ядеше всичко, но по нова година се разболя много тежко и после още веднъж. Няма интерес, даже не посяга.

# 8
  • Мнения: 3 116
Фрида, значи има психологически елемент в това поведение.

Не знам доколко можеш дасе посъветваш с психолог или логопед за това състояние на детенцето, но мисля че би било полезно.

Другото е че аз чета детска психология и подобни книги и се опитвам да взимам от там разни идеи и да ги прилагам на практика. Повечето работят, някои не, но пък засега мисля че се справяме.

Не си мислете че не раздавам шамарчета през ръцете, раздавам когато се налага Wink

# 9
  • Мнения: 2 292
Тя ядеше всичко, но по нова година се разболя много тежко и после още веднъж. Няма интерес, даже не посяга.

може да е стрес от болестите и да си мисли, че с биберона става добре и е zдрава или просто да се успокоява с него и да не иска да се раzдели. Опитай лека полека и много внимателно.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 200
Фрида, намери книгите на д-р Фицхю Додсън!!!! "Изкуството да бъдеш родител" и "Как да приучим децата към дисциплина". Ще на намериш отговори на всичките си въпроси. Моето дете е доста своенравно. Тези книги ми помогнаха да разбера голяма част от нещата, които се случват в отношенията м/у нас. Много са ми полезни и ги чета често. В тях няма толкова идеи как да реагираме, а обяснения защо се случват дадени неща. Когато успееш да разбереш детето си ще е много по-лесно да намериш решения.

# 11
  • Мнения: 341
Много добре разбирам притесненията ти, но не мога да помогна с нищо друго, освен да споделя опита с моя син (който вече е на 3 и малко).

Относно храненето - както беше ящно и бузесто бебе и овършаваше всякаква храна за норматив, така след 1.5 г. започна да проявява чешитлъци и до към 2 г. спря да яде почти всичко полезно, с изключение на плодове; останалото - луканка и тесто #Crazy Спряхме кухната, готвехме и предлагахме какво ли не, но явно тогава се комбинира период на оформяне на предпочитания с "бебешкия пуберитет". Не че сега яде каквото трябва, но поне ние вече му свикнахме.

Относно памперса - отказа се след като навърши 3 г., след като категорично му махнах памперса без никакви изгледи да се навия да му го върна. Преди това посмъртно не искаше да сяда на гърнето, но след като походи без памперс напикан 2 седмици, инатът овнешки склони да сяда на гърнето и след около 2 месеца вече започна да се самообслужва напълно самостоятелно в тоалетната, вкл. миенето на ръчичките.

Относно агресията - и там имахме голям проблем. Говорих с психолог (общ, не детски), който с въпроси ме върна към една случка от рожденния му ден на 2 г. Тогава едно от най-близките му приятелчета без причина го повали на земята и започна да го налага. Нашият взе да ме вика на помощ и никога няма за забравя израза на очите му - една смесица от ужас и изненада. От това като че ли се отключи аналогичното и у моя син. В продължение на почти година изпадах в неприятни ситуации в градинките, защото той блъскаше, удряше и сипеше пясък върху всяко срещнато дете. Слава богу това отшумя.  Peace

Така че, за да обобщя - за храненето не искам да те ужасявам, а по-скоро да ти помогна да се пренастроиш психически, че вероятно имаш злоядо и капризно на хранене дете. Памперса не е проблем - не насилвайте нещата, а по-скоро изчакайте и наблюдавайте детето кога ще "узрее". Относно агресията - преходна е и в общия случай отшумява след определен период.

Успех!

# 12
  • софия
  • Мнения: 163
Извинявам се, че ползвам темата ти, Фрида. Явно е много актуално, мислех си и аз да потърся помощ и съвет най-напред от вас, форумски мами. Дъщеря ми е на 3 годинки и 8 мес, и нещото, което ме притеснява най-много в поведението й е агресията. Това, че за да си вземе играчката, за да получи, това, което иска, да откаже да направи нещо, първо понечва да посегне да удари. Притеснявам се, когато това се случва в градинките с децата, но най-много се притеснявам, че изобщо се случва. Понякога се чувствам безсилна да се справя, някак си един страх дали ще постъпя правилно и кое е всъщност правилното поведение, застава като бариера и като че ли блокирам. Незнам къде да потърся правилните отговори, правилния начин да реагирам в тези случаи. Много съм притеснена, дори понякога си казвам, че не съм добър родител, щом не усещам как да постъпя в конкретните ситуации...
Извинявам се за дългото писание, но ми се искаше да споделя. Ще продължавам да следя темата и подобни такива, дано намеря моите отговори.

# 13
  • София
  • Мнения: 62 595
Много sorry, ама не понасям неща от сорта "приучаване на дисциплина" - какво означава това?
Поставете се на мястото на едно дете на 2 години и ще се сетите.

Фрида,
Ако имаш възможност си остани вкъщи с детето за някакво време (колкото е възможно повече) - седмици, месец.
Без бавачки и баби - само двете, докато баща й е на работа. Покажи й, че тя е всичко за теб и за миг дори не помисляй, че я разглезваш (Доктор Спок е вече отживелица).
Ще бъде доста натоварващо и с угризения на съвестта за теб. Детето има нужда да си "зареди батериите" с обич и увереност, а твоите инстинкти ти показват как да го направиш. Когато дъщеря ти се почувства "заредена" ще иска да става все по-самостоятелна. Постепенно ще настъпват моментите, в които тя дори няма да иска да си покрай нея.

Уверявам те, че си заслужава. Детето има нужда от теб - ти му даваш сигурността и подкрепата си. Говорете си (нищо, че не е много умела в това), пейте заедно, танцувайте, пазарувайте, сгответе яденето......... - всички неща, които ти хрумнат и можете да правите заедно.
Колкото и да е важен въпросът с парите, вземи си отпуска, болнични, каквото измислиш, но си остани с детето известно време.

Независимо какво решиш да правиш, разкажи какво се получава. Едва ли някой тук ще се осмели да те съди и да мисли, че не се справяш.

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Упорството в детска възраст от 2-3 години
Може би тази статия ще ти даде някои насоки Rolling Eyes
Там пише:
 Оставяйте го само да се храни, без подканване. Когато престане да се храни, позволете му да напусне масата. Не правете от дребните проблеми - драми. По нататък нещата се оправят от самосебе си. Не се обезсърчавайте.
И аз се старая така да действам. Изобщо оставям я в повечето случаи сама да ме води, на което майка ми казва, че много съм й позволявала. Засега, поне до 3 години мисля да е така.

И още нещо от същият сайт: Как да накараме малчуганите да хапнат и нещо друго освен шоколад?

Общи условия

Активация на акаунт