Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Бургас
Ама и аз едно заглавие измислих! Общо взето става въпрос за това как едно време в училище правихме един път гердан за майките ни от тесто /брашно и сол/. Правим фигурки и после ги чакаме да изсъхнат , боядисваме /не си спомням с какво/ и после нижим на конец! Вече неси спомням как ставаше тестото точно и затова питам някой правил ли е подобно нещо за да припомни как става?

# 1
  • Варна
Мисля, че се прави тесто от брашно, вода и сол. Правят се фигурките и май се слагат за малко на слаба фурна  newsm78. Такива спомени имам.

# 2
  • Добрич
Имаше рецептата в темата за Самоделните бижута. Потърси, ще я намериш!  Wink

# 3
  • Zurich, CH
По-назад има една тема за самоделно направени бижута. Ще опитам да я намеря - там има линкове, снимки, описания...

Ето линк към темата.

# 4
  • Вече в моята си приказка...
Аз преди време попаднах на една рецепта за такъв вид тесто /мисля, че беше от руски сайт/. Опитах да направя фигурка, но не се получи. Тестото беше доста жилаво и не се поддаваше на обработка - почти веднага възвръщаше първоначалната си форма. Ще следя с интерес темата. Моля те, ако направиш нещо с такова тесто, сподели!

# 5
  • Добрич
Копирах от един постинг на Драка ето тази рецепта -
1ч. сол
0,8ч. вода
0,5ч. нишесте
1,5ч. брашно

bouquet

# 6
Eто в тази тема, децата творят от такова тесто: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=199148.140
Рецептата е от руски сайт:
1 чаша сол,
2 чаши брашно,
2/3 чаша студена вода

# 7
Аз слагах и 1 с.л. тапетно лепило (на сухо). Тестото с него става по-меко и приятно за работа - месене, точене, рязане.

# 8
Аз слагах и 1 с.л. тапетно лепило (на сухо). Тестото с него става по-меко и приятно за работа - месене, точене, рязане.

И аз бях чула, че се слага тапетно лепило, но не съм пробвала. Вечерница, а ти правила ли си нещо с такова тесто?

# 9
  • София
Правила съм такива фигурки. Тестото е от 1 чаша сол, 2 чаши брашно и около 1 чаша студена вода. Меси се и се правят фигурки. Правила съм мними сладки, направо с шприца.
После се пекат на слаба фурна -60-70 градуса, бавно и кротко - час и половина - два, докато се опекат.
После се боядисват с боички (каквито имате) и се лакират с лак, за да се запазят по-дълго време.

А това, с лепилото, май е друго нещо newsm78  (и май се казваше папийе - маше, ако не бъркам наименованията    Embarassed Embarassed). Прави се с накъсан на дребни парченца и налепен на нещо (например чинийка или чашка) вестник и лепило за тапети. После изсъхва бавно (няколко дни, а може да се сложи в слаба фурна 40 градуса) и се боядисва с боички и лак.

# 10
Аз пък съм чувала ,че се слагат равни количества сол и брашно,но не съм пробвала.

# 11

И аз бях чула, че се слага тапетно лепило, но не съм пробвала. Вечерница, а ти правила ли си нещо с такова тесто?
Правила съм за Коледа и за Великден украшения от такива фигурки. Виж

# 12
Вечи страхотни са!
А в какво съотношение сложи сол и брашно и как  суши фигурките-във фурна ли?
Не са ли чупливи?

# 13
Аха, аз съм ги виждала тези коледни фигурки, Вечи, преди време, когато разглеждах албумчето ти. Но се чудех, дали си пробвала да направиш фигурки с такова тесто, но триизмерни, или както се казват там фигурките, които наподобяват статуи?

# 14
Вечи страхотни са!
А в какво съотношение сложи сол и брашно и как  суши фигурките-във фурна ли?
Не са ли чупливи?
Сол и брашно са 1:1. Точно за да не се чупят, се слага тапетното лепило. Държа ги в шкафа и им няма нищо.
Суших ги във фурната. Отне ми 2-3 часа по спомен. Беше голяма веселба като ги правихме.

Мира, триизмерни не съм пробвала да правя, ще ме накараш да пробвам Mr. Green

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт