Замразихте ли стволови клетки от пъпна връв?

  • 13 634
  • 171
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 099
Не, поради неясните договорни отношения, касаещи възможната им употреба. Особено тези, изнесени като биолог. отпадък в чужбина...
Не желая да бъда донор без дори да разбера!

# 31
  • София
  • Мнения: 718
Да , в Крио Сейв и съм доволна.

# 32
  • София
  • Мнения: 7 242
Да. Не бих си простила, ако недй си Боже потрябват, а не съм го направила.

# 33
  • Мнения: 5 183
не съм, но то тогава и не беше толкова популярно това май

# 34
  • София
  • Мнения: 1 247
Не съм, а може би трябваше.Раждах в клиниката на Мазнейкова и там на момичето с което бях и бяха взели стволови клетки. Peace

# 35
  • Мнения: 4 915
Да - при второто дете. При първото още не беше разпространено като практика.
След дълго проучване избрах клиника Малинов.

Гинекологът ми се опитваше да ме разубеди. Шансът бил твърде малък, болестите били само няколко...
Но имаме силна фамилна обремененост откъм различен вид онкологични заболявания, та не бих рискувала! При други обстоятелства доводите на лекаря ми може би щяха да ме склонят да не замразявам.

Гинекологът се съгласи, че при това положение и ако замразяването ме направи малко по-спокойна - да го направя.
Теглих кредит от 1200 лв, другите ги бяхме спестили.

И дано никога не ни потрябват.

# 36
  • Мнения: 911
 Бих.
Но финансовата страна на въпроса не ми харесва, т.е. непосилно ми е. Защото за средностатистическия българин (все още) е трудно да заплаща "наема" за криобанката.

# 37
  • Мнения: 169
Аз съм напълно неинформирана и сори, ако въпросът е глупав, но веднъж чух някаква супер странна информация, вярно ли е, че в болниците ВЕДНАГА режат пъпната връв на бебето след като се роди с цел да могат да вземат стволови клетки. Всмисъл да не би по принцип и без знанието на родителите да взимат такива клетки понякога.
Защото е факт, че в болниците винаги режат пъпната връв ВЕДНАГА, а би трябвало като са лекари да знаят, че за новороденото е страшно полезно всичката кръв от пъпната връв да отиде към бебето, т.е трябва известно време да се изчака преди да се реже. От удобство ли ги правят, защо ли?
Та малко е странна ситуацията, понеже много малко жени са информирани дори и за изчакването при прерязването на пъпната връв (аз го научих едва след като родих бебо, прерязаха я моментално, за втория бебо ще знам да си искам ПРАВАТА:) ). Защо в болницата режат веднага?!

След това разбрах и друга информация, че за да се вземат стволови клетки трябва пъпната връв веднага да се пререже. Странно е, какво правят после с плацентатата след като родим, хвърлят ли я или я използват за нещо, за експерименти, ако щеш и за стволови клетки без ние да знаем и т.н. ???

Някой ако има обективно инфо, моля да сподели.

# 38
  • Мнения: 1 081
Бих.
Но финансовата страна на въпроса не ми харесва, т.е. непосилно ми е. Защото за средностатистическия българин (все още) е трудно да заплаща "наема" за криобанката.

Да така е.

Аз съм напълно неинформирана и сори, ако въпросът е глупав, но веднъж чух някаква супер странна информация, вярно ли е, че в болниците ВЕДНАГА режат пъпната връв на бебето след като се роди с цел да могат да вземат стволови клетки. Всмисъл да не би по принцип и без знанието на родителите да взимат такива клетки понякога.
Защото е факт, че в болниците винаги режат пъпната връв ВЕДНАГА, а би трябвало като са лекари да знаят, че за новороденото е страшно полезно всичката кръв от пъпната връв да отиде към бебето, т.е трябва известно време да се изчака преди да се реже. От удобство ли ги правят, защо ли?

Не ми се вярва, защото аз като родих моята плацента седя метната в един леген докато ме отведоха в стаята, а то стана два часа след като родих. Зная, че вземането на плацента за стволови клетки трябва да стане веднага, носи се в специална хладилна чанта за транспортиране, т.е. докато родиш екипът трябва да чака, за да вземе плацентата. А защо режат пъпната връв веднага - ами кръвообращението на майката и бебето трябва да се разделят в момента в който бебето проплаче, бебето е бипо свързано с майката 9 месеца, едва ли минута-две повече или по-малко имат такова колосално значение за по-нататъшното развитие на бебето. Затова предполагам.

# 39
  • Мнения: 1 672
не го направихме защото нямаме тази възможност



# 40
  • Мнения: 1 701
Самото Шейново като болница не се занимават със замразяване на стволови клетки. Има една група от лекари там, които имат взаимоотношения с Крио сейф и са нещо като посредници между пациента и банката.
Гласувах за Крио сейф.

# 41
  • Мнения: 1 877
Не,но бих искала

# 42
  • Мнения: 169

Не ми се вярва, защото аз като родих моята плацента седя метната в един леген докато ме отведоха в стаята, а то стана два часа след като родих. Зная, че вземането на плацента за стволови клетки трябва да стане веднага, носи се в специална хладилна чанта за транспортиране, т.е. докато родиш екипът трябва да чака, за да вземе плацентата. А защо режат пъпната връв веднага - ами кръвообращението на майката и бебето трябва да се разделят в момента в който бебето проплаче, бебето е бипо свързано с майката 9 месеца, едва ли минута-две повече или по-малко имат такова колосално значение за по-нататъшното развитие на бебето. Затова предполагам.

о, не, не става въпрос само за минута две да постои така, и после да я прережат, а за около половин час, или поне 15 минути, (занапред ще търся още по-подробно инфо по въпроса) за това говорим, поставя се в съд леко вдигнат над нивото на което лежи бебето. Извлечената кръв от плацентата е приблизително 120-180 мл! Едва ли е толкова сложно, бебето не го обличат веднага. Чела съм, че "След раждането детето продължава да разчита на плацентата от която се захранва по пъпната връв, защото белият му дроб и други органи още не са заработили напълно. Затова пъпната връв трябва да се среже по-късно, когато плацентата е спряла да подхранва детето, А НЕ ВЕДНАГА, КАКТО СЕ ПРАВИ В РОДИЛНИЯ ДОМ."
Предполагам, че в болницата режат веднага за да им е ПО-УДОБНО и ЛЕСНО, да се занимават с бебето. А тази процедура би усложнила нещата. Доста безотоговорно от страна на лекарите!
Но ако майката много държи на това, а аз БИХ ГО ИЗИСКАЛА, не виждам причина да откажат. Просто много малко майки го знаят това, за съжаление.

С други думи И заради това не бих замразявала стволови клетки. Ще инвестирам в настоящето, а не в бъдещето.

Последна редакция: пн, 27 авг 2007, 10:49 от Анджи

# 43
  • София
  • Мнения: 1 230
Да, в клиника Малинов. Дано никога не се налага да ги използваме  Praynig
Да допълня само, че моето секцио закъсня с 1 час, защото чакахме човека от Малинов, който беше попаднал в задръстване. Стоя в операционната през цялото време, веднага след като се извърши процедурата, той дойде при мен и ме пита за името на бебето и други нещо, които сега не помня. Беше много мил.

# 44

Общи условия

Активация на акаунт