Добре ли е децата да гледат телевизия

  • 2 877
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Малкото ми момче много гледа телевизия и то най вече рекламите.Много хора казват че това не е хубаво други пък че ако не е по цял ден не пречи.Кажете и вие какво мислите по въпроса?

# 1
  • София
  • Мнения: 747
Отноно рекламите, мисля,че се заглеждат в тях, защото се повтарят много често и им звучи познато.

# 2
  • На края на вселената!
  • Мнения: 2 825
МИсля, че не са подходящи за децата. Правят ги разсеяни и трудно се концентрират в игрите, което си е обучението им на тази възраст.

# 3
  • Мнения: 1 250
Здравейте.
Съжалявам, че не мога да цитирам точно източника и съдържанието, но мъжа ми  беше чел някаква статия на психолог, че за дете този вид занимяния трябва да се ограничи.

По-специално компютър+телевизя+видео игри, не повече от 1-3 часа на ден. Тези граници са размити, тъй като всяко дете е различно.
Спрямо това ние решихме сина да не гледа повече от 1 филм на ден и повечече от 1 час игра на компютъра. Даже след този 1 час прекаран в игра, синът става изключително радразнителен, на моменти даже почва да крещи в истерия.
Определено аз намирам тишина и спокойствие в момента когато той и сестра му са пред компютъра, но знам че цената на моето спокойствие е твърде висока, така че се опитвам да намеря компромисно решение.
За разлика от компютърните игри, в които децата са на тръни и превъзбудени, то телевизорът поднасяки информация не дава възможност детето само да прояви мисловен процес от типа - вярно ли е това дето казват или не, а само позволява да чуства нещо. По принцип мисля че децата са чуствителни и емоционални същества, така че се опитвам да щадя чуствата им. По подобен начин действат и книгите.

Това е мое лично мнение, и моля майките които са наблюдавали тези неща или други неща при децата си, да изразят своето мнение.

# 4
  • Мнения: 46 492
Мойта гледа, колкото си иска. Както и да я сложа се извърта и продължава да гледа.

# 5
  • Мнения: 6 315
Ами аз не му давам да гледа ТВ, а и той няма особено желание май. Повече се заиграва. Понякога се заглежда в ТВ-то и то доста съсредоточено, но рядко. Мисля, че не е особено редно да гледат ТВ.

# 6
  • Мнения: 8 769
Не ограничавам дъщеря си, но се оказва, че тя не е голяма фенка на ТВ. Понякога иска да гледа филмче "Цал Льъв", например-гледа максимум 30-тина минути и то с ходене до другата стая, разсейване и пр., след което й минава интереса. Рекламите дори вече не са й интересни. Харесва й, когато има нещо танцувално или просто музика-тогава танцува с танцьорите от екрана, което аз лично намирам за полезно.

# 7
  • Мнения: 380
Като беше малък не проявяваше желание да гледа телевизия, но като поотрасна и той започна да се заглежда само в рекламите и ги знаеше на изуст, а това е така, защото те са с проста музика, която лесно да се запомня, динамични с бързо сменящи се прости картинки. С други думи да ти се набият в главата и това привлича децата.
Сега вече и ние сме с определено време, в което се гледа ТВ и се играе на РС-то, защото иначе нещата излизат извън контрол, може да виси цял ден пред едно или другото. Много е трудно да се ограничават, но все пак е за тяхно добро, поне аз мисля така.

# 8
  • Мнения: 597
Аз гласувам с две ръце за гледането на телевизия.
Моят Владимир от новороден гледа телевизия,когато беше бебе заспиваше сам на телевизор,а когато беше буден се залисваше и аз имах време и за много други неща.А сега,когато е голям научава много неща от телевизията-пак се буди и си ляга с телевизора,не гледа нон стоп разбира се,но в повечето време...Мога да кажа че телевизора спомага за развитието на говора у децата,поне моето наблюдение е такова.
Не ограничавайте дечковци,нека си гледкат-това им харесва,стига да не е много близо телевизора.

# 9
  • Мнения: 6 315
Цитат на: anidimova
Аз гласувам с две ръце за гледането на телевизия.
Моят Владимир от новороден гледа телевизия,когато беше бебе заспиваше сам на телевизор,а когато беше буден се залисваше и аз имах време и за много други неща.А сега,когато е голям научава много неща от телевизията-пак се буди и си ляга с телевизора,не гледа нон стоп разбира се,но в повечето време...


Не го възприемай като заяждане, но какво може да научи детето от телевизора? Не е ли по-добре да се заиграва сам, след време когато се научи да чете - да чете книги, а не да гледа ТВ (тогава вече според мен ще е телеман)?

# 10
  • Мнения: 350
Според мен е много вредно да се гледа ТВ по следните причини (обобщавам много статии по темата):

1. Променят се номалните бета мозъчни вълни до т.нар. алфа вълни, които са характерни за периодите преди и след сън=> децата де факто стават много внушаеми, приемат всичко, което видят и след това имат тенденция да ги копират налълно подсъзнателно. Не искам да коментирам колко негативни неща се говорят и колко насилие има дори и в детските анимационни филмчета..
2. Гледането на реклами е вредно, защото те "зарибяват" напълно подсъзнателно. Преди време в  Япония имаше огромен скандал след като се разбрало от едно социологическо проучване, че децата първо проговаряли имената на най-рекламираните продукти #Shocked  
3. Дългото гледане на ТВ предразполага към мързел и отвикване на комуникация в реални условия.

Като пораснат и без това няма да им се разминат и ТВ, и ел. игри и ...кой знае още какво ще се появи... Thinking

# 11
  • Мнения: 2 755
Цитат на: Margarita
Цитат на: anidimova
Аз гласувам с две ръце за гледането на телевизия.
Моят Владимир от новороден гледа телевизия,когато беше бебе заспиваше сам на телевизор,а когато беше буден се залисваше и аз имах време и за много други неща.А сега,когато е голям научава много неща от телевизията-пак се буди и си ляга с телевизора,не гледа нон стоп разбира се,но в повечето време...


Не го възприемай като заяждане, но какво може да научи детето от телевизора? Не е ли по-добре да се заиграва сам, след време когато се научи да чете - да чете книги, а не да гледа ТВ (тогава вече според мен ще е телеман)?


И аз имам въпрос. Не се ли притесняваш, че може да си увреди зрението? Моята племенница от такова гледане на телевизия, на 6 години сложи очила. Лекарите бяха на мнение, че този факт, доста е "помогнал" за слагането на очила. И още нещо. Според мен телевизията по никакъв начин не стимулира мисленето. От нея човек възприема готова, "сдъвкана" информация. Мисловният процес при децата се стимулира от книгите, игрите и учебниците, а телевизора е за развлечение и отмора. Не бих позволила на сина ми да гледа TV.
Това е моето скромно мнение. Дано не се изтълкува като опит за словесен двубой  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 755
Пропуснах да напиша НЕПРЕКЪСНАТО ДА ГЛЕДА TV. За 1-2 часа нямам нищо против  Laughing

# 13
  • Мнения: 46 492
Цитат на: Tonita
........ Не се ли притесняваш, че може да си увреди зрението? Моята племенница от такова гледане на телевизия, на 6 години сложи очила. Лекарите бяха на мнение, че този факт, доста е "помогнал" за слагането на очила. ............


Когато бях дете ми беше абсолютно забранено да гледам телевизия. И не гледах, въобще, но на 5.5 години ми откриха далекогледство 5 диоптъра  #Crazy  + астегматизъм. Сега съм казала, че няма да ограничавам дъщеря си, каквото е писано - това е.

# 14
  • Мнения: 597
Не съм съгласна,че няма какво да научат децата от телевизора.Най-малкото което е,непрекъснато чуват говор и така развиват речевия си апарат и научават повече думи.Едва ли някоя от нас ще седне да говори на детето по цял ден,за да обогати речника му.Влади гледа телевизия и по между другото си играе с играчките и си разглежда книжките.Това не е критерии.
Аз пак казвам,че съм ЗА телевизията и не мисля че вреди на очите ако се гледа на разстояние.

# 15
  • Мнения: 6 315
Същата работа може да свърши и радиото (за речевия апарат). В телевизията не виждам нищо полезно по простата причина, че обикновено от много телевизия се затъпява (съжалявам за израза) и има опасност в един момент нещата да излязат извън контрол. Може детенце да гледа час или два телевизия на ден, но не и повече. Не искам един ден като му кажа да прочете някоя книга то да ме пита няма ли я на филм.

Не искам да обидя никого, но това е моето мнение.

За развалянето на очите не мога да коментирам. В повечето случаи нещата са си до голяма степен до ген. А и зрение се разваля и от неправилно четене книги, например.

# 16
  • Мнения: 46 492
Цитат на: anidimova
Не съм съгласна,че няма какво да научат децата от телевизора...


И аз не съм съгласна, най-малкото, че получава положителни емоции. Аз първо я слагам в кошарката, заиграва се много добре самичка, но в един момент й писва, тогава започва игра с мама и накрая гледа телевизия, по нейна си логика се усмихва на някои хора, а на други направо се захласва от смях. Най-обича Гала и Митьо крика  Embarassed За рекламите не можем да ги опазим, тях ги има и във вестниците и в метрото и по улиците, освен да им завържем очите  Rolling Eyes

# 17
  • Мнения: 5 468
Не е хубаво децата да гледат телевизия поне до 2 годишна възраст. Убедена съм, че тя уврежда очите им.
Най-доброто за едно дете на 1-2 години е, да излиза навън, да изучава света, да се оглежда наляво и дясно, да оглежда хората, колите, улиците...въобще - да се запознае със света. А по телевизора, какво ще види? Това не е реалния свят.
И за да не бъда голословна, ще ви дам да прочетете нещо - http://www.pirogov.net/npregled.php?s=&f=3223

# 18
  • Мнения: 2 755
Цитат на: new*
Не е хубаво децата да гледат телевизия поне до 2 годишна възраст. Убедена съм, че тя уврежда очите им.
Най-доброто за едно дете на 1-2 години е, да излиза навън, да изучава света, да се оглежда наляво и дясно, да оглежда хората, колите, улиците...въобще - да се запознае със света. А по телевизора, какво ще види? Това не е реалния свят.
И за да не бъда голословна, ще ви дам да прочетете нещо - http://www.pirogov.net/npregled.php?s=&f=3223

  202uu  
 newsm10
Що се отнася до проблемите с очите, да съгласна съм, че вината не е само в телевизията, но прекомерното застояване на малките деца пред телевизора, спомага за увреждането на зрението им.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 1 123
категорично съм против непрекъснатото гледане на телевизия. При сина ми нещата стоят така: ако го оставя пред телевизора ще стои цял ден без да мръдне, или най-много да се прехвърли на компютъра. Става много раздразнителен, не му се занимава с нищо друго, не иска да излиза дори навън, общо взето заприличва на пенсионер. Ограничили сме гледането на 1 час дневно максимум, и събота и неделя може по един филм и малко компютър. Така има време за рисуване, изрязване, пъзели и четем повече книжки, освен това непрекъснато ме пита за значението на много думи от книгите, докато с телевизията няма такова нещо.

# 20
  • Мнения: 5 468
Цитат на: Margarita
Цитат на: anidimova
Аз гласувам с две ръце за гледането на телевизия.
Моят Владимир от новороден гледа телевизия,когато беше бебе заспиваше сам на телевизор,а когато беше буден се залисваше и аз имах време и за много други неща.А сега,когато е голям научава много неща от телевизията-пак се буди и си ляга с телевизора,не гледа нон стоп разбира се,но в повечето време...


Не го възприемай като заяждане, но какво може да научи детето от телевизора? Не е ли по-добре да се заиграва сам, след време когато се научи да чете - да чете книги, а не да гледа ТВ (тогава вече според мен ще е телеман)?

 newsm10

# 21
  • Мнения: 1 399
Не съм съгласна, че не могат да научат и нещо полезно децата от телевизията. Но трябва да се научат да се ориентират в телевизионната джунгла от предавания. Разбира се, че няма нищо полезно в гледането на сапунки, например Wink , но има и доста предавания, които вообще не са свързани с промиване на мозъци. Какво лошо има в "Телетъбис" или "Улица Сезам" например. Или за по-големите има едно предаване "Приказки за физиката" - за физиката, разказана като приказка /за физ.закони, за откриватели, учени и т.н./. Също и "Приказки за астрономията".
Още много мога да изброявам - "Палавници", "За животните с любов", "Спукано гърне", "Енциклопедия България"....
И филми има, които се интересни и от които могат да си извлекат някаква поука. Просто всичко трябва да е съобразено с възрастта. И да има някакъв баланс - не става само с гледане на филмчета, но не става и с почти пълното им ограничение.
И аз държа детето ми да чете много,  да играе и да си измисля игрички, да спортува.
И мога смело да кажа, че телевизията не й е попречила да го прави. А гледа повече от необходимото, може би. Има телевизор и в стаята си. Дори понякога той върви като фон, докато си играе. Случва се да я оставям да гледа и вечерния филм /най-често комедии/, а дори и по някоя серия на безумно тъп сериал.
Всичко това не прави телевизията най-важното нещо за нея. Не ни пречи на общуването, на желанието й да споделя преживяванията си в училище, на игрите ни, на въображението й, на съзряването й.
Просто не искам да превръщам телевизията в забранен плод. Искам да я науча да избира и да използва полезните неща. И засега сякаш се получава. Не мога да я нарека телеман, въпреки че както казах не съм наложила някакви строги ограничения във времето, през което трябва да се гледа телевизия.

# 22
  • Мнения: 532
Всички майки които забранявате на децата си да правят нещо , спомняте ли си недалечното минало , когато на вас са ви забранявали разни неща.Колко важни са били за вас те тогава и колко важно е за тях сега ТВ или PC.Защо трябва да забраняваме или ограничаваме.Нека да се опитаме да разнообразим , да залъжем , да заиграем и т.н.По-добре да заведа детето на разходка , на гости .... , но все пак ще я/го оставя (и я/го оставям )да погледа малко телевизия. А за озлобяването (според мен) не е от филма , играта ...... , а от това , че разбира че му изтича единия час позволено време и ще играе чак другата седмица.Ужас.И аз бих била злобна , ако ми вземат PC -то за цяла седмица.Това е лично мнение и не искам да се заяждам.

# 23
Цитат на: stella

Просто не искам да превръщам телевизията в забранен плод.

Аз не останах с впечатление, че някоя от писалите по тази тема мами, иска да превърне телевизията в забранен плод. Доколкото схванах, целта е да се подбират определени предавания, съответстващи на възрастта на децата и да не се допуска застояване пред телевизора часове наред. Няма нищо лошо в това децата да гледат детски предавания по 1-2 часа на ден, но да превръщаме телевизията в заместител на игрите, приказките, книжките, разходките и не на последно място, контакта с родителите, не съм съгласна. Но и не желая да си налагам мнението. Всеки да си възпитава детето по най-удачния, според разбиранията си начин.

# 24
  • Мнения: 2 755
Госта бях аз  Simple Smile

# 25
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Jenia_Violeta
Всички майки които забранявате на децата си да правят нещо , спомняте ли си недалечното минало , когато на вас са ви забранявали разни неща.Колко важни са били за вас те тогава и колко важно е за тях сега ТВ или PC.Защо трябва да забраняваме или ограничаваме.Нека да се опитаме да разнообразим , да залъжем , да заиграем и т.н.По-добре да заведа детето на разходка , на гости .... , но все пак ще я/го оставя (и я/го оставям )да погледа малко телевизия. А за озлобяването (според мен) не е от филма , играта ...... , а от това , че разбира че му изтича единия час позволено време и ще играе чак другата седмица.Ужас.И аз бих била злобна , ако ми вземат PC -то за цяла седмица.Това е лично мнение и не искам да се заяждам.


Женя, пет-месечното ти дете какво ще научи от телевизора Wink?

Сега серизоно - на мен никога не са ми забранявали да гледам ТВ и гледах. Гледах обаче само детските предавания. А колко време продължават те? Час или два на ден и толкова. Това е нормално. През повечето си свободно време играех навън с децата. И все пак детето не трябва да виси по цял ден пред телевизора и да гледа каквото му попадне. Става въпрос за детенце, което вече е на определена възраст. 9 - месечното ми бебе няма какво да научи от телевизора. По-добре да му пускам детски приказки например или музика, отколкото да гледа ТВ.

Агресията за жалост доста се провокира от екрана, където непрекъснато се стрелят, бият и непрекъснато се демонстрира насилие....

И сега за да не ме обвините в празнословие - имам племеник на 12 години, който си знае, че може да гледа телевизия и да играе на компютъра определено време през деня. За сметка на това, че не виси непрекъснато пред телевизора чете книги непрекъснато. С тях се събужда и с тях си ляга. Това е. Ходи на джудо, свири на китара и изключително много чете.

Аз искам детето ми един ден да предпочете книгата пред екрана. Играта навън, пред поредния екшън. Толкова е просто!

# 26
  • Мнения: 597
Мисля,че няма проблем сина ми да гледа телевизия,да чете книги междувременно и да играе с някакви играчки.Просто нещата могат да се съчетаят.Въпрос на избор на родителите-моят избор е такъв.Аз съм гледана така и ето че съм станала човек с висше образование-това че съм гледала телевизия повече,не ми е пречело да чета много книги и да играя с приятчетата навън.
И сега не ми пречи нито на работата,нито ми е пречело на следването,нито на домакинстването...
Въпрос на съчетаване на нещата.

# 27
  • Мнения: 237
Като беше около годинка моя дечко гледаше само и единствено рекламите и беше като хипнотизиран. В момента, в който свършеха се отдаваше на други занимания. Децата на мои приятелки правеха същото. С времето това премина и сега му пускам да гледа по малко за вълка - "Ну Погоди", за Коко - "Чебурашка", за телетъбисите или някое друго филмче, което той си избере. Винаги сменям канала ако по телевизията вечер дават филм с разни взривявания, убийства и други подобни ненормалщини, защото веднъж установих, че ужасно много се впечатлява. Дни наред се говореше само едно -  как баткото натиснал копчето и самолета гръмнал. Така че, мисля-  да, телевизия може по малко и предавания съобразени с психиката на децата, това не вреди. Пускам концерти на разни групи така хем гледа хем и музика слуша. Има образователни филмчета, от които децата могат да научат много полезни неща.  Stuck Out Tongue

# 28
  • Мнения: 7 821
У нас телевизора работи почти нон стоп, но децата не го гледат, даже и по рекламите не се заглеждат много вече, но и аз избирам музикални канали или Дискъвари, Енимал планет и др. Вики гледа сутрин половин час анимация и след обяд 1 час, но следобедното ще изчезне другата седмица като сменим времето и почнем да излизаме.
Аз съм на мнение, че всичко трябва да е с мярка  Wink . Разбира се че има какво да се научи от телевизията, но от друга страна тя, според мен, подтиска фантазията за разлика от книжките. У нас много се чете и децата имат много книжки и това, че Вики откри анимацията, за моя радост, въобще не повлия на желанието му да четем заедно  Grinning . Даже много често и да гледа нещо, ако му предложа да му прочета книжка зарязва анимацията веднага пристига  Simple Smile . Особено важно за малките деца е и това, че четенето е приятно прекарано време с мама или татко, а не просто интересно занимание.
Колкото до агресията, както вече в няколко теми обсъждаме, децата така или иначе откриват агресията. И ние като родители трябва да ги научим да се владеят, но не бива да вярваме, че само като не гледат агресивна телевизия, няма напр. да се бият. А и от друга страна малко агресия в умерени граници и количества си е нормална и даже полезна  Wink .
Успех в избора, докато той е наш, че после ... никой няма да ни пита  Simple Smile .

# 29
  • Мнения: 4 244
Телеви3ията - 3а и против и по колко време е много едно3начно да се пита или да се обсъжда.
3ависи от самите вас като родители.

Ако вие самите не сте книжни плъхове и предпочитате готово сдъвканата информация на телеви3ията, то предполагам че Ще ра3реШавате нан децата си бе3огледно да седят пред телеви3ора, но може и да искате децата ви да обичат книгите повече от вас

Ако сте книжен плъх или искате детето ви да по3нае света чре3 чудния свят на буквите а не на картинките, то сигурно Ще давате на детето си да гледа телеви3ия но толкова колкото е необходимо, като съЩевременно детето Ще бъде 3авладяно от вълШебния свят на книжките с картинки, в които се крият много и най ра3лични истории.

Конкретно 3а моите деца - малкия се 3агледжда не повече от 10 мин в анимиации, каката обича да гледа анимации и научно популярни филмчета. Четенето на книжки все оЩе е моя 3адача, но чакана и желана част от деня ни.

Всеки сам реШава кое е най добре 3а детето му. По това колко време детето виси пред телеви3ора не може да бъде ка3ано ти си лоШа или добра майка Sign Exclamation

# 30
  • Мнения: 256
Цитат на: k i k i
Малкото ми момче много гледа телевизия и то най вече рекламите.Много хора казват че това не е хубаво други пък че ако не е по цял ден не пречи.Кажете и вие какво мислите по въпроса?

Аз не съм категорично против гледането на телевизия, НО много зависи какво се гледа, по колко и колко е голямо детето.
Аз съм ЗА, когато телевизията се използва разумно, като образователна играчка, като учител и възпитател с разнообразни дарби

# 31
  • Мнения: 1 383
Моят син гледа телевизия от двегодишен - започнахме с Телетъбис. След около 3 месеца му купих първото филмче - Книга за джунглата. Допреди половин година бяхме изключително на филмчета, защото исках аз да подбирам това, което гледа. А той много, много обича да гледа. Не е въпросът в това колко му  позволявам. Много деца на мои познати въобще не могат да си задържат вниманието върху филма. А моят син ако го оставя, може да гледа по цял ден. Бях го ограничила до 1 филмче на ден. Изобщо съм ЗА детските филмчета, като съпътстващи игрите и четенето /ние много четем/, но не като алтернатива. Детето ми има голяма обща култура и богат речник, който впечатлява много възрастни, отчасти благодарение на филмчетата.
Това, което ме притеснява напоследък е, че почна да гледа и филми за големи, стига да са дублирани. Чувствам се виновна като пусна телевизора, пък и на мен ми се иска да позяпам някой филм след новините. А не всичко в тях е допустимо за него. То ако е някой гаден страшен филм, няма изобщо да го гледам, но в повечето съвсем нормални филми има някоя друга сцена със секс или насилие. Опитвам се в тези моменти да му отвличам вниманието, но не винаги успявам. Другият проблем е, че съвсем сам работи с дистанционното и дори се е научил да търси каналите и да ги запаметява. Нищо не мога да скрия от него, а е едва на 4 години. Не знам какво ще правим по-нататък.

# 32
  • Мнения: 597
Моят син сапунките ги гледа,а когато искам да погледам нещо по-така вечерта,той отдааавнааа е заспал,така че няма проблем.

# 33
  • Мнения: 532
Ами то ще порасне дай боже. Аз изказах мнение принципно и в него не съм казала , че телевизията е нещо много хубаво , но я има.Там ставаше въпрос за забраните за гледане и игране. И пак казвам това е мое мнение и никой не е длъжен да се съобразява с него.

Общи условия

Активация на акаунт