И аз да питам за акането (и други неща)

  • 2 577
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 911
Синът ми е на на 3 мес. От месец и половина има проблеми с изхождането. Преди акаше по няколко пъти на ден, после по веднъж, после през ден, до тук добре, но когато започна и през два-три вече ми стана притеснително. Изобщо не мога да бъда убедена, че веднъж седмично е нормално (както казват педиатри и мами тук във форума), защото ми се струва, че поне през ден трябва да има нещо на памперса. Започнах с клизмички - предварително приготвен сапун, около два см да влезе в дупето, но не съм сигурна за ефекта, защото се изакваше не непосредствено след клизмата, а няколко часа след нея или на другия ден.
Днес отидохме при педиатърката за поредната Пентаксим. Казах й че има увеличена лимфа на врата , зад ухото без никакви други оплаквания; забелязах бучицата съвсем случайно преди седмица. Извика оше 2 педиатърки от съседните кабинети и нищо не можаха да ми кажат за лимфния възел. Остана само един висящ въпрос от една от лекарките "Дали не прави алергия?"
По въпроса за не-акането едната ми препоръча Дуфлак. Ама аз не искам с лекарство да ака и освен това не е запек, защото са му кашести както обикновено. Тя каза, че Дуфлак-а не е лекарство, ами спомага за увеличаване обема на фекалиите и спомага да се изхвърлят.
Другата каза, че щом пълни обилно памперса - няма проблем дори и десет дена (!!!???) да не ака, понеже като е на кърма и тялото абсорбира всичко... е чак пък  всичко не ми се вярва някак...
Третата каза да започна да му давам преди ядене по една чаена лъжичка сок от круша и така всеки ден да увеличавам с една лъжичка, докато станат 20 гр., но не повече, т.е. 4 лъжички. Аз й казах, че не искам да го захранвам от сега, още повече със сок, а тя каза, че това не било захранване, а заради изхождането.
Просто не знам какво да мисля и за пустото му акане, и за тази лимфа.
Извинете ме, ако ви се струва твърде дълго и подробно.
Помагайте, мами!

# 1
  • Мнения: 5 393
Как да ти помогнем, като не вярваш на това което ти казват мамите.?
Как мога да те убедя, че клизмичките са в пъти по-вредни от неакането по няколко дни?Че по този начин ще му докараш на бебето лениви черва и ще дойде момент в който няма да може да ака без чужда помощ?
Ако е изцяло на кърма, наистина може да не ака по 6-7, че понякога и 10 дни, да-колкото  и да звучи невероятно.И не го казват само мамите от форума, а и различни многоуважавани специалисти по света.В библиотеката на кърмаческия форум има много информация по този и други въпроси.
 За лимфата-Иво също има подут лимфен възел на вратлето, не е притеснително, аз също имам откакто се помня.Стига да не е болезнено при пипане не се притеснявай.Алергия към какво?Нали е на кърма?

# 2
  • София - Младост 1А
  • Мнения: 2 384
ами за акането... това е положението. На нас рекорда ни е 6 дни. И аз като теб смятах че не е нормално и мъчих дечко с термометъра ама нъцки. Не щеше да се изака и това си е. На 6-тия ден... е такова чудо не бях виждала. След това не ни се е случвало да има пауза повече от 3 дни. При нас лошото беше че малкия имаше проблеми с коликите, акането и т.н. и доста се мъчеше че не може да се изходи. Открихме че симетикона в капките против колики го запича и ги спряхме. След това не е имал проблеми.

А за лимфата... може би трябва да го заведеш на специалист. Какъв обаче...  newsm78 ... дано другите мами да споделят.

# 3
  • Мнения: 254
Привет! И ние сме на същата възраст и минаваме по същото трасе явно Sad Само на кърма сме. За съжаление и на чай против колики и Инфакол. Преди акаше след всяко папане, после по 1-2 пъти на ден, а от седмица насам ( след едно даване на Саб Симплекс, ако изобщо има нещо общо) - на 2 дни веднъж Sad Стана и по-миризливо някак. За мен е неприемливо обяснението с тоталната преработка на кърмата някак, пък й виждам,че детето не се чувства добре, има газове, ревлива е и т.н.
За това, когато 2 дни не ака й правя клизма, но не с термометри, мушкато или сапун - всичките тези ми се виждат много агресивни, а класическа клизма с хладка водичка - прави се с помпичката за нос, като аз лично махам силиконовия накрайник, защото ме е шубе да не остане в дупето и намазвам пластмасовото крайче с малко Лансинох ( и без това става). Резултатът идва почти веднага и детето се успокоява. Майката също Wink
За дуфалак или пък ранно захранване, заради запека - не съм навита, преди да опитам друго. Доста четох по темата и явно има такъв период при развитието на много кърмачета, който в даден момент отшумява. Дано да е скоро при вас и нас! Praynig
За лимфното възелче не знам. Предполагам, че няма връзка с акането. Ние не сме ползвали Пентаксим.
Между другото, забелязала ли си промяна в миризмата на акото - при нас има - някак по-кофти мирише Thinking Чудя се дали не е от Инфакола... ще пусна въпрос към майките, които са давали.

# 4
  • Мнения: 9 050
Наистина е малко странно. Аз не ви вярвам, но ми помогнете.
И моят в началото акаше по няколко пъти на ден. После разреди. Към 3-тия месец акаше през 3 -4 дена ( но той е на АМ от самото начало ). От това, което съм чела, при кърмените деца интервалите могат да са и по-големи.
Аз  също не виждам нищо лошо в сока от круша. Това наистина не е захранване. 4 лъжички. Толкова долу-горе е и дозата Панадол, ако вдигне температура. И Панадол-а ли го броиш за захранване? Просто сокът от круша ( както и пюрето ) действат разхлабващо. Също така действат и сок и пюре от сини сливи.
За лимфата нищо не мога да ти кажа. Поискай направление за специалист, ако се притесняваш.

# 5
  • Мнения: 911
Благодаря ви, момичета!!!
Ок, ще изчакам - без клизми и лекарства. Ако не се изака още 2-3 дена ще почна сока.

# 6
  • Мнения: 2 616
И Мартин не ака по цяла седмица, и какво от това? Всяка вечер му правя масаж на коремчето, което не е подуто и твърдо-признак при запек, примерно, лежи по корем по цял ден, защото вече лазим, той е астлив и не му пука. Защо трябва да ака всеки ден? Ти ходиш ли до тоалетната всеки ден? Аз-не и тов аникога не ми е причинявало дискомфорт, както виждам на детето ми също.
Ако толкова те притеснява, че детенце не ака, пий ти сок от круши, на мен на Капи най-ми допада и помага, но не детенце, а ТИ пий сока и се кърмете. Спри клизмите, лекарствата и какво ли още не, сигурно са ти дали като акъл. Масажирай ми стомахчето на беб след баня, по посока на часовниковата стрелка като постепенно намаляваш диаметъра на кръгчетата, които правиш, все едно рисуваш мишена, така се движат и червата, и се успокой.

# 7
  • Мнения: 4 915
.....Как мога да те убедя, че клизмичките са в пъти по-вредни от неакането по няколко дни?Че по този начин ще му докараш на бебето лениви черва и ще дойде момент в който няма да може да ака без чужда помощ?

Ако е изцяло на кърма, наистина може да не ака по 6-7, че понякога и 10 дни, .....
 

Така е. Да не повтарям същото.
А и сама казваш, че детето няма запек - при запек акото е на сухи, твърди топчета, които не цапат памперса.

Престани да му ровичкаш из дупето, няма нужда.  Grinning

Не давай сок. Освен, че няма нужда, можеш да му докараш алергия, диария, стомашен дискомфорт.

Бебето ти НЯМА нужда от нищо, освен от кърма. И от твоята увереност, че всичко е обичайно и наред.

# 8
  • Мнения: 911
... коремчето, което не е подуто и твърдо-признак при запек... Защо трябва да ака всеки ден? Ти ходиш ли до тоалетната всеки ден? Аз-не и тов аникога не ми е причинявало дискомфорт, както виждам на детето ми също.

Да, коремът му не е подут или твърд; и аз му правя масаж всеки ден - с кръгови движения по посока на часовниковата стрелка, и на въпроса ти -да, всеки ден, та понякога и по два пъти  Embarassed Embarassed Embarassed, да ме прощавате всички за откровеността; и ще изпитам страхотен дискомфорт, ако пропусна няколко дена... момичета, всичко това ме навежда на мисълта, че може би проблемът е само в моята глава, защото бебето видимо е съвсем добре, само дето понякога доста се напъва и аз си мисля, че е заради това неакане.
А за сока - лекарката имаше предвид от плод круша, а не тези готовите.
А честно казано ме е страх от сега да давам соци разни, именно заради алергия.
Още веднъж благодаря.

# 9
  • Мнения: 4 915
И аз още веднъж: не давай "соци".  Grinning
При бебето ти всичко е ОК.

# 10
  • Мнения: 1 672
не се притеснявай дъщеря ми също акаше на 4 дни веднъж.Бях се притеснила много и се обадих на докторката, тя ми каза да не се притеснявам че няма къде да иде и ще се изака и то така стана.Седа и давам вече плодови пюрета и ака през ден



# 11
  • Мнения: 5 362
Да не цитирам и повтарям,но съм напълно съгласна с мнението на Мечо Пух!  Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 2 003
Аз за акането не мога да помогна, защото дъщеря ми чак като мина на обща храна почна да се запича (но баш си запек с твърдо ако на дарадонки) Но при нея причината е пълен отказ да яде плодове и зеленчуци.

Обаче имаше още от съвсем малко бебе подуто лимфно възелче само от едната страна на вратлето. Не е била болна и нямам обяснение за него, нито пък докторката ни. Дори до скоро си го имаше (трябва пак да проверя).

# 13
  • Мнения: 1 924
Честно казано,не виждам защо прекомерно се взираме в това колко пъти акат бебетата.
Че чак и им помагаме, ако го правят по-рядко, отколкото ние сме преценили(?!) , че трябва.
Ако аз не се изходя няколко дни,без да имам други оплаквания,не ходя автоматично да си правя клизма, просто ей тъй за профилактика...

# 14
  • Мнения: 911
Честно казано,не виждам защо прекомерно се взираме в това колко пъти акат бебетата.
Че чак и им помагаме, ако го правят по-рядко, отколкото ние сме преценили(?!) , че трябва.
Ако аз не се изходя няколко дни,без да имам други оплаквания,не ходя автоматично да си правя клизма, просто ей тъй за профилактика...

Честно казано само това ли успя да измислиш? Защото честно казано, аз търся съвет. И още по-честно казано, след повече от десет години стерилитет, като родиш накрая, не ще гледаш колко ака, а колко диша в минута, примерно!

Много моля, някой модератор да заключи темата.

Общи условия

Активация на акаунт