отказва да яде с лъжичка

  • 560
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 658
Здрвейте, моето момиче е на 6 мес. и половина и от вече четвърта седмица се захранваме със зеленчуково пюре. Две седмици си изяждаше всичко, но от миналата седмица категорично ми отказва да преглътне, каквото и да било. Колкото и да е гладна плюе все едно и давам отрова, а иска само да суче. Мислех, че проблема може да е в никненето на зъби, защото много я мъчи тия дни, но днеска я преглежда педиатър и каза, че и е зачервено гърлото и може да е заради това. Вие ималили сте такъв проблем? Притеснявам се, защото още сме в началото на захранването и тя ми отказва да яде, а хемоглобина и е вече 105. Пробвах да и дам каша, но от нея получи разстройство, въпреки, че и дадох само няколко лъжички.

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Ако й е зачервено гърлото, не я насилвай.
Свикни с мисълта, че при хреми, неразположения и болести детето ще отказва храна и това не е световна трагедия, ако иска само да суче, нека да е на мляко няколко дни, когато се почувства ОК, пак ще си изяжда пюрето.
Когато си болна, ти също не ядеш с охота и би искала някой да те глези.
Остави детето да се води по природата си - така организма се мобилизира и се лекува сам. Може да ти изглежда много притеснително, но всъщност не е.
На хемоглобина нищо няма да му стане за няколко дни, а и не си мисли, че зеленчукови пюрета вдигат хемоглобина с магическа скорост. Бебоците около 6 мес. имат нисък хемоглобин масово, и това е по физиологични причини, и няма нищо общо с късното захранване - моят малкият реално има заместено хранене с пюре чак на 8 мес, а хемоглобинът му на 6 м. беше 118, и то при положение, че имаше куп проблеми,  много тежък рефлукс и повръщаше на поразия, а теглото му беше под долната граница на нормата... така че не бой се, децата са по-близо до природата и инстинктивно знаят кое е добро за тях.

# 2
  • Мнения: 1 328
Пробвай с пръсти да даваш храната, след като мине гърлото. Моето момченце не предпочита с лъжица. Даже го бях травмирала в началото на захранването и упорито отказваше.  Embarassed Минахме на кърма няколко дни и прояде после.

# 3
  • Мнения: 865
И аз си мисля ,че е от зачервеното гърло.Дразни я храна различна от мляко и затова отказва.Още повече  казваш в началото е приела добре захранването.
 Мария в жегите също отказваше пюрета и каши и караше на кърма.Сега пак е с предишния си апетит.

# 4
  • Мнения: 5 401
Каквата и да е причината, моят съвет е да не насилваш детето!  Peace Щом в момента има желание да суче, остави я. Това е период, който ще мине. Казвам това, понеже при нас отказа от храна стана много драстичен и в следствие на натиск от наша страна, Каби отказа да яде с лъжица. Това се случи когато навърши годинка. Не зная дали не му причиних някакъв психологичен проблем, но 3-4 седмици той ядеше само плодове, бисквити и кърма. Изведнъж прояде всичко, но с вилица и от нашата храна.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 941
Каквата и да е причината, моят съвет е да не насилваш детето!  Peace Щом в момента има желание да суче, остави я. Това е период, който ще мине.
Peace

# 6
  • Мнения: 1 049
Нормално е като и е зачервено гърлото да не иска да преглъща, ние сме винаги така... в такива случаи сме карали даже само на мляко. Може да пробваш и с гумена лъжичка, те са мекички и помагат, особено като никнат зъбките по-нататък  newsm10

# 7
  • София
  • Мнения: 2 658
вече минаха 2 сед. и тя продължава да се мръщи на всичко каквото и сложа в устата, чак се потриса от погнуса. Давам и неща, които преди са и харесвали и е яла с желание, а сега не иска нищо освен да суче. Незнам от зъби ли е, от гърло ли, но скоро ще направи 7 мес., а със захранването сме до никъде.

# 8
  • Мнения: 1 691
Има време за захранването, не се притеснявай чак толкова! 6 месеца е ориентировъчен срок, а не задължителен предел - нищо няма да й стане, ако е основно на кърмица.
Дано съветът ми не ти се стори прекалено драстичен - остави я една седмица само на кърма, като не предлагаш нищо друго. Взимай я с теб на масата, когато се храните, за да й стане интересно. След седмица опитай да предложиш 1 хапка от нещо (може и с пръсти, ако се притеснява от лъжичката), ако я изяде, не предлагай втора хапка, докато не си поиска сама. Този период също може да продължи седмици - важното е да не се отчайваш и да не я насилваш с по-големи количества, отколкото тя иска. Един стар педиатър беше казал, че ние определяме какво да яде детето, но то само определя колко да яде.

# 9
  • Мнения: 13 666
Захранването на бебето често изглежда като танго - две напред една назад. Ние самите вече месец опитваме да се захраним с променлив успех а сме на 7 и половина. За мен рецептата е - не насилвай детето, бъди изобретателна, дай му да "позабрави" лъжицата и вкуса на това което не харесва, после пак се върни към него но в символични количества. Детето трябва да знае че каквото и да му дадеш да опита е вкусно - демонстрирай с примляскване, както и че след като го опита ще си получи порцията цоки цоки, ако категорично отказва спри за няколко дена опитите и премини само на кърма, а после пак. При нас това работи, така че опитай

За хемоглобина не се притеснявай - и нас ни правиха изследване в 6 месец и сме с хемоглобин 110 - това били горе долу нормалните показатели за бебета ни каза педитъра. Ти пишеш, че хемоглобина е "ВЕЧЕ 105" това означава ли че сте го мерили предварително и от какви стойности е паднал на 105?

# 10
  • Мнения: 2 096
и може би зъбите са причина за зачервено  гърло ..  каквото и да  е много лекари препоръчват да се мине само на мляко докато се стабилизира бебо.. той ще ти покажа кога е готов пак за пюре

# 11
  • София
  • Мнения: 2 658
на 3 мес беше 110, затова казвам,че е паднал. Тя проявява огромен интерес към моето ядене, но каквото и да и предложа с пръсти или не ми отказва. Пробвах да ям от нейното пюре пред нея, за да види, че е вкусно. Давам и неща, които преди е харесвала, но сега ги плюе все едно и давам шведска горчивка.

Общи условия

Активация на акаунт