Някой прилага ли педагогическо захранване?

  • 6 390
  • 55
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 3 893
Цитат на: Инка
Аз просто смесвам 1-1,5 чаени лъжички оризово брашно с кърма, за да стане рядка каша, и давам.


Мерси за линка.

Не разбрах - това брашно не се ли вари нещо. Не вярвам да вариш кърмата.

# 31
  • Мнения: 385
Цитат на: Raya
Не разбрах - това брашно не се ли вари нещо. Не вярвам да вариш кърмата.

Не се вари.  Laughing Затова е лесно, само смесвам.
Фирмата е Baby Organix (www.babyorganix.co.uk). Но не ги внасят в България.
Тук из форума имаше и добри вносни каши за захранване, които мисля, че не се варят. Не смея да цитирам по памет обаче.

# 32
  • Мнения: 385
Днес преглеждах Я-мама и си извадих още една статия за т.нар."педагогическо захранване". Мисля даже че е по-конкретна от първата, която четох. Ето линк
 http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm
Аз отивам да си я прочета по-подробно. Виж я, струва си.

Кажи кога ще е ден първи при вас?

Аз вече сложих на малкия Павел и пюре от круша в оризовата каша. Много му се услади. Купих една аржентинска (?!) круша и от нея излезоха 10-11 дози.

Видя ли тези препоръки за съхраняване на пюретата във фризера? На мен много ми допада идеята за формичките за лед. Вчера приготвих пюре от моркови и пюре от круши. Напълних 4 формички. Днес вече ги освободих и имам две торбички с кубчета. Скоро ще направя пюрета от ябълки и от тиквички. И ще имам за доста време напред.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 893
Още се боря за отлагане ( не много успешно ). На 30 - ти става Боби на 6 месеца и тогава очаквам голямата офанзива...

# 34
  • Мнения: 385
Rolling Eyes Ти се опитай да насочиш "офанзивата" към заснимане или там други дейности, така че много много да не ти се бъркат. Понякога децата започват да плюят и да се кривят. Но моята приятелка дъщерята уж започнаха като навърши 6м., детето прие друго освен кърма едва на 8м. Знаеш трябва търпение. Така че около теб също ще трябва да има спокойствие, да не те пришпорват.

# 35
  • София
  • Мнения: 3 893
Малкият с голям ентусиазъм пиеше сокчето от лъжичка. Лошото беше после - цяла нощ се гърчи от колики. И на другият ден свекървата като му набута 5 лъжички докато се обърна, не ме питай как си изкарахме до сутринта...

Та все си мисля, че ще папка с кеф, а после ще има гърч.

# 36
  • Мнения: 195
С интерес следя темата, че скоро и мен това ме чака:).
Рая, ти продължи ли да му даваш сокове? Аз нарочно не давам именно за да не се върнат коликите, че бяха много зловещи, макар и за кратко.
 А ти , Инка, давала ли си въобще сокове? Искам и да те попитам именно пюрета ли му даваш (сварени круши) или само ги пасираш плодовите - бях чела някъде, че може и само пасирани.
Решила съм скоро да ходя на консултация за захранването при една неоантоложка, която се движи в крак с новите тенденции - ще пиша, ако каже нещо различно от това, което вече знаем:).

# 37
  • София
  • Мнения: 3 893
Веднага ги спрях соковете, щом се убедих, че коликите са от тях. Това беше преди три - четитри месеца. Сега още нищо не давам. Но скоро ще трябва да почна и затова я пуснах тази тема.

Ако бебока е 6-7 месечен можеш да му даваш сурови настъргани на дребно плодове. Или поне така писа някъде  boo.

Хайде като ходиш при неоантоложката ( какво всъщност е това - неоантолог ), питай за педагогическото захранване. Много ще съм ти благодарна.

# 38
  • Мнения: 195
Ами неоантолог е лекар, който се занимава с новородени, най-общо казано. Така като ме попита и аз не мога да дам точно определение:). Всъщност тя е и педиатър и работела в отделение по неоантология във ВМИ и така...
Ще питам за педагогическото захранване, прибавям си го в списъка с въпроси. Още не знам кога ще ходя, но смятам тези дни да се обадя. Ще ви пиша.

# 39
  • Мнения: 385
Добре, че можем да споделим опит. Аз с педиатърката, по-точно GP-то не съм се съветвала,а и да си кажа честно статията за захранването ми е много полезна като насоки. Сигурна съм, че разните специалисти биха ме посъветвали да имаме план за стигане на някакви грамажи и скорошно заместване на едно после второ ядене. Изобщо няма да го има разбирането, че детето всъщност се наяжда с кърма, а останалото е просто да опита.

Абе, вие сами ще видите какво ще ви посъветват, но по-полезна ще ви бъде статията. Аз вече няколко пъти я прочетох. И като започнете да мислите за захранването като просто за пробване на вкусове, няма да имате проблем. Е, ще си остане проблем споровете с околните (свекървата!, съпруга!), които винаги бързат да дадат нещо да не се "лишава" бебо...

# 40
  • Мнения: 195
Ами ще видим какво ще каже педиатърката - препоръча я една майка от форума от Пловдив, засега знам само, че препоръчва захранването след 6 месеца.
Що се отнася до спорове - аз имам късмет в това отношение. Свекърва ми и тя е кърмила мъжа ми много време (само дето го е отбила рязко, но си е карал само на мляко доста дълго-захранила го с кисело мляко). Но и да не беше така - никога в нищо не ми се е бъркала. А съпругът ми пръв ми каза да кърмя "поне до 1 година, нали ? "  Simple Smile. Той е изчел доста от статиите тук и напълно одобрява начина на хранене на бебето. Инка, ти говориш за статията http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm , нали?
А как го дават захранването в твоята английска книга - със заместване или не?
http://www.mother-2-mother.com/samplemenus.htm - вижте и това. Щях да го превеждам, но не остава време.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 893
Цитат на: Инка
. Е, ще си остане проблем споровете с околните (свекървата!, съпруга!), които винаги бързат да дадат нещо да не се "лишава" бебо...


Е, вече имам такива. Днес дадох малко банан. Естествено, Малчо само дето не подхвръкна от кеф. И като се почна - " Дай му още на детето. Виж как си иска. Изтекоха му очите ..... ".

Понякога помощта е в голяма тежест.

# 42
  • Мнения: 117
Цитат на: Raya


Кашите са ми проблем - как се прави каша? Нямам предвид фрикасето, където брашното се запържва и се долива бульона. Как се прави оризова каша или от елда? За овесените ядки видях, че ако ги оставиш на тих огън да къкрят и стават на нещо като каша, ама другите неща?



В общи линии вече са ти написали как да правиш каша. По принцип има 2 начина да направиш каша за бебето. Или използваш брашно(готово или мелиш в кафемелачка обикновен ориз, елда и др.) и после го слагаш във вряла вода и вариш малко(или само заливаш с гореща вряла вода). Или първо вариш да речем елда(някъде половин час да ври на котлона) и после я пасираш. После може да се сложи малко кърма. Някои слагат сол, захар, мляко, плодове, но аз винаги я правя само с вода. Може да се прави по-рядка или по-гъста каша, после ще видиш каква точно ще хареса на бебето ти.
Може да се прави и в микровълнова или пароварка.
Аз давам също и пшенични ядки, просо, ечемик, но това по нататък, ние сме големи вече.

# 43
  • Мнения: 385
Цитат на: натали
Инка, ти говориш за статията http://www.yamama.ru/breastfeeding/prikorm.htm , нали?
А как го дават захранването в твоята английска книга - със заместване или не?

Да, точно за тази статия. Всъщност Буу я е превела. Аз пък съм се заблудила, че са две статии, а то съм гледала една и съща. Само че сега май вникнах по-добре.

В The Contented Little Baby Book of Weaning в края на първия месец се очаква да отпадне храненето в 22:00ч. Аз вече все по-критично се отнасям към тази книга, защото имам чувството, че ако карам по нея бебо няма да поема нужния минимум кърма. А и кой може с точност да определи колко поема едно дете от гърдата. Както и да е, ползвам някои съвети за приготвянето на храна и ще ползвам някои от рецептите.

Аз сега давам друга храна само по обяд. Може би ще започна и сутрин някаква "микропроба". Но изобщо няма да бързам да замествам. Той сам ще си покаже. Ние още нямаме зъбки.

Беше ме питала за сокчета дали съм давала. НЕ! Нищо не бях давала до навършени 7м. и една седмица. Даже чай по никакъв повод не съм давала. Както обичах да казвам, не му разреждам кърмата с нищо. Сокчетата освен че са лесни за приемане друго предимство нямат. Даже нали има една статия за това как до 6м. даже вредят. То и след 6-те месеца защо ли да се дават като идеята е бебо да добие навика да дъвче и да поема храна от лъжичка?!? А щом като суче кърма, когато си поиска няма как да не си набави нужото количество течност.

# 44
  • София
  • Мнения: 3 893
Не успях да разбера от статията ( може и да съм чела през ред ) - дават се до три микропроби от една храна ли? Или от няколко храни по 3 проби? Това на едно ядене ли е или за целият ден?

Липсва ми техническата информация.

Общи условия

Активация на акаунт