Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Бебета
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора

София

Май почнах вече да се притеснявам, моля ви да споделите вашите деца на тази възраст колко говореха.

Ето и база за сравнение - моето казва само някои смислени думи - тате (много по-често от мама), мама, хайде, хайди, дай, дай ди (разбирайте "дай вода"), дай деее - като иска нещо да му дам, и някой път и на кучета и на котките им казва нещо подобно на "куце", казва и бебе доста често, на едно казва 'но'. Преди като беше гладен казваше Ами, ми, миии, но вече не го казва.

И сме дотук. Не ви карам сега всяка да изброява всички думи, които казват децата ви на тази възраст, просто давам пример за бедния му речник. До тук изречение не е правил освен от типа "хайде, дай я де' - и то все като иска вода. мама, тате казва когато си иска, но не, за да ни извика, просто си бръщолеви. Говори си и някакви негови бебешки неща.

Имам ли повод за притеснение, иначе около него непрекъснато се говори. Но като го караме да повтори нещо, "кажи ...", не иска. И изобщо проговарянето зависи ли до голяма степен от това колко му говориш и го учиш да говори.

напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...
Цитирай

Варна

Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.
Цитирай

София

Не се притеснявай. Моята, хем е момиче, до двегодишна имаше подобен речников запас. Наскоро се отприщи и ела да видиш сега какво става - не мога да взема думата.

ох дано да е така, аз някак почнах дори да се чувствам виновна след многото подпитвания на хората около мен, основно от родата.
Почнах да се чудя дали не е трябвало много повече усилия да полагаме в тази посока досега.  newsm78
Цитирай

БУРГАС

Моя големия много рано проговори(и то не на бебешки),а малкич от известно време не му спира устата,но само аз му разбирам.Не се притеснявай всичко ще се оправи.  bouquet
Цитирай

напоследък нещо родата почва да подпитва защо е така, а и мъжът ми вече нещо взе да се притеснява...
Изобщо не е притеснително, от родата ти идват притесненията. Забравили са техните деца кога са проговорили. На големия (сега на 6,6 год.) 4 човека му висяхме на главата и все му говорихме и... проговори на почти 4 години. Все още не говори много правилно. Малката си я гледах почти сама и проговори малко преди 1,6 год. Според мен, ако детето контактува с по-големи говорещи деца проговаря по-бързо и пак всичко си е до дете. Не се притеснявай, много е рано още.
Цитирай

София

На моя приятелка първото й дете проговори на 3 години, до тогава само мама и тата знаеше. Ела да я видиш сега, ще надприказва целия форум (вече е на 8 години). Всяко дете си е различно, моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно) .И други, ама те вече са неразбираеми, освен за него.  Laughing Но пък още не може сам да се изправи да седне, аз го слагам да си седи.
В едно отношение се развиват по-бързо, в друго по-бавно. Так ще е през целият им живот.
Да са ни живи и здрави!
Цитирай

UK, Harlow/София

Моето дете след 2 седмици ще стане на 3г. и едва сега започна да се опитва да говори.Всички деца са различни, не се притеснявай.
Цитирай

София

И аз се притеснявах на тази възраст на Калина, но на 2 г. изведнъж се отприщи и започна направо изречения да прави.
Не се тревожи, повечко се занимавай с него - говори му, чети книжки.
Цитирай

Abu Dhabi

о, я споко. И моят е на година и 10 месеца, но дори мама не казва. Бърбори си нещо негово си, но нищо, ама нищо смислено от гледна точка на възрастен човек.
Цитирай

Бургас

Ами Айнщайн е проговорил на 4 години, пък до Нобелова награда стигна човекът... Няма от какво да се притесняваш. В момента детето е една попивателна, за това наистина е важно да му говориш и то ясни и смислени неща, а не бебешки думички. Повтаряй му на игра някакви детски стихчета, които са лесни за запомняне (ама както казвам аз "изигравай" му ги) и ще видиш как постепенно ще започне да ги повтаря. Пейте заедно песнички, четете заедно от бебешките книжки с много картинки и го питай какво има на рисунката... Според мен е важно освен да му говориш и да му задаваш лесни и кратки въпроси, за да предизвикаш постепенно отговор. Със сигурност детето има вече приличен речников запас, но все още му е пасивен, пък и аз знам че момчетата проговарят по- късно.
Цитирай

София

Ами, малко се поуспокоих, сега като прочетох мненията до тук. Благодаря ви! Аз дотук сравнявах с разни случаи, доста по-добре справящи се на тази възраст. Той и мъжът ми беше наскоро в чужбина при едно семейство с дете - и като си дойде, вика притеснен, оле то все говори, повтаряло дори и той като му казва думи, защо нашето не повтаря и т.н?

Цитирай

аитос

спокоино някои проговарят по-късно не се притесняваи
Цитирай

Abu Dhabi

а добро утро  35 винаги е така, появява се говорещо дете и съпрузите/бабите/роднините почват: "ама нашето защо не говори, ама да не е тъпо, ама да не би да му има нещо" Smile
Цитирай

Варна

моето е на 7 месеца , но от 4 месечна възраст казва мама, татЕ и баба. Сега се отвори и казва деди и хайде, ам ам. (казва ги ясно и точно)

Да бе, да Rolling Eyes. След два месеца може и стихотворения да рецитира.
Цитирай

Белгия/София

Синът ми е на 2 и нищичко не приказва. До 3г няма поводи за притеснение  Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 47 отговора