Гърне - от кога?

  • 2 794
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте мами!
Въпросът ми е от кога започнахте да слагате Вашите деца на гърне? За колко време успяха да свикнат с него и съответно да си казват, че имат нужда от него? Как свалихте памперса през деня? Ние вече го ползваме от два месеца , но само за ходенето по голяма нужда. А за пишкането ми се струва, че ще е доста трудно ...

# 1
  • Мнения: 1 347
Аз лично смятам да сложа моя син на гърне след 2-год. възраст, когато ми се стори готов и може да си каже, както и да разбере какво му обяснявам. Ако видя, че не е готов, ще върна памперса за известно време и после пак. От прочетеното по книжки оставам с впечатлението, че тази процедура е много лесна и естествена за по-големите деца (между 2 и 3 г.) и голям кошмар, ако се опитаме да я наложим прекалено рано; пък и опитът на мои приятелки го потвърждава. Сигурно има и много мами на друго мнение, но аз възнамерявам така да направя Simple Smile

# 2
  • Мнения: 353
Здравей!
Колкото се може по- рано, защото колкото порасват толкова по- трудно се учи да ходи на гърне. А по точно казано когато му дойде времето, всяко дете само си показва кога е готово за тази промяна.
Може да звучи смешно , но моят син е без памперс откакто направи 2г,6мес.
Но ми беше много трудно. Изглеждаше ми МИСИЯТА НЕВЪЗМОЖНА

# 3
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Пусни една търсачка тук и в Нашите деца. Излизат над 20 теми по този въпрос.

# 4
  • София
  • Мнения: 721
Да, след като прочетох първите два отговора и аз мисля да ползвам търсачката Laughing

# 5
  • Мнения: 881
Аз също съм на мнение че колкото по-рано,толкова по-добре.Ние вече през деня сме почти без памперс и за сега моята палавница си стои на гърнето и за малка и за голяма нужда,само се иска повече упоритост и по-често слагане на гърнето.

# 6
  • Мнения: 27 524
Още не сме започнали, но вчера го купихме  Grinning

# 7
  • Мнения: 6 618
От 9м. акаме в гърне ,но не махам памперса .

# 8
  • Мнения: 1 081
Аз започнах раничко-на 6месеца, когато започна да сяда. Най-лесно се оказа с пишкането веднага след сън-безотказно действа! И понеже тогава спеше по 3-4 пъти на ден, лесно привикна. Сега вече е без памперс(от 10месечен), но за акането го дебна, а за пишкането-понякога сам ми носи гърнето, понякога отказва да седне на него и пишка прав в гащите, понякога в някое ъгълче, но пропуските са най-много 2 пъти на ден. На разходките се престраших да махна памперса, но ако се напишка в количката не знам какво ще правя:) Ама така или иначе като е усетил веднъж комфорта на гащичките, и да искам не мога повече да му сложа памперс.

Успех:)

# 9
  • Мнения: 689
Още на 6 месеца започнах да го слагам по малко на гърнето, за да свиква. Когато плаче и не и ска, разбира се не го насилвам. Но това беше само в началото.
Сега ака в гърнето, а пиша от време на време в него.

# 10
  • Мнения: 304
И ние акаме вече в гърне-само две седмици ни бяха нужни да се научим. За пишкането зор работа, но дано скоро и това да стане Party

# 11
  • Мнения: 2 494
Като почна стабилно да седи седнала и почнах да я слагам - на 8 месеца. 1 седмица се дърпаше, после за около месец почна всяка сутрин да пиша и да ака там.
На година и 7 месеца махнат дневния памперс, в началото не си казваше, но аз я слагах на всеки 2 часа и не се е напикавала, само 2-3 пъти. На година и 9 почна да си казва "мамо, имам пиш"  Mr. Green За акането винаги казва!
И сега(1г11м.) си я слагаме на 2 часа, без значение дали е казала или не и няма пропуски  Peace

# 12
  • Мнения: 5 362
На годинка и половина.
По детето ще си проличи кога е готово.Няма определена възраст за това Peace

# 13
  • Мнения: 2 821
Голямата си дъщеря сложих на гърне след като седеше стабилно. В началото само да свикне. Постепенно почнахме да уцелваме момента на акане. Дълго време само акаше в него. Това лято махнах и памперса.

# 14
  • там където ме зове сърцето!!!
  • Мнения: 2 092
Аз пробвах като стана на 1г и 4 м , но не се получи ! SadИзползва гърнето за всичко друго , но не и по предназначение!До скоро отказваше дори да седне на него , сега сяда , но за да си играе !Надявам се след 2-та годинка да се научи !

# 15
  • Мнения: 3 360
Преди да навърши годинка започнах по малко да я слагам на гърнето.На година и половина махнахме дневния памперс,а на две-вече е и без нощен HugНе срещнах никакви трудности Wink

# 16
  • Мнения: 1 420
Много полезна тема  Peace И аз мисля да започваме отрано с гърнето, като почне на сяда стабилно т.е. около 6-7 месеца. Ще следя темата  Simple Smile

# 17
  • Мнения: 385
На 7 месеца го сложих. На него му стана интересно гърнето и от тогава си ака там. Слагам го на гърнето след всяко хранене - такъв му е режима просто. Е, не винаги ака, но аз го слагам, за да свиква. С пишкането сигурно ще е по-трудно и доста по-нататък. Simple Smile

# 18
  • Мнения: 8 242
След като захраних и си изгради някакъв режим на ходене по голяма нужда започнах да го слагам на гърне (на 6м.). На 7м. вече акаше винаги на кукуто.
Като проходи (на 10м.) започнах да го уча да пишка прав.
На 1г. махнахме памперса.
Остана само нощния, но докато го кърмя по 20 пъти през нощта не виждам как ще стане да го махна  Crazy

# 19
  • Мнения: 2 005
Аз започнах да слагам синът си на гърне , когато беше на 1г., но разбрах че не е готов и не съм го мъчила и тормозила повече Hug От скоро се научихме да го използваме по предназначение , като стана на 2г.  точно за 1 седмица започна да си казва , а сега вече е и самостоятелен и ме гони , когато го усетя  какво иска да прави Joy Joy Joy Смятам, че е немислимо да ги мъчим децата , когато те самите не са готови за подобен вид манипулация  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 8 999
Моите започнах да ги слагам на гърне, когато се научиха да седят стабилно /ок. 7-8 месеца бяха/. На тях им беше забавно, а пък и посвършваха някоя работа. Да се похваля, но откакто ги запознах с този уред, не ми се е налагало да пипам оакани памперси.
Памперсите махнахме чак когато навършиха 2 г., но нощно време не се напишкваха откакто станаха на 1.5 г.

# 21
  • Мнения: 7 201
Цък

Последна редакция: пт, 31 авг 2007, 15:40 от Mam4е76

# 22
  • Мнения: 183
цитат от               http://www.biberonbg.com/info/chetiri_pravila.htm
Не слагайте бебето си на гърне

От време на време срещам майки, които са се опитвали да слагат бебето си на гърне още през първата му година. Това е рядка, но монументална грешка. Една майка, извършила тази грешка, веднъж ми доведе седемгодишното си моми­ченце да го лекувам.
Детето имаше някои психологически проблеми, между които ужасен страх от училището, трудности в сприятеляването, крайна привързаност към майка си и неспособност да установява отношения с другите деца. Към всичко това се прибавяше и редовно напикаване.
Когато едно дете на повече от пет години се напикава, можем да се обзаложим почти със сигурност, че то по ня­какъв начин е било неправилно гледано. Най-често детето си отмъщава на родителите за тормоза, на който са го под­лагали, опитвайки се да го приучат към чистота, като това става подсъзнателно, тоест не е нито съзнателно, нито на­рочно.
Майката, за която споменах, започнала да приучва бебе­то си, когато било на осем месеца. Попитах я защо толкова рано. Отговори ми: „Всъщност нямаше сама да се сетя. Това бе първото ми дете и не бях много опитна. Една съседка ми каза, че сега е моментът и че когато навършил годинка, нейният син вече не се напикавал. Много добре се спра­вих. Слагах я на гърнето веднага след ядене и тя се изхождаше като па часовник." Бе ужасена, когато й казах, че всъщност е приучвала себе си, а не детето, което съвсем не е регулирало собствените си нужди. То просто пасивно е откликвало на майка си, а тя си бе създала навик да се занимава с нуждите на дъщеря си. Попитах я какво е станало с „обучението" й, откакто детето й отново се напикава. Отговори ми засрамено: „Ами не мога да разбера. Щом проходи, и отвикна от гърнето. Започнах от нулата и точно тогава взе всяка нощ да се напикава." Обясних й, че момиченцето не е отвикнало от гърне­то, защото всъщност никога не е свиквало с него.
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя­ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мускулен контрол е абсолютно непостижим за дете, ненавършило две години. Тогава е моментът да се започне привиква­нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва.

# 23
  • В кошера...
  • Мнения: 527
Да - Фъцхю Додсън!
Има логика, но за себе си знам, че има лесни, има и трудни деца. Моето е от вторите. Никога не сяда на едно място, та камо ли на гърнето, пък камо ли да направи нещо в него! Всички техники не работят при него. Вече си маха и памперса сам, но развитие нама. Ще го чакам да "узрее" за идеята. Пък и не ми се вижда много привлекателна идеята да го "пробвам"на всеки 30мин. дали ще пишка-цял ден това ли ще правим? Вечер изпива по 2 литра вода и сменям 2-3памперса, така че през нощта пък е пълен абсурд засега. Ще чакаме по-добри времена...

# 24
  • Мнения: 2 849
Купихме скоро този атрибут и така си стои в банята .Пробвах ,показвах ,скача от гърнето като ужилен .Ходи по гащи да ми е по-удобно за гърнето и като маркира няколко пъти и прах и мих ,се отказах .Гърнето ще почака още малко .

# 25
  • Мнения: 3 478
Аз ще чакам до 2 годинки. От много четене се оказа, че тогава бил най-добрият период. Разбира се всяко дете си е различно. Моята я пробвах след годинката на тоалетната ( на детска седалка), но беше чудо на чудесата и се отказах. Ще чакам докато почне да разбира за какво иде реч.

# 26
  • Мнения: 4 428
По този въпрос има две коренно противоположни мнения и всеки ще те убеждава до последно в правотата на своето. Ще ти цитират сумати "професори", които от своята "дълга практика" с откачени единични случаи ще те убеждават в разни неща. Аз реших да действам нещо средно и да видя как ще реягира дъщеря ми, а не да слушам подобни истории. Започнах да слагам Маги от време на време за по 1-2мин към 8мес. Идеята не беше да си върши работата там, а да свиква с гърнето. То си седеш отгоре, тя си го разнасяше и сама си сядаше на него, когато й скимне. Никога н е имало въобще някакъв проблем да седи на него. Сега лятото реших да я пробвам да го ползва вече по предназначение. Удобно е защото може да ходи само по гащи. Ами общо взето се справяме за сега доста добре. Като й се ходи започва да се наглася пред него  да си дърпа гащите надолу. Общо взето сама си го търси и се мъчи да си се обслужи. Не ме търси всеки път, за да й помагам. Още си излизаме навън и спем с памперс. Но, както влезем в къщи сме по гащи и така си караме  Peace Е, понякога бърша локви  Laughing

# 27
  • Мнения: 49
като стана на 7 месеца го сложих на гърне и за 1-2 седмици се научи да ака там, е като го дебна в началото.., но сега си чака да го сложа..много рядко цапа памперса, а за пишането сега започнахме да се учим, пък да видим... Hug

# 28
  • Мнения: 1 947
Здравейте мами!
Въпросът ми е от кога започнахте да слагате Вашите деца на гърне? За колко време успяха да свикнат с него и съответно да си казват, че имат нужда от него? Как свалихте памперса през деня? Ние вече го ползваме от два месеца , но само за ходенето по голяма нужда. А за пишкането ми се струва, че ще е доста трудно ...

   Каквото и да правиш, не насилвай детето в никакъв случай! Без значение дали на 3, на 8 месеца или на 2 годинки е то.
   Аз лично се водех по детето и за мое щастие то веднага разбра за какво иде рече и от няколко дни е на детска седалка
за тоалетна - справя се чудесно. Разбира се, че има пропуски, но те са поради моето невнимание. Салагам я само, когато
покаже, че има нужда. Памперса може да свалиш и без да се е научило детето да върши работата в гърнето - това много
ще му помогне да рабере какво става с тялото му - моето дете се попипва по намокреното и гледа учудено. Simple Smile
   За пишкането не се притеснявай - ще се научи с времето - нали по-мръсното влиза, където трябва. Wink Успех!

# 29
  • Мнения: 389
Когато Криско стана на 7 м се пробвах да го сложа на гърне, но всички опити се оказаха безуспешни. Реших че просто не му е дошло времето и зарязах  гърнето. Точно 1 ден ден преди да стане на една годинка, реших да пробвам пак да го сложа, гърнето беше пеещо (като се изпишка детето и започва една мелодийка да свири) . Сложих го и той взе, че седна, започнах да му обяснявам, как ще започне да свири гърнето, когато Криси се изпиша и да му приказвам, за да му привлека вниманието и да остане седнал на гърнето.След няколко минути гърнето започна наистина да пее и започнахме да викаме браво и да пляскаме. И оттогава явно му стана интересно, като го сложех все пишаше, само че гърнето много скоро спря да пее, защото Криско разглоби пеещият механизъм, но продължихме да си пишаме вътре. 

# 30
  • Мнения: 59
От 7-я месец го слагам на гърне и се получава, не плаче изобщо.Една приятелка ме посъветва колкото по-рано, толкова по-добре-още като се научат да седят стабилнолСлагам го в определени часове за да си създаде режим или когато го усетя,това е smile3521

# 31
  • Мнения: 578
Темата е интереса и за мен. Моя бебо е на 2 годинки вече, ама това с гърнето не знам...Той си е постоянно със запек и ме е страх, че ако го насилвам да ходи на гърне ще стане по-лошо. Иначе знае за какво служи гърнето, ама нищо не върши там...И аз съм отчаяна вече.  Cry

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
На 7 - 8 месеца го пробвах, но оттогава упорито ми го отказва. Мисля да го пробвам, като почне малко да разбира и да си казва.

# 33
  • Мнения: 1 092
От 7-я месец го слагам на гърне и се получава, не плаче изобщо.Една приятелка ме посъветва колкото по-рано, толкова по-добре-още като се научат да седят стабилнолСлагам го в определени часове за да си създаде режим или когато го усетя,това е smile3521
подкрепям напълно - така процедирах с каката и се получи newsm10 още малко и ще слагам и малкия на гърнето smile3521

# 34
  • Мнения: 274
правих два опита досега но неуспешни, сега последно реших по съвети на други мами и на доктора да опитам след 2-рата годинка и да не го насилвам детето

# 35
Някъде от около 6-тия месец започнахме с гърнето .

# 36
  • Мнения: 2 616
Зависи коя теория подкрепяш-ако си ЗА ЕБХ го слагай, ако защитаваш "масовото разбиране"-след 2-рата година.

Прочети статиите за Естествена бебешка хигиена и тогава вземи решението за себе си.

Ако решиш да го слагаш преди втората годинка на гърне, не го закотвяй там-сложи го за минутка-две-три и толкова, ако се изпишка-добре, ако не-после пак. За никъде не бързате. И потърси гърненце, което свири като се изпишкаш в него-удобни са за мама да не държи човечето безсмислено на гърнето, ако вече се е изпишкало.

# 37
  • Велико Търново/Latitude: 43 ° 32 '47 "North - Longitude: 6 ° 56' 17" East
  • Мнения: 1 220
Започнах да слагам дъщеря си на гърне на 6-7 месечна възраст. Сега е на 1,1 г и понякога сама си показва, че трябва да я сложа на него. Когато се дърпа - не я насилвам. Пелените за еднократна употреба все още не съм махнала.

# 38
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Започнах да слагам на гърне дъщеря ми като навърши 1 год. Седи си на него, но не прави нищо. Ако свърши работа то е по-случайност, но за мен е по-важно, че сяда на гърнето.От скоро, обаче, започна да си казва когато й се ака, но не винаги е навреме.Ще съм доволна ако за този процес започне да казва предварително.След това и с пишкането ще се получи.

# 39
  • Мнения: 1 691
Слагам го от 8-месечен (тогава вече седеше стабилно). Не го насилвам да стои дълго и по график под час - просто когато видя, че има нужда, го слагам на гърнето за 5-6 минутки. В момента, в който покаже, че не му е приятно, го вдигам.
Още сме с памперс и пишкането вероятно ще почака 2-3 месеца.

# 40
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Баба му ,му го купи когато беше 10-ти  месец.Направи няколко опита,несполучливи естествено.
Казах и ,че е рано,да не ми тормози детето,ама не ,не било.
"Едно си баба знае,едно си бае."
Не искам да го насилвам.Ние тепърва се учим как да си поиска вода или да каже,че е гладен,
какво остава за гърнето...

# 41
mito dete e na 1 godinka i e ko6mar s u4eneto ne garne mislq 4e mu e vreme da se nau4i no moje i da e rano

# 42
  • София
  • Мнения: 2 300
цитат от               http://www.biberonbg.com/info/chetiri_pravila.htm
Не слагайте бебето си на гърне

...
За да се научи да не се изпуска, детето трябва да е овладя­ло известен брой сложни дейности, включително нервно-мускулния контрол върху сфинктерите си. Този нервно-мускулен контрол е абсолютно непостижим за дете, ненавършило две години. Тогава е моментът да се започне привиква­нето, а не докато е бебе. Не че не можете да обучите и дете, което няма годинка, но преждевременното обучение ще бъде скъпо заплатено от психологическа гледна точка. Аз лично не мисля, че си струва.

дами, вие сериозно ли вярвате на тези глупости   newsm78 ...
личният ми опит на майка с две деца показва - за да свикне лесно с предназначението на гърнето слагайте детето на него от 8-9 месечна възраст, не за да се научи да си казва, а за да знае за какво става въпрос, а махането на памперсите спокойно може да стане не по-късно от година и половина ...
що се отнася до горенаписаното - то е оправдание за онези, които поради чист мързел смятат, че е по-добре детето да се тормози още една година с памперси, вместо седмица или две да си направят труда да слагат детето по-често на гърнето или да перат гащички /в най-лошия случай/...

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 16:20 от крастава жаба

# 43
  • Мнения: 24 467
Има много теми по въпроса.
Лично аз започнах ефективно да поставям и двете си деца на гърне при навършена 1-годишна възраст. "Ефективно"- тъй като тогава започнаха да стоят и да си вършат поне съществената работа там. Памперса махнахме при големия син преди да навърши 2 годишна възраст за през деня, а при сън- след навършени 2 г. и половина.
Определено не съм нито за прекалено ранното поставяне /напр. преди навършени 6-7 месеца/, нито за прекаленото закъснение /след 2 години- за мен това е късно/. Ранното поставяне на гърне дава шанс за по- ранно събуждане инстинктите на детето само да се ориентира в процесите на задържане и информиране за наличните му нужди.
Поставянето на гърне определено не е мъка за детето, напротив, сина ми, който е на година и 4 месеца в момента /малкият/ си знае, че след сън си ходи там, сяда си, върши си работата, дори вече знае къде държа гърнето и какво означава самата дума. Никога не е протестирал, още по- малко плакал, дори е имало протести, когато го махам от там. Явно понякога това е "мъка" за родителите- все пак е допълнителен ангажимент да се създаде режим, да се предлага, да се мие и т.н.
Също от личен опит на майка с вече порастнало дете споделям изложеното от крастава жаба изцяло, винаги съм изразявала такива становища по този въпрос. Имам и съм имала близки също с вече порастнали деца, които деца са били поставяни безпроблемно на гърне преди навършена 1 годишна възраст и които до втория си рожден ден вече не правят инциденти в гащите си /тъй като са без памперси/ поне в будно състояние и това не е "фокус", а спестено време и пари. Малкият ми син наскоро си игра в едно влакче с момиченце, което си беше по гащички и което ще прави две годинки тази есен.
Та теориите не са само две- ЕБХ и ходене на гърне от започната трета година. Има и "по- меки" вариянти.
Виж и останалите теми по въпроса.

Последна редакция: вт, 04 сеп 2007, 16:50 от Judy

# 44
  • Мнения: 2 908
На 7 - 8 месеца го пробвах, но оттогава упорито ми го отказва. Мисля да го пробвам, като почне малко да разбира и да си казва.
PeaceКато я слагах започва да плаче и иска да я махна-е,как да я държа насила тогава?

# 45
  • Мнения: 319
От около 1 месец (т.е. като беше на 5м) практикувам ЕБХ. И вече като му кажа "Пишшш" си знае какво трябва да прави, но за сега не го слагам на гърне, а го държа в мен и отдолу подлагам леген. Напоследък усещам, че като му се пиша почва да издава разни звуци. Когато го разхождам със слинга не му слагам памперс, защото до сега не ми се е случвало да ме намокри. Явно вече може и да се контролира. А когато е с памперс всеки път щом го отворя бърза да си свърши работата.

# 46
  • гр.Варна
  • Мнения: 1 052
Около 6-7месеца беше малката,когато забелязах че при смяна на памперса(а гледах да го правя на 2-3часа и винаги при необходимост) и оставяйки я да си поритка голичка ,свършваше някоя и друга работа и така постепенно  стана навик,като е без памперс да прави работите,после купих и гърне,с удобна анатомична извивка,забавлявам я ,подавам и играчки,показвам със звук какво да прави и сега вече-на годинка и 1месец мога твърдо да заявя,че тя много добре осъзнава за какви става дума и със звуци,гледайки ме настоятелно в очите ми показва,че и се ака,дори ми се е случвало да съм навън,да нямам под ръка гърне,но тя стиска и докато не и махна памперса,не върши нищо.Никога не съм я насилвала, тя сама свикна да е чиста и сухичка .Мисля,че трябва много търпение и постоянство,успех!

# 47
  • Мнения: 24 467
Афродита, разбира се, че това не става на сила. Когато детето плаче гърнето се скрива и след като се забрави /става бързо на тази възраст/ се изважда отново и се опитва пак.  Големият ми син именно за това започна да го ползва редовно от навършена една годинка, тъй като на 8 месеца не че плачеше, но си играеше и не сядаше. На 10 месеца беше пак така. На годинка обаче се получи и това ми помогна да имам две годишно дете без памперси с мен на разходките, което си казваше кога му се ходи до тоалетната.
С малкия започнах директно от тази възраст и изобщо не е имало проблеми. Това обаче не означава, че ако с него бях започнала по- рано нямаше да постигна успех и по- рано. Просто не опитах. Извинения имам, но не ги пиша, защото са си именно извинения, реално можех да започна опитите от 8 месеца. Важното е, че сега си ползваме гърнето по предназначение.

# 48
  • Мнения: 857
Аз мисля тази или другата седмица да започна, дано да има успех.

# 49
  • Мнения: 479
Започнах да я слагам на 10  месеца. В началото имахме доста успехи акаше и пишкаше там. Но после съвсем не искаше и да го погледне камо ли да седне на него. Не съм махала памперса.

Сега е на почти година и 11 месеца и се опитвам да махна памперса. Да правим локвички навсякъде нооооо ето че вчера дала на баба си гърнето защото й се акало и свършила работата в гърнето. Така че трябва малко повече търпение и естествено пране на дрешки  Grinning

# 50
  • Мнения: 8
колкото по рано толкова по добрел.Аз лично моето дете си го научих още от 4 месеца да не ака в памперса а стисках  на легенче.От 7 месец го сложих на гърнето като му заякна кръстчето.Такаче, ако на вас ви е зякнола сръстчето може вече да го слагаш.

# 51
  • Мнения: 2 936
от 2г. махнах памперса и я сложих на гърне...научи се за 3 дни  Peace

Общи условия

Активация на акаунт