как стоят нещата с яслите?

  • 1 433
  • 15
  •   1
Отговори
Здравей те!Имам бебече на 6 мес.искам следжащия мес.да подам документи за ясла,т.к.разбрах че чакането за ясла и градина е много и в крайна сметка не се знае дали ще ти приемат детето.Интересува ме дали самотните маики имат някакви привилегии,какви документи са необходими да приготвя,от каква вазраст може да се пусне детето на ясла,трябва ли да може да говори детето и каквото още там се сещате.Благодаря на всички отговори  предварително. Grinning

# 1
  • Мнения: 5 299
Не мога да ти отговоря на повечето въпроси, но когато аз се оитвах да уредя ясла за Виториа - номера със "самотната майка" изобщо не мина. А аз в действителност съм такава. Мисля, че момента е подходящ за подаване на молба, аз доста закъснях. Май може от 8-9 месеца да ги вземат. Не е задължително да говори. Grinning

Успех ти желая!

# 2
  • Мнения: 51
Записах дъщеря ми за ясла, когато беше на 6 месеца. Оказа се, че съм номет 136 (отидох съвсем в началото на Януари) и нямам никакъв шанс за тази година. Сега пускам връзки, само и само да успея да се вредя...много е трудно, да не кажа пълно безумие е това с яслите

# 3
Записах дъщеря си на ясла на 1,4 месеца и прекъснах отпуска си по майчинство.Нямах проблем със записването защотот живеем в малък град,но в големите градове съм чувала че записват  децата си още щом като разберат, че са бременни мамите.Аз подадох молбата 2 месеца преди малката да почне ясла.Изискването при нас е да е проходило детето.И ти ще си по-спокойна.Въобще не съм казвала,че съм самотна мама и не съм очаквала привилегии,това за тях няма значение плащаш си таксата като всички и това е.

# 4
  • Мнения: 992
от тази година Бойко Борисов ( за софия ) е наредил молби за ясли и градини да се подават в началото на всяка календарна година, т.е. януари месец, за предстоящата учебна година. Т.е. сега няма смисъл да подаваш молба за ясла тъй като тази учбна година, която почва този месец няма да ви приемат, януари месец първия работен ден отиваш през нощта нареждаш се на опашка и чакаш да подадеш молба, за следващата учебна 2008/2009. Аз тази година подадох в първия работен ден на януари, но в следобедните часове и нямам никакъв шанс, сега януари живот и здраве ще чакам но вече за градина от догодина. А самотните майки нямат никакви привилегии, само майките на които по големи дечица са вече в съответната ясла или градина , имат някакво предимство
дано да съм била полезна

# 5
  • Мнения: 1 731
от тази година Бойко Борисов ( за софия ) е наредил молби за ясли и градини да се подават в началото на всяка календарна година, т.е. януари месец, за предстоящата учебна година. Т.е. сега няма смисъл да подаваш молба за ясла тъй като тази учбна година, която почва този месец няма да ви приемат, януари месец първия работен ден отиваш през нощта нареждаш се на опашка и чакаш да подадеш молба, за следващата учебна 2008/2009. Аз тази година подадох в първия работен ден на януари, но в следобедните часове и нямам никакъв шанс, сега януари живот и здраве ще чакам но вече за градина от догодина. А самотните майки нямат никакви привилегии, само майките на които по големи дечица са вече в съответната ясла или градина , имат някакво предимство
дано да съм била полезна

Да. Абсолютно. До днес живеех с мисълта, че като самотна майка съм с предимство, но...
http://www.sofia.bg/pressecentre/press.asp?open=7&sub_open=21137&nxt=5

Това са единствените деца, ползващи привилегии:
С предимство за прием в конкретна детска градина се ползват деца, чийто братя или сестри вече посещават детското заведение, деца – инвалиди и с родители – инвалиди.
   

# 6
  • Мнения: 2 274
Леле, хора, разтълкувай те ми това
Молби за прием в детските градини се подават за следваща учебна година от 1 януари на текущата календарна година.
Аз го разбирам, че янеари подавам документи за градината за учебната 2008-09, нали?
Уплаших се да не е трябвало да подам молба този януари  Sad
Успокойте ме, моля!  Praynig

# 7
  • Мнения: 1 731
Аз го разбирам, че януари подавам документи за градината за учебната 2008-09, нали?
Уплаших се да не е трябвало да подам молба този януари  Sad
Успокойте ме, моля!  Praynig

Януари 2008 год. подаваш молба за учебната 2008-2009 год.
Късмет! Mr. Green

# 8
  • космополитно
  • Мнения: 941
...Интересува ме дали самотните маики имат някакви привилегии?

Да, има такава привилегия. Самотен родител заплаща половин такса за престоя на детето си в детското заведение ( ясла, градина).
Това право е изрично упоменато в НАРЕДВАТА ЗА ТАКСИТЕ, която би трябвало да е изложена на видно място в  яслата/градината. Поне при нас е така и от нея научих за това право!
Отговорите, които цитирам по-долу са неточни:
Въобще не съм казвала,че съм самотна мама и не съм очаквала привилегии,това за тях няма значение плащаш си таксата като всички и това е.
Съгласна съм, че "това има значение" най-вече за самотния родител и в негов интерес е той да е информиран за правата си, както и да обяви самотното си родителство на ръководството.


... До днес живеех с мисълта, че като самотна майка съм с предимство, но...
http://www.sofia.bg/pressecentre/press.asp?open=7&sub_open=21137&nxt=5

Това са единствените деца, ползващи привилегии:
С предимство за прием в конкретна детска градина се ползват деца, чийто братя или сестри вече посещават детското заведение, деца – инвалиди и с родители – инвалиди.
   

Както сама сте отбелязали тук става дума за предимство за прием!

# 9
  • Мнения: 193
Между другото и това право - за половин такса - вече го отмениха. Поне при разведени родители - имам приятелка с такъв статут, със сигурност плаща пълна такса от известно време насам.
На първия работен ден от януари се подават молбите и поне в нашия квартал имаше опашки още от 2-3 часа през нощта!!!
Ние отидохме в 7,30 - бяхме 80 и някой си номер, и не се класирахме.
Това за ясла, за детските градини е малко по - добре, но не много!!!
А, и се тръгва от септември, по друго време поне официално няма прием. Тоест, ако подадете молби на първия работен ден от януари, 2008, детето ще тръгне на ясла или градина септември 2008.

# 10
  • Мнения: 1 230
Аз заплащам половин такса. Удостоверих с документ за семейно състояние (издаден от кметството), че съм самотна майка. Това е по наредбата за таксите на Община Пловдив. Що се отнася до чакането - ами записах детето още преди да се роди  #Cussing out и пак се наложи да е в седмична група. Добре, че проявиха разбиране и ми я преместиха в редовна след като се освободи място  Peace

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Що се отнася до чакането - ами записах детето още преди да се роди  #Cussing out
Че с какъв документ го записа преди да се е родило  Shocked

# 12
  • Мнения: 1 230
Що се отнася до чакането - ами записах детето още преди да се роди  #Cussing out
Че с какъв документ го записа преди да се е родило  Shocked
Ами с моето име в един "бакалски тефтер" - това им е официалния регистър  Mr. Green

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Ами с моето име в един "бакалски тефтер" - това им е официалния регистър  Mr. Green
Нямам думи  smile3505

# 14
  • София
  • Мнения: 392
пак има половин такса,но вече самотни се водят,тези родители,на чиито деца в акта  пише-"баща неизвестен",заради многото спекулации на живеещите на семейни начала

Общи условия

Активация на акаунт