Работа в Испания

  • 28 179
  • 86
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 782
Не знам дали тук е мястото да пусна тази тема, но искам да ви попитам определени неща, вие които живеете в Испания. Края на годината отиваме да работим там, но въпросът ми е следният. Аз завърших във ВТУ "Библиотечно-информационни дейности" възможно ли е да работя по специалността? Как да разбера дали моето образование ще се зачете там? Другото, което ме интересува е колко пари ще са ни нужни като за начало - квартира, пътни?

# 1
Здравей,вьпросите ти са много отворени...
Вьзможно е да работиШ по специалността си,но е трудно.ЗнаеШ ли испански?
Образованието ти се за4ита тук,от както влезнахме в Европейският сьУз стана много лесно сьс легализиране на дипломите ,даже хората които сега идват от Бг си носят дипломите легализирани направо от там и тук няма нужда да правят ниЩо.Докато ние навремето ги праЩахме по министерства ,по 4удесий Crazy Crazy.....
Вьпроса за парите е много сложен Thinking,зависи кьде отивате,зависи при кой ,зависи кьде Ще живеете,зависи дали имате деца .......има много неЩа от които зависи,но едно е сигурно Naughty,трябват ви доста пари за да запо4нете,просто за сигурност трябва да ги имате.

# 2
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
ВАл4ето сьм аз Embarassed,неЩо не можах да се вклУ4а Embarassed

# 3
  • Мнения: 3 782
Много късно се включвам Вал, но ти си права зависи от много неща. Първо ние все още не сме семейство, нямаме деца, отиваме с мисълта да работим здраво и да изкараме достатъчно пари /защо не и за жилище/. Испански не знам, изобщо. Купихме си разговорници,но ми се струва, че като отидем там ще го научим по-лесно.
Ще бъдем в Мадрид, при роднини на приятеля ми, обаче при тях няма да има място и сигурно ще се наложи да си търсим квартира. Доколкото разбрахме живеят в квартал в, който има само българи - Мехора илинещо подбо се казва.
Значи е нужно аз от тук да си легализирам дипломата, така ли?

# 4
здравей миличка аз съм в сарагоса
наистина едвали ще можеш веднага да си намериш нещо по специалноста
без език е ужасно трудно да си намериш каквато и да е работа а без документи става още по
не искам да те плаша ние сме тук година аз се справям малко с езика но не съм напреднала кой знае колко
работа ще почна скоро но благодарение на шефовете на мъжа ми
квартири можеш да намериш самостоятелни от 400 до 700 евро
но щом сте без дете можете да търсите само стая което значително сваля цената
и улеснява нещата относно това пътните на двама ви ще са в рамките на 500 евро грубо казано ако пътувате с автобус на фирма биомет са по 90 евро в една посока на човек но все пак трябва да си имате некой лев в джоба
ако има нещо с което мога да ти помогна само питай  Peace

# 5
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
за дипломата трябва да я легализираш в бг
след като дойдеш тук трябва да я преравниш само с това 4е си я легализирала няма да е достатъ4но
в 90% от слу4аите трябва да държиш някъкви преравнителни изпити
процедурата по омолгасион (така се казва това което трябва да направиш с дипломата си) трае около 6месеца, после ве4е Ще ти кажат какви изпити трябва да държиш, ти си избираш университета, подаваш документи не по късно от края на март и имаш след това през лятната сесия (обикновено края на уни или на4алото на ули)
като полу4иш отговора от изпитите се изпраЩа в министериото и те ти преравняват дипломата
но за каквото и да е ти трябва език (особено за някоя по специална работа, на място се у4и по лесно, но не мисля 4е с няколко месеца престой тук Ще си готова за омолгасион на дипломата)
по добре Ще е като си оправите документите да изкараш някои курс така Ще можеш да работиш без проблеми, пове4ето моми4ета така направиха
за пари незнам, в мадрид квартирите не са много евтини (dark това цени за къде са заЩото в мадрид самостоятелна квартира за 400? няма)
а за идеята да работите за да спестите пари за жилиЩе, виж всеки си знае, преди не е било проблем, но сега колкото и да се стискаш (както аз винаги казвам да ги "изгладуваш") в най добрия слу4аи Ще спестиш 1000? (даже незнам дали е възможно, но както и да е) та за една година са 12000?  незнам какво можеш да направиш с тези пари в бг (като това е някъкъв максимум които можеш да спестиш)
във варна например апартаментите са около 50/60 000? ами няма как да стане да работя тук да спестя и да си купя (това ми се струва останал мит от близкото минало, сга неЩата са много по разли4ни)
успех

# 6
  • Мнения: 3 782
ANETT, благодаря за изчерпателния отговор. Наистина това с дипломата е малко фантастика. Особено като имам предвид,че езика не го знам.
dark, това с квартирите все пак внася някаква яснота. При всяко едно положение трябва да имаме поне 1000 евро, за да не останем там на сухо. А те как процедират там, трябва да се плати само за месеца или за повече от един месец е нужно?
Чудя с токагава каква работа маго да почна? Освен да чистя домове? Rolling Eyes

# 7
АНЕТТ това това са цени в Сарагоса поне тези  които съм питала
казвам че става въпрос за цял апартамент
чесно казано казвали са ми и по висока цена
сега плащам 600 но не знам до кога
след два месеца ни свършва договора и не знам дали ще е тази цена
 или по лошо този апартамент дано не ни оставят на пътя
иначе заплатите са от 750 до 1300 и нагоре де но зависи от допълнителните часове
ако имах часове може и до 1800 да докара мъжа ми (той бачка като заварчик)


# 8
аничка квартирите си зависи от хазяина но искат от две до три фианси тоест цената на квартирата
едната е първия наем а другите остават за сигурност на хазяина
ако е чрез фирма плюс още еднин наем за сметката в фирмата
можеш да си търсиш за чистене или гледане на деца
или някой да ти пусне оферта за работа
но пак се чака доста аз вече 2 месеца чакам дами станат документите

# 9
като дойдите трябва да си подадете документи в емигразионното за тукашни документи
ще ти кажа какви са ако искаш
казва се ДНИ

# 10
  • Мнения: 3 782
като дойдите трябва да си подадете документи в емигразионното за тукашни документи
ще ти кажа какви са ако искаш
казва се ДНИ
Да ако можеш да ми разясниш по-подробно. За документите ще ни трябват ли някакви пари и доколко време ще са готови? На нас ни говориха за някакви 3 месеца.

# 11
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
така си и мислех за цените на квартирите
мои приятели в мадрид плаЩат 700? за самостоятелен апартамент и е някъде на майната си (извинявам се за израза, но дават и луди пари за пътуване)
за работа ами и да имаш документи които няма да се забавят пове4е от 3/4 месеца поне докато не нау4иш езика и не направиш неЩо с дипломата си или не изкараш някои курс възможностите са гледане на възрастни и деца (въпреки 4е и за там искат някъкъв език) и 4истене на къЩи
с те4ение на времето като понау4иш езика можеш да запо4неш и в някое заведение, което е по добрия вариант
за заплати навсякъде е разли4но (както от мястото, така и от работата)
1000? незнам до къде Ще ви стигнат ако Ще наемате квартира
иска се наема и минимум оЩе един наем като фианса за хазаина
за документие сме писали подробно в испанската теми4ка
казва се НИЕ не е ДНИ (ДНИ иамт испанците), но преди НИЕ то има други документи които трябва да подготви
3 месеца зависи къде (ако няма кои да ти направи оферта за работа, не са много хората които ЩЕ се съгласят да ти направят, а и се 4ака доста) можеш да си изкараш аутономо (неЩо средно между нашето ЕТ и занаят4ия) сам си плаЩаш осигуровките но си законен и си с документи

# 12
за съжаление са толкова
но ви дават един лист който доказва че сте тук легално но няма ДНИ на него
подават се един лист който се взема от екстранхерията т.е. емиграционното
популва се и заедно с адресната регистрация където сте си направили и паспорта всичко това със ксерокскопия
се подава лично от вас
адресната регистрация трябва да направите веднага щом се настаните или в роднините където трябва да ви направят те с ваще присъствие
или вие лично с договора от квартирата който сте подписали плюс паспортите
отивате в кметството на града и там се подават документите
след което ще поискате бланка с вашата адресна регистрация
тя трябва на всякъде

# 13
уф doh
верно бе НИЕ беше извинявай
ние така си му викаме аз поне така си го научих от тук
пак се извинявам

# 14
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
ani_4ka
апартаментите в мадрид и околностите му са от 700 нагоре в зависимост от състоянието и района.Минималната заплата е 650 за 40 4аса седми4но(такъв е норамалният трудов договор.)Освен парите за наема 6те са ти необходими и за теку6ти нужди, храна ,транспорт,ток вода и газ.Този квартал в Мадрид не съм го 4увала, но  с изклиу4ение на баровските град4ета навсякъде има много българи.
Със сертификадото , което 6те ти дадат от полицията, 6те може6 да работи6 единствено като аутономо, ако не ти се 6те да рискува6 с твой бизнес, може6 да запо4не6 работа в накоя застраховатвлна фирма там пеавят предимно контрато меркантил, те ти дават алта в данъ4ното, а после ти трябва да го направи6 в сег социал.добрите агенти си докарват около 2000 3000 хиляди на месец, като махне6 данъци ДОД е прогресивен, а осигуровките  ако не гре6а са около 200 300 на месец.Аутономото нама право на помо6ти за безработни, но може да ползва болни4ни.
ако иска6 да прави6 твой бизнес може6 да иска6 кредит от банката.
Тук апартаментите се купуват 4рез ипотека.В мадрид ве4е по4ти не се намира ни6то под 200 000 дори и за двустайни 50 или 60 кв м искат толкова...
За  нея ти искат трудов стаж (вида лаборал) номини( фи6а със заплатата) или данъ4на декларация, банкови сметки, и ако се наложи искат гарант които по принцип трабва да има ве4е свое жили6те, което да  изпла6та  минимум от 5 години.
В Мадрид има доста работа за хора без разре6ително , ако има6 познати може да се намери и не6то разли4но от 4истене...Има български ресторанти, магазини кафенета които се посе6тават предимно от сънародници и в на4алото не е толкова фатално ако не знае6 езика...
Здравеопазването е безплатно.
За квартирата по принцип по4ти вси4ки запо4ват да живеят компартидо докато си стъпят на краката и запо4нат да живеят самостоятелно..Апартаментите обикновено са с три спални и във всяка има по някои, а хола и кухнята са за об6то ползване така се дели наема, но съжителството не винаги е много лесно особено ако има две домакини.

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 16:30 от sl

# 15
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
sl това за застрахователната фирма зву4и добре, но без език е някък невъзможно
за работа с документи на аутономо може да запо4не навсякъде, всяка емпреса може да и зсклу4и т.нар. договор за изработка или за услуга, зависи като каво се регистрира като аутономо (може да си избере каквото си иска) и така Ще си работи без проблеми
тук при нас си е много 4есто среЩАна практика, вкл. и много емпресариота плаЩат осигуровките, а аутономот им пуска фактури за разход (а и самата заплата се оправдава 4рез фактура) обЩо взето вси4ки доволни
на4ини много стига желание да има 4овек

# 16
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Има6 право Анет, но напоследък застрахователните компании си дадоха сметка 4е 4ужденците са добър пазар за техните продукти .От  маркетинг отделелите на пове4ето финансови групировки са установили 4е испанците се доверяват пове4е на испанци, а 4ужденците на 4ужденци, затова тук има  застрахователни офиси, които са изцяло от емигранти и не вси4ки владят  испанския перфектно.агентите работят с референции.аз ти правя прили4на застраховка на апартамента, колата, живот , репатриране и т н т..., а ти ме препоръ4ва6 на 5  твои познати, които искат да застраховат не6то......те пък от своя страна всеки на о6те 5 и т н т...
Разбирасе 4е трябва да назнайва6 не6то от испанския, но пък не е необходимо да го говори6 перфектно особено ако клиентите ти са българи, За6тото застраховка живот и репатриране се прави веднъж, но тези за колата и за апартамента  се правят всяка година...

# 17
и не само ако домакините са две
ние в началото бяхме само с  мъже аз бях единствена жена и вършех всичко
ние сме с две деца и не ми  пречеше да изплакна още две чинии защото всъщност повечето бяха наши Mr. Green
както и да е в средата на зимата ни изритаха от квартирата по много причини и едната беше малкия ми син
който тогава беше на 1год и половина
дълга история но много е важно да се разбираш с другите от квартирата
ние явно не успяхме
сега сме сами и сме добре трудно е с паричките но поне сме щастливи

# 18
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Това е големия недостатъкк на компартидото,обикновено го наема един 4овек, сега ве4е тоя номер нестава за6тото наемите много поскъпнаха но преди осем години един апартамент струва6е около 50 000 песети или осъвременено 300 евро двете  спални се преотдават по 25 000 песети сега6ни 150 евро  и този, който е наел апартамента от хазяина  и го преотдава на практика не пла6та наем.
но най неприятното е 4е когато ре6и може да те изгони, тъй като не е направил  писмен договор за преотдаване и не ти дава квитанции, когато си пла6тав твоята 4аст от наема...
Или поне на времето няма6е нивто написано.И ако наемателят титуляр не ти разпи6е бланката за енпадронамиенто, дори не може6 да се регистрира6 в кметството и от там нататък, не може6 да има6 тархета санитария и вси4ко останало по веригата...
Може би народът ве4е се е о4ове4ил и не6тата не стоят толкова зле... не съм в 4ас с наемателските истории...

# 19
  • Мнения: 3 782
Благодаря на всички за отговорите,струва ми се трудно и то най-вече това с намирането или по-точно с попадането на подходяща квартира.
Кварталът е Мехорада дел Кампо. Някакви идеи?

Последна редакция: сб, 08 сеп 2007, 18:20 от ani_4ka

# 20
  • Мнения: 350
А цените за една стая вървят от 200 евро нагоре, и наистина съжителството с други хора е много трудно и както казват момичетата. Мехорада дел Кампо се намира близо до квартала Викалваро, който с ренфе е на около 20 мин от Аточа (централната гара). Хубаво е поне приятелят ти в началото да започне работа или поне ако може някой да му помогне да си намери, но учи езика това е важно, ако трябва записвай курс по лесно ще ти бъде тук. Абоното за транспорта (всякакъв) за различните зони цената е различна за 1 месец, но за зоната в която се намирате предполагам е B1 или B2 ще е някъде около 50 евро за 1 човек. Колкото повече неща разучите предварително толкова по лесно ще ви е тук.Успех! newsm10

# 21
  • Мнения: 3 782
mimky,благодаря за инфото, наистина е по-добре да знам колкото се може повече неща, защото и идея си нямам как ще се оправим. Не знам какво да очаквам, а това е най-гадното.
Приятелят ми уж има сигурна работа, ще правят декори в телевизията. Аз едва ли още в началото ще си намеря работа, просто не виждам освен чистачка какво мога да работя. Не ми се иска много такава професия, ама какво да направя. Rolling Eyes

# 22
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
ani_4ka  разбираемо е нежеланието ти да запо4неш като 4иста4ка, но го приеми като неЩо времено, като средство за преживяване и се бори за неЩо по разли4но
няма срамна работа
просто освен проблема език (заЩото документите не са толкова голям проблем, полу4аваш ги по бързо отколкото Ще нау4иш езика) съЩествува и бариерата 4ужденец испанец
Ще има много работни места за които Ще кандидатстваш Ще си по добре подготвена, но появи ли се една испанка или латиноамериканка, губиш те полу4ават мястото
малко местата (аз например живея в такъв град) където поради простата при4ина 4е 4ужденците са пове4е от испанците тази бариера не е толкова силно изразена
най важното е да знаете какво искате и да се борите да го постигнете
не е лесно, но не е невъзможно

# 23
  • Мнения: 3 782
ani_4ka  разбираемо е нежеланието ти да запо4неш като 4иста4ка, но го приеми като неЩо времено, като средство за преживяване и се бори за неЩо по разли4но
няма срамна работа
просто освен проблема език (заЩото документите не са толкова голям проблем, полу4аваш ги по бързо отколкото Ще нау4иш езика) съЩествува и бариерата 4ужденец испанец
Ще има много работни места за които Ще кандидатстваш Ще си по добре подготвена, но появи ли се една испанка или латиноамериканка, губиш те полу4ават мястото
малко местата (аз например живея в такъв град) където поради простата при4ина 4е 4ужденците са пове4е от испанците тази бариера не е толкова силно изразена
най важното е да знаете какво искате и да се борите да го постигнете
не е лесно, но не е невъзможно

 Hug Wink

# 24
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Мехорада де Кампо е извън Мадрид капитал и не е квартал а  град4е в комунида .
Ани4ка най важното е да не се  дезмотовира6 всяко на4ало е трудно, после вси4ко си идва на мястото.
Вси4ки сме минали през своите трудни и много трудни периоди, хубавото е 4е 6те бъдете двамата и отивате при приятели.
Кога мислите да идвате?

# 25

Ани4ка най важното е да не се  дезмотовира6 всяко на4ало е трудно, после вси4ко си идва на мястото.
Вси4ки сме минали през своите трудни и много трудни периоди, хубавото е 4е 6те бъдете двамата и отивате при приятели.
Кога мислите да идвате?

така е миличка
не се разочаровай ,че не е лесно не е както е казала sl но не е невъзможно
ние все пак сме 4 човека на една заплата и плащаме 600 евро наем другите сметки отделно
трудно е но не е невъзможно ако си правиш сметките да се оправите и с една заплата до като си намериш ти
а чистачка не е толкова лошо все пак
най вероятно ще чистиш къщи на богаташи или поне заможни хора така че нчма да е мизерия там
имам много познати около мен дето чистят къщи и са много доволни
повечето са с години на такава работа имат документи за работа но си чистят къщите
а и е по добре платено да ти кажа чесно
а пък и вие нали ще сте до ваши познати те едва ли ще ви оставят на пътя все пак поне ще ви оставят да си намерите квартира
нас ни зарязаха ноември месец на путя с малки деца но не бяха роднини а некви глупаци #Cussing out
и егоисти но това е друг въпрос
ако гледаш да не ги дразниш и да помагаш както можеш в къщата едва ли ще имате проблеми
но трябва да се държите добре за да си стъпите на краката и да се отделите
така си мисля аз

# 26
  • Мнения: 3 782
 dark, вярвам ти че не е лесно. Вие сте си научили урока,ние също ще минем по този път сигурна съм, въпросът е,че отивам на място за което не знам нищо. Не знам манталитета на хората, не знам какво да очаквам, но така май е по-добре. Да това ме крепи, че отиваме при познати,но сигурно сами ще трябва да си намерим квартира, на мен ще ми е по-добре да бъдем сами, да сме самостоятелни.
Вие как научхте езика, имам предвид, тук в България от къде учехте?

# 27
ако трябва да буда чесна опитах в бг да уча от разговорници
искупих цяла дузина само един ми слурши по така работа и не е скъп
казва се “разговорен испански за 6 седмици“по елизабет смит
цената е 5 лв.вурви с диск който е на същата цена
много хубав учебник
аз съм останала с много добро впечатление че испанците са много друйелюбни и мили хора
много са близки до нас като разбиране и манталитет
така че спокойно не се тревожи всичко ще е ок
а за квартирите не се тревожи ще намерите
има много българи които си търсят съквартиранти
все пак ще се ориентирате на място
с каквото мога да помогна ще се постарая да помогна
ние също сме от скоро но ако знам нещо ще ти кажа

# 28
  • Мнения: 3 782
Дарк, благодаря ти за думите. Ние си купихме също разговорник, но ми се струва,че няма да ми е много от полза.
Искам да благодаря на всички, които ми писаха, вие ми върнахте надеждата,че все пак  не сме лоши хора, ние българите. Ако дойдем живот и здраве в Испания, ще се радвам да се запознаем, да изпием по едно кафе.
Благодаря ви за всичко,което казахте и за вярата,която ми вдъхнахте. Не ме разбирайте погрешно, искам да живея в България, но искам и да създам дом, да имам семейство и деца. Много обичам децата, но какво да им предложа тук, искам да работя и да спечеля едно по-добро бъдеще за моите малчугани, бъдещи.

# 29
така е слънчице всеки иска най доброто за хлапетата
за това всеки  е измислил начин
да ти кажа по секрет че аз определено обичам българия но някак си НЕ искам да живея там
за мен дома е там където е семейството и щастието ти така че смело на пред все пак не е необратимо
ако не ви хареса и не свикнете винаги можете да се върнете обратно
но силно се съмнявам че няма да се справите
аз много се страхувах но се научих и свикнах и децата също
не е трудно да се свикне на хубавото все пак  Peace

# 30
  • Мнения: 3 782
така е слънчице всеки иска най доброто за хлапетата
за мен дома е там където е семейството и щастието ти
не е трудно да се свикне на хубавото все пак  Peace
Peace

# 31
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Благодаря на  ani_4ka за полезната тема, и на всички вас които се включвате с мнения и съвети. Много сме тези, които мислим за такава важна крачка в живота си, но все не ни достига смелост да го направим. Аз също имам няколко въпроса и много бих се радвала, ако някой намери време да ми отговори.
-Интересува ме по какви начини е най-удобно да се намери квартира и работа-бюра, трудови борси, посредници?
-Да ме насочите към град или област, където бихме могли да се реализираме по-бързо за работа?
-Кой вариант е за предпочитане-първо да замине мъжа, да се установи и после жената да отиде, така да се каже наготово, или и двамата заедно да тръгнат?
-Дъщеря ми е за 5 клас, как стоят нещата със записване в у-ще, има ли български у-ща, или трябва да се запише направо в испанско?
Какви документи са нужни за записване в у-ще?
Много станаха въпросите ми, но вие пък сте толкова мили!
Предварително благодаря на всички ви за вниманието!

# 32
здравей jaklins
радвам се ако мога да помогна с нещо и аз да допринеса с инфото което знам
та така......на въпросите
1.аз живея в Сарагоса както казах това е един огромен град с много перспективи за работа ,
добри заплати до колкото може да се каже,и сравнително евтини квартири.
там където има много емигранти и ни приемат малко по добре от по малките селца според мен
ако се насочите в някой по голям град ще е добре има много работа което всъщност е основното.
2.най добре за мен е да замине мъжа първо защото ако няма сигурна работа е по евтино да изкара сам от колкото с жена и дете все пак ще издържа само едно гърло,няма да е зле да потърсите нещо преди да тръгнете например приятел който може поне малко да подаде ръка.а и мъж по лесно  почва работа просто е по търсен работник от жената а жена на първо време може да се препитава с чистене както стана дума по горе
няма да е зле да намери квартира преди да ви вземе,
3.български училища няма направо в испански моята щерка в бг беше 2 а тук почна 3 клас така е тук
първата година учат само езика и някои по лесни неща,за това подробности по нататък ако искаш че е дълга тема

# 33
Zdraveite pro4etoh kakvo ste si pisali az sa6to 6te zaminavam skoro v Madrid pri priqtelq si,i iskam da popitam ako ima nqkoq ot vas koqto e stanala maika tam ili koqto gleda decata si v Ispaniq-dali e po lesno s finansite otkolkoto tuk za6toto az o4akvam bebe i priqtelqt mi me ubedi 4e tam 6te e mnogo po lesno ,toi raboti tam ,no az iskam da 4uq i mneniq na maiki ili jeni zapoznati s tozi vapros za6toto mnogo se kolebaq

# 34
о скъпа определено е по лесно тук
във всяко едно отношение освен че няма да ти се плаща майченство
което само по себеси не е кой знае каква загуба
не съм сигурна дали обаче в бг няма да ти плащат това друг да каже
но аз гледам две едното е малко не е бебе но гледам цените на храните и стандарта тук
по лесно е Hug

# 35
Blagodarq za  kuraja Dark az se samnqvam vav vsqko ne6to moje bi kakto vseki ,no sa mi i malko godinite zatova sam taka nesigurna ,no 6te riskuvam v imeto na deteto koeto 4akam i az i priqtelq mi sme na 20 -toi e malko po golqm s meseci ot men i parvona4alno kato razbrahme 4e 4akam dete malko se upla6ihme ,no vzehme re6enie da si go gledame i se nadqvam da se razviqt dobre ne6tata

# 36
миличка аз родих на 16  Mr. Green
не се отказахме от детето
това е страхотно решение за което ти се възхищавам  Heart Eyes
сега съм на 25 и имам две деца едото от които е 9 годишно а другото почти три
за това с цялото си сърчице е ви желая здраве ,успехи и много любов на семейството ти и на малкото бебоченце  Hug

# 37
  • Мнения: 3 782
jakliin, много се радвам за теб. Наистина, предстои ти най-прекрасното нещо на света - да имаш своя рожба.  Flutter Аз мечтая много за този момент. Сигурна съм,че ще се справите, ще успеете, нещата ще се наредят. Щом ще сте двамата, това е най-важното. Успех и да пишеш.

# 38
 Na teb trqbva da se vazhi6tavat mnogo momi4eta i maiki za6toto ti si bila mnogo smela na 16 godini  da si rodi6 beb4eto i mnogo se radvam za teb 4e si uspqla. Az da si priznaq malko se kolebaeh za6toto kak da kaja ne 4e ne obi4am priqtelq si ,no ne sam ubedena 4e toi e istinskiq 4ovek za men vseki si ima nqkoi 4erti v haraktera koito trqbva da doizgrajda i se nadqvam i toi da se promeni s te4enie na vremeto ,ne e lo6 no  problema mu e 4e   se zatvarq v sebe si ne si izrazqva vsi4ko koeto misli- a iskah da popitam dali edno dete promenq maja poprincip?

# 39
Blagodarq Ani_4ka na vas sa6to jelaq uspeh i da si zbadne6 me4tata za detence -pkak moje i da se vidim v Ispaniq  nqkoi den Simple Smile

# 40
жаклин всеки изграждахарактера си с течение на времето
и ние се доиздялкахме
имахме и лоши моменти но и много хубави
и определено се променя след детенцето поне при нас беше така
а с течение на времето може би ще се отвори към теб
аз също не бях много склонна да споделям и още съм така по някога което много дразни мъжа ми
но какво да се  прави характера ми е такъв
п.п.той да не е скорпион  Mr. Green

# 41
Strelec e Simple Smile  Da mnogo si prava vseki se igrajda s vremeto a i cql jivot se nau4ava na ne6to stiga da ima jelanie .Mnogo vi blagodarq za savetite i otgovorite dnes za prav pat vlizah v foruma i mn mi haresa vsi4ki ste mnogo mili nadqvam se pak da se zase4em tuk i vi jelaq vsi4ko nai dobre -borete se za me4tite si .Do skoro

# 42
скъпа определено ще се чуваме  Mr. Green
винаги когато имаш нужда да поговориш с някой пиши ми на лични
ще се радавм да помогна

п.п.не се убиждай но оправи си кирилицата че тук МНОГО държат на нея
често правят забележка   bouquet
извинявай че го казвам но не искам старите да те нахокат   Embarassed

# 43
  • Мнения: 3 782
Много сте сладки! Hug Бих искала да се запознаем, като дойдем в Испания, ще се радвам.

# 44
  • Мнения: 350
Добре дошла Жаклин мила аз също ще ставам майка, и тук не е лесно, но се убедих че е по добре отколкото в бг. Тъй като тук прегледите всичко е безплатно относно раждането и правят сумати изследвания преди да родиш, дано приятеля ти има работа да ви издържа, трудно е но не и невъзможно. Като дойдеш тук най важно е първо да си направиш адресна регистрация и да си изкараш тархета санитария (здравна карта) за бремеността ти е важна. Пиши в кой месец си и кога смяташ да идваш. Започни да учиш езика момиче още от бг, това е важно за теб и за бебето също понеже незнам как ще се справяш сама с лекарите тук няма да ти е лесно, но не очаквай че всичко ще ти се поднесе на тепсия това е погрешно мнение.  Naughty  Разучи първо нещата и тогава действай, помисли и от друга гледна точка, ако нямате роднина който да ти помогне в Испания майка, свекърва също ще ти е трудно понеже трябва да се работи. Погледни в другата тема за Испания там също има много инфо за всичко което те интересува. Пожелавам ти успех!   bouquet

# 45
  • Spain
  • Мнения: 3 750
-Интересува ме по какви начини е най-удобно да се намери квартира и работа-бюра, трудови борси, посредници?
-Да ме насочите към град или област, където бихме могли да се реализираме по-бързо за работа?
-Кой вариант е за предпочитане-първо да замине мъжа, да се установи и после жената да отиде, така да се каже наготово, или и двамата заедно да тръгнат?
-Дъщеря ми е за 5 клас, как стоят нещата със записване в у-ще, има ли български у-ща, или трябва да се запише направо в испанско?
Какви документи са нужни за записване в у-ще?
Много станаха въпросите ми, но вие пък сте толкова мили!
Предварително благодаря на всички ви за вниманието!

 jaklins
квартира най - лесно се намира 4рез вестник или в " ЛОКУТОРИО" - това са 4астни "магазин4ета - пощи " - не знам как то4но да го определя - има телефонини вътре, могат да се изпращат пари , има интернет по4асов , 4есто продават и хранителни продукти - емигранти ги държат обикновено .. та - насвякъде е пълно с такива - особено в малките ули4ки около гарите . там има табла с обяви и редовно се предлагат квартири . разбира се обикновено са само стай но и това става на първо време . после можете да си потърсите апартамент например - 4рез някоя "имобилиариа " -но там ще ви вземат или процент от наема за това 4е са  ви намерили или направо един наем . най- добре е 4рез познати или сами да си потъсите къща или апартамент. за работа не мога да дам съвет - според мен си е 4ист късмет и приятелство . ние дойдохме и мъжа ми ве4е имаше нещо предвид и така по4на . ина4е познати са ходили и са оставяли CV (автобиография ) .. и са по4вали работа така . основното ми впе4атление е 4е мъжете полу4ават пове4е - забрави за равеснтво - тук отявлено си ли4и кои е " силния пол" . по селата много работа за жени няма (а може би аз живея в такъв район )дакато все нещо ще се  намери за мъже. в градовете е обратно - поне за Мурсия е така . мисля 4е в нашата област сме най- ниско платените..така 4е не се лъжи да идваш ..да не говорим 4е е пълно с емигранти - еквадорци и мароканци които работят за малко пари и поради тази при4ина се плаща малко
разума ми казва  4е трябва да те посъветвам да замине първо мъжа ти , но .... обмисли го това добре ..от опит знам 4е не бих оставила моя мъж пак 5 месеца сам . уж щях да тръгна след него след един месец ... а така се промениха нещата 4е можах да замина 4ак след 5 . знам колко тежко ни беше и на двамата . как по цели нощи седяхме по зали и т.н.  тогава си казахме 4е пове4е никога няма да се разделяме така  ... или двамата или нищо (ве4е тримата ) ..ти си знаеш ....
 българите тук не сме 4ак такова мнозинство 4е да има у4илища . знам единствено за един град около валенсия Гандия където " бъкало" Simple Smile от българи - поне 20000 били - нищо 4удно там да има нещо измислено . у4илището не е проблем . бг -децата които знам да са запо4вали тук са с много по - добра подготовка от испан4етата . няма за какво да се притесняваш !
успех

# 46
  • Мнения: 3 782
ХулигАнче, ти къде точно живееш? Звучиш ми малко зле настоена... има ли нещо такова? Наистина ли го има този момент с по-ниското заплащане и по-трудното намиране на  работа за жени? Shocked

# 47
  • Spain
  • Мнения: 3 750
jakliin прав е приятеля ти 4е в Испания е по-добре . тук в обществените болници вси4ко ти е безплатно . хората са любезни . аз родих в испания и съм доволна 4е направих така . епидуралната упойка също е безплатна . казваш 4е искаш да ти я поставят и ти слагат системата . родих без болка , разрешиха на мъжа ми да присъства, имах придружител в стаята . бебето всеки ден го миеха къпеха , пудреха ,, обясняваха ми как да го кърмя , подаръци даже раздаваха (4есто някоя фирма за бебешки продукти си прави реклама и дават на майките я крем4ета , я камизолки , я шампоан4е ). изобщо - много са внимателни . да не говорим 4е изобщо не ги е мързел в 2-3 4аса през нощта да ти донесат биберон, или помпа или каквото ги помолиш . имаше 2-3 мед сестри дето не ми харесваха но това с времето се забравя . ! правят и грешки разбира се ...ама и това се забравя (сега да се посмеете - като ме кюртираха (след раждането) докато изляза от упойката ме вкарват в реабилитационната  и до мен една старица , тупват ми един картон на моето легло и един на нейното - гледам моя картон при нея (беше написана стаята ) идва един помощник и ще ме кара някъде - викам  - еи мом4е това не е моя картон - щеще да ме ка4и при сърде4но болните а бабата при  бебето Simple Smile  ). така 4е трябва да си много внимателна и да контролираш нещата - не е задължително да можеш да говориш - езика на ръцете също го разбират Simple Smile

# 48
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ХулигАнче, ти къде точно живееш? Звучиш ми малко зле настоена... има ли нещо такова? Наистина ли го има този момент с по-ниското заплащане и по-трудното намиране на  работа за жени? Shocked
то4но зле настроена -  не смятам . пиша което виждам .. тук това е масово -жената не работи .. мъжа работи и издъжа семейство . от там има някакво по- голямо само4уствие . постоянно по телевизиите тръбят за слу4ай с тормозени жени . я я пребил , я .. убил Simple Smile . не напразно по цял свят я има тази дума " ма4изъм" ..само 4е в България е малко  грешно разбрана - като кажеш в БГ на някого "къв си ма4о"  имаш предвид пи4 , мъжага, ...  не ти казвам 4е вси4ки са такива .. но явно има доста такива индивиди. 4есно казано не познавам ни един .. но с тези " сензации" по телевизията ми е  достатъ4но .
живея в едно село до МУрсия .
ами нали написах  - в селата има фабрики - основно - там работят пове4ето жени . докато в града имаш пове4е възможности - така смятам аз ...

# 49
  • Spain
  • Мнения: 3 750
всъщност като ти про4етох пак постинга как реши 4е съм зле настоена ?

# 50
аничка не е зле настроена но това за трудното намиране на работа като цяло е така особенно за жени
аз ще почвам при шефовете на моя мъж
той работи една година там и е единствен по професията си там за това му правят услуга
която познай че няма да е безплатна ще си я изработи до дупка
значи трудно да но не невъзможно но не очаквай веднага да почнеш и не само това че нямаш документи но и това че не говориш езика винаги пречи
стискам палци да падне забраната тогава много неща ще отпаднат Praynig

# 51
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Здравейте момичета ! Благодаря на авторката на темата и на всички , които се включиха до сега . Информацията която ни давате е безценна. Моят съпруг също се стяга през октомври да замине за Мадрид . Наш приятел , ще му помогне за квартира и работа в строителството . В тази връзка имам и аз няколко въпроса , които ме вълнуват , ако нямате нищо на против моля кажете си мнението , вярвам , че ани_4ка няма да има нищо против . Ако нещо се случи , не дай боже и е принуден да се оправя сам , какво трябва да направи най-напред относно документите , къде трябва да се регистрира и изобщо трябват ли адресни регистрации , регистрации в полиция  и др. подобни , за да не бъде притесняван при проверки . Ще работи на черно , знаем , че е трудно с офертите в началото и ние се молим да падне забраната по скоро , от какво да се пази - знаете ли нещо по този въпрос . Нашата голяма болка е , че в БГ не успяваме да съберем пари за инвитро , нашият приятел ни уверява , че при нормална работа , без гафове и по-скромни харчове е напълно възможно за година да се спестят 5-6 хил. лева - смятате ли , че е реалистично . В тази връзка прочетох , че здравеопазването е безплатно - знете ли как стои въпроса с правенето на инвитро в Испания е безплатно ли е , при какви условия . И последно от този сайт разбрах , че е лесено да нучиш елементарно испонски език - погледнете го и ме посъветвайте как мога да го ползвам - хич не мога да се регистрирам . Благодаря ви предварително !  Heart Eyes Hug

# 52
здрасти пепи добре дошла  Hug
относно въпросите ти на кратко...
първо се прави адресна регистрация в кметството на населеното място
става с този който държи квартирата договора на жилището и паспортите или резиденцията на собственика
второ прави се медицинска карта или социал сегуридат пак в определената институция в града
трето записва се лекър в най близката по квартал болница
четвърто подава документи в емиграционното за документи или бяла резиденция без право на работа и за НИЕ или по точно нещо като егн
ако има книжка може да си я смени в испания в трафикото за по голямо удобство за да я ползва като документ с снимка
че тези другите за едни големи листове без снимка и трябва да ги мъкнеш със паспотра а е неудобно
а книшката мжеш да ползваш като лична карта на всякъде

# 53
  • Мнения: 3 782
Пепи, как ще ти се разсърдя. Напротив, мен също ме вълнуват тези въпроси. Ще се радвам и вие да успеете в това си начинание, да съберете пари и да имате бебенце. Hug
Желая ти успех. Споделяш за някакакъв сай, ама дай и адрес да го погледнем.

# 54
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Пепи, успех и от мен! Можеш ли да дадеш линк за сайта за испански, за който споменаваш?

# 55
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
и аз да се вклу4а
за адресната регистрация дарк ве4е е обяснила
за да се извади здравна карта първо се иска среЩа със социалния работник, вади се освен това сертификадо де конвивенсиа и 4ак тогава ти дават тази карта (тархета санитария) и да безплатно е ле4ението но се 4ака много
за инвитро може да 4акаш и 2 и 3 и пове4е години
за спестяване може да се спестява но с много лишения
бг у4илиЩа няма
добре си подбирайте районите където ЩЕ живеете моми4ета, колкото по голям град толкова по добре
за мъже е много по лесно и по добре е да дойде първо мъжа да се устрои и полсе жената
за бебе, незнам ако сега съм в бг и те първа трябва да идвам в испания без да съм устроена, без да знам езика и без да имам сигурност не бих тръгнала
май4ински няма да полу4аваш, нито каквито и да било други помоЩи (памперсите и млякото са си памперси и мляко където и да си) и бебешките неЩа не са много евтини
незнам всеки си решава (аз 4акам след 20 дни моето малко дива4е да се появи на бял свят, но съм тук от 3 г мъжа ми от 5г мога да кажа 4е сме устроени добре и Ще се ползвам с май4ински и т.н. и въпреки вси4ко много се борин със себе си дали да не се прибера за известно време в бг с малкото)
ако нямате баби и дядовци тук, кои Ще гледа детето и как ЩЕ работите, детските градини са платени и не винаги са съобразени с работното време на родителите
помисли добре

# 56
  • Мнения: 3 782
и аз да се вклу4а
за адресната регистрация дарк ве4е е обяснила
за да се извади здравна карта първо се иска среЩа със социалния работник, вади се освен това сертификадо де конвивенсиа и 4ак тогава ти дават тази карта (тархета санитария) и да безплатно е ле4ението но се 4ака много
за инвитро може да 4акаш и 2 и 3 и пове4е години
за спестяване може да се спестява но с много лишения
бг у4илиЩа няма
добре си подбирайте районите където ЩЕ живеете моми4ета, колкото по голям град толкова по добре
за мъже е много по лесно и по добре е да дойде първо мъжа да се устрои и полсе жената
за бебе, незнам ако сега съм в бг и те първа трябва да идвам в испания без да съм устроена, без да знам езика и без да имам сигурност не бих тръгнала
май4ински няма да полу4аваш, нито каквито и да било други помоЩи (памперсите и млякото са си памперси и мляко където и да си) и бебешките неЩа не са много евтини
незнам всеки си решава (аз 4акам след 20 дни моето малко дива4е да се появи на бял свят, но съм тук от 3 г мъжа ми от 5г мога да кажа 4е сме устроени добре и Ще се ползвам с май4ински и т.н. и въпреки вси4ко много се борин със себе си дали да не се прибера за известно време в бг с малкото)
ако нямате баби и дядовци тук, кои Ще гледа детето и как ЩЕ работите, детските градини са платени и не винаги са съобразени с работното време на родителите
помисли добре
Това, което пишеш Анет е много важно! Явно не е толкова лесно Sad

# 57
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Ето сайта http://www.pipoclub.com/ - забравила съм да го поставя , извинете ! Laughing    Анет , мила , аз в БГ чакам вече 18г. и нищо . Малкото пари , които съберем , потъват по скъпи изследвания и резултати никакви .От 5г. погасям заем , който си изтече без дори да разберем , какво ни има - мошениците в бранша са много и все прехвалени - дотегна ни . Аз се сетих за още нещо , което ме вълнува - аз съм учителка , работя с увредени деца , олигофренопедагог съм - има ли работа за такива като мен в центрове или специализирани институции - не се плаша от степента на увреждането .  Благодаря ви най-сърдечно !

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 19:19 от Пепи Чачева

# 58
  • La casa de Mickey Mouse
  • Мнения: 1 368
пепи тук определено Ще 4акаш по малко, но за всяко инвитро се 4ака около 2/3 г дано при вас стане вси4ко от първия път
да има работа за хора като теб, но първо трябва да си с перфектен език и да си приравниш дипломата без това няма как
ако за неЩо друго се изисква да имаш понятие от езика за твоята професия се изисква перфектен испански (и при мен е така аз в момента приравнявам дипломата си по право, за да запо4на тук като адвокат, въпреки 4е съм завършила в испания докторска степен по международно право, хората казват приравни и бг дипломата пък тогава ставай адвокат или каквото Щеш)
моми4ета не е невъзможно, но не е много лесно, само горе главите и не се отказвайте и от4айвайте, но не тръгвайте и с пълна кошница, аз винаги съм казвала тук никой не ни е канил и никой не ни е постилал 4ервен килим, трудно е но може би си заслужава

# 59
  • Мнения: 350
Пепи аз отдавна имам регистрация там даже постоянно ми пращат емйли, но също мога да ти препоръчам и други сайтове за учене на Испански. Като например и не е нужно да се регистрираш,   http://www.indiana.edu/~call/ejercicios.html, други в момента не се сещам, ако намеря нещо ще пиша отново.

# 60
# 61
# 62
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Пепи аз отдавна имам регистрация там даже постоянно ми пращат емйли, но също мога да ти препоръчам и други сайтове за учене на Испански. Като например и не е нужно да се регистрираш,   http://www.indiana.edu/~call/ejercicios.html, други в момента не се сещам, ако намеря нещо ще пиша отново.
  Мила , затруднявам се да се регна в Пипо - би ли ми обяснила какви стъпки да следвам , твоя сайт ми е още по - неразбираем  Confused оф .. уж не съм проста , ама мноооого ми е беден речника на испански . Прегледах сайта на училища "Европа" , за всеки , който се интересува да кажа , че предлагат обучение в 3 степени завършващи с изпит за сертификат от институт "Сервантес"-Мадрид - не знам колко се ценят в Испания , не знам какви са цените , но офисите им са почти във всеки град и знам , че децата се научават на нещо , дано и на нас помогнат .

# 63
  • Мнения: 350
Пепи затрудняваш се да се регистрираш понеже Пипо е за деца до 14 години мисля, ако не и по малко и ако пишеш реалните години, не можеш да се регистрираш, номера е да се пишеш за дете и тогава става, аз така направих мисля, че за това стана. Колкото за курсовете към училища Европа ако можеш запиши се още повече че ще ти дадат сертификат от Сервантес този университет е един от най добрите и ценените, само попитай за таксата която ще ти искат за курсовете. Това е което мога да ти кажа определено ще ти помогнат и то много, като за начало и това не е малко ще си с една стъпка пред тези които идват тук без език. Успех!  newsm10

# 64
  • Spain
  • Мнения: 3 750
Пепи и аз да ти отговоря - зна4и напълно е възможно за 1 година ако мъжа ти работи в строителството да спести и пове4е пари . наистина мръсна и неблагодарна работа е .все на вън и студ и пек , но пък е по - добре платена от други , не специализирани работи .  минималното което може да полу4ава е мисля 50 евро на ден . ако например квартирата му е 200 ( стаята ) и още храната .. ще му остават доста пари. даже за половин година може да ги спести . трябва да понау4и това онова на испански , но може и да срещне други бг или румънци или руснаци и малко по малко ще понау4и езика .

# 65
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
Благодаря момичета , изчакваме нашия приятел да изкара курсове за заварчик и ако е рекъл Господ през октомври ще заминат за Мадрид . Моя ту се навива , ту се отказва - неизвестното го плаши . Лекичко го натискам , давам му кураж , дано , че нямаме друг шанс и протегната ръка . Аз като вляза в ритъма на новата уч. година ще се захвана с езика , дано не е много скъпо , щом казвате , че "Европа" са добри при тях ще се запиша . Всичко хубаво ви желая и много здраве и късмет !

# 66
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Пепи, моми4етата са ти писали по4ти вси4ко.

За да се запи6е6 в програмата  за инвитро,  първо трябва да има6 ли4ен лекар, кабесеро, той ти дсава направления за гинеколог, в Мадрид за профилакти4ен преглед, може да 4ака6 и година, на мен първият път ми дадоха за след 18 месеца, като за това време забременях, направих спонтанен  отново забременях..... и родих....
В програмате за семейно планирене може6 да се вклиу4и6 след 2 години стерилитет..(.Незня само дали там изискват документи за легален престой...но така или ина4е докато ти дойде време за гине ве4е вте са паднали ограни4енията з България)Правят пълни изследвания  и на двамата партниори,  ако е възможно ле4ение, го назна4ават, в противен слу4ай двойките имат право на 3 инсеминации, и мисля 4е 2 инвитро,(не съм много сигурна за инвитроро) по безплатния на4ин, това се то4и няколко години... варианта 4рез санитас не6то като мед застраховка, платена е по бързо, но  не е безплатен, най скъпият вариант е в 4астна клиника.
ЛуДеТина ти е отговорила, 4е пари могат да се спестяват...Вси4ко зависи от вас самите и кави са приоритетите ви.Не става въпрос за живот в мизерия , а  добро дома6но с4етоводство.
За работа по специалността,.... Няма невъзможни не6та, но определено е трудна работа..
Испанският език не е от най трудните, но в никакъв слу4ай  не е за подценяване......

Преди десетина  години  и ние се бяхме навили за инвитро, но един професор ми каза 4е е опасно за здравето на майката, за6тото на организма се въздейства с ударни дози хормони, което увели4ава риска от онкозаболявания....
Предполагам 4е си консултирала въпроса с лекари...
успех

# 67
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
sl ---   Благодаря ти сърдечно , че доразширяваш картинката --- сроковете за които говориш са толкова кратки за мен , че по-скоро ме съблазняват , отколкото разочароват . Сумите , които искат в БГ са много трудни за събиране , харчат се светкавично , резултата е абсолютно НЕ гарантиран . Съжалявам , че не съм знаела много по-рано , нямаше да загубя ценно време и да стана на 38г. Нямаше да слушам светила в геникологията да ме съветват да си продам кащата и да им натъпча парите , а гаранцията за бебе е "франция" . Според тях с бебе или без може да  живея на пътя . Както и да е ... Благодаря за ценната информация , помага ми да си поставя цел , да вдигна самочувствието и да правя нещо смислено ! Heart Eyes Hug Ще се радвам , ако имаш възможност и желание за още инфо по въпроса - когато и да било във времето ! Всичко най-прекрасно ти желая на теб и семейството !   bouquet

# 68
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
за вси4ки , които живеят в България , все о6те не разбират добре испански, и имат идея да търсят работа на иберийския полуостров предполагам 4е 6те бъде интересно да надникнат тук
http://www.novaduma.com/
http://www.iberbg.com/
http://www.iberbg.com/forum/index.php/board,8.0.html

# 69
  • Мнения: 3 782
Sl, тези сайтове които даде и по-специално вторият - струва ми се,че хората там са много дръпнати. Не приемат много другите българи Rolling Eyes Не знам, дано греша...

# 70
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Ани4ка  "Добре до6ла в  емигрантския микроклимат" Както казва Вал "все пак сме си българи ...."

# 71
  • Мнения: 3 782
Ани4ка  "Добре до6ла в  емигрантския микроклимат" Както казва Вал "все пак сме си българи ...."

Усетила съм ги нещата значи PeaceА ми се искаше да е по друг начин, поне там далеко от България.

# 72
  • Spain
  • Мнения: 3 750
моми4ета в един от тези форуми в една тема попаднах на една юзърка която говори за тази програма
Rosetta Stone Spanish - било някаква добра програма за изу4аване на испански
ето я официалната страница http://www.rosettastone.com/personal/languages/spanish-spain
 там има и някакво безплатно демо което може да се инсталира и да понау4ите нещо предполагам
 по торентите я има Simple Smile
ето тук например ..може на друго място да има нещо пове4е
http://www.torrentz.com/search?q=Rosetta+Stone+Spanish&x=0&y=0

# 73
Zdraveite momicheta.i az sum v ispania ot dosta vreme i do sega samo cheta vashite mnenia bez da pisha nishto.imam detenze na 13 meseza i ot dve sedmizi hodi na detska gradina.veche e 3 dni s temperatura i cherveno gurlo.edinstvenoto,koeto ni davat e dalcy i apedital.normalno li e da ne mu davat nikakvi lekarstva za chervenoto gurlo i da kazvat che shtialo da mine ot samo sebe si.

# 74
Zdraveite momicheta.i az sum v ispania ot dosta vreme i do sega samo cheta vashite mnenia bez da pisha nishto.imam detenze na 13 meseza i ot dve sedmizi hodi na detska gradina.veche e 3 dni s temperatura i cherveno gurlo.edinstvenoto,koeto ni davat e dalcy i apedital.normalno li e da ne mu davat nikakvi lekarstva za chervenoto gurlo i da kazvat che shtialo da mine ot samo sebe si.

добре дошла мила Ники
тук в испания по мои наблюдения не исписват много антибиотици
само в краен случей и то много краен
избягват лекарствата като цяло
не можеш да си купиш свободно от аптека повечето ти изискват рецепта която взимат после
веднъж моето мъниче имаше ларингит от който почти не можеше да диша
и също не ми исписаха лекарство а някакви капки  Rolling Eyes
но пук помогнаха  Peace
така че не се тревожи от правилно исписани тяхни лекарства минава Simple Smile

# 75
Mersi za otgovora.
Da ti kaza po prinzip ne se oplakvam ot ispanskoto zdraveopazvane.vse pak pri razdaneto niamah nikakuv problem i t.n.,no da ti kaza chestno kato gledam che deteto e veche treti den s temperatura vse si misleh che mozeha da mu dadat neshto poveche.a ot moite kolegi v rabotata samo chuvam che tova bila normalna praktika i triabvalo i na detska gradina da go pratia.to dobre che maikami e pri men ta dnes go gleda tia inache i moito shte she da otide s temperatura na gradina.

# 76
да ти кажа и аз знам че е нормална практика но не я одобрявам много или по точно не я разбирам
знам че колкото по малко се ходи до докторите е по добре но пък за малко детенце .........   
а и на детска градина чак...... Shocked
все пак е болничко едва ли
е му се слуша викането на другите дечица  Confused

# 77
zdr-te na vsi4ki mn mi dopadna forum4eto az sy6to 6t zaminavam za ispaniq jivot i zdrave  az oba4e 6te zaminavam s firma i mn se nadqvam da ne izleze edna ot teq fal6ivite napravih dosta raz6ireno tyrsene i i razbrah 4e firmata e legalna registrirana i taka natatyk. rabotata koqto mi be6e predlojena e brane na portokali i mandarini sega si vzeh edin razgovornik pone ezika da ponau4a kvoto moga no kato gledam nqma da e nikak lesno imam priqtel tam vsi4ko koeto mi e razkazval za tam e mn hubavo i krasivo no kakto vsqka druga strana i tam ima lo6i ne6ta naprimer nosi mislq 4e moje da gi e spestil za6toto krasivite im ne6ta sa mn pove4e qvno mn iskam da zamina ve4e nqmam tyrpenie i da zapo4na rabota tam ako vsi4ko potrygne dobre izob6to ne smqtam da se vyrna tuk v bg ni6to tuk ne mi haresva edinstveno 6te mi lipsvat blizkite 6te se radvam ako nqkoy ima info za takyv vid rabota koqto 6te rabotq da spodeli.

# 78
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Мацки как мога да разбера дали тази фирма е легална, чували ли сте я?
http://rabotaveu.com/

# 79
  • Мнения: 3 098
Мацки как мога да разбера дали тази фирма е легална, чували ли сте я?
http://rabotaveu.com/
Не знам доколко е легална,оба4е за Испания инфото им е остаряло ве4е.В заплащането също видях доста нето4ности.Освен това за тия 300? комисионна които искат,няма да свършат абсолютно нищо.Миналата седмица слушах пак за такива хора"изгорели"и оставени на улицата.

# 80
  • Paris
  • Мнения: 1 727
Аз съм доста мнителна и не бих се доверила лесно. Май най-сигурния начин е на място, очи в очи.

# 81
  • Мнения: 3 098
Хубаво е,4е си такава,това е голям плюс за където и да било. Peace
След Нова Година ще отпадне 2 годишната забрана за работа в Испания,т.е.съкратиха я на 1 година.Най_добре си уреди сама нещата.
Жалвали са ми се хора,на които толкова пари са им смъкнали от гърба за "еди си какъв документ",който аз съм вадила за 20 минути без никакви пре4ки.Побеснявала съм като ги слушах как са ги мамили нагло. Close

# 82
Zdraveite na vsi4ki koito sa tuk kak ste radvam se da vi vidq

# 83
  • In a surreal moment!
  • Мнения: 2 038
jakliin - пиши на кирилица , ще ти се скарат , латиницата не е разрешена тук ! А мисля , че ако пишеш в темата на испанските мами ще получиш много по-голяма и подробно информация ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224947.0;all

# 84
Здравейте и от мен!Нова съм във форума.Изчетох всички постове на един дъх,защото темата "Испания"вълнува и мен.Съпругът ми е в Севиля и се надявам(живот и здраве)да го последваме с дъщеря ни напролет.Той работи като заварчик чрез посредническа фирма,но иска да започне работа самостоятелно.Има ли някакъв шанс и какво трябва да направи?Може ли някой да ми даде и информация за цените на квартирите в Севиля?Благодаря предварително!

# 85
  • Мнения: 3 098
Здравейте и от мен!Нова съм във форума.Изчетох всички постове на един дъх,защото темата "Испания"вълнува и мен.Съпругът ми е в Севиля и се надявам(живот и здраве)да го последваме с дъщеря ни напролет.Той работи като заварчик чрез посредническа фирма,но иска да започне работа самостоятелно.Има ли някакъв шанс и какво трябва да направи?Може ли някой да ми даде и информация за цените на квартирите в Севиля?Благодаря предварително!
Какви документи има в момента мъжът ти?
А за квартирите в Севиля нищо не мога да ти кажа.Можеш да провериш в сайтове за продажба и наемане на жилища,но пък и там е относително.На място най_добре стават нещата.

# 86
здравей те  имам вапрос : подала сьм документи  за работа в испания  ако ме вземат  мога ли да си взема детето : ще може ли да учи там  ? работата  е с договор за 1 г - аз сам  разведена но имам палномошно от бащата

Общи условия

Активация на акаунт