Нормално раждане

  • 7 477
  • 164
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 671
Родих октомври 2006 г. нормално, почти без намеса. Наложи се да ми спукат мехура на 6 см разкритие поради родова слабост, но за сметка на това системата с окситоцин ми я сложиха на 9 см. разкритие и тъй като след 10 минути родих, тя си изтече после. За лежането съм съгласна, че трябва да се лежи 2 часа, макар че мен хич не ме свърташе и исках да стана веднага. Дано и с второто дете да имам такъв късмет. Имам прекрасни спомени от раждането си, болките бяха поносими и сега, когато е минала почти година, си спомням само плача на сина ми и как го прегръщах и закърмих веднага след раждането и нямам търпение да гушна второто си бебче.

# 31
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Действително все повече се пробутват секцио, предизвикване на раждането и дирижираното раждане (системи, упойка и т.н.), както и все повече майки избират упойките.
Хубавата страна на всичко е, че в цялаята тази либералност и възможност за избор можеш да получиш точно каквото искаш - ако желаеш нормално раждане без никакви намеси, няма никакъв проблем да го получиш - може да откажеш съвсем легално всяка една манипулация и да не подписваш информираното съгласие за процедури, като вежливо обясниш, че ще подпишеш, ако се наложи наистина някоя от тези манипулации (при скорострелно настъпила спешност нямат нужда от твоето съгласие така или иначе).
И двете ми раждания (1999 и 2004г) са нормални и максимално естествени - без системи, упойки, ускоряване и т.н., и двата пъти ми спукаха мехура чак при пълно разкритие и всичко мина изключително лесно и бързо. Предвид че ще ти е второ раждане, по-скоро мисли как да стигнеш навреме до болницата, вместо да се притесняваш дали ще мине нормално - това от опит Mr. Green Вторият път често е толкова бързо, че не ти остава време да стигнеш дотам, камо ли пък за манипулации Laughing

# 32
  • София
  • Мнения: 5 079
Аз родих нормално, без никакви упойки, съвсем натурално и въпреки това имах няколко вътрешни шева. Мехура ми го пукнаха там, защото трябваше бързо да се действа, и нямаше време за чакане. Че раждането е напълно естествен процес съм напълно съгласна, но и не е за пренебрегване факта, че всичко е адски индивидуално и често пъти въпрос на късмет. Останала съм с впечатлението, че болшинството мами се страхуват повече от секциото, защото съзнават, че представлява операция, с всичките и рискове и последствия, и предпочитат да родят нормално. Понякога обаче, едно нормално раждане може да бъде много по - страховито от планово секцио, да крие много повече неприятни изненади. Както и на родилката да е нужен по - дълъг възстановителен период.
Всичко си опира до конкретната ситуация и възгледи. Всеки е свободен сам да решава и да ражда както сметне за добре. Peace

# 33
  • Мнения: 1 367
Позволявам си да изкажа несъгласие със заглавието на темата. Не мисля,че секциото е ненормално раждане.Нали все пак крайният резултат е появата на новия живот,което е напълно нормален и естествен процес. Заглавието ми припомни една тема,която скоро беше разисквана тук-дали може да се използва думата "раждам" за секцио. Не мисля,че съм направила нещо ненормално,като съм дала живот на сина си с помощта на медицината,когато това се е наложило.И това,че не съм се мъчила часове наред /само от 3 през нощта до 10 сутринта,когато му паднаха тоновете,не повече  Laughing/не ме прави по-лоша майка от раждалите вагинално.Нищо лично против авторката,просто изказвам мнение.

# 34
  • Мнения: 1 173
Честно казано двоумях се за заглавието и на мен нещо не ми звучи  Simple Smile
По-скоро трябваше да е "вагинално раждане"...

# 35
  • Мнения: 1 367
Аха,така щеше да е май по-добре.Нали не съм те засегнала?Ама честно казано много се дразня като чуя разни намеци за жените,раждали секцио,че не били истински жени,че били глезли и да не продължавам.Затова се закучих Laughing

# 36
  • Мнения: 1 173
Аха,така щеше да е май по-добре.Нали не съм те засегнала?Ама честно казано много се дразня като чуя разни намеци за жените,раждали секцио,че не били истински жени,че били глезли и да не продължавам.Затова се закучих Laughing
Изобщо не съм имала намерение да обиждам някого,просто споделих страховете си...
Няма проблем    Simple Smile

# 37
  • Мнения: 1 367
Абе както и да го наричаме,дано при теб всичко завърши успешно и да се радваш на едно хубаво здраво бебче.Пък дори да се наложи секцио,няма нищо страшно и възстановяването не е чак такъв проблем.Успокой се и се наслаждавай на бременността си!  bouquet

# 38
  • Мнения: 524
Аха,така щеше да е май по-добре.Нали не съм те засегнала?Ама честно казано много се дразня като чуя разни намеци за жените,раждали секцио,че не били истински жени,че били глезли и да не продължавам.Затова се закучих Laughing
Не се засягай, на теб, все пак ти се е наложило да родиш секцио, тук става въпрос за планувано секцио, без да има причина за това. А според мен на заглавието нищо му няма, нали като отидеш на гинеколог и те попита как си раждала не му отговаряш "нормално". Твърде лично ги приемаш нещата.

# 39
  • Мнения: 1 367
Права си,че ги приемам твърде лично.Но съм чувала такива подмятания,че....Колкото и да се стремя да не ги приемам лично,не мога. А пък си мисля,че дори да е секцио по желание,пак трябва да се уважава мнението на майката.В крайна сметка тялото си е нейно,бебето си е нейно и така. Ох,пак запалих  Laughing Спирам  Laughing

# 40
  • Мнения: 115
И двата пъти родих нормано. Много ме болеше и двата пъти доста се помъчих, но след това много бързо забравих всичко. Ако има трети път пак така ще предпочета да раждам.

# 41
  • Мнения: 743
Аз родих първото си дете секцио ,в следствие на предизвикано раждане, защото преносвах 12 дни ,бях на 19г и не можех да им обясня,че знам кога е заченато детето, и така без всякакви индикации ми предизвикаха раждане ,резултата:
  • Влязох в 8ч сутринта ,в 10ч ми спукаха мехура
  • 19ч още не бях родила,бях с подута ръка от системата с окситоцин,губеха се тоновете на бебето,слаби но чести контракции,3см разкритие;
  • Наложи се секцио.
  • Възтанових се бързо ,бях способна на 7-8 ден да гледам сама бебето си,почти не си личи белег и се чувствах много добре.
Второто ми раждане беше вагинално,не го наричам нормално ,защото при моите болки нищо не ми се виждаше нормално.С две думи,поради предишното секцио ,при това преносване никой не ми предизвика раждане,не ми сложиха системи ,никакви медикаменти,дори упойка и обезболяващи.
Раждането от първите болки до излизането на бебето беше 24ч точно.
Всичко беше максимално естествено,родих в 1ва АГ Св.София с лекарката ми ,която ми следеше бременността ,която ме подкрепяше през цялото време, но се намеси едва във финалната част ,когото след 3 напъна се появи моето бебе,но понеже тръгна с двете рамена напред се наложи епизиотомия и последвалите шефове бяха най голямата болка ,която съм изпитвала някога.
 В заключение:
1. Ако искаш да родиш без да ти се месят и без медикаменти ,просто трябва да си с лекар ,защото никой няма да те чака 24ч в болницата или може стоиш до последно у вас.
2. Ако се наложи секцио не се тревожи,възтановяването е по безболезнено от шевовете и не толкова дискомфортно.
Лично за мен като минала и през двете,ако има 3ти път ще избера секциото,за мен цялата болка не си струва ,за това да видиш как детето излиза от теб ,защото с местна упойка това става също,но разбира се всичко зависи от конкретната бременност ,как протича,състоянието на майката и много други фактори,които понякога са определящи.
Обичам много и двете си деца и не смятам едното си раждане за по маловажно от другото ,истината е че се намъчих доста и при двете ,така че и двете са изтрадани и изживяни много силно като 2 от най важните моменти в живота ми ,които ме направиха истински щастлива.
Ами това е моето мнение,а на теб ти желая леко раждане както и да решиш да ти се случи  Peace Успех!  Hug
 

Последна редакция: нд, 09 сеп 2007, 01:15 от MamaMargo

# 42
  • Мнения: 620
Аз и двата пъти родих по естествен начин, в Шейново. И двата пъти бебето е било в седалищно предлежание. Радвам се, че всичко мина добре и двата пъти и сме живи и здрави. Но би могло и да не е така, имам късмет че родовата ми дейност е била добра и разкритието е вървяло съвсем нормало и че съм попаднала на лекари, които са знаели методите за израждане на седалищно разположено бебе (затова избрах Шейново). Но би могло да е съвсем различно, естественото раждане крие много рискове и за майката и за детето, съвременните жени са информирани за тях и имайки възможност за избор, се възползват от нея, за да не рискуват - това е обяснението за разпространението на цезарево по желание.
Аз, например, изпитвам ужас от мисълта да ми разпорят корема, ако изпитвах същият ужас от естественото  раждане, може би също щях да избера цезарево.   

# 43
  • Мнения: 3 423
Родих по естествен начин. В Германия
никой не отваря дума да ти предлага
секцио; дори ако видят на последните
видеозони, че плодът е голям, правят
предизвикано раждане, за да не се налага
рязане. Направо се учудвам, че си на 26 и
мислиш да лягаш под ножа. Това си е операция.
Струва ми се, че в България раждането е бизнес!


Каквото и да решиш, леко раждане.

# 44
  • Мнения: 4 717
горе-долу и аз съм на мнението на Лиска Peace
живея в чужбина и докторите се стремят по всякакъв начин да спомогнат за естествено раждане и избягването на секцио,(а виждам че и епидурал)
В България за щяло и нещяло докторите препоръчват операция, ама то нали не лягат те под ножа, това рефлектира само на доходите им...

Общи условия

Активация на акаунт