5 въпроса относно захранването

  • 553
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 350
Здравейте мили мами!Отново се допитвам до вас, заради компетентните отговори , които сте ми давали.
На 30 септември бебчо става на 6 месеца и ще се захранваме.Досега сме на изключително кърмене, без вода.Смятам до годинката много бавно да опита храни в следния ред: зеленчукови пюрета, плодови пюрета, местно-зеленчукови пюрета /само пуешко,заешко и пилешко/ и може зърнено-плодови каши. Засега ще задам въпроси относно зел.пюрета:

1.Много ли са 10-11 зеленчука, които смятам да въведа в началото, всеки от тях въвеждан по 5 дни? Така идва около 2 месеца само на зел.пюре, без заместване на кърмене.

2.Какво количество да предлагам, при положение че не целя заместване на кърмене?До колко лъжички дневно?

3.Да правя ли в началото почивка от един-два дни само на кърма или всеки ден да давам пюре?

4.В готовите пюрета да добавям ли кърма за разреждане или да не го правя ако бебчо ги яде в чист вид?

5.Направената от мен схема предвижда заместване на обедното  кърмене малко преди да навърши 10 месеца,а следобедното кърмене към 11-тия месец.Твърде късно ли е?

Тези въпроси ще ги задам и на педиатърката, но на вас ви имам особено доверие!Благодаря!

# 1
  • Мнения: 865
1.Много ли са 10-11 зеленчука, които смятам да въведа в началото, всеки от тях въвеждан по 5 дни? Така идва около 2 месеца само на зел.пюре, без заместване на кърмене.Хм!Мн. ми се виждат.Аз съм дала до сега-картоф,тиквичка,морков,броколи,карфиол,спанак-6 вида

2.Какво количество да предлагам, при положение че не целя заместване на кърмене?До колко лъжички дневно?При въвеждане 2,3 лъжички Постепенно увеличавах грамажа според апетита на бебето.Но не е изяждала повече от 60,70 гр.

3.Да правя ли в началото почивка от един-два дни само на кърма или всеки ден да давам пюре?Тук пак съм се водила от желанието на бебето.Големите жеги ми е отказвала твърда храна и сме си карали само на кърма.

4.В готовите пюрета да добавям ли кърма за разреждане или да не го правя ако бебчо ги яде в чист вид?Не съм разреждала готовите пюрета.Харесват и така.

5.Направената от мен схема предвижда заместване на обедното  кърмене малко преди да навърши 10 месеца,а следобедното кърмене към 11-тия месец.Твърде късно ли е?Аз до годинката няма да замествам кърмене.После както ти казваш постепенно ще замествам обедното и следобедното хранене

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
1.
1.Много ли са 10-11 зеленчука, които смятам да въведа в началото, всеки от тях въвеждан по 5 дни? Така идва около 2 месеца само на зел.пюре, без заместване на кърмене.

Според мен са си много добре като бройка. Аз преди да почна с плодовете и месото бях въвела, около 12 зеленчука. Аз обаче ги въвеждах по 3 или 4 дни, рядко стигах до 5 /струват ми се много/, но пък щом така си решила не виждам проблем.

2.Какво количество да предлагам, при положение че не целя заместване на кърмене?До колко лъжички дневно?

Първо кърмиш, изчакваш 30-40 минути да слегне кърмата и предлагаш пюре /това е за тези, които не искат да заместват хранене, ако искаш да земестиш е обратното - твърда храна и после кърмене/, така няма да се съобразяваш с разни схеми, колко лъжички да дадеш днес, а ще се водиш по детенце. Иначе процедурата я знаеш започваш с 1-2 лъжички и всеки ден увеличаваш. Бебетата, които сучат преди пюрето рядко достигат до количество надвишаващо 60-70 грама.

3.Да правя ли в началото почивка от един-два дни само на кърма или всеки ден да давам пюре?

Прави почивки "само на кърма". Аз правих и ги отчитам като много полезни за коремчето на бебчо. Много от бебчетата в началото реагират на твърдата храна чрез запек, това ще ти го спести. Даже бих те посъветвала преди всеки нов продукт да правиш такива паузи, поне при първите 5-6 зеленчука. По принцип можеш да правиш и паузи "без нов зеленчук" т.е. даваш пюре, но само от вече въведени зеленчуци.

4.В готовите пюрета да добавям ли кърма за разреждане или да не го правя ако бебчо ги яде в чист вид?

В случай, че кърмиш преди твърдата храна, както те посъветвах по-горе, е безмислено да слагаш кърма в пюретата, ти си имаш млечното хранене, чрез предварително приетата от бебчето кърма, няма смисъл от две последователни млечни хранения.
Аз съм слагала кърмя в пюрета, които са много гъсти и Пеш не искаше да ги яде......

5.Направената от мен схема предвижда заместване на обедното  кърмене малко преди да навърши 10 месеца,а следобедното кърмене към 11-тия месец.Твърде късно ли е

Идеална е   bouquet Нека кърмата ти бъде основната храна на детенце до навършването му на първата годинка.

Успех

# 3
  • Мнения: 3 760
1.Много ли са 10-11 зеленчука, които смятам да въведа в началото, всеки от тях въвеждан по 5 дни? Така идва около 2 месеца само на зел.пюре, без заместване на кърмене.
Не, не са много. При 5 дневна схема на въвеждане можеш да въведеш и 100 (стига да имаш достъп до тях  Laughing)
2.Какво количество да предлагам, при положение че не целя заместване на кърмене?До колко лъжички дневно?
Въвеждаш лъжичка, две, три...след това караш по усет - ти и бебето ти ще хванете най-добрия ритъм. Щом няма да заменяш хранене (браво!) няма да даваш прекалено големи количества... Какво е прекалено ще прецениш в движение  Sunglasses

3.Да правя ли в началото почивка от един-два дни само на кърма или всеки ден да давам пюре?
Можеш да правиш, можеш да не правиш... Когато въвеждаш проблемни храни (например моркови, спанак и т.н., за които има данни, че могат да алергизират) е добре да правиш пауза (ден-два), но ако няма реакция при приемане на новата храна всъщност не е нужно (но пък и не е нужно да бързаш особено).

4.В готовите пюрета да добавям ли кърма за разреждане или да не го правя ако бебчо ги яде в чист вид?

Ако искаш.  Laughing
5.Направената от мен схема предвижда заместване на обедното  кърмене малко преди да навърши 10 месеца,а следобедното кърмене към 11-тия месец.Твърде късно ли е?
По-скоро е твърде рано.
Ако нямаш причини да заменяш хранене (примерно ако ще се връщаш на работа), по-добре изчакай до навършване на годинка. След това започни да заместваш  Peace

# 4
  • Мнения: 350
Ох малко се поуспокоих, специално за заместването на кърменето.Моето желание е да заместя кърмене дори след годинката, но се притеснявах дали ще се задоволяват нуждите на бебо,т.е.дали ще му е достатъчна само кърмата като основно ядене.
Ще дам зеленчуците, които съм избрала, но наистина може да съкратя въвеждането на 3-4 дни.Всъщност в схемата имам такива почивки от вече давани зеленчуци, но сигурно ще правя и почивки на кърма, зависи от бебчо.

Общи условия

Активация на акаунт