Момичета,моля Ви помогнете ми-искам да кърмя!!!

  • 2 099
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 233
Имам бебче на 19 дни.Родихме се 3040гр. 14 дни преди термин секцио.Изписаха ни от родилния дом 2950.Днес ходихме на първата ни консултация-оказа се, че бебчо е 210гр.помалко:( -2740. Нашата педиатърка веднага ни изписа кърмене малко + Фризолак.
Много Ви моля момичета помогнете ми да разбера какъв е проблема при мен -дали бебето ми суче малко или аз нямам кърма и евентуално, ако нямам кърма как да си помогна.Аз съм от Бургас - ако може препоръчайте ми педиатър, който да дойде у дома и да ми помогне - наистина много искам да си кърмя бебчето, а се опасявам че с даването да АМ това става все по-далечно като възможност.
Ако може и някое друго момиче, което кърми дълго от Бургас да ми помогне пак ще съм много благодарна.

# 1
  • Мнения: 373
vkas,Честито бебче!Напиши повече подробности за  режима ви, а също и кокло често пълни памперсите,пие ли вода и дали спи повечко. Аз съм от Бургас, и вече 3 месеца упорито кърмя. Не мога да ти препоръчам педиатър с достатъчно опит в кърменето. Ние на първа консултация ( 22ден) бяхме качили  само 400гр. и нашата педка веднага препоръча дохранване с АМ, но аз категорично отказах. Обаче се кърмихме почти непрекъснато, бяхме като залепени. За сега ти препоръчвам по-често кърмене, дори и бебето да спи. Погледни и в библиотеката за позите на кърмене. Изпробвай ги и виж дали някоя няма да е поудобна за теб .

# 2
  • Мнения: X
Честито бебе!
Прочисти си кутията- ще ти пусна ЛС!

# 3
  • Мнения: 233
Краси благодаря ти за подкрепата.Теди не пие вода - пиеше в родилния дом, но като се прибрахме у дома отказа.Пищка почти на 3 часа преди всяко кърмене.Акаме 1-2 пъти на ден.Това е като го хранех с моята кърма.От днес даваме адаптирано мляко и с голямо съжаление виждам, че започва съвсем да се отказва от гърдата:(.Днес си купи БГ лактогонен чай, а една приятелка ми препоръча и някаки хомеопатични хапчета уртика-уренс-знаещ ли нещо за тях?
Наистина ще опитам с всички средства да си увелича кърмата...а и бебчо ми е малко мързелив-все дърпа добре 2-5мин и после се залъгва само с гърдата:(
Незная сега като позаякне малко/за съжаление с Аптамил, не с кърма/ ще си засили сукателния рефлекс?
Благодаря ти предварително, мила...мога да ти пиша тел. за връзка на лични ако искаш, ако не те притеснявам.

# 4
  • Мнения: 233
Цветелинка изтрих си кутията.

# 5
  • Мнения: 1 924
Най-добрият вариант е да дохранваш с лъжичка или пипета-по трудоемко е, но иначе рискуваш бебчо да се откаже от гърдата.И много често кърмене- остави за известно време всичко друго и се отдай на бебето.Кърми го легнала, за да можеш и ти да си почиваш.Чети книжка или се развличай с нещо,докато кърмиш-(или пък наблюдавай мъничето-много умилителна гледка  Heart Eyes),за да се разсееш и да не се притесняваш.
И споделяй как върви- трудно е в началото, но е хубаво,че имаш желание и търсиш помощ! Hug

# 6
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Здравей,
Виждам, че си се поуспокоила, което е добре. Това е най-важното, да си спокойна, всичко друго ще си дойде на мястото. Най-добрата формула за увеличаване на кърмата е слагането на гърда. Казваш, че бебчето ти е мързеливо, но май не е точно така. Може би е просто още много малко и се изморява бързо от сукането. Затова е нужно в началото да се слага много често на гърда. Да, изморително е, защото бебето е почти само на гърдата, но е така първите дни, докато заякне. Не отговаряш на въпроса как точно се кърмите, имате ли някакъв режим, но от постинга ти оставам с впечатление, че се храните на 3 часа, което е голям интервал за новородено в повечето случаи. Може и заради големите интервали да не е сукал достатйчно и затова да е отслабнал...

# 7
  • Мнения: 233
Да за съжаление се хранихме на 3, че и на повече часа...малкия като заспеше и аз не го будех, а го оставях да се наспи и тогава предлагах гърди...сега го отчитам за грешка.Ще опитам тези дни по-често да сме с него и дано успея да увелича кърмата и да оставим АМ...много ми се иска да успея, макар че наистина наи-важното е все пак бебчо да е добре и да наддава.

# 8
  • Мнения: 2 829
На първо място-за момента е важно да даваш АМ-за такова малко бебе е най-важното да наддава и да заякне, тогава вече ще може да се справя със сукането и ще можеш да спреш добавката.
Опитай ако можеш да даваш добавката с лъжичка, пипетка, сламка, чашка-само да не е шише. Ако е шише-нека да е с една (малка) дупка за да не му е съвсем лесно, за да не се откаже от гърдата.
Слагай бебето да суче колкото може по-често. Ако отказва да сучер-използвай всеки удобен случай, когато бебето е сънено или спи и давай гърдата.
Спри да даваш биберон-залъгалка (ако даваш изобщо)
Ако ти остава време и сили, можеш и да се цедиш между кърменията (или след кърменията), и това, което изцедиш да добавяш към добавката.
Извини ме за телеграфния стил, ама нямам много време в момента.
Сигурна съм, че ще се справиш и скоро бебето ще заякне и ще можеш да махнеш добавката, но засега вместо да се обвиняваш че дохранваш по-добре мисли, че откликваш на нуждите на бебето, въпреки собствените ти чувства.
Не забравяй, че ТИ КЪРМИШ бебето си, дори и да даваш добавка!
Моля те, пиши и ни дръж в течение как се справяте! Hug

# 9
  • Мнения: 700
 А ти пробва ли да си изцедиш и какво количчество излиза?Защото,ако е достататъчно можеш да го даваш вместо АМ.Аз съм от Поморие,другата седмица ще идвам до Бургас,ако искаш може да се видим.Мога и да ти помогна с нещо,кърмя повече от 10 месеца.
 Ти казваш,че бебчето дърпа активно 2-5 мин,а после се залъгва с гърдата.Те така си правят повечето новородени.И ние бяхме така,спеше и сучеше и пак спеше и така счасове на гърдата.От време на време я използва като залъгалка,после пак суче по-активно.Опитай така.Особено ако бебчето е спокойно,не бързай все още с АМ.Това е моят съвет,няма логика да не се оправят нещата.Ще ти дам телефонния си номер на лични.

Последна редакция: ср, 12 сеп 2007, 00:19 от Bungichka

# 10
  • Мнения: 2 829
Момичета, тревожното в случая е, че за 15 дни (ако е изписано на 4 ден) бебето не само, че не е достигнало теглото от раждането, ами е свалило 200 грама. Затова мисля, че е наложително на първо място да се нахрани бебето (с изцедена кърма или АМ), да наддаде и да заякне, а след това вече когато бебето започне да наддава могат да се вземат мерки за премахване на добавката.
Освен всичко забравих да попитам-възможно ли е да претеглиш бебето на същия кантар, на който е мерено в родилния дом? Понякога има разлика м/у кантарите.

# 11
  • Мнения: 532
vkas,

няма да се притесняваш, не едно кърмено бебе при необходимост като вашата е било дохранвано с АМ - Аптамил е добро мляко.

Лактогонни мерки за подпомагане на кърмата и кърменето:

1. лактогонен чай - бълг.билков или на Хип има на гранулки - следвай указанията за приготвяне.

2. Накиснати 2-3 лъжици овесени ядки, накисваш поне за 6 часа и хапваш, може не всичко наведнъж. Накисване може в натурален сок, кисело мляко, дори бг лактогонния чай. Действат много лактогонно.

3. Бирена мая - продават в аптеките - хранителна добавка с витамини и минерали и много лактогонна.

4. Храна - ако ядеш месо, наблегни. Прясно месо - слагай пържоли във фурната или в тефлонова тенджера на котлона да се пекат/задушават. Направо сами се готвят. Да изядеш една пилешка/свинска пържола дори само с филия хубав хляб ще ти даде много кърма. Протеините са важни за кърмата, а месото е добър такъв протеин, особено в началото, че млечните могат да коликообразуват.

5. Почивка - можеш да кърмиш бебе непрекъснато и да си почиваш. Ще ти пусна тема със снимки на различни пози. Когато бебе спи, откравай по малко сън. Много майки споделят, че дори кратък сън от 20 минути пълни гърдите добре.

6. Хомеопатия - само от лекар хомеопат. Има правила, защото хомеопатията се антидотира от лактогонния чай например и други неща, например пастата за зъби, за това има хомеопатични такива и т.н. лекарите обясняват правилата.

7. След всяко кърмене е добре да изцеждаш, дори и на празен ход. Това показва на организма ти, че има нужда от повече мляко. А ако успееш и да изцедиш нещо. можеш да го даваш като добавка вместо АМ, например.

8. Бебета сучат изключително добре сънени. Изцеждаш капка кърма на зърното, гушваш бебоче, натъркваш в устичката и захапват като котета. Т.е. ако са минали 1.5-2 часа от предното кърмене, можеш да накърмиш пак.

9. Предлагай и двете гърди на кърмене - едната, суче, докато се пусне САМО, вдигаш и оригваш, после предлагаш и другата, докато се пусне САМО. Пак вдигаш и оригваш. Пак предлагаш първата, после пак втората. Гърдите са способни на няколко пъти потичане на млякото. Ако заспи, не давай добавка. Може да се събуди след 1/2 час, пак предложи и двете гърди по същия начин, нека си изсуче каквото има, ако явно иска още - тогава първо изцедената кърма, а ако няма чак тогава АМ.

10. Сложи бебенцето да суче в теб, отвори си Библиотеката за кърменето, прегледай заглавията, каквото те интересува си го наотваряй в нови прозорци, има и видеоклипове за кърменето. Така хем кърмиш, хем се подпомагаш информационно.

Смятам, че ще се справиш страхотно. Браво, че търсиш помощ. Добре е да се видиш и с други форумски кърмещи мами от Бургас, много ще те подпомогнат.

Пускам ти на лични темата с позите на кърмене.

Каквото още те "гложди" непременно питай. Тук момичетата са страхотни!  Hug

# 12
  • Мнения: 233
Момичеата много Ви благодаря и за съветите и за подкрепата.
През нощта опитах нощното хранене да е само на кърма.За мой ужас около 1 час се молехме да захване гърда:(.Накрая захвана всяка за по 5мин. и ревна ужасно...отмаляла и вече доста изнервена направих АМ.Така лакомо си го изяде от шишето, че се разплаках...явно, че наистина сме до тук с кърменето.Купих си БГ лактогонен чай-мисля, че малко ми увеличи кърмата, но едва ли ще преборя АМ.Бих искала да Ви попитам, ако вече съвсем не иска гърда трябва ли да взема някакви хапчета за спиране на кърмата?Както и как да определям дозите за хранене от АМ - досега давах по 1 лъжичка Аптамил в 30мл. вода/става около  45мл/+от мен примерно 15мл т.е за бебе 2740 - 60мл.Това обаче не тговаря на съвета за количество на кутията на Аптамила - там пише за бебе на 2 седмици 90мл...

# 13
  • Мнения: 3 926
Хей, хей, много бързо се предаваш Hug Една нощ опити нищо не показват. Тук има момичета, чиито бебета са били по месец и половина в кувьоз и кърмят успешно. Та - щом искаш ще успееш Peace
Първо - важно е да се успокоиш. И наистина е добре ако можеш да претеглиш бебето на същия кантар, на който е теглено. Имахме тук една мама, чието бебе не беше помръднало с грам, а после се оказа, че кантарът на педката й бил повреден и детето наддало 900 гр. (Танита Hug)
От теб зависи всичко в момента - такова малко бебе няма да се държи само гладно ще засуче, ако му улесниш работата. Първо махни всички биберони. Просто забрави, че съществуват (трудно е, но се получава) После, за да стимулираш гърдите можеш да си самонаправиш система за кърмене. Купувш си сондички №8 за хранене на недоносено бебе и можеш да действаш по два начина:
Закрепяш края на сондичката към гърдата (да съвпада с края на зърното) като го фиксираш с два левкопласта. Напълваш си спринцовки с млякото за дохранване и слагаш детето на гърда като от края на сондичката, който е с уширение за спринцовка подаваш равномерно количество от млякото за дохранване. Така детето суче от гърдата като получава мляко от сондичката и по този начин стимулира и гърдата.
Другият вариант е просто да отрежеш сондичката (тя е дълга около 50 см.) и да пъхнеш единия край в шишето с мляко, а другия да фиксираш към зърното. Така се получава нещо като тънка сламчица и бебето само ще си смуче.
При така описаните начини едновременно с дохранването стимулираш и лактацията, което е от много голямо значение в твоя случай. Нощем слагай задължително на гърда и ако се налага дохранванй директно със спринцовка за по-бързо, въпреки, че ако се специализираш в прилагането на тази система няма да ти коства усилие да го правиш и нощем. И не забравяй да предлагаш възможно най-често храна на детето - на час, час и половина. Ако суче по 5-10 минути ефективно това си е чудесно. Добре ще е да си намериш от някъде кантар, но само за седмица и да ни държиш в течение как вървят нещата.
Още веднъж - не се отказвай - бебето е прекалено малко още, шансове за успех имате големи, много големи при това Hug

# 14
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Аз съм още нова в кърменето, но моят съвет е да не мислиш сега за хапчета за спиране на кърма и така нататък. Рано е още. Не се отказвай. Продължавай с опитите. За захапването на зърното те съветвам да прочетеш в Библиотеката статиите за поставянето на гърдата в първите дни. Има страшно много полезна информация. Освен това за увеличаване на кърмата - сурови ядки, бира, готвен лук, овесени ядки, жито (това се сещам в момента). На мен от ядките ми слиза много кърма. И другото - слагай бебока постоянно на гърдата. Може да си направиш слинг и да го слгаш вътре в поза за кърмене и да си вършиш друго - така хем ръцете са ти свободни, хем бебчето винаги е до гърдата и суче когато иска. Това е една страничка, където може да видиш как да си завържеш слинга. Не ти трябва друго освен 5 метра тензух. За вкъщи върши супер работа.
От мен изпращам много положително настроение и не мисли за лоши неща - повтарай си, че всичко ще се нареди и ще се кърмите с бебчо до 3 години поне  Hug

Общи условия

Активация на акаунт