ВЪПРОС КЪМ ЗАКУПИЛИТЕ НОВО ЖИЛИЩЕ

  • 3 875
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 272
В какъв срок трябва да се занесе нотариалния акт в общината.

# 1
  • Мнения: 230
В двумесечен срок, след датата на изповядване на сделката. Подава се Декларация по чл. 14 от ЗМДТ за облагане с данък в/у недвижимите имоти. В декларацията има доста тънкости -добре е да се попълни от компетентно лице. Това е и моментът, в който да прецените, дали да впишете новото жилище, като основно или не. Мога да дам още разяснения на лични, ако се наложи.

Честита придобивка!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 272
 Hug
Ох мерси много, притених се че ще отнесем някоя глоба за изпуснат срок.

За поред път форума ме спасява.
Ако можех бих изписала на небето едно БЛАГОДАРЯ НА МОМИЧЕТАТ И МОМЧЕТАТ ОТ Forum.BG-Mamma
 Grinning Grinning Grinning

# 3
  • Мнения: 1 172
2 месеца.

Обаче имам спомен, че трябваше да присъстваме всички собственици. Освен това писах някакви имотни декларации. Най-добре мини покрай вашето данъчно и си вземи документите, които да си попълниш вкъщи на спокойствие. А и да видиш какво точно  трябва да подготвиш. Май трябваше да оставим и копие на акта.

Ако ти е единствено жилище и искаш да си го регистрираш като "основно", трябва да имаш и постоянен адрес там. Т.е. ще трябва да си сменила адреса или да убедиш чиновничката да ти приеме така документите с обещанието, че до еди-колко си дни ще си смениш регистрацията.

В София се чака много заради многото сделки, доста хора вписват/ отписват жилище. Не отлагай за последния момент.

# 4
  • Мнения: 230
Да, това по отношение на форума е вярно!

Щом си в София, моят съвет е да си намериш посредническа фирма, подобна на тази, която ти споменах. Това са фирми, чиито предмет на дейност е именно това- да попълват необх. документи от твое име и да ги подават в общината. С/у 6 лв. ми изготвиха вс. необходимо и ми спестиха чакането по учрежденски опашки, което не знам дали може да бъде положително преживяване за когото и да било. Трябва да носиш оригинал и копие от нотариалния акт + лична карта. Останалите формуляри ги има при тях. Няма нужда да си ги набавяш предварително.

Освен това, девойката беше наистина компетентна и ми даде ценни съвети по отношение на конкретната ситуация, предвид останалите имоти, които притежавам. Забелязах, че обслужваше по този начин и останалите си клиенти, които идваха за попълване на документи, различни от моите. Заслужи си искрените ми комплименти.

Вече 2 пъти ползвам подобни услуги, измислени за бели хора и съм мн. доволна.

По отношение на адресната регистрация: аз също се интересувах тогава от този въпрос. Ето какво знам, в качеството си на патИло: Ако в данъчната декларация на новия имот, желаеш да впишеш новото си жилище, като Основно, не е задължително да си регистрирана на този адрес. Т.е постоянният ти адрес може да отговаря на някои от старите ти имоти, а основното ти жилище да е на адреса на новия ти имот.

Това, разбира се, те вълнува, ако данък сгради на новото ти жилище е по-висок от този на това, което до сега се е водило за твое основно. (за основно жилище се плаща 50% от дължимия данък сгради, но само за него. Сумата за такса смет остава непроменена.)

# 5
  • София
  • Мнения: 1 272
Би ли ми изпратила координати на такава фирма, а необходимо ли да им издавам пълномощно?

# 6
  • София
  • Мнения: 3 271
Аз го носих след около 6-7 месеца, казаха ми че ще ми наложат глобат 20 лв ,  а аз ги погледнах така - Mr. Green

# 7
  • Мнения: 4 970
Добре де, но нали имаше и някакъв момент в закона , 4е се декларира след акт 16 newsm78
НИе сме изповядали  сделката, имаме нотариален акт, но  нямаме акт 16 Rolling Eyes

# 8
  • София
  • Мнения: 383
Трябва да е минал акт 16, ако сте го взели на зелено още ви е рано да го декларирате. Ако вече имате акт 16 до два месеца, както са писали момичетата по-горе.

# 9
  • Мнения: 4 970
Трябва да е минал акт 16, ако сте го взели на зелено още ви е рано да го декларирате. Ако вече имате акт 16 до два месеца, както са писали момичетата по-горе.
Мерси за отговора Hug.ПОмислих 4е аз съм в грешка нещо.Ама то и  в законите  така е формулирано.. ooooh!"от придобиването"..."от разрешението за ползване и влизане в експлоатация..... Crazy"

# 10
  • Мнения: 109
Цитат
Добре де, но нали имаше и някакъв момент в закона , 4е се декларира след акт 16
НИе сме изповядали  сделката, имаме нотариален акт, но  нямаме акт 16
Това малко ме изненадва. До колкото знам нотариален акт се издава на база на акт 16.

# 11
  • София
  • Мнения: 4 573
Цитат
Добре де, но нали имаше и някакъв момент в закона , 4е се декларира след акт 16
НИе сме изповядали  сделката, имаме нотариален акт, но  нямаме акт 16
Това малко ме изненадва. До колкото знам нотариален акт се издава на база на акт 16.
И ние имаме нотариален акт, а нямаме още Акт 15.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 011
Цитат
Добре де, но нали имаше и някакъв момент в закона , 4е се декларира след акт 16
НИе сме изповядали  сделката, имаме нотариален акт, но  нямаме акт 16
Това малко ме изненадва. До колкото знам нотариален акт се издава на база на акт 16.
Не е така.
Сделката може да се изповяда нотариално и съответно да се издаде нотариален акт на всеки етап от строителството.Всичко зависи от двете страни по сделката.
В данъчното имота се декларира до два месеца след получаване на Разрешение за ползване/акт 16/ на новопостроената сграда.Понякога между нотариалният акт и обявяването в данъчното може да минат години.
Ако купувате и земята под блока,тя се декларира веднага.
За сгради в експлоатация/стари блокове/ се подава декларация до два месеца след издаване на нотариалният акт.

Общи условия

Активация на акаунт