Как законите отнемат възможността да се върнеш на работа или за образованието

  • 651
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 074
И така.
Исках да се върна на работа преди да ми изтекат деветте месеца болнични за отглеждане на дете. Не съм запозната с термина, вие знаете за какво иде реч.
Оказа се обаче, че майчинските, които са половината от минималната работна заплата за страната и се дават ако си гледаш детето и ходиш на работа едновременно, могат да бъдат дадени едва от десетия месец на детето до втората му годишнина.
За пореден път съм изумена как е възможно на тази държава да не й трябват работници всъщност.
Иначе защо ще се допусне само в София да няма 3000 места в яслите (после и в градините със сигурност!). Това са най-малко 3000 жени, които не могат да се върнат на работа, да хранят семействата си и да плащат данъци. Или защо ще се дига възрастта на 65 години при жените за пенсиониране и така няма да има баби, които да подпомогнат младото семейство да гледа детето и отново жената да се върне на работа! Затова пък хем възрастните не могат да си намерят работа, защото над 40 да си загубиш работата е направо трагично, хем младите жени си живеят бедничко и зависимо от съпрузите. Пак добре че моят е плътно зад мен, но в 50% от случаите мъжете съвсем ама съвсем не са толкова отговорни, както би следвало...

Държавата ми ме обрича на мизерия и на невъзможност за развитие. Държавата ми ме кара постепенно да я намразвам, макар да си обожавам страната.

И понеже съм даскал, искам да ви кажа, че ще съм от вторите хиляда, които ще си напуснат работата (хиляда вече подадоха молби за напускане през юни). Сбогом училище, омразно тъпа и тромава система и гнусно отношение от страна на обществото ни.
Привет сива икономика!

Последна редакция: чт, 13 сеп 2007, 15:59 от Zanda Ksurik

# 1
  • Мнения: 25 571
Добре дошла...  Tired

# 2
  • София
  • Мнения: 10 825
Оказа се обаче, че майчинските, които са половината от минималната работна заплата за страната и се дават ако си гледаш детето и ходиш на работа едновременно, могат да бъдат дадени едва от десетия месец на детето до втората му годишнина.


Ти сигурна ли си за това? ама наистина ли си 100% сигурна?
Защото имах доста колежки, които се върнаха на работа, когато децата им бяха на 3-4 месеца и получаваха половината от майчинството + заплатата си. Не ми се вярва нашата фирма да го е правила в нарушение на закона

# 3
  • Мнения: 5 370
Аз приемам постинга ти със задоволство, понеже отдавна смятах, че училището ти не заслужава всичко това, което ти си направила за него.
Колкото до "сивата икономика" и "добре дошла"-обади ми се да излезем на по бира, знаеш къде, има и качествени и свестни работодатели. Само че ще трябва да забравиш за 48 дена платен отпуск, 20 часа на седмица и т.н.
Аз лично се радвам за теб, не знам как ще го възприемеш, но е така.

# 4
  • Мнения: 47 963
а аз не приемам постинга ти със задоволство, макар че семейството ти има нужда от пари, знаеш че работата ти в това училище е незаменима, и ще е много жалко за много деца че се отказваш
разбира се решението си е твое

# 5
  • София
  • Мнения: 1 074
Уф, Жозефинке...
Ако търсех парите да не съм ставала даскал, но стана прекалено вече.
И все пак е отвратително да те лишават насила от живота ти. И, нали се сещаш, не става въпрос за дните отпуска някак. Когато си роден за едно нещо, то те избива отвътре да го правиш.
Мразя системата, която издига самодоволни самозабравили се глупаци и прави министри ТАКИВА като този Вълчев. Та той се дъри нагло и невъзпитано и не защитава по никакъв начин интересите на децата или пък на учителите. Реформа ли? Единственото, което тъпакът направи, беше да направи от образованието фирма, но фирма, в която не се вкарват пари по същество.

Отдавна имам куп предложения за работа, но упорито отказвам, защото вярвам, че имам мисия, но уви...

Бясна съм, как` Сийке, бясна, бясна, бясна!!!

Тази година децата, цели пет паралелки!, няма да имат друг учител освен две китайки, които не предават граматика и текстове, а само разговорен и една мила женица, която може да поеме само един клас. Т.е. имаме си чисто и просто измамени надежди на 117 деца.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 074
Странно как никой няма мнение по наистина важните неща.
Ето какво си мисля. Аз съм представителна извадка за българския млад учител. От шест години преподавам и се чувствам ужасно, че е възможн да напусна и всъщност напуснах, макар и по майчинство, заради липса на пари и нормални работни условия. Ето ви причината да напускат учители. Всеки напуснал е бил изпълнен с терзания, както заради чувството, че е длъжен да не си следва призванието, ако иска да оцелее, така и заради децата, които се налага да изостави.

# 7
  • Мнения: 5 370
Странно как никой няма мнение по наистина важните неща.
Ето какво си мисля. Аз съм представителна извадка за българския млад учител. От шест години преподавам и се чувствам ужасно, че е възможн да напусна и всъщност напуснах, макар и по майчинство, заради липса на пари и нормални работни условия. Ето ви причината да напускат учители. Всеки напуснал е бил изпълнен с терзания, както заради чувството, че е длъжен да не си следва призванието, ако иска да оцелее, така и заради децата, които се налага да изостави.
точно тебе цитирах в другата учителска тема.
Колкото до липсата на пишещи-ми тя е ясна, тук няма скендъл, интрига, клюка.....както и е по-трудно да си разтовариш негативната енергия, особено ако не си запознат с материята.

# 8
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Какво мога да кажа? Има защо да си бясна.
А пък на мен ми е мъчно, защото моят Самуил (сега е на пет) е голям почитател на "Китайция" (както наричаше Китай като малък).
Много искал да учи китайски. И аз знаех при кого да го запиша, защото много те харесвам.
П.П. Съвсем не искам от теб да размислиш. Мъчно ми е и те разбирам чудесно. Много пъти съм била в подобни ситуации... Като всеки един от нас, де.  Sad

# 9
  • Мнения: 25 571
Ето ви причината да напускат учители. Всеки напуснал е бил изпълнен с терзания, както заради чувството, че е длъжен да не си следва призванието, ако иска да оцелее, така и заради децата, които се налага да изостави.

В моя случай имаше и предателство към няколко поколения предци... Майка ми още не може да се примири с факта, че дъщеря й се е отказала от призванието си.  Tired
Е, дядо ми с даскаллък е хранил семейство и къща е купил. Сегашните даскали и себе си не могат да изхранят, камо ли семейство. За къща - забрави!  Stop

# 10
  • София
  • Мнения: 1 074
Уф, момичета, ако не се промени нещо, ще се кандидатирам временно за Премиер, та да пооправя истинските проблеми на българина.   bouquet

# 11
  • Мнения: 25 571
Уф, момичета, ако не се промени нещо, ще се кандидатирам временно за Премиер, та да пооправя истинските проблеми на българина.   bouquet

Недей!  Stop
Недей се цапа...

Общи условия

Активация на акаунт