имам проблем с кърменето

  • 718
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте искам малко помощ. Бебето ми е на три дни и вече я кърмя гърдите ми са супер напрегнати и твърди тя не може да изяде всичкото мляко.След като се нахрани започвам да се изцеждам с помпата на Авент и от тук става пълен кошмар супер напрегнати и пълни гърди а млякото изтича трудно по 2 чача се изцеждам ръката адски ме заболя и пак не ми омекват гърдите или малко омекват но не напълно и става време пак да започваме наново.Пълен кошмар. Слагам гореща кърпа правя масаж да разкарам бучките да изцедя повече за да омекнат гърдите и се получава че цял ден се цедя. Не мога да разбера защо така се получава имам кърма а много трудно я изцеждам, не иска да изтича лесно още един два дни ако не тръгне по лесно ще се откажа. Мога ли да си помогна по някакъв друг начин на какво се дължи това?

# 1
  • Мнения: 1 174
Честита рожба! Simple Smile

Възможно ли е да са ти подпушени каналите?
И аз имах такъв случай и колкото повече ползвах помпата, толкова повече сякаш ми се втвърдяваха гърдите...Детенцето най-добре контролира/регулира количеството на млякото, но това при мен се случи след  тези първи няколко дни, докато разбера какво и откъде идва. Simple Smile Минах и през компресите с памперс, напоен с гореща вода на свободната гърда, докато бебето суче от другата...
За каналите и по-лесното потичане на кърмата ползвах хомеопатично лекарство  Bryonia CH15 - много ми помогна!
Ще се справиш и ти, ама бих те посъветвала да не се доизцеждаш и въобще помпата, ами по-често да слагаш бебчето на гърдата.Вярно е, че новородените често заспиват още през първите няколко минути, ама търпение! Simple Smile

Успех!

# 2
  • Мнения: X
Честита ти бебка!
В началото обикновенно е така-гърдите са напрегнати и твърди.......докато слезе кърмата и се урегулират нещата......затова най-добре е да даваш на бебка да суче колкото се може по-начесто....тя е най-добрата помпа,която можеш да намериш....Иначе за да цедиш по-лесно-можеш да слагаш компрес от памперс натопен в гореща вода/от мами тук във форума съм го научила/..и да поизцедиш дакот почустваш облекчение/но не очаквай да омекнат съвсем/...Не се плаши и не се отказвай...няма по-лесен и мързелив начин от кърменето...
А,за всеки случай да те предупредя,ако вдигнеш температура,усетиш остра болка или напипаш някъде твърдичко-обади се на лекар.


Упс,сега видях,че са ме изпреварили..... Embarassed

# 3
  • Мнения: 29
да благаодаря ви за бързите отговори. Незнам защо се получава ето преди малко тя яде и после започнах да изцеждам и вървеше по добре повече мляко изтече може би 30 минути се цедих мисля си че се дължи че одеве направих в банята продължителен горещ душ на гърдите и сега  беше по добре проблема е само че пак си стоят твърди независими че изцедих по успешно. Незнам може би наистина не трябва да очаквам да омекнат напълно, но понеже ме е страх да не си докарам някой проблем цедя до пълно изтощение на ръката и на нервите Simple Smile. А малката като реши че се е нахранила и край Simple Smile не приема повече.

# 4
  • Мнения: 1 174
Не се притеснявай, нищо лошо няма да ти се случи и надявам се, няма да стигнеш и ти до лекари! Simple Smile
Душът със сигурност е помогнал, аз също прибягвах до тази помощ, чак докато  водата в бойлера свърши!  Laughing
Продължавай да слагаш бебчето на гърдата си и да правиш топлите компреси.Ако се чувстваш много напрегната..., добре - помпата, ама сама ще видиш, че до няколко дни или...седмица-две ще се оправиш.
В началото и дъщеря ми спеше повечко, но разбрах след време (пак от форума), че се дължи на жълтеничката, която отминава към 10-ти, 15-ти ден (може и по-дълго).Чак след това бебето ще те търси по-често за хранене, а и дотогава ти вероятно ще си забравила за тези си проблеми и кърменето ще е потръгнало! Simple Smile

# 5
  • Мнения: 3 718
И аз минах по този път, вдигах и температури и каналите се запушваха...много е неприятно. Имах чувството, че съм в някакъв порочен кръг, постоянно нещо беше закачено за гърдите ми.  #Crazy
Само да те успокоя, минава! Когато кърмата ти се регулира и каналчетата ти се "разработят" всичко ще отмине. Тук ме посъветваха две много полезни неща тогава:
Първо, не се цеди докрай, а само колкото да отпусне напрежението. Ако се цедиш докато изпразниш гърдата, стимулираш производството на още и още кърма и гърдите ти стават още по напрегнати. Ако не усещаш напрежение, недей да цедиш.
Второ, освен номера с напоения с топла вода памперс аз ползвах един друг метод за затопляне и масаж. Взимах малка бутилка ( от едни детски сокове с морков ), пълнех я с гореща вода и с нея разтривах външната страна на гърдата докато цедях.
Друго, за което съм чувала е пиенето на Лецитин, но не съм го ползвала защото чух за него много късно. То е хранителна добавка и не вреди на теб и бебето. Питай си лекаря дали и как може да го пиеш.
Дано бързо да мине и да се насладиш на едно спокойно, дълго и щастливо кърмене  Hug

# 6
  • Мнения: 42
Честито бебче. Не се притеснявай. В началото докато се отворят каналите и се регулира количеството кърма винаги е така. Това с топлите компреси преди и по време на кърмене е добре. Може само да опиташ да не изцеждаш веднага след кърмене, а само ако чувстваш много напрежение и то не до край, а само да спадне напрежението около 20-30гр. През останалото време може да си слагаш студени компреси. Те пък не позволяват на кърмата да слиза. Така като редуваш компресите за около 3-4 дни нещата трябва да се оправят. След това кърменето става най-лесния удобен и приятен начин да храниш детето си. Дано бебчо ти донесе много радост и успех с кърменето.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 658
Здравей, нормално е първият месец гърдите ти да са препълнени, докато се регулира производството на кърма. Не знам дали са те предупредили, но трябва да ограничиш приема на течности, докато това стане. Аз избързах и като се прибрах от болницата започнах да си пия течности на воля и една нощ гърдите ми се препълниха и получих мастит. На мен добре ми се отразяваше преди кърмене да стоя над тенжера с вряла вода да ме облъхва горещата пара и така много добре ми се отпушваха каналите. Успех и не бързай да се отказваш.

# 8
  • Мнения: 29
Много ви благодаря наистина ми дадохте още доста идеи ще пробвамкое ще помогне. Ей сега пак започвам  Simple Smile.Това ми е надеждата че ще отмине проблема и стискам зъби дано да стане тези дни. Само да попитам Лецитина за какво помага отпушва каналите ли?

# 9
  • Мнения: 1 440
Лецитинът помага мастните клетки да не се слепват и така намаляват риска от запушване на канали и мастити... Пий по 1табл. дневно профилакично, а ако има проблем по 3-4. Когато проблемът отмине намаляваш дозата плавно пак до 1. Вземи си чешки лецитин от 1200мг. Peace
Иначе по въпроса: ами за 3 дни не очаквай чудеса...каналите тепурва започват да функционират по предназначение и това отнема време. Когато кърмата се регулира (това ще е поне след около седмица, две) ще видиш, че няма да стоят така твърди постоянно.
Първите 2 седмици са най-критични и рискови за майката присихически...гледай да се справиш до тогава и ще се убедиш, че после е много по-лесно Peace

# 10
ЗдраВейте!
Честита рожба и поздравления за упорстВото в кърменето! Simple Smile За съжаление, малко хора и обстоятелстВа подкрепят кърмещите майки! Ето и от мен  малко помощ и подкрепа!
И аз имах запушени канали отначало. И се цедих по много време, на парна баня... Боляха ме ръцете. Но гърдите стояха твърди, получиха се и зачервени петна... Но в една книга за билки открихме, че ако се правят топли лапи с маточина, нещата минават. Баба ми и майка ми са оперирани от мастит, но на мен ми се размина, благодарение на лапите с маточина. Ето как се правят: в памучено парцалче се поставят около две супени лъжици изсушена маточина, залята с вряла вода. Листата се разстилат така, че да заемат половината от парцалчето. Другата половина захлупва листата "отгоре", така, че да се получи като сандвич, в който залятите листа са между двете части на парцалчето. С вилица (защото пари) се оцежда максимално "сандвича". Върху "сандвича"  се поставят компонентите на съгревающ компрес- лист хартия (вестник, двоен слой) , полиетиленче, вълнено парцалче (с подходящи размери. Цялото това струпване се поставя се върху втърдената част на гърдата, като се пази зърното, и се внимава хем лапата да е колкото се може по- топла, хем да не се получи изгаряне.  Гърдата, заедно със "сандвича" се напъхва в сутиен с подходящ размер, по възможност- със закопчаване отпред. Сандвичът стои до следващото кърмене от тази гърда. Едно количество маточина може да се използва няколко пъти в рамките на едно денонощие, като всеки път само се залива отново с врала вода. Човек малко може да се поомаца, да се получат зелени петна по бельото, но това са друбилии! И още нещо, не става веднага магия- да изчезне твърдото, може да са нужни няколко дни, че и до седмица (зависи от случая), но е съвсем сигурно, че кърмата ще се запази, също и кърмещата! (аз бях доста тежък случай...)
На всичкото отгоре се оказа, че като пия чай от маточина 3 пъти преди хранене, подобрявам "млеконаоя" си, така че откърмих и двете си деца до 1 година благодарение на билката маточина!
Ако ви изглежда сложно- обадете ми се. Ще Ви подкрепя и ще Ви убедя, че е по- добре това, отколкото детето да загуби естествената си храна, а Вие да се положите на неприятни процедури!  - 961- 33 38 - вечер- Ваня

# 11
  • Мнения: 29
благодаря ви за помощта.  Simple SmileНа нас като че ли ни стана малко по лесно. От ден на ден има промяна. Явно първите дни просто по принцип са трудни и трябва да устискаш да минат. Вече цеденето ми отнема 30 минути което е къде по добре от час и половина. Кърмата тръгна да върви по лесно. Simple Smile

# 12
  • Мнения: 20
Честита ти рожбичка да ти е жива и здрава
Не се отказвай от кърменето. И при мен беше така през първия месец почти по цяла нощ си стоях в банята с помпата Авент /най верния ми приятел/ цедях ли цедях... Sad Бебка ядеше аз пак цедях защото ме беше страх да не се запушат каналите ми. Освен всички неща изброени по горе искам да ти кажа, че ако носиш стегнати блузи или сутиен също спомага да се запушват каналите и да потича по трудно млякото. Дръж гърдите си свободни и когато усетиш потичане на поредна порция кърма ги масажирай леко за да намалиш напрежението.
При мен в началото на втория месец всичко се нормализра. Сега пък гърдите ми винаги са меки и аз се плаша на моменти дали е достатъчно кърмата ми.
Успех с кърменето и само напред

# 13
  • Мнения: 4 242
Честита рожба!
Съжалявам че не мога да изчета всичко напред, ще пиша каквото се сещам на първо четене.
Според мен не е регулирам рефлекса на потичане на млякото, което е нормално в началото, не се тревожи.
Топъл душ преди кърмене или гърдите потопени в леген топла вода, може и под топлата струя
на чешмата, придружено с масаж от основата на гърдата към зърното, но леко и внимателно да не си нараниш канал. Също помага памперс напоен в топла вода, слага се като компрес, чудесно обхваща гърдата и задържа по дълго топлината.
Отпускане- релакс (на хубава музика примерно) или хипревентилация на мозъка, дишаш дълбоко като при раждането, вдишваш през носа издувайки гърдите, след това корема, задържаш малко, изпускаш бавно през устата като първо спада корема, после гърдите и така няколко пъти, вероятно ще то се завие свят, но и ще те отпусне.
Не се втренчвай в кърменето, това е естествен процес и съвсем скоро ще се регулира от само себе  си. От теб се иска да не пречиш с режими, биберони и мерки, кърми на поискване. И се цеди само колкото да облекчиш малко гърдата, иначе предизвикваш отделяне на повече мляко и ще стигнеш до хиперлактация.

Общи условия

Активация на акаунт