Как се спори с лекар?!?

  • 2 095
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 203
Хора, хора, какви времена доживяхме, не вярвам на думите на нито един лекар - било то педиатър /най-вече/, гинеколог, и т.н. Говоря особено когато става въпрос за детето, хайде нас възрастните не е голям дерт. Педиатърката - свястна жена, но й нямам вяра - ами като ми почна едни заръки от 20 ден на детето сокче, после от 2рия пюрета, после заместване на кърмения, после забелване на пишока, някой ден сигурно /недай си боже, но ще се случи,/ за първата температура веднага ще го наблъска с антибиотици. НЕ СЪМ СЪГЛАСНА, но как да споря с нея, като не говоря на нейния медицински език , а тя ми говори от позицията на лекар с опит , с практика, образование и въпреки това нямам вяра. Слушам , гледам я безизразно, задавам й въпроси :"тези сокове защо сега ??" , тя отговаря: "защото витамини трябват на детето" .. Вие се сещате защо е така - защото ЗНАМ че всичко , което казва е отживяло, нефункиониращо добре, да -не е фатално , но искам и имам право да опитам да направя за детето си най-доброто. ИСКАМ да имам поне педиатър, на който да имам вяра , каквото каже - закон да е, а не като сега да клатя глава или ако се опитам да я уловя и да й подам нещо ново, тя да ме затапи с отговор, на който не мога да гъкна повече, нищо че вътрешно съм убена и уверена , че ще напарвя както аз преценя. Яд ме е! Нали трябва да ми помага , а не да пазя детето си то нея.
Размисли и чувства малко се получи Simple Smile но кво да се прави. Да си споделя с вас.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 952
Щом ти е трудно да пъддържаш контакт с нея, а и явно имате различни възгледи смени я. С големия ми син доста време ходех при районната (нямаше още ГП-та) и отделно ходех на частни прегледи при педиатър, с когото говорехме на един език. С голяма радост я смених, защото хич не трая менторско поведение от човек, който не виждам защо се чувства длъжен да ти покаже как нехаеш за детето, вместо да те окуражи.
Разгледай белите списъци и ще намериш някой, с който да си допаднете.

# 2
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Да, незнам има ли списък във форума, ако няма не е лошо да се направи, педиатрите на нашия акъл Wink  във всеки град, хайде, издавайте добрите педита!
Доктора поне може да се смени с някой по-съвременномислещ. За съжаление повечето са от поколението на нашите родители, дето незнам как сме оцелели а и пораснали на техните грижи, е аз си имам за спомен 3 години повръщане и гастрит, от киселото мляко от двумесечна възраст  Imp . Но върху детето ми никой няма да си излива невежеството ! Свекърва ми и свекър ми от пурвия месец са ми заповтаряли като развален грамофон "мед и лимони, мед и лимони, мед и лимони, само така ще е здраво и силно ..."  Rolling Eyes  Еми едното е опасно а дръгото е ненужно и опасно, а те така са гледали мъжа ми ... Благодарих им за съвета и решенията ги взимам аз тука  Twisted Evil !

# 3
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Цитат на: rai4ka
Хора, хора, какви времена доживяхме, не вярвам на думите на нито един лекар - било то педиатър /най-вече/, гинеколог, и т.н. Говоря особено когато става въпрос за детето, хайде нас възрастните не е голям дерт. Педиатърката - свястна жена, но й нямам вяра - ами като ми почна едни заръки от 20 ден на детето сокче, после от 2рия пюрета, после заместване на кърмения, после забелване на пишока, някой ден сигурно /недай си боже, но ще се случи,/ за първата температура веднага ще го наблъска с антибиотици. НЕ СЪМ СЪГЛАСНА, но как да споря с нея, като не говоря на нейния медицински език , а тя ми говори от позицията на лекар с опит , с практика, образование и въпреки това нямам вяра. Слушам , гледам я безизразно, задавам й въпроси :"тези сокове защо сега ??" , тя отговаря: "защото витамини трябват на детето" .. Вие се сещате защо е така - защото ЗНАМ че всичко , което казва е отживяло, нефункиониращо добре, да -не е фатално , но искам и имам право да опитам да направя за детето си най-доброто. ИСКАМ да имам поне педиатър, на който да имам вяра , каквото каже - закон да е, а не като сега да клатя глава или ако се опитам да я уловя и да й подам нещо ново, тя да ме затапи с отговор, на който не мога да гъкна повече, нищо че вътрешно съм убена и уверена , че ще напарвя както аз преценя. Яд ме е! Нали трябва да ми помага , а не да пазя детето си то нея.
Размисли и чувства малко се получи Simple Smile но кво да се прави. Да си споделя с вас.

Или сменяй докторката или просто не спори с нея. Казвай добре, кимай разбиращо, а си гледай детето както ти си преценила за най- правилно.
Но по- добре наистина намери педиатър, който да споделя твоите възгледи. Имаче не е добре, нали все пак трябва да им имаме доверие Thinking
Аз лично на моята й обявих, че при второто си дете ще следвам друга схема на захранване, тя не ми противоречи, само ме пита имам ли някакъв проблем с храненето. Аз съм доволна от този вариант.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
...което ме подсеща, че скоро ще излезе статия на тема именно как да говорим (спорим) с лекар. Wink Само почакай!

# 5
  • Мнения: 3 146
Смешно е да спориш с лекар, защото ти самата не си лекар и нямаш нужните познания.И най-скапания лекар знае повече от теб.Така че освен много да се изложиш друго не виждам какво ще постигнеш.Какво ще й кажеш "не съм съгласна, във форума пише...." Shocked  Shocked

# 6
  • Мнения: 2 051
Ще пиша с риск да стана досадна.
С моето педи от самото начало общувам прекрасно. Тя е привърженик на кърменето, но захранва по старата бг-схема. За всяко от нейните първи предложение да въведа друга храна,  освен кърма, а тези предложения са предвидими, извадих разпечатани статии. Вярно, че си поиграх доста за да подбера най-добрите и най-убедителните статии. Дадох ги на педито за да знае към какво мисля да се придържам. Тя не беше съвсем съгласна със всичко, но поне прочете материалите. И досега понякога продължава да ми се чуди, но мога открито и спокойно да говоря с нея.
Мисля, че ако никак не можеш да се разбираш с педиатъра, трябва да го смениш и да водиш детето при човек, на когото да имаш доверие, а той ще има пълна информация за развитието на бебо. Какъвто и да е педиатърът, той трябва да е наясно с храненето, навиците и живота на децата ни, не могат да се крият такива неща. Не дай Боже ако се случи нещо, нали той е първият, който трябва адекватно да реагира! А и без друго не е живот това вечно да правиш сметки в напрежение какво можеш да кажеш, какво трябма да криеш...

# 7
  • Мнения: 4 358
Съгласна съм с мама Кенга.
По-скоро бих сменила педиатърката, отколкото да водя спорове и битки с нея  Wink

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 792
Цитат на: mama kenga
Смешно е да спориш с лекар, защото ти самата не си лекар и нямаш нужните познания.И най-скапания лекар знае повече от теб.Така че освен много да се изложиш друго не виждам какво ще постигнеш.Какво ще й кажеш "не съм съгласна, във форума пише...." Shocked  Shocked

Не става дума да го тръшнеш на земята с маваши, а просто да можеш да водиш разговор именно с лекар. А не просто да получаваш нареждания, и даже да не знаеш защо  Imp

Това, че съм завуършила дадена специалност и мога да говоря с терминология, която малко хора разбират, не означава, че го правя.

# 9
  • Мнения: 2 051
Цитат на: mama kenga
"не съм съгласна, във форума пише...." Shocked  Shocked

Не във форума. В много специализирани издания на различни езици.

# 10
  • Мнения: 4 358
Бу, за съжаление има лекари, които не дават да си отвориш устата за друго, освен за "добре"  Confused

# 11
  • Мнения: 1 289
Цитат на: rai4ka
Слушам , гледам я безизразно, задавам й въпроси :"тези сокове защо сега ??" , тя отговаря: "защото витамини трябват на детето"

В този смисъл цитирам нащата педиатърка:"От соковете бебето няма да получи кой знае какви витамини, тях си ги получава от млякото/в нашия случай поради стечение на обстоятелствата - адаптирано/. Обаче стомахчето му трябва да започва да свиква с нови храни и вкусове." Този разговор проведохме след 3-тия месец и всичко, подчертаваше жената е по мое желание. Ради започна да повръща след приема на сокчета, спряхме ги, по-късно захранихме с пюрета и т.н. Всяка нова храна беше съобразена и с нашето мнение. Жълтък ощее не яде.
Освен това, доколкото разбирам, ти кърмиш. Какво по-хубаво за детето от това. Моето Джи Пи и лична приятелка кърми сина си до 1 година и 2 месеца. Е, даваше и други храни, но основното беше кърмата.

# 12
  • out of space
  • Мнения: 8 572
Смени педиатъра, какъв ти е проблема?!

# 13
  • Мнения: 46 488
С повечето неща съм на едно мнение с педито, ако не съм казвам ок и си правя това, което смятам за редно.

# 14
  • Мнения: 350
Цитат на: rai4ka
Нали трябва да ми помага , а не да пазя детето си то нея..


За огромно съжаление трябва да сме винаги на щрек и много да се образоваме. Никога не знаеш кой лекар и влязъл с връзки, кой е изкарал "заради чичо владика", кой вече го гони умората, склерозата и какво ли още не.... Thinking

А да не говорим, че никои не можа да ги задължи да четат новостите Twisted Evil  Ето това е проблема тук!
На Запад всички за задължени да четат списания, ходят по семинари, конференции, за да трупат кредити и да си пазят работата.

Как се спори с лекар - да спори се и още как  Arrow  с добри познания по анатомия и физиология!! Аз имам такива учебници в къщи!  Simple Smile Едно време знаех доста анатомия на латински. Та имаше един дето си мислеше,че като ми заговори едни тиради на латински ще ме впечатли - но уви.... намери си майстора..

Неприятно им е на някои лекари да обясняват. Но пък готините и уверени лекари обясняват.

А  Ели-с дава прекрасна идея - нека направим списък на супер лекарите. Нека видим кои са за дългото кърмене и педагогическото захранване - и ще им организираме медийни изяви. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт