повишаване лихви на ипотечни кредити

  • 4 761
  • 62
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 8 999
Когато теглихме първия кредит, договорът беше сключен при лихва от 12.5 %. След три години банката намали лихвите си и предоговорихме условията, като за това, разбира се, отново минахме на кредитен съвет и платихме разни такси. Наистина в договора има изрична клауза, че банката едностранно може да повиши лихвата и това автоматично променя условията по договора, без той да се преразглежда или преподписва.
Честно да ви кажа, много ме смутихте с тия повишения на лихвите. Аз все си живеех в заблудата /явно/, че лихвите по ипотечните кредити тепърва ще падат /както е навсякъде по света/.
Да му се не види, ще трябва да проверя как стоят нещата в нашата банка, че може и да ме изненадат неприятно при следващата вноска /поне да съм подготвена/.

# 16
  • Мнения: 1 172
Това от електронния вариант на "Сега":

По-малко от 20% от домакинствата, които вече са изтеглили ипотечен заем за жилище, ще трябва да платят по-високи вноски за септември. Това изчисли директорът на консултантската фирма "Кредит център" Тихомир Тошев. Причината е, че само 4 банки вдигат лихвите за старите клиенти - Банка ДСК, Райфайзенбанк, ОББ и Булбанк.Последните две банки са покачили лихвите само с около 0.5% и за клиентите, които сега теглят кредити. До края на годината още две банки ще покачат лихвите си, като едната от тях е Пощенска, смята Тошев. Покачването обаче нямало да е над 0.5%. Дори това да стане, обслужването на кредитите далеч няма да е непосилно. Изчисленията показват, че за заем от около 60 000 лв. и срок на изплащане 20 години месечната вноска ще се покачи с 15-16 лв.
Според експерта ръстът на ипотечните кредити ще надхвърли 50% към края на годината, като нова вълна от повишение на лихвите не се очаква

# 17
  • София
  • Мнения: 9 850
За ОББ знам, че повишението ще засяга само новите кредити, т.е. засега се запазва лихвата по по- рано сключените ипотечни кредити както е определена в договора, ние теглихме от там и така ни отговориха "че сме късметлии"  Praynig, дано така да си остане до края
  Peace.Нашия ипотичен кредит е изтеглен преди три години.Увеличение на лихвата ще имаме през октомври.Но понеже сме "стари" кредитополучатели,лихвата ни в същото време пада,така че на практика увеличение няма да има,даже ще плащаме с десетина лв по-малко.

# 18
  • Мнения: 4 300
Да.ааа, разсъждаваш като свободолюбив човек, но когато става въпрос за банки, това е меко казано неуместно
А дали разсъждаваш като свободолюбив човек когато днес си купиш за 7 лв сиренето, което миналия месец струваше 5?
Лихвата е цената на вашия кредит и тя се определя както и  останалите цени- на сиренето, на доматите, на гащите.

добре, тогава защо са толкова придирчиви като ти събират документите - имаш ли доходи да погасяваш вноските като утре могат да ти вдигнат вноската над доходите?
Ти каква алтернатива предлагаш?

# 19
  • София
  • Мнения: 4 020
 Аз не разбрах, има ли някой , когото са уведомили, че се вдига лихвата,т.е. вноските по кредита? Или все още е само по медиите?

# 20
  • София
  • Мнения: 9 850
Има уведомени.Някои наши приятели са получили писма.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 020
А от коя банка знаеш ли? Ние сме в Пощенска и май още нищо такова не са ни казали.

# 22
  • София
  • Мнения: 9 850
Мисля,че от ДСК.В писмото на наши познати пишеше,че лихвата им е повишена и месечната им вноска ще е с 0,64ст повече. Laughing

# 23
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз имам кредит от Пощенска и електронно банкиране - лихвите по кредитите ми и месечните вноски все още не са променени.

# 24
  • Варна
  • Мнения: 917
А зависи ли дали кредита е теглен в лева или евро?

# 25
  • София
  • Мнения: 9 517
Зависи какво ти пише в договора - ако пише, че лихвата се определя на база на БЛП на банката или нещо друго, с отстъпка едиколкоси или надценка едиколко си - няма отърване, независимо дали си в евро, лева или корейски донги

# 26
  • София
  • Мнения: 115
На ОББ се промениха лихвите САМО за кредити в лева.
При Райфайзен и ДСК лихвите се формират на база БЛП + надбавка. Така след като  се повиши БЛП-то им с 0,5% и от тук се повиши лихвата само за старите кредити, защото за новите се коригира размера на надбавката (т.е.намалиха надбавката). Но с оглед на повишенията на лихвите си коригираха и таксите за предоговаряне - повишиха ги.
На Уникредит се повиши лихвата като цяло.
При Пощенска за момента няма промени в лихвите, ако/когато такова стане факт ще бъде официално съобщено.
Повишението на лихвите е свързано по-скоро с новите изисквания на БНБ относно банковите резерви - http://money.ibox.bg/news/id_2079831185 (с цел да зе обуздае кредитния пазар) от колкото с пазарните условия (не че и те не оказват влияние в случая).
P.S. Лихвите по ипотечните кредити в 90% от случаите се формират на база - плаващ компонент (Банков Лихвен Процент, Основен Лихвен Процент на БНБ, EURIBOR и т.н.) + надбавка. Това означава, че промени ли се плаващия компонент - ще се промени и лихвата по кредита (така например ОЛП на БНБ се променя всеки месец,  EURIBOR-а се променя всеки ден, БЛП се променя при определени пазарни условя). Все пак тук става дума, в повечето случаи за кредити с доста дълъг срок - 15, 20, 30 години. Лихвата е плаваща, което е направено точно с цел да се неутрализират пазарните промени (все пак банката си защитава интересите).

# 27
  • София
  • Мнения: 5 283
Сега нормално ли беше, когато ние теглихме кредити лихвите бяха 12-13 %, като паднаха на 6-7% - някой да не би да ни ги намали нашите.

Някои банки го направиха...

# 28
  • Мнения: 4 970
Днес бях в ПОщенска банка .Кредитът ни е от там.Попитах ги за  повишението на лихвите и ми казаха  че се чува нещо такова, но още нищо не се знае.А също така казаха че нямат практика да известяват клиентите си, а ще бъдем сюрпризирани на гишето при вноската Crazy

# 29
  • Мнения: 1 897
Днес ще си плащаме първата погасителна вноска към Райфайзенбанк.
Така,че ще видя дали е колкото в погасителния план или е по-голяма.
Ако имат завишение на лихвата,ще пиша пак,за да ви уведомя.

Общи условия

Активация на акаунт