Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 267
  • 292
  •   1
Отговори
# 180
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Д-р Чавдаров, преди време Ви питах за класификацията на моторните функции, пуснахте ни един материал http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19977.msg4900894#msg4900894 , който обаче не е пълния. Пускам тук линк с останалата част (простете, ако не съм била точна), защото в другата тема за ДЦП, където пишем само родители, е възможно да не влизат толкова хора, а ми се струва, че това е полезна информация.  Става въпрос за това http://www.canchild.ca/Portals/0/outcomes/pdf/GMFCS-ER.pdf , а тук може да се види същото и на други езици  http://www.canchild.ca/Default.aspx?tabid=195

# 181
  • Мнения: 1 037
Ето това , http://www.canchild.ca/Portals/0/outcomes/pdf/GMFCS-ER.pdf, е добре да се преведе за да е достъпна информацията за всички.
Аз ще се опитам, но не обещавам перфектен превод.

Последна редакция: пн, 21 апр 2008, 13:58 от ajeliya

# 182
Ajelya, Liuboznatelna

Информацията която предлагате е изкючително ценна. Подобна информация има в сайта на болницата http://www.cpcentresof-bg.com/doc/GMFCS.doc (), но вече явно е остаряла.

Имам на разположение професионален преводач, който натрупа опит  с медицинската и предимно рехабилитационна терминология. С удоволствие ще поема ангажимента да организирам превода на новия вариант на GMFCS на български за да може да се ползва от всички желаещи у нас. Надявам се до края на м.май да се справим.

д-р  Ив.  Чавдаров

# 183
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 538
Д-р Чавдаров, благодаря Ви, благодаря и за линка, който пуснахте сега, вероятно точно това съм имала в предвид, когато Ви попитах за първи път.

# 184
  • София
  • Мнения: 798
Благодаря,
на модераторите на сайта, за възстановената възможност за лична комуникация на някои от посетителите му с мен.

Ползвам случая да се извиня на 3 майки, на които не съм успял да отговоря през 2007 г., само поради техническата невъзможност.

д-р Ив. Чавдаров

# 185
  • София
  • Мнения: 798
ИНФОРМАЦИЯ !!!!

На 23 май 2008 г. от 11 часа ще се състои официалното откриване на Център за рехабилитация на ДЦП към Катедрата по Физикална и Рехабилитационна Медицина в Медицинския Университет - град Пловдив.
Повече информация и подробности за Центъра може да получите от доц. д-р Елена Илиева - Н-к Катедра ФРМ в МУ-Пловдив.

Поканени сме на откриването на лечебното заведение, след което ще сведа подробна информация по организацията на работата му и рехабилитационните ресурси с които разполага.
Като първоначална информация - обучили сме две рехабилитаторки за специализирана кинезитерапия при бебата "рискови за ДЦП" и при деца с ДЦП.

Пожелаваме успех на новото детско здравно заведение, което ще подкрепяме и стимулираме за радост на всички родители от Пловдив и околността.

# 186
  • Мнения: 662
Д-р Чавдаров, здравейте. Дъщеря ми е родена на 29.03.2008г. в 38г.с., с тегло 1900гр. Диагнозата и е: Интраутеринна хипотрофия, интрапартална асфиксия. УЗ на ЦНС-зони със значителен хиперехогенитет перивентрикуларно. От това, което ми обясниха лекарите и, което аз прочетох разбирам, че попадаме в рискова група за деца с ДЦП. На 09.05 бяхме на ултразвук на главата и лекарката,  която го проведе каза, че няма изменение- /тя вижда отново такива зони в дясно, с участъци на просветление в ляво/и да взема направление за рехабилитация към центъра за деца с ДЦП. Според друга няма да има последствия и детето видимо се развива добре-тя пък ми препоръча да отидем на невролог. Личният лекар отказа да даде направление за рехабилитация, той каза, че за него снимките от ултразвука са добри и той не вижда нищо притеснително- също ни посъветва да посетим невролог. Ще ви помоля да кажете вашето мнение и да ме посъветвате за добър невролог и евентуално телефон за записване.

Последна редакция: ср, 14 май 2008, 17:34 от melinda_

# 187
  • Мнения: 85
Добър ден Д-р Чавдаров,

За съжаление бях "ваша пациентка" със сина ми, който почина 1998.
Родих си здраво детенце 1999, което вие прегледахте като навърши 1 месец - всичко беше ОК.
Имам си сега нова рожба и бих желала да бъда консултирана отново, т.е. детенцето да бъде прегледано като навърши месец, а ако може и по-рано още по-добре  Simple Smile.
Адреса го зная, само ми дайте моля, накакви телефони за да си запазя час за преглед при Вас.

Предварително благодаря!

С огромно уважение:
Десислава Петрова
 Heart Eyes

# 188
  • София
  • Мнения: 798
Melinda,
Съгласно посочените от вас данни, детето ви попада в т.н. група кърмачета "рискови за церебрална парализа". Рискът не значи причина !!!! за нещо.
Има деца с отклонения в ултразвука на мозъка, които неразвиват клинична картина на ДЦП в последствие. Процентът е различен в зависимост от показаните клинични белези !!
Има и деца с перфектен ултразвук, дори и магнитен резонанс, които развиват тежка картина на ДЦП. Понякога няма логика !!
Уместно е на детето Ви да бъде проведен невро-кинезиологичен скрининг, да бъде проследявано в динамика от невролози с опит в това направление, които при нужда да включат на детето Ви необходимата рехабилитация. Негубете време, защото в тази крехка възраст, то е безценен фактор.
В Медицинския център към Специализираната Болница за ДЦП (бул. Възкресение 1-в) на тел.: 02 9200 445, може да си запишете час за консултация с невролог, като прегледа ще е безплатен, ако си вземете направление №3 от общопрактикуващия лекар. Помолете последния да не Ви отказва !!


Dessyaja,
Може да ме намерите на мобилен 0889 634 252 между 09 и 17 часа през делничните дни.
Отдавна обаче не преглеждам в Болницата, а в частен СПЕЦИАЛИЗИРАН КОНСУЛТАТИВЕН  КАБИНЕТ, който се намира на ул. Искър № 11 вх.Г-2 (ъгъла с ул.Бачо Киро, до хотел Искър, от лявата му страна).
Прегледи се провеждат след предварително записване по телефона, във вторник и четвъртък, следобед.

# 189
имам бебе на 20 дни онзи ден напипах подутина на вратлето му личната лекарка  каза че е тортиколис; моля ви някой да ме насочи и успокои батето ни е с дцп  а сега това  Cry

# 190
  • София
  • Мнения: 798
Ro6ence,

Подутината на вратлето може и да е някой лимфен възел също.....
Тортиколисът означава изкривяване на вратлето.
Ако такова изкривяване има, на тел. 9200 445 си запазете час за невролог към Медицинския център и с талон №3 ще получите съответната консултация, а при необходимост и рехабилитация.

# 191
благодаря ви за бързя отговр ,ще си запиша час и дано да се окаже нещо безобидно но едва ли Sad ние сме от перник незнам как стоят нещата при вас  преди 11 години когато водехме баткото при вас си спомням, че имаше някакви проблеми с  децата които не са от София

# 192
  • Мнения: 204
ro6ence , от доста време услугите на болницата са достъпни и за деца несофиянчета Peace Разбира се,че пътуването с малко бебе не е лесно,но дано прегледа не покаже нещо сериозно.Дотогава не се притеснявай излишно,защото мъничетата много усещат тревогата на майката. Успех! Praynig

# 193
  • Мнения: 166
Здравейте д-р Чавдаров,
имам дъщеричка на 8 мес , която от  близо месец посещава вашия център. Диагнозата ни е дясностранна хемипареза, като е засегната  главно  ръчичката, която е спастична. Откакто започнахме рехабилитациите (правим Войта и електростимулации) наблюдавеме нещо странно в поведението и. Вечер преди нощния сън прави  тикове. Първоначално отваряше и затваряше неволево засегнатата ръчичка- така по 10-15 пъти, което явно я дразнеше и я хващаше с другата. А сега върти глава в двете посоки. Пак с дълга продължителност. Моля за вашето мнение. Нормално ли е такова поведение да съпътства рехабилитациите и дали да очакваме тези признаци да отшумят или да се засилят?
Предварително благодаря!

# 194
  • София
  • Мнения: 798
fish-creek,

Доколкото разбирам от оскъдната информация, ръката е доста стегната (спастична). Появата на тремор, често пъти е позитивен белег свързан с намаляване на стегнатостта (спастичността) на крайника, особено в началото.
Уместно е обаче, да се консултираш и с лекуващия си лекар, който ако прецени може да те изпрати и на консултация с невролог и ЕЕГ в Болницата , за да се изключи нещо друго.

Общи условия

Активация на акаунт