Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 288
  • 292
  •   1
Отговори
# 240
  • Мнения: 158
Здравейте, детето ми е на 4 м коригирана възраст, и винаги е спяло само на страни. Това проблем ли е, може ли да се деформира телцето му? Като го сложа на гръб се извърта настрани.

# 241
  • Мнения: 263
Д-р Чавдардов,
Бих желала да Ви попитам знаете ли какво се случва в салоните за рехабилитация? Как ще уверите родителите, че там се работи съвестно? Защо родителите не могат да наблюдават процедурите на децата си и как се справят те?

# 242
  • София
  • Мнения: 798
Samoto,
Напълно съм съгласен с Вас. Може би примерът ми с квадрипарезата не беше най-подходящия, но на цитирания младеж му бях и личен терапевт, но въпреки всички максимално положени усилия чрез различни методологии неможахме да се справим с двигателните отклонения.
Понякога разликата между тежката дипареза и квадрипарезата не е много изразена, ето защо се ползват Класификационната Система за Груби моторни Функции на Палисано от 2007 г., която описва двигателните възможности на детето.
Всички знаем, че всяко дете има своите нужди и нашата задача е да подобрим качеството му на живот, макар и само с едно стъпало нагоре. Има много уреди и приспособления, които позволяват на детето да се придвижва в пространството, дори без собствени умения, което обаче му доставя огромно удоволствие. Наша задача е да подберем най-подходящите.

mamma_mia
По-добре би било да поставите въпроса си пред лекар-специалист по детски болести или детска неврология, който ще Ви отговори и по-компетентно от мен. Моята специалност e Физикална и Рехабилитационна Медицина, и в частност детска неврохабилитация.

Geri844
Видях снимките. Струва ми се...., че детето Ви е добре??????  Това е само предположение !!!!!!

netty77
Немога да отговоря на въпроса Ви.........

mama na Moni
В салоните за рехабилитация се провежда такава. Това предполагам поради длъжностните характеристики на определените специалисти и оборудването на кабинетите.
Несмятам да уверявам никого в нищо. Познавам служителите си им имам доверие.
Родителите могат да наблюдават процедурите, ДОРИ ГИ ЗАДЪЛЖАВАМЕ И ОБУЧАВАМЕы КОЕТО С ГОЛЕМИ БУКВИ Е НАПИСАНО ПО ИНФОРМАЦИОННИТЕ ТАБЛА В БОЛНИЦАТА.
Ако Вие имате конкретно оплакване към дадено лице, защо всички допускаме грешки, то моля да го споделите с мене писмено през служба личен състав, за да проверя и взема мерки, ако такива се налагат.

# 243
  • Мнения: 1 037
Всички знаем, че всяко дете има своите нужди и нашата задача е да подобрим качеството му на живот, макар и само с едно стъпало нагоре. Има много уреди и приспособления, които позволяват на детето да се придвижва в пространството, дори без собствени умения, което обаче му доставя огромно удоволствие. Наша задача е да подберем най-подходящите.
Д-р Чавдаров, радвам се, че повдигнахте въпроса за уредите и приспособленията, от които се нуждаят децата ни, но предполагам знаете, че те са безбожно скъпи и се чудя например,  достатъчно ли е детето да се вертикализира 15 минути в център за рехабилитация?
Едни ортопедични обувки на дъщеря ми ни струваха 800 лв., а това е най-малкото от което се нуждае едно дете с квадрипареза.
Ще се радвам ако знаете и  споделите с нас как да осигурим на децата си нужните уреди и приспособления, за да подобрим качеството им на живот, благодаря.

# 244
  • Мнения: 247
Здавейте, д-р Чавдаров,
внучката ми /на 3 години/ има проблеми със зрението - хипоплазия на зрителните нерви и хипоплазия на корпус калозум. С изключение на недоброто зрение се развива нормално за възрастта си. При консултация с невролог в Детска болница в Киев ни бе препоръчано да правим остеопатична терапия и по-точно краниосакрална терапия. На детето бяха направени 5 масажа, които, по наша оценка, повлияха добре. Такива серии от масажи, според колегата ви невролог, трябва да се направя поне още 4-5 пъти, а не успяваме да намерим остеопати в България. Дали случайно във вашия център няма специалисти, които да работят по този метод? Въобще, какво е мнението ви и защо в България почти никой не е чувал за остеопатията, след като в чужбина този метод вече е утвърден?

# 245
  • Мнения: 12
Здравейте,
Да кажа и аз нещо повъпроса с уредите и приспособленията.Всеизвестно е,че много от тях са скъпи и почти недостъпни,например една специализирана проходилка струва от порядъка на скромните 2500-3000 евро.Това не е само в България,а и в чужбина цената е долу горе пак такава.Затова ние в къщи ползаваме услугата направи си сам или ползвай помощ от приятел или роднина. Направили сме си шведска стена и валяк ,които станаха доста сполучливи и си ги ползваме редовно.Сега сме в процес на правене на т.нар.пълзачка,която ще подпомагне и стимулира детето  при желанието му и опитите му за пълзене.А това е нещо,нали и пълзенето и лазенето са пак начини на придвижване Grinning.Пълзачката я видях в болницата за ЦП на Кр.село.Бях извикана лично от рехабилитаторката да видя как детето ми прави опити и се мъчи да вклю4и активно ръце  и крака.
Н а гимнастиката влизах с детето си до около една година за да мога да гледам и да се обуча,а и уж той да е по спокоен.После спрях да влизам защото и с мен си ревеше,а аз исках малко по4ивка.Когато спрях да влизам той пък спря да реве.На логопед и психолог влизам с него защото засега наистина е по -спокоен когато съм снего а и така аз научавам много неща,които мога да прилагам в къщи.
Отклоних се малко,исках да кажа че сега ще правим пълза4ка и живот и здраве да пропълзиили пролази,пък може и проходилка да првим Praynig Wink.Иначе си имаме и други забавления,люлки,столчета,наи-различни играчки и дреболии които стимулират развитието му и го карат да се забавлява.

# 246
Др Чавдаров, следя с интерес темата Ви. Бяхме на преглед във вашата болница с 9 мес ми бебе и ни констатираха ЦКС 1 степен. Почнахме гимнастика. Виждам навсякъде по кабинетите един и същ афиш за Двигателното развитие на детето до 1 година.  Бихте ли ми казали, кой е първоизточникът на тези стандарти, защото вашите колеги не можаха да ми отговорят.

Благодаря ви

  bouquet

# 247
  • София
  • Мнения: 798
ajeliya
Както всички знаем детето с ЦП се нуждае от комплексна рехабилитация, като позиционното лечение (вертикализационни маси, столчета, проходилки, ролатори, уреди, приспособления, шини, фиксатори, обувки и други)  е съществена част. Точно тук за съжаление сме на нулата (или на едно от сто единици, защото тук таме се правят обувки и шини, по много стари модели и технологии), което определено възпрепятства възможностите за изваждане на максималния рехабилитационен потенциал на детето.  Изработването на цитираните по-горе елементи от позиционното лечение (последния термин е български) е скъпа промишленост, която у нас не е развита, а и скоро дали??? ще се развие, когато няма кой да заплаща тези скъпи уреди. В Европа тези уреди/приспособления се заплащат от здравно-осигурителните фондове и се изписват според нуждите на децата от лекари-специалисти (Физикална и Рехаб. Медицина, Невролози, Ортопеди).
У нас само фирмата БМБ произвежда някои уреди, но повечето се внасят и цените са сериозни......
В Болницата за ДЦП в Красна поляна-София сме се постарали да осигурим повече различни уреди за да извършваме необходимата рехабилитационна програма близо до максимума й за повечето от децата. За съжаление неможем да осигурим 100% програма за 100% от децата поради специфичността на някои потребности и техния преходен характер.
Позиционното лечение може да се извършва по 3-5хдневно по 5-10-30 мин. в зависимост от диагнозата и възрастта на детето, както и от други фактори.


banskobg
Казвате че детето Ви е с "хипоплазия на зрителните нерви и хипоплазия на корпус калозум" и че "се развива нормално за възрастта си", което е голямо изключение и дори чудо!!!!!!!!
Все пак  защо търсите помощта на лекари в този случай ???
В интернет може да намерите достатъчно информация за остеопатията, която е част от  т.н. алтернативна медицина (complementary & alternative medicine - CAM).
В България този метод не се изучава.
В Болницата за ДЦП в Красна поляна няма такива специалсти.
Никъде по международните форуми!!!! за рехабилитация и обгрижване на кърмачета и деца с двигателни увреждания от неврологичен характер с различно естество, не е имало нито доклади, нито дискусии за приложението на остеопатията и резултатите й при тези деца.
Иначе в масовите форуми можете да прочетете всякаква информация, която да Ви хареса !!!!, реклама....


samoto
Някои от уредите, които притежаваме могат да бъдат изработени и от някои по-сръчни родители. Родителите имат достъп до всички уреди, които ползва детето в болницата и по възможност могат да бъдат копирани и изработени, стига да се намери майстор.
Някои от уредите могат да бъдат закупени и по интернет.

D2lose
В горния ляв ъгъл на цитираните от вас табла пише "Tabelle nach V. Vojta", а в долния десен с дребен шрифт пише и колектива и издателството. През сайта на болницата www.cpcentresof-bg.com може да влезнете в сайта на Международното дружесто "В.Войта" и да получите продробна и пълна информация по интересуващи Ви въпроси.
Кои колеги сте питали ????? 
Предполагам, че сте започнали специализирана кинезитерапия ("гимнастиката...." незвучи правдоподобно за тази болница......) и са започнали да обучават и Вас като ко-терапевт на детето Ви.
Ако има проблеми се надявам да ме уведомите.

# 248
Това,че отскоро се включих във форума не означава,че не съм осведомена.Мога спокойно да кажа,че преди 4-5 години в тази болница се работеше много добре.Сега тук витаят напрежение,лъжи и измами.За пари.Всичко е пари приятелю,дори когато те лъжат и мамят относно детето ви!
Уважаеми родители не ви ли прави впечатление,че напоследък няма много деца в болницата.Защо ли е така?Я да направим една проверка и да попитаме защо персоналски здрави деца посещават групите и защо много други персоналски деца са включени по субсидии,а болницата краде субсидии от общината без да се изработват.Кого ограбвате г-н Чавдаров?И общината и нашите болни деца!За недосегаем ли се имате?Ще ми отговорите ли?И надявам се без ирония,защото информацията ми е 100 %!!!  #2gunfire Shocked  Thinking

# 249
  • Мнения: 1 596
Здравейте д-р Чавдаров,
на мойто дете 1 год и 1 месец му поставиха диагноза Забавено двигателно развитие.
Докторът при когото ходихме(Литвиненко),каза че няма нищо обезпокоително в неврологично отношение.И че трябва да му се направи рехабилитация.Но ние не желаем да влизаме в болницата.Детето си има изследвания правени преди седмица.
В болница Света София има ли или как да постъпим,че да ходим само за рехабилитация,без да спим и живеем там 5 дни.(Живеем на 2 спирки от болницата).
И ако това не може да се случи,да ми препоръчате съвестен рехабилитатор.

Благодаря много.

# 250
  • Мнения: 32
Здравейте д-р Чавдаров,
Имам дъщеря на 1 год и 2 месеца,която не иска да стъпва на крачетата. Детето е прегледано от ортопед и детски невролог,които не намират нищо патологично. Направихме и ЕМГ и трансфонтанелна ехография , които също са в норма. Обръща се ,седи самостоятелно,изправя се от легнало до седнало положение.Психическото развитие е в норма. Детският невролог- д-р Пачева от Пловдив ни препоръча рехабилитация.Мислите ли ,че това е достатъчно и ако да, бихте ли ни препоръчали рехабилитатор в Хасково? Благодаря за отделеното време
.
.

# 251
  • Мнения: 838
С цялото ми уважение др.Чавдаров бих искала да попитам(предполагам и други родители искат да знаят) докога един рехабилитатор ще работи с няколко деца заедно едновременно-на това не му казват индивидуална терапия?При такава работа дали всички деца  са рехабилитирани добре,защото днес бях свидетел на това как рехабилитаторката докато се занимава с едното дете,второто уж прави нещо на някой уред,а третото просто си лежи на дюшека?Разбирам,че е сезона на отпуските,но нека не си играем на лечение.
И пак да Ви подсетя за подемното устройство-де го и защо не се използва,едва ли се иска висше образование за работа с него?

# 252
  • София
  • Мнения: 798
unrealdream

Отново съм силно впечатлен от вашата наблюдателност и проницателност.

Сигурно сте забелязали, че темата касае консултации по проблеми с двигателното развитие на децата или за проблеми на ДЦП.

С риск да стана досаден на повечето читатели на темата, ще ви отговоря на "100% информация" с оглед допълнителното Ви информиране и историята на болницата:
1. отново министерската комисия по акредитация на болнични заведения присъди отлична оценка на Болницата, както в сферата на администрацията така и в сферата на количеството и качеството на медицинските услуги, които предлагаме. Може да направите справка в сайта на болницата - www.cpcentresof-bg.com. Сертифицирани сме и по ИЗО, ако това Ви говори нещо.
2. ако не сте забелязала.......лято е...... отпускно време е..... персоналът за когото така се грижехте в един от предните постове - и той трябва да почине..... По-малко персонал през юли, август и част от септември - по-малко обслужени деца - мателатика за 4-ти клас. Така е от 20-на години насам, както и през последните 4-5. Как сте го пропуснали ????
3. ""голямото откритие - деца на персонала в болницата"". Ама това е така от 1992 г. насам, включително последните 4-5 години????..... По онова време една от терапевтките ми се върна с диплом за монтесори-терапия от Мюнхен. Една от идеите на монтесори-терапията е интеграцията на болни и здрави деца. Тогава бяхме още само Център за рехаб. на ДЦП с около 50 деца и със съответното разрешение приложихме немския модел, като за целта направихме 2 групи с болни деца и здрави деца - братя или сестри на болното или деца на персонала. За другите родители този процес беше ерес....  Сега е много модерно, особено на хартия и го "правят" навсякъде, само дето персоналът осъществяващ този процес е със старото си мислене. Големият наплив на нови пациенти (в момента обслужваме 120-140 деца дневно), промените в законодателството и икономическия модел на здравеопазването бяха причина да прекратим този модел на обслужване, които беше позитивен както за здравите така и за болните деца. Този модел остана, като идея лятото деца на персонала да посещават болницата, когато всички детски градини са затворени. Освен тази скромна интеграция, която извършваме само лятото, друга причина е, че осигурявам на желаещия персонал адекватни грижи за децата им, когато това неможе да се извършва другаде, за да може същия персонал в това време да обслужва вашите деца спокойно и компетентно, вместо да си седи в неплатен отпуск в къщи с детето и...... без пари..... Глупаво е, нали.
4. малко ме обидихте......!!! Защо премълчавате, че и моя син посещава болницата заедно с другите деца на персонала и си играе с болните. Моля, казвайте всичко, за да не си помислят хората нещо.......
5. безмислено е да коментирам "финансовите констатации" и тяхното качество, защото сигурно не сте забелязали, че на всеки три месеца ме ревизират от СО.....
6. изказването Ви за недосегаемост  подсказва крехките Ви философски познания.
Всички смъртни сме досегаеми, само Господ е недосегаем и само той може да ни съди. 


mamma_mia
Обадете се в мед.център (02 9200 445) или м приемно-консулт. кабинет на болницата (02 828 1869 вътр. 24) за да Ви определят ден за консултация. Лекарят който ви поеме ще организира при необходимост обслужването на детето Ви по най-удобния за Вас начин.

vesi_k77
Ако ви е препоръчала рехабилитация, каква диагноза е поставила на детето Ви ???
В сайта на болницата www.cpcentresof-bg.com- обучени специалисти, ще намерите всички обучени от нас рехабилитатори в България.

pogar
Не съм ли Ви казвал, че Джордж Буш ми е чичо, а Селин Дион - сестра. ........

Бъдете така добра, когато забележите някакво нарушение...... просто ми се обадете за да го констатирам.
Имаше подобен случай преди две години. Майката ми звънна на мобилния веднага и съответния рехабилитатор напусна болницата още на другия ден.
Благодарен съм на тези родители, с чиято реална и своевременна помощ , качеството на терапевтичния процес се подържа на ниво.

На въпроса "де го?" Ви отговарям, "у салоно". Покажете ми се, да Ви "го" покажа. Вярно е, че не иска висше образование....

# 253
Здравейте, искам да ви попитам следното. бебето ми, на 5 месеца, е с киста в мозъка. Проявленията засега са стегнатост на ръцете, на краката не толкова, не прави опити да се обръща, не се усмихва, освен рядко само като неосъзнат рефлекс, наддава бавно. Според вашият опит с деца - има ли шанс за нашето дете чрез рехабилитация и подходящи упражнения да има известно подобрение, ако НЕ се оперира. Все още не можем да се решим на операция, заради огромния риск, а и се надяваме на чудо, понеже кисти сами са изчезвали на някои деца.
Какво бихте казали? Имате ли случаи на увредени деца, които не са оперирани, но просто идват на рехабилитация и се подобряват?

Благодаря!

# 254
  • Мнения: 33
Здравейте,
за всички, които търсят книгата на Войта предлагам е-вариант. На немски е, но е богато илюстрирана. Може да се изтегли от някой от долните три линка. Успех!

Das Vojta-Prinzip: Muskelspiele in Reflexfortbewegung und motorischer Ontogenese [GERMAN]
by Vaclav Vojta, Annegret Peters 



http://tranz.it/load.php?id=wCpn5jz4GmMGOrJ9124408

http://mihd.net/21uqr68

http://rapidshare.com/files/111261616/voijta.rar__983e210__via_g … pedia.info__.html

Общи условия

Активация на акаунт