Консултация за Детска церебрална парализа с д-р Чавдаров - ТЕМА 2

  • 79 284
  • 292
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 32
Здравейте ,д-р Чавдаров,
точно това ,че няма поставена диагноза ме притеснява.Засега само отхвърлят диагнози. На листа от д-р Пачева пише : "налична астазия и задръжка в моторното развитие". Освен това мускулите на детето са с тестова консистенция и са по-вели ,но ЕМГ е в норма. Започнахме терапия с Milgamma N и L-карнитин.
Вие какво бихте ме посъветвали? Благодаря.

# 256
Здравейте, д-р Чавдаров.
Може ли да ме насочите към физиотерапевт във Варна обучен във вашата болница. Благодаря ви предварително.

# 257
  • Мнения: 838
ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ др.Чавдаров за отговора.Въпроса е като го има защо не се и ползва?Лично на мен са ми отговаряли:детето работи с логопед в общата стая ,защото няма как да бъде качено с количката в логопедичния кабинет на втория етаж(все пак персонала не се товарни магарета за да го влачат по стълбите)?А относно уж индивидуалната рехабилитация-днес ми бе отговорено,че лятото е така-много деца малко персонал,нареждане отгоре.
Истината е посредата и защо ли си мисля,че и там ще си остане,за съжаление за сметка на децата.
Иронията Ви е най-малкото жалка-и Вие сте родител.
Относно показването-аз не се крия,определете кога и сам ще се уверите,че това което казвам тук мога да го повторя и в личен разговор,защото казаното засяга моето дете,а уверявам ВИ относно него не правя компромиси.

Последна редакция: ср, 09 юли 2008, 19:02 от pogar

# 258
  • Мнения: 247
Д-р Чавдаров, тъй като мястото ми не е в тази тема /както вече писах, внучката ми е със зрителни проблеми/, ще си позволя само още веднъж да ви отнема време. Първо да се учудя на свой ред  - защо да не търсим помощ от лекари? кой да ни помогне за подобрение на зрението ако не лекари?! И второ - да изразя надежда, че не отхвърляте априори непознатите ви методи на лечение, само защото не са докладвани и дискутиранина форумите, в които сте участвали. 

# 259
  • София
  • Мнения: 798
Geri 89
Рехабилитацията определено ще стимулира двигателното и психическото развитие на детето Ви. До къде ще се стигне......????

Meg_H
Изключително полезна информация, от която се възползвах и БЛАГОДАРЯ !!!!

Vesi_K77
Детенцето Ви влиза в групата на т.н. "меки" деца (flopy child), чиято диференциално диагноза е много широка. Не би било излишно да направите още една консултация с детски невролог - за Пловдив мога да ви предложа доц. Иван Иванов. Също така бихте могли освен медикаментозно лечение да включите и рехабилитация - само кинезитерапия, до изясняване на основната диагноза. В Пловдив откриха Детски рехабилитационен център към Катедрата по Физикална и рехабилитационна Медицина на МУ Пловдив. Търсете за рехабилитацията доц. Елена Илиева. Успех.

Mimka 73
Във Варна - ДМСГ "Виница" - дневен рехаб. център, биха могли да Ви бъдат от помощ или евентуално в "Карин дом".
В сайта на болницата има цитирани всички рехабилитатори от страната, които сме обучавали на специализирана кинезитерапия.

Pogar
Знаете къде да ме намерите.
Всички обичаме децата си.
Взаимната полза е добре дошла.


Banskobg
Аз си позволявам да давам съвети само в сферата на рехабилитация при двигателните нарушения от неврологично естество при кърмачета и деца и международните форуми, на които участвам са в тази насока.
На тези форуми остеопати няма !!!!, нито се коментира този тип лечение, а и никъде в достъпната научна литература не съм срещал приложението му при детската неврохабилитация.


# 260
  • София
  • Мнения: 798
Mimka 83  На въпроса Ви:

Д-р Чавдаров, на 26 юни се обърнах към вас с въпрос " Дали лечението с Ноотропил ще повиши мускулния тонус на детето ми който е намален". Вие ми отговорихте че понижения мускулен тонус не е диагноза и че трябва да се установи причината за него. Детето ми е родено 1 месец преди термина без коремна стена и има 2 операции. Може ли понижения мускулен тонус да се дължи на липсата на коремна стена и дали това ще доведе до проблеми с ходенето на детето?   

На този въпрос без да прегледам детето Ви, немога да отговоря.

# 261
  • Мнения: 32
Д-р Чавдаров,
Благодаря за вниманието ,което отделяте.
Днес се свързах с доц. Иванов и запазих час за преглед,но чак след месец .Sad
Забравих да спомена ,че детето няма още зъбки  и по този повод изследвахме калций,който се оказа на границата и сега приема Калций Фосфо Ц.Това има ли нещо общо с крачетата?
А симптомите предпоставка ли са за оформяне на ДЦП?
Благодаря още веднъж!

# 262
  • София
  • Мнения: 798
vesi_k77

Както Ви писах в предишния постинг- има много заболявания които оформят картината на "меките деца (flopy child)", които имат забавяне от различна степен в моторното ir развитие - от един обикновен рахит, през редица метаболитни, генетични или невро-мускулни заболявания, до една малкомозъчна форма на церебрална парализа.

На въпроса Ви немога да отговоря конкретно, без да съм прегледал детето и изследванията му. 

# 263
  • София
  • Мнения: 798
Aleija,

Превода на "Класификационната система за груби моторни функции - преработен и допълнено издание 2007 г.", може да ползвате от сайта на болницата - http://www.cpcentresof-bg.com/doc/GMFCS.doc

Основният превод е извършен от професионален преводач, като превода на рехабилитационната терминология е съобразена с ползваните у нас термини с мое съдействие.
Процедурата беше малко удължена за да бъдем максимално близко, както до оригинала така и до българското му звучене и разбиране.

Успех.

# 264
Здравейте д-р Чавдаров,
Дъщеря ми е на физиотерапия в ДМСГД-гр. Варна, при Донка Барусова. Днес й споделих че съм се допитвала до вас по някои въпроси. Тя каза че се познавате и помоли да ви предам сърдечни поздрави и благодарности за обучението което е получила при вас.
Моля Ви да ми съдействате да намеря и закупя Swiss ball за гимнастиката на дъщеря ми. Благодаря Ви предварително.

# 265
  • Мнения: 36
Здравейте д-р Чавдаров! Дъщеричката ми се роди със проблем на дясната ръчичка  Не може да си отваря пръстите на ръката в началото дори я държеше присвита в китката На кратко да обясня от къде идва проблема - Отидох да раждам нормално, но нещата се объркаха бебка не поиска да слеза надолу към родовия канал изобщо, докторите се уплашиха, защото бяха минали 2 часа от както ми бяха изтекли водите и бързо сформираха екип за спешно секцио. Но както и да е накрая се оказа, че била със умотана пъпна връв около вратлето и ръчичката Sad В последствие също се разбра и че пъпната връв е пречела на детето да си движи ръката и тя останала свита в китката а пъсчетата са били в юмрук. От там идва и проблема тя се обърна с главата на долу още в 6-тия месец и повече не се е въртяла, докторите казаха че понеже е била поече от 2 месеца в това полужение сухожилията и били много стегнати и за това не може да си отваря пъстите Sad Обясниха ми че с рехалибитация щяло да се оправи било все едно ти е счупена ръката и много време е стояла в гипс. Насочиха ни към ортопед, който да ни постави точна диагноза и да ни насочи към рехалибитационен център. И така в момената в който се прибрахме от болницата отидохме на ортопед....а глупакът му с глупак дори не я събуди за да я диагностицира правилно. Как ни видя и веднага заключи че имала пареза ръката и била крива и ключицата и била счупена не сме били за него ами за невролог Cry От там се започна ходене по мъките... със голям зор записахме час при  детски невролог Доц. Иван Иванов. Той заключи че нямаме неврологичен проблем детето си било добре и с рехлибитация щяло да се оправи (както ни бяха казали и 1-вия път в болницата) насочи ни към друг ортопед. Отидохме при д-р Янакиев завеждащ травнатология във окръжна болница Пловдив, Той ни диагностицира тази път надявам се правилно... диагнозата е КАМПТОДАКТИЛИЯ. Каза да пробваме със рехалибитаци ако не след като детето навърши 2 год може да се наложи оператина намеса. Тааа от тогава вече 2 месеца ходим на рехалибитация....всеки божи ден и се правят процедури във болницата и освен тези там аз правя същите и във къщи още 2 пъти на ден. Резултата е много минимален. Искам да попитам  дали ще се оправи със рехалибитацията или все пак трябва да се прави операция?????  Накратко да ви дам данните от епикризата с която ни изписаха - ФЛЕКСИОННА КОНТРАКТУРА НА ПЪСТИТЕ НА ДЯСНАТА РЪКА + КОНТКАТУРА НА ДЯСНАТА ГРИВНЕНА СТАВА( НАЙ ВЕРОЯТНО ПОЗИЦИОННА)+ диагнозата на д-р Янакиев - Camptodactiliya 1,2,3,4,5 - има движения към екстензия на пръстите и китката ограницени от контрактурата и камптодактилията + Диагнозата на доц. Иванов - дясната ръка е с лека хипотрофия на мусколатурата, която е по изразена в областа на предмишницата. Позата на китката е в неутрално полужение. Всички пръсти са флектирани.Пълен обем акт. Движения с дясната ръка в рамото и лакътя. Задоволителна сила на флексия на пръстите

# 266
  • Мнения: 94
Здравейте, д-р Чавдаров! Имам син на 6, 8г., който се роди преносен 8 дни, със зелени околоплодни води, тегло 3100г. След първия ден отказа да се храни за 3 дни, изпадна в хипотермия и ниска кръвна захар, получи хипогликемичен пристъп и бе преведен в Окръжна б-ца София, бе в кувьоз 4 дни. На 12- дневна възраст му бе направена ЕЕГ иТФЕ - б.о. Проходи м/у 1,6 и 2 год. Възраст, предимно ходеше на пръсти и падаше често на колене, седеше клекнал само когато се подпреше на нещо. Той много обича морето и басейните, плува почти сам, може би това му помогна да стабилизира походката си, започна да кляка, но все още не може да се задържи дълго време клекнал; слиза и изкачва стълби, кара колело със спомагателни гуми. Интелектуално няма никакви проблеми. На лекари не сме ходили и рехабилитации не сме правили. От м. ферруари тази година, за съжаление, той е с диагноза Фокална епилепсия и лечени Трилептал 300. Във връзка с това му бяха направени редица изследвания и неврологични прегледи. Скенерът и ЯМР не показаха никакви отклонения. Неврологичен статус: Живи СНР, еднакви двустранно, с патологично оживени коленни рефлекси двустранно до поликинетичен отговор, /+/ Бабински двустранно и Чадок /+/ двустранно. Без отклонения в останалия статус.  При обсъждането бе посочено, че тези патологични рефлекси са свързани вероятно с пери- и постнаталната патология. Те се прогресират във времето  и могат да се приемат за рефлексна форма на ДЦП, без отпадна неврологична симптоматика. Искам да Ви помоля за коментар, особено на последното изречение и да Ви попитам тези патологични рефлекси как се проявяват във времето - в това положение ли остават, влошават ли се, възможно ли е да се израстат? Ще помогне ли някаква рехабилитация и каква? Благодаря

# 267
  • София
  • Мнения: 798
Mimka 73
Благодаря за поздравите. попаднали сте на подходящия специалист.
Фирма БМБ произвежда и внася различни уреди за деца със специални нужди, включително и топки. Опитайте с тях, като може да ги намерите в http://catalog.bg/company.php?company=2514


Smilianova
Камптодактилията е вродено скъсяване на сухожилията на палеца или малкото пръстче на ръката.
Нямам опит в рехабилитацията на детски ортопедични заболявания. Наличието на контрактура предполага рехабилитация и евентуално при слаби резултати - оперативно лечение с последваща рехабилитация.
Доколкото разбирам сте от Пловдив. Потърсете доц. Елена Илиева - Катедра по физикална и рехабилитационна медицина в Мед.Университет Пловдив, която може да Ви бъде от полза.


sgg
По това което описвате.....
1.Детето е преживяло кислородна недостатъчност, която понякога води до проблеми в мозъчното съзряване и изграждането на функционални връзки между различни мозъчни центрове, което като клиника е представено от различни по форма и изразеност нарушения в координацията на движенията.
2.Мозъчната структура няма отклонения, но това не изключва клинични белези на координационни проблеми.
3.Наличието на оживени сухожилни и надкостни рефлекси както и патологичните рефлекси Бабински и Чадок, показват нарушения по пътищата провеждащи волевите команди към мускулите.
4.ДЦП неозначава само мускулна слабост, а и нарушена координация при мускулните акции определящи дадено движение, като при някои форми на ДЦП е нарушено и равновесието.
5.Наличието на фокална епилепсия и медикаментозвата и лечение усложняват в голяма степен коментара на състоянието на детето Ви.
6.След като има смущения в координацията на движенията, рехабилитацията е задължителна !!!!!, като трябва да се внимава с епилепсията и нейното състояние към момента.


Успех на всички !!

# 268
  • Мнения: 1 037
Mimka 73, д-р Чавдаров ти е дал линк, но виж ето тук:http://www.bmb.bg/rk3.php
Можеш да разгледаш каталога им, коректни са.
Успех.

# 269
  • Мнения: 94
Благодаря Ви д-р Чавдаров за бързия отговор, но от него не можах да разбера добре това, което ме интересува най-много:
тези патологични рефлекси как се проявяват във времето - в това положение ли остават, влошават ли се, възможно ли е да се израстат? Каква трябва да бъде рехабилитацията и мога ли аз да я извършвам? Добре ли е това, че синът ми ходи на таекуондо?

Общи условия

Активация на акаунт