Аз ли съм тъпа или това са глупости?!

  • 3 370
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 822
Байбиби, в написаното от теб има резон (макар че, разбира се, можем да поспорим за някои точки - но няма), но то не е това, което лекарят е казал, ак опреразказът е точен.

Ако съдя по долния цитат, фанатично чак ми звучи това вглеждане в часовника...

Ми тя каза, че й много гадно да кърми под режим, точно на три часа и постоянно да буди бебето, защото го стряскала и той после не можел да заспи, а пък понякога се будел по-рано и плачел докато тя чака да минат още 30 мин или час примерно докато стане "време за хранене" . Попита ме дали може ли да го кърми, когато бебчо поиска, ама лекаря казал, че не може и трябва да спазва режим.  ooooh!

# 16
  • Мнения: 8 999
Моите и двете диванета цепеха секундата - не съм полагала особени усилия да им създам този тричасов режим на ядене, но, ако не са били будни на третия час, не съм ги будила насила, най-много да пропуснат някое хранене или после съм се старала някак да компенсирам, ако ги нахраня на 4тия, а не на третия час. Но, ако се събудят по-рано, не съм им давала да ядат /аз бях от най-лошите фанатички, които мереха бебето преди и след кърмене, за да знам със сигурност колко е изяло и да няма никакви съмнения дали е гладно/. Но и нощно време не съм им бутала вода или чай вместо кърма, докато се будеха и искаха, съм ги кърмила. Ако майката е сигурна, че бебето изяжда достатъчно, а то се събуди по-рано, не винаги е знак, че е гладно и иска да яде - може просто да има някакъв дискомфорт, или да търси контакт и внимание. Бебето е като котката - колкото пъти дадеш, толкова пъти ще яде /дори и по малко/, затова казах, че е добре ние, майките, да контролираме този процес и да се опитваме да наложим режим /е, не с драконовски мерки, но.... с желязна ръка в бяла ръкавица/. Та нали от тук нататък ще трябва да насочваме малкото същество в живота му, защо да не го правим от първия ден.

# 17
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 822
Байбиби, от една страна те разбирам. От друга - първите 40 дена хранех точно под часовник, точно на три часа и не по-малко (по препоръка педиатърска). Като ревеше, давах вода.
На консултацията се разбра, че бебето вместо да качва, е свалило.
Затова и предпочитам да не се доверявам вече сляпо. Вярвам, че инстинктите ни също подсказват добре.

# 18
  • Мнения: 3 718
baibibi , имаш право, но има някои неща в режимстването, което не ми допада особено. Първо, не смятам, че човешкия организъм е толкова елементарна машина. При него играят и много фактори както чисто физически и механични, та до емоционални. Искам да кажа, че едно бебе може да огладнява и обработва кърмата в различни интервали от време. Много по лесно е да опознаеш своето бебе и да се водиш по неговите знаци, а то определено дава такива, отколкото да следваш режим унифициран за всички.
Второ, вярвам, че кърменето е не само хранене, то е и успокоение. Някак много по естествено е да дам на бебето си гърда когато е разстроено отколкото гумена залъгалка. Не казвам, че залъгалката е нещо страшно, просто природата е дала друг вариант.
И аз съм се чудила как ще успея да бъда и строга и принципна и същевременно либерална и гъвкава във възпитанието на детето си. Истината за мен е, че трябва от рано да изградя позиция, която да отстоявам независимо от условията, но и същевременно да се водя и да слушам детето си.
Част от майките, с които се засичам и наблюдавам от самото раждане на децата ни спазват доста строг режим на хранене. Само дето в един момент, когато децата им огладнеят по рано, те им бутат в устите солети, зрънчовци и снаксове само за да не вдигат шум. Това за мен е тотална безпринципност.
Съжалявам, че се отклоних от темата, извинявам се на авторката.

# 19
  • Мнения: 8 999
Байбиби, от една страна те разбирам. От друга - първите 40 дена хранех точно под часовник, точно на три часа и не по-малко (по препоръка педиатърска). Като ревеше, давах вода.
На консултацията се разбра, че бебето вместо да качва, е свалило.
Затова и предпочитам да не се доверявам вече сляпо. Вярвам, че инстинктите ни също подсказват добре.
Е, затова и споделих, че мерех бебето преди и след кърмене, за да знам какво е изяло. Имах си кантарче вкъщи.

А се намесих в темата, защото ми стана много смешно, че повечето майки тук се обидиха от думите на доктора и ги приеха все едно е казал, че произвеждат не кърма, а сирене. Друго е имал предвид човекът.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 822
Друго е имал предвид човекът.
Не бъди сигурна Grinning Може точно това да е имал предвид. Една майка ми беше споделила, че е отбила детето си, защото в летните жеги педиатърът й я нахокал да спира да кърми - от топлото кърмата в гърдите й се вкисвала.
Не съди за другите по себе си Wink просто стават и издънки.

# 21
  • София
  • Мнения: 555
Освен това, не вярвам някой от пошегувалите се тук  да е толкова тъп, че да реши, че от гърдите му тече сирене, както ти буквално си го приела. Аз също мисля, че не е добре за стомахчето да хапва непрекъснато, но чак толкова строги режими не удобрявам. Детето си дава знаци, кога плаче от глад и кога има друг проблем и е доста жестоко да го караме да чака, докато часовника покаже, че е време за хранене.

# 22
  • София
  • Мнения: 431

Аз лично не виждам никаъв смисъл в съвета на доктора (в началото и аз кърмех под час плюс минус 10 минути и това беше ужасен период). Ами дори и да суче за успокоение - все пак това е съвсем малко бебе, какво лошо има в това?
Обаче не можах да не се учудя на ето това мнение тук:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=222981.0

# 23
  • Мнения: 629
Млякото наистина се пресича в стомаха от киселините, но това няма нищо общо с киселото мляко и сиренето. Този лекар май е по-добре да попрочете малко по въпроса. Май няма да му навреди  Laughing
Какво обаче да прави майката ако детето предния път е изсукало по-малко и съответно е огладняло по-бързо? Кой от нас яде под грамаж??? И кой от нас не е огладнявал преди обяд или вечеря??? Само дето ние разбираме, изчакваме или просто мушваме нещо на бързо. А на едноседмично бебе как да му обясниш???
До колкото виждам лекарят е казал: "че бебето /нейното е новородено на 1 седмица/ трябвало да се кърми с точно определен режим през 3 часа, защото: суче 20 мин и после останалите 2 часа и половина му били необходими кърмата да се преработи".
Този как точно ще му нареди на бебето да суче 20 минути??? Защо не ни светне и нас как става номера? Моята в началото ядеше кога по 5 кога по 10 минути и се уморяваше. След време висеше по 20 минути на гърдите. Сега 7-8-10 минути са й достатъчни. А ние лудите първата седмица си навивахме часовник за през нощта (нали график ще спазваме). Като звъннеше и Зори се стряскаше, събуждаше и ревеше. После си казах природата си знае работата. Първия месец нямаше едно с едно хранене в еднакъв час. През втория месец първите и последните се понагодиха, а междинните варираха. От третия (ориентировъчно) сама си направи режима.
Нека майчето да си слуша детенцето. Първите две-три седмици са трудни. После всички ще си се нагодят един към друг. Иначе съм съгласна, че не всеки плач е "дай манджа". Но и това се учи за седмица-две.

# 24
  • Мнения: 468
Аз нямам много работа тук, защото отдавна не кърмя, но ми стана любопитно пък и видях, че не съм единствената бивша кърмачка. И аз като четох не разбрах, какво е имал предвид доктора- къде се вкисва тази кърма, но във всички случаи звучи несериозно. От това, което съм чела, когато темата за мен беше актуална в първите месеци бебетата най- добре знаят, какво им е нужно и е достатъчно само да се научим да ги разбираме- или да опитваме докато уцелим. Лесна работа. Новородените не могат да проявяват капризи нито лакомия или други пороци присъщи на човешкия род.

# 25
  • Мнения: 700
бебетата най- добре знаят, какво им е нужно и е достатъчно само да се научим да ги разбираме- или да опитваме докато уцелим. Лесна работа. Новородените не могат да проявяват капризи нито лакомия или други пороци присъщи на човешкия род.
И аз съм съгласна с това твърдение.Явно доктора се базира на информация по старите учебници,в които децата се гледат по кълъпче.Всяко дете е различно и аз по скоро се учудвам на случаите,в които майки кърмят бебетата си под режим успешно.Защото повечето такива,които познавам забелязвам,че минават скоро на АМ.А и не виждам на практика какво му е лошото да се кърми на поискване.Да не би да се загуби контрола над детето ли?

# 26
  • Мнения: 720
Noel, можеш ли да споменеш името на гинеколога, защото моят каза нещо за сиренето,  киселото мляко и кърменето на три часа, но нямаше предвид това, което ти си описала. Просто да сравня и ако е същият да поясня какво ми каза на мен по въпроса. Възможно ли е твоята приятелка да не го е разбрала правилно?

# 27
  • Мнения: 966
И ние се кърмихме на поискване до 1г.,а после ограничено до 1г и 2м.
Не е имало проблем,понякога и на 1,5 ч. се е случвало да и дам.

# 28
  • Мнения: 498
Боже, какви неща научава човек всеки ден Grinning
Кусур беше освен мляко и кисело мляко и сирене да правим в гърдите си Grinning
Глупости са. Жалко, че от лекар ги е чула.
Нали?Направо си умрях от смях.А тоя лекар нещо за извара споменал ли е? Laughing Пълни глупости.Една майка може сама да прецени на 3 часа или на 5 мин. ще кърми!Стига и тя и детето да се чувстват добре!

# 29
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 929
Преди да се тръгне към търсене на последователност и рутина в храненето и спането на бебето обаче е необходим период на опознаване на нуждите му. Ако тръгнем да налагаме собствените си виждания за това кога трябва да се храни и кога трябва да спи без да се съобразяваме с нуждите му, нищо добро няма да се постигне. Подаването машинално на цица за успокоение когато, примерно, си мислиш, че не от глад, за мен също не е най-удачният вариант, но пък да държиш бебето да реве, за да стигне заветните 3 часа, на които някой е решил, че трябва да се храни - това още по-малко ми допада. Едно бебе на 7 дни е прекалено малко и това са дните, в които се опознават нуждите му, а не се правят опити за налагане на каквито и да е режими. Рутината си идва в последствие.

Общи условия

Активация на акаунт